Postavte si ekodům z odpadu, pěstujte v něm banány a dejte sbohem depresím!

18. 12. 2014
Jak by se vám líbilo mít dům, který se postará nejen sám o sebe, ale také o vás, dá vám najíst, napít, vyrobí si elektřinu a zbaví vás depresí? Ne, to není sci-fi, ale pěkných pár let už tvrdá realita. Seznamte se s projektem Earthship.

1

Otec zakladatel

V počátcích projektu stojí jistý Michael Reynolds, architekt a vizionář, který se od 70. let věnuje soběstačným stavbám z odpadních materiálů. Jeho domy recyklují vodu a využívají alternativních zdrojů energie (slunce, vítr). Myšlenka se ujala více než dobře a Michael za těch pár let získal slušný počet následovníků.

Jižní svah

Základem je najít pozemek na jižním svahu (žijete-li na severní polokouli). To je úplně nejzásadnější. Získáte tak největší množství slunečního svitu. A to vám zařídí hned několik výhod ve srovnání s bydlením v břečťanem obrostlé vilce v rezidenční čtvrti, městském činžáku s výhledem do holubího dvorku nebo paneláku na předměstí.

Sbohem depresím

Sluneční světlo vám pomůže jednak zbavit se případných depresí či úzkostí a naladit se na optimistický pohled na svět.

2

Pánbůh s námi a ČEZ pryč!

Slunce – a sada fotovoltaických článků – vám ušetří pěkné peníze za elektřinu na svícení a vytápění.

3

Ani sauna, ani Sibiř – zato subtropické pásmo

A ještě ke všemu vás netrápí žádné globální oteplování a nepředvídatelné kolísání teplot – váš Earthship dům si bude svou příjemnou teplotu udržovat po celý rok bez výraznějších změn. Žádná Sibiř v zimě ani sauna v létě, zato čerstvé banány (a další exotické ovoce) po celý rok! Ano, banány. Vaše vlastní, chemicky neošetřené, s láskou a pýchou vypěstované, rovnou ze stromu utržené a snědené. Pěstujete je samozřejmě na jižní verandě.

4

Hurá do pneuservisu!

Jako základy Earthship domů se často používají ojeté pneumatiky vyplněné hlínou (nebo méně ekologicky – betonem). Brácha pracuje v pneuservisu? Výborně! O základy domu máte postaráno.

5

Diskoupelna

Prázdné lahve nevyhazujte, a to ani do tříděného odpadu – poslouží jako dekorace do míst ve vašem ekodomu, kde už je teplo – skvěle vyniknou například v koupelně. Lahvím odříznete hrdla, spojíte je k sobě a vytvoříte tak různobarevné tubusy. Ty pak vyskládáte přímo do zdi tak, aby skrze ně mohlo procházet slunce. Málokdo bude mít veselejší koupelnu než vy, ve slunečných dnech navíc s efektem disko koule!

6

Vodní ekosystém

Podobně jako je tomu na obrázku níže, i váš ekodům vodu recykluje a použije dokonce 5×, než se z ní stane odpadní produkt (který se pak v přírodě opět přirozeně očistí a může se „znovu použít“). Do nádržek na střeše zachytíte dešťovou vodu vhodnou třeba 1) na zalévání nebo koupání, z níž 2) filtrací přes kořenový systém vámi pěstovaného rostlinstva vyrobíte 3) vodu pitnou. Nebo ji použijete třeba 4) na mytí nádobí a tu potom 5) na splachování WC. Elegantní? Jistě! A navíc ještě velice chytré a svrchovaně ekologické.

7

Earthship pomáhá

hlavně v tzv. třetím světě (Afrika, Jižní Amerika, části Asie). Dojde-li v těchto místech ke katastrofě typu zemětřesení nebo tsunami, na místo přijíždějí earthship nadšenci z celého světa. Z odpadu po katastrofě postaví pro místní lidi podobně chytré a obyvatelné domy, které se starají samy o sebe – a samozřejmě i o své nové obyvatele, kteří by jinak skončili bez přístřeší na ulici. Stavba takového plně funkčního domu trvá 14 dní.

A teď si to srovnejte s námi: kolik měsíců potřebuje běžný katastrální úřad, než zanese do svého systému nového vlastníka bytu?

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.