Pohodlné bydlení na 25 m²

12. 9. 2017
O ubytování v centru Paříže je mezi turisty neustále obrovský zájem. Většinou hledají takové místo, odkud budou mít snadno dostupné obchody, památky, galerie, restaurace i parky, a jsou přitom ochotni slevit z nároků na prostor. Právě jim je určeno tohle francouzské ministudio.

Klid v centru města

Minibyt leží v klidné uličce Darwin, která se nachází v samém srdci pařížského Montmartru. V okolí této historické městské čtvrti se rozkládá několik parků a zároveň odtud stačí udělat jen pár kroků k bazilice Sacré-Coeur nebo na Moulin Rouge. Právě poloha v tak lákavé lokalitě přivedla majitele bytu na nápad, jak tento volný prostor zhodnotit. Ve spolupráci s architektonickou kanceláří Marion Alberge se proto pustil do rekonstrukce, aby mohl byt pronajímat.

Aby se interiér zalíbil všem

Studio bylo tedy od samého začátku předurčené hlavně k přechodnému užívání. Majitelé ho nicméně nenabídli žádným nájemníkům se zájmem o trvalejší bydlení, ale během sezóny jej začali pronajímat turistům. Různí obyvatelé se v bytě proto střídají v poměrně rychlém sledu za sebou. Časté obměňování uživatelů studia se proto stalo klíčovým motivem celé rekonstrukce. Architektka se zaměřila na navržení odlehčeného, barevného a příjemného interiéru. Důraz kladla na dobře zorganizovaný prostor, kde nic nechybí ani nepřekáží.

Univerzálnost a skladnost na prvním místě

Skromné rozměry bytu rozhodly o zachování dispozic 1+kk. Hlavní místnost kombinuje funkci jídelny, obýváku a ložnice. Odpočinkový koutek se skládá z rozkládací pohovky (večer se mění v lůžko na spaní), dvou stohovatelných stolků, pohodlného křesílka a nižší televizní skříňky s úložným prostorem. Téměř veškerý nábytek se dá snadno přesouvat dle potřeb aktuálních obyvatel bytu. Nechává jim prostor, aby si interiér uzpůsobili ke svému obrazu. Tento přístup se odráží třeba v zařízení jídelny. Představuje ji skládací stoleček a dvě židle, které mohou zůstat rozložené vedle kuchyňského koutku, kde nezabírají mnoho místa. Dají se ale také posunout více do prostoru a pak se u stolu najedí i čtyři lidé. Zároveň lze všechen jídelní nábytek okamžitě složit a uložit do kouta.

Malinký kuchyňský koutek poskytuje překvapivě dost místa pro pohodlné vaření. Rohové řešení jej diskrétně oddělilo od zbytku společenské místnosti, ale nevyčlenilo ho úplně. Na přání majitelů je interiér inspirovaný skandinávským stylem, jemuž architektka dodala pomocí barev a dekorací osobitý francouzský šarm. V kuchyni reprezentuje severský design dřevěná linka kombinovaná s minimalistickými světlými skříňkami.

Barevné maličkosti, na kterých záleží

Dominantní barvou je hořčicově žlutá. Využití našla na stěnách, závěsech i tapetách. Skvěle s ní ladí pastelově modrý odstín, který je použitý hlavně na doplňcích – stínidlech světel, tácech a dózách v kuchyni i ručnících v koupelně. Ačkoliv jde o zdánlivé maličkosti, které nejsou ani nijak drahé, dokáží interiér perfektně oživit, a navíc je lze podle chuti obměňovat.

Foto: Cyrille Robin

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

6 polštářů, které si vyrobíte sami

22. 2. 2018
Polštáře nejrůznějších barev a tvarů dokáží s interiérem divy. Rázem místnost zútulní, oživí, dodají jí osobitý styl, a když máte chuť na změnu, není nic jednoduššího než je prostě vyměnit. Podívejte se na pár interesantních kousků vlastní výroby.

Levně zařízený industriální byt

21. 2. 2018
Industriální styl se vyznačuje jednoduchostí, úsporností a neokázalou věcností. Řekli byste, že bude něco takového blízké Rusům? Překvapivě se tam právě dostávají do módy tmavší interiéry s industriálním nádechem. Jeden takový zpracovalo pro investora z Moskvy petrohradské studio INT2 architecture.

9 hodin, které si vyrobíte hravě sami

20. 2. 2018
Je libo hodiny malované, látkové, ratanové nebo třeba z klobouku? Proč pracně v obchodě shánět originální nástěnné hodiny, když si je doma zvládnete vyrobit za pár šupů. Stačí jen hodinový strojek a troška fantazie.

Ozdobte si balkon nebo okno domečkem pro ptáčky

19. 2. 2018
Nejen v chladných měsících naše opeřené kamarády potěšíte plným krmítkem nebo ptačí budkou, které můžete umístit na balkon nebo třeba na parapet. Zkuste si je vyrobit sami doma.

Valentýnské dekorace tak trochu jinak

14. 2. 2018
Kdo říká, že valentýnské dekorace musejí být kýčovitě přeslazené? Máme pro vás nápady na originální zamilované kousky, které vám už za pár dní nepolezou krkem a klidně si je v bytě necháte celý rok.

Nábytek z plechových barelů aneb Recyklace nás baví

12. 2. 2018
Stoličky, lavičky, minibar, improvizovaná lednička nebo umyvadlo, tím vším se mohou stát dobře vyčištěné barely od všeho možného. Stačí zvolit vhodnou barvu, aby ladila s interiérem, a máte doma perfektní doplněk, který hned tak někde neuvidíte.

Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Sekli jste s bubnováním? Buben rozhodně nevyhazujte, ještě se může hodit!

7. 2. 2018
Pustil už vás pubertální sen o kariéře bubeníka, co na něm stojí celá kapela a jedou po něm nejhezčí holky? Marně se snažíte prodat bubny, o které nikdo nemá zájem? Než je vyhodíte, podívejte se na naše tipy, jak se dají upotřebit v interiéru.