Poslední šroub byl novým začátkem

Autor: TadyJeMoje.cz
Na kraji obce Chudíř, kde žijí zhruba dvě stovky obyvatel a kterou najdete přibližně 15 kilometrů od Mladé Boleslavi, stojí hezký nově zrekonstruovaný domek. Bydlí v něm rodina Šiftových, která má šest dětí. Čtyři kluky a dvě děvčata ve věku od deseti měsíců do jednadvaceti let. I při takovém počtu dětí ale zvládla vyřešit rekonstrukci. Liška jim v tom pomohla.

Rekonstrukce střídala rekonstrukci

Když chtěl koncem roku 2005 Pavel Šifta v právě dokončeném a ze stavebního spoření od Lišky nově zrekonstruovaném panelovém bytě přimontovat držák na kabáty, zeptala se ho jeho paní Jana, co že to vlastně dělá. Věšák jako takový se jí sice líbil, v tom problém nebyl, ale ukázalo se, že s příchodem nového potomka už je pro ně byt prostě příliš malý. A tak ačkoli byla přestavba bytu právě dokončena, nezbylo než se pro početnou rodinu poohlédnout po prostornějším bydlení.

130921-untitled-299

Z paneláku na venkov

Řešení se našlo v podobě domu po dědovi, který stál právě v Chudíři. Dispozičně sice nebyl úplně vyhovující, ale stál v hezké lokalitě v dopravně rozumném dosahu Mladé Boleslavi. A tak se rodina Šiftových rázem ocitla před další rekonstrukcí. Jediná rozumná možnost přitom byla zrekonstruovat dům svépomocí. Každý, kdo někdy stavěl, dobře ví, že to znamená několik let dřiny a odříkání.
A tak Pavel, někdy se svým otcem a často úplně sám, začal stavět po víkendech a po večerech, občas i dlouho do noci. Psychickou oporou byla Jana, Pavlova maminka a strýc, který bydlí hned vedle.
Výsledek za to stojí. Rodina má vlastní bydlení, které jí umožňuje být spolu bez toho, že by se musela tísnit v malém bytě. Z původních dvou pokojů v horním patře jich je po rekonstrukci pět, celkem má dům pokojů sedm. Kuchyň a obývací pokoj jsou pak přirozeně hlavními komunikačními centry domu, kde se rodina společně setkává.
Celý dům si Pavel projektoval sám, a to jako pasivní stavbu. Je extrémně zateplený, vybavený tepelným čerpadlem a centrálním odvětráváním, a dokonce i v největších mrazech Šiftovi topí pouze obden krbovými kamny na dřevo.

Peníze na přestavbu domu se staly jedním z hlavních rodinných témat. Původní byt se samozřejmě musel prodat. A pomohlo opět stavební spoření od ČMSS. Bez stovek hodin práce pana Šifty by se však již v roce 2010 dům zkolaudovat nemohl.

Zahrada je místo, kde se kope nejen zelenina

Hezká zahrada v mírném svahu je využita zčásti jako užitková, tam se pěstuje zelenina pro domácí spotřebu. Ale také je tu malé fotbalové hřiště, kde si kluci často rádi s tátou zahrají. Na brankové konstrukce posloužil materiál ze starého skleníku, pak už stačilo jen natáhnout sítě. Zahrada tak plní hned dvojí roli. Slouží jako zdroj čerstvé zeleniny a umožňuje dětem trávit čas zábavou společně s rodiči. Navíc děti a jejich rodiče nejsou jedinými obyvateli domu. Spolu s nimi tady bydlí i kocour Valda a pes, fenka Nessie. Zahrada má tím pádem celoroční využití.

130921-untitled-380

Z příběhu je jasné, že nikdo neví, do jaké situace se kdy dostane a co mu budoucnost přichystá. U Šiftových se ukázalo, že ačkoli právě dokončili jednu rekonstrukci, příchod nového potomka všech v okamžiku změnil.

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.