Poslední šroub byl novým začátkem

14. 7. 2014
Na kraji obce Chudíř, kde žijí zhruba dvě stovky obyvatel a kterou najdete přibližně 15 kilometrů od Mladé Boleslavi, stojí hezký nově zrekonstruovaný domek. Bydlí v něm rodina Šiftových, která má šest dětí. Čtyři kluky a dvě děvčata ve věku od deseti měsíců do jednadvaceti let. I při takovém počtu dětí ale zvládla vyřešit rekonstrukci. Liška jim v tom pomohla.

Rekonstrukce střídala rekonstrukci

Když chtěl koncem roku 2005 Pavel Šifta v právě dokončeném a ze stavebního spoření od Lišky nově zrekonstruovaném panelovém bytě přimontovat držák na kabáty, zeptala se ho jeho paní Jana, co že to vlastně dělá. Věšák jako takový se jí sice líbil, v tom problém nebyl, ale ukázalo se, že s příchodem nového potomka už je pro ně byt prostě příliš malý. A tak ačkoli byla přestavba bytu právě dokončena, nezbylo než se pro početnou rodinu poohlédnout po prostornějším bydlení.

130921-untitled-299

Z paneláku na venkov

Řešení se našlo v podobě domu po dědovi, který stál právě v Chudíři. Dispozičně sice nebyl úplně vyhovující, ale stál v hezké lokalitě v dopravně rozumném dosahu Mladé Boleslavi. A tak se rodina Šiftových rázem ocitla před další rekonstrukcí. Jediná rozumná možnost přitom byla zrekonstruovat dům svépomocí. Každý, kdo někdy stavěl, dobře ví, že to znamená několik let dřiny a odříkání.
A tak Pavel, někdy se svým otcem a často úplně sám, začal stavět po víkendech a po večerech, občas i dlouho do noci. Psychickou oporou byla Jana, Pavlova maminka a strýc, který bydlí hned vedle.
Výsledek za to stojí. Rodina má vlastní bydlení, které jí umožňuje být spolu bez toho, že by se musela tísnit v malém bytě. Z původních dvou pokojů v horním patře jich je po rekonstrukci pět, celkem má dům pokojů sedm. Kuchyň a obývací pokoj jsou pak přirozeně hlavními komunikačními centry domu, kde se rodina společně setkává.
Celý dům si Pavel projektoval sám, a to jako pasivní stavbu. Je extrémně zateplený, vybavený tepelným čerpadlem a centrálním odvětráváním, a dokonce i v největších mrazech Šiftovi topí pouze obden krbovými kamny na dřevo.

Peníze na přestavbu domu se staly jedním z hlavních rodinných témat. Původní byt se samozřejmě musel prodat. A pomohlo opět stavební spoření od ČMSS. Bez stovek hodin práce pana Šifty by se však již v roce 2010 dům zkolaudovat nemohl.

Zahrada je místo, kde se kope nejen zelenina

Hezká zahrada v mírném svahu je využita zčásti jako užitková, tam se pěstuje zelenina pro domácí spotřebu. Ale také je tu malé fotbalové hřiště, kde si kluci často rádi s tátou zahrají. Na brankové konstrukce posloužil materiál ze starého skleníku, pak už stačilo jen natáhnout sítě. Zahrada tak plní hned dvojí roli. Slouží jako zdroj čerstvé zeleniny a umožňuje dětem trávit čas zábavou společně s rodiči. Navíc děti a jejich rodiče nejsou jedinými obyvateli domu. Spolu s nimi tady bydlí i kocour Valda a pes, fenka Nessie. Zahrada má tím pádem celoroční využití.

130921-untitled-380

Z příběhu je jasné, že nikdo neví, do jaké situace se kdy dostane a co mu budoucnost přichystá. U Šiftových se ukázalo, že ačkoli právě dokončili jednu rekonstrukci, příchod nového potomka všech v okamžiku změnil.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.