Pohodlné bydlení na 25 m²

12. 9. 2017
O ubytování v centru Paříže je mezi turisty neustále obrovský zájem. Většinou hledají takové místo, odkud budou mít snadno dostupné obchody, památky, galerie, restaurace i parky, a jsou přitom ochotni slevit z nároků na prostor. Právě jim je určeno tohle francouzské ministudio.

Klid v centru města

Minibyt leží v klidné uličce Darwin, která se nachází v samém srdci pařížského Montmartru. V okolí této historické městské čtvrti se rozkládá několik parků a zároveň odtud stačí udělat jen pár kroků k bazilice Sacré-Coeur nebo na Moulin Rouge. Právě poloha v tak lákavé lokalitě přivedla majitele bytu na nápad, jak tento volný prostor zhodnotit. Ve spolupráci s architektonickou kanceláří Marion Alberge se proto pustil do rekonstrukce, aby mohl byt pronajímat.

Aby se interiér zalíbil všem

Studio bylo tedy od samého začátku předurčené hlavně k přechodnému užívání. Majitelé ho nicméně nenabídli žádným nájemníkům se zájmem o trvalejší bydlení, ale během sezóny jej začali pronajímat turistům. Různí obyvatelé se v bytě proto střídají v poměrně rychlém sledu za sebou. Časté obměňování uživatelů studia se proto stalo klíčovým motivem celé rekonstrukce. Architektka se zaměřila na navržení odlehčeného, barevného a příjemného interiéru. Důraz kladla na dobře zorganizovaný prostor, kde nic nechybí ani nepřekáží.

Univerzálnost a skladnost na prvním místě

Skromné rozměry bytu rozhodly o zachování dispozic 1+kk. Hlavní místnost kombinuje funkci jídelny, obýváku a ložnice. Odpočinkový koutek se skládá z rozkládací pohovky (večer se mění v lůžko na spaní), dvou stohovatelných stolků, pohodlného křesílka a nižší televizní skříňky s úložným prostorem. Téměř veškerý nábytek se dá snadno přesouvat dle potřeb aktuálních obyvatel bytu. Nechává jim prostor, aby si interiér uzpůsobili ke svému obrazu. Tento přístup se odráží třeba v zařízení jídelny. Představuje ji skládací stoleček a dvě židle, které mohou zůstat rozložené vedle kuchyňského koutku, kde nezabírají mnoho místa. Dají se ale také posunout více do prostoru a pak se u stolu najedí i čtyři lidé. Zároveň lze všechen jídelní nábytek okamžitě složit a uložit do kouta.

Malinký kuchyňský koutek poskytuje překvapivě dost místa pro pohodlné vaření. Rohové řešení jej diskrétně oddělilo od zbytku společenské místnosti, ale nevyčlenilo ho úplně. Na přání majitelů je interiér inspirovaný skandinávským stylem, jemuž architektka dodala pomocí barev a dekorací osobitý francouzský šarm. V kuchyni reprezentuje severský design dřevěná linka kombinovaná s minimalistickými světlými skříňkami.

Barevné maličkosti, na kterých záleží

Dominantní barvou je hořčicově žlutá. Využití našla na stěnách, závěsech i tapetách. Skvěle s ní ladí pastelově modrý odstín, který je použitý hlavně na doplňcích – stínidlech světel, tácech a dózách v kuchyni i ručnících v koupelně. Ačkoliv jde o zdánlivé maličkosti, které nejsou ani nijak drahé, dokáží interiér perfektně oživit, a navíc je lze podle chuti obměňovat.

Foto: Cyrille Robin

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Malé, ale útulné bydlení v posledním patře

19. 9. 2017
Maličký, ale stylový a velice pohodlný byt se nachází v nejvyšším, jedenadvacátém patře bytového domu v ruském Petrohradě. Vždycky nabízel nádherný výhled po okolí, před rekonstrukcí však moc k bydlení nebyl. Dohromady měří pouhých 25 m², navíc má ještě úzký a protáhlý půdorys. To kladlo velké nároky na invenci architektů, kteří z něj měli udělat příjemné místo k žití.

8 knoflíkových doplňků do interiéru

18. 9. 2017
Potrpíte si na knoflíky? Tak proč si jimi nevyzdobit nejen oděvy, ale také interiér vašeho bytu. Nabízíme pár tipů, co všechno doma můžete z knoflíků mít.

Inspirace ze Skandinávie

14. 9. 2017
Chcete bydlet jednoduše, stylově a v harmonii s přírodou jako Seveřané? Není to drahé ani složité. Pro všechny milovníky severského designu jsme dali dohromady pár nápadů, jak si interiér v tomto duchu jednoduše zařídit.

9 interiérových doplňků z vysloužilých hrnků

13. 9. 2017
Přetékají vám poličky v kuchyni starými hrnky, jež už léta nepoužíváte? Zkuste jim najít jiné využití. Pěstujte v nich květiny, sepněte jimi záclony nebo z nich třeba vyrobte lampu. Tady máte pár nápadů a počítejte s tím, že budete potřebovat skutečně dobré lepidlo na keramiku a občas i speciální diamantový vrták.

7 tipů, jak uskladnit kosmetické předměty

11. 9. 2017
Mezi námi děvčaty, také skladujete šminky v igelitových pytlíčcích, krabicích od bůhvíčeho nebo v nejlepším případě v kosmetických kufříčcích, jež musíte každý den odněkud vyndávat? Poradíme vám, jak si kosmetiku doma uložit, aby to bylo nejen funkční, ale ještě k tomu i hezké.

Ušetřete na bydlení a potěšte i přírodu

7. 9. 2017
Bydlení není zrovna levná záležitost, navíc ještě nákladnější je často dělají naše zlozvyky, což nás stojí spoustu peněz. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým v domácnosti nejen ušetříte, ale navíc uděláte něco dobrého i pro životní prostředí.

I v garáži se dá docela dobře bydlet

7. 9. 2017
Toužíte po vlastním klidném bydlení, ale máte maximálně tak na garáž? Tak prostě zkuste bydlet v ní. Budete si ji sice muset dost upravit, ale spousta lidí po celém světě už si dokázala z malého přístřeší pro auto udělat příjemný prostor pro běžné bydlení. Pojďme se podívat, o co všechno se v tomto případě budete muset postarat.

Ikat technika – styl, který vás osloví

6. 9. 2017
Umělecko-výtvarný styl Ikat má kořeny na Blízkém východě. Je to velmi pracný způsob výroby tkaniny, jenž sice vznikl někdy v 10. století, ale výborně se hodí i do současných bytů. Jeho pestré vzory rozveselí každý interiér.

Levné dekorace hotové za chvilku a za pár korun

5. 9. 2017
Nemůžete si dovolit kupovat drahé obrazy či grafiky a sériově vyráběné dekorace z IKEA doma nechcete? Ukážeme vám pár nápadů, jak si vyrobit originální artefakty pěkně v klidu sami, a ušetřit tím spoustu peněz.