Pohodlné bydlení na 25 m²

12. 9. 2017
O ubytování v centru Paříže je mezi turisty neustále obrovský zájem. Většinou hledají takové místo, odkud budou mít snadno dostupné obchody, památky, galerie, restaurace i parky, a jsou přitom ochotni slevit z nároků na prostor. Právě jim je určeno tohle francouzské ministudio.

Klid v centru města

Minibyt leží v klidné uličce Darwin, která se nachází v samém srdci pařížského Montmartru. V okolí této historické městské čtvrti se rozkládá několik parků a zároveň odtud stačí udělat jen pár kroků k bazilice Sacré-Coeur nebo na Moulin Rouge. Právě poloha v tak lákavé lokalitě přivedla majitele bytu na nápad, jak tento volný prostor zhodnotit. Ve spolupráci s architektonickou kanceláří Marion Alberge se proto pustil do rekonstrukce, aby mohl byt pronajímat.

Aby se interiér zalíbil všem

Studio bylo tedy od samého začátku předurčené hlavně k přechodnému užívání. Majitelé ho nicméně nenabídli žádným nájemníkům se zájmem o trvalejší bydlení, ale během sezóny jej začali pronajímat turistům. Různí obyvatelé se v bytě proto střídají v poměrně rychlém sledu za sebou. Časté obměňování uživatelů studia se proto stalo klíčovým motivem celé rekonstrukce. Architektka se zaměřila na navržení odlehčeného, barevného a příjemného interiéru. Důraz kladla na dobře zorganizovaný prostor, kde nic nechybí ani nepřekáží.

Univerzálnost a skladnost na prvním místě

Skromné rozměry bytu rozhodly o zachování dispozic 1+kk. Hlavní místnost kombinuje funkci jídelny, obýváku a ložnice. Odpočinkový koutek se skládá z rozkládací pohovky (večer se mění v lůžko na spaní), dvou stohovatelných stolků, pohodlného křesílka a nižší televizní skříňky s úložným prostorem. Téměř veškerý nábytek se dá snadno přesouvat dle potřeb aktuálních obyvatel bytu. Nechává jim prostor, aby si interiér uzpůsobili ke svému obrazu. Tento přístup se odráží třeba v zařízení jídelny. Představuje ji skládací stoleček a dvě židle, které mohou zůstat rozložené vedle kuchyňského koutku, kde nezabírají mnoho místa. Dají se ale také posunout více do prostoru a pak se u stolu najedí i čtyři lidé. Zároveň lze všechen jídelní nábytek okamžitě složit a uložit do kouta.

Malinký kuchyňský koutek poskytuje překvapivě dost místa pro pohodlné vaření. Rohové řešení jej diskrétně oddělilo od zbytku společenské místnosti, ale nevyčlenilo ho úplně. Na přání majitelů je interiér inspirovaný skandinávským stylem, jemuž architektka dodala pomocí barev a dekorací osobitý francouzský šarm. V kuchyni reprezentuje severský design dřevěná linka kombinovaná s minimalistickými světlými skříňkami.

Barevné maličkosti, na kterých záleží

Dominantní barvou je hořčicově žlutá. Využití našla na stěnách, závěsech i tapetách. Skvěle s ní ladí pastelově modrý odstín, který je použitý hlavně na doplňcích – stínidlech světel, tácech a dózách v kuchyni i ručnících v koupelně. Ačkoliv jde o zdánlivé maličkosti, které nejsou ani nijak drahé, dokáží interiér perfektně oživit, a navíc je lze podle chuti obměňovat.

Foto: Cyrille Robin

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!