Pohodlné bydlení na 25 m²

12. 9. 2017
O ubytování v centru Paříže je mezi turisty neustále obrovský zájem. Většinou hledají takové místo, odkud budou mít snadno dostupné obchody, památky, galerie, restaurace i parky, a jsou přitom ochotni slevit z nároků na prostor. Právě jim je určeno tohle francouzské ministudio.

Klid v centru města

Minibyt leží v klidné uličce Darwin, která se nachází v samém srdci pařížského Montmartru. V okolí této historické městské čtvrti se rozkládá několik parků a zároveň odtud stačí udělat jen pár kroků k bazilice Sacré-Coeur nebo na Moulin Rouge. Právě poloha v tak lákavé lokalitě přivedla majitele bytu na nápad, jak tento volný prostor zhodnotit. Ve spolupráci s architektonickou kanceláří Marion Alberge se proto pustil do rekonstrukce, aby mohl byt pronajímat.

Aby se interiér zalíbil všem

Studio bylo tedy od samého začátku předurčené hlavně k přechodnému užívání. Majitelé ho nicméně nenabídli žádným nájemníkům se zájmem o trvalejší bydlení, ale během sezóny jej začali pronajímat turistům. Různí obyvatelé se v bytě proto střídají v poměrně rychlém sledu za sebou. Časté obměňování uživatelů studia se proto stalo klíčovým motivem celé rekonstrukce. Architektka se zaměřila na navržení odlehčeného, barevného a příjemného interiéru. Důraz kladla na dobře zorganizovaný prostor, kde nic nechybí ani nepřekáží.

Univerzálnost a skladnost na prvním místě

Skromné rozměry bytu rozhodly o zachování dispozic 1+kk. Hlavní místnost kombinuje funkci jídelny, obýváku a ložnice. Odpočinkový koutek se skládá z rozkládací pohovky (večer se mění v lůžko na spaní), dvou stohovatelných stolků, pohodlného křesílka a nižší televizní skříňky s úložným prostorem. Téměř veškerý nábytek se dá snadno přesouvat dle potřeb aktuálních obyvatel bytu. Nechává jim prostor, aby si interiér uzpůsobili ke svému obrazu. Tento přístup se odráží třeba v zařízení jídelny. Představuje ji skládací stoleček a dvě židle, které mohou zůstat rozložené vedle kuchyňského koutku, kde nezabírají mnoho místa. Dají se ale také posunout více do prostoru a pak se u stolu najedí i čtyři lidé. Zároveň lze všechen jídelní nábytek okamžitě složit a uložit do kouta.

Malinký kuchyňský koutek poskytuje překvapivě dost místa pro pohodlné vaření. Rohové řešení jej diskrétně oddělilo od zbytku společenské místnosti, ale nevyčlenilo ho úplně. Na přání majitelů je interiér inspirovaný skandinávským stylem, jemuž architektka dodala pomocí barev a dekorací osobitý francouzský šarm. V kuchyni reprezentuje severský design dřevěná linka kombinovaná s minimalistickými světlými skříňkami.

Barevné maličkosti, na kterých záleží

Dominantní barvou je hořčicově žlutá. Využití našla na stěnách, závěsech i tapetách. Skvěle s ní ladí pastelově modrý odstín, který je použitý hlavně na doplňcích – stínidlech světel, tácech a dózách v kuchyni i ručnících v koupelně. Ačkoliv jde o zdánlivé maličkosti, které nejsou ani nijak drahé, dokáží interiér perfektně oživit, a navíc je lze podle chuti obměňovat.

Foto: Cyrille Robin

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.