Postavte si ekodům z odpadu, pěstujte v něm banány a dejte sbohem depresím!

Autor: TadyJeMoje.cz
Jak by se vám líbilo mít dům, který se postará nejen sám o sebe, ale také o vás, dá vám najíst, napít, vyrobí si elektřinu a zbaví vás depresí? Ne, to není sci-fi, ale pěkných pár let už tvrdá realita. Seznamte se s projektem Earthship.

1

Otec zakladatel

V počátcích projektu stojí jistý Michael Reynolds, architekt a vizionář, který se od 70. let věnuje soběstačným stavbám z odpadních materiálů. Jeho domy recyklují vodu a využívají alternativních zdrojů energie (slunce, vítr). Myšlenka se ujala více než dobře a Michael za těch pár let získal slušný počet následovníků.

Jižní svah

Základem je najít pozemek na jižním svahu (žijete-li na severní polokouli). To je úplně nejzásadnější. Získáte tak největší množství slunečního svitu. A to vám zařídí hned několik výhod ve srovnání s bydlením v břečťanem obrostlé vilce v rezidenční čtvrti, městském činžáku s výhledem do holubího dvorku nebo paneláku na předměstí.

Sbohem depresím

Sluneční světlo vám pomůže jednak zbavit se případných depresí či úzkostí a naladit se na optimistický pohled na svět.

2

Pánbůh s námi a ČEZ pryč!

Slunce – a sada fotovoltaických článků – vám ušetří pěkné peníze za elektřinu na svícení a vytápění.

3

Ani sauna, ani Sibiř – zato subtropické pásmo

A ještě ke všemu vás netrápí žádné globální oteplování a nepředvídatelné kolísání teplot – váš Earthship dům si bude svou příjemnou teplotu udržovat po celý rok bez výraznějších změn. Žádná Sibiř v zimě ani sauna v létě, zato čerstvé banány (a další exotické ovoce) po celý rok! Ano, banány. Vaše vlastní, chemicky neošetřené, s láskou a pýchou vypěstované, rovnou ze stromu utržené a snědené. Pěstujete je samozřejmě na jižní verandě.

4

Hurá do pneuservisu!

Jako základy Earthship domů se často používají ojeté pneumatiky vyplněné hlínou (nebo méně ekologicky – betonem). Brácha pracuje v pneuservisu? Výborně! O základy domu máte postaráno.

5

Diskoupelna

Prázdné lahve nevyhazujte, a to ani do tříděného odpadu – poslouží jako dekorace do míst ve vašem ekodomu, kde už je teplo – skvěle vyniknou například v koupelně. Lahvím odříznete hrdla, spojíte je k sobě a vytvoříte tak různobarevné tubusy. Ty pak vyskládáte přímo do zdi tak, aby skrze ně mohlo procházet slunce. Málokdo bude mít veselejší koupelnu než vy, ve slunečných dnech navíc s efektem disko koule!

6

Vodní ekosystém

Podobně jako je tomu na obrázku níže, i váš ekodům vodu recykluje a použije dokonce 5×, než se z ní stane odpadní produkt (který se pak v přírodě opět přirozeně očistí a může se „znovu použít“). Do nádržek na střeše zachytíte dešťovou vodu vhodnou třeba 1) na zalévání nebo koupání, z níž 2) filtrací přes kořenový systém vámi pěstovaného rostlinstva vyrobíte 3) vodu pitnou. Nebo ji použijete třeba 4) na mytí nádobí a tu potom 5) na splachování WC. Elegantní? Jistě! A navíc ještě velice chytré a svrchovaně ekologické.

7

Earthship pomáhá

hlavně v tzv. třetím světě (Afrika, Jižní Amerika, části Asie). Dojde-li v těchto místech ke katastrofě typu zemětřesení nebo tsunami, na místo přijíždějí earthship nadšenci z celého světa. Z odpadu po katastrofě postaví pro místní lidi podobně chytré a obyvatelné domy, které se starají samy o sebe – a samozřejmě i o své nové obyvatele, kteří by jinak skončili bez přístřeší na ulici. Stavba takového plně funkčního domu trvá 14 dní.

A teď si to srovnejte s námi: kolik měsíců potřebuje běžný katastrální úřad, než zanese do svého systému nového vlastníka bytu?

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.