Pohodlné a praktické bydlení na pětníku

21. 3. 2016
Inspirace není nikdy dost. Zvlášť při zařizování menších interiérů přijdou neotřelé nápady vhod. Podívejte se, jak si s tímto úkolem poradili interiéroví designéři v New Yorku.

Byt, kam se dnes vydáme na návštěvu, byste našli na Manhattanu. Přestavbu si u designérů ze studia Allen + Killcoyne Architects objednal muž z Dallasu, který studio o velikosti 32 m² hodlá využívat při svých příležitostných návštěvách New Yorku.

_NewYork_1

Stavíme z ruiny

Předchozí majitel se o stav bytu dvakrát nestrachoval, což se samozřejmě na interiéru nepěkně podepsalo. Vybavení bylo zastaralé, koberec rozcupovaný na kousky, skříňky a poličky poničené. Architekt Killcoyne, který dostal přestavbu na starosti, svůj první dojem popsat stručně a jasně: „Byla to totální ruina.“ Prvního dojmu se přesto nezalekl a do rekonstrukce se vrhnul po hlavě. Nic nezůstalo na svém původním místě, dokonce ani okna. 

_NewYork2

Tři v jednom

Nový vlastník nechal architektům poměrně volnou roku. Jeho jediné přání znělo, aby byl design nového občasného newyorského útočiště čistý, jednoduchý, elegantní a nadčasový. Při hledání dispozice tak volba padla na jeden propojený a otevřený prostor, kde na sebe tři hlavní funkční zóny (určené pro vaření, spánek a společnost) logicky navazují.

_NewYork3

Se skromností se nejlíp vejdeš

Velikost prostoru nebyla problém, potíž spočívala ve vybavení, které se do něj muselo vejít. Rada architekta v tomto případě zní: „Když zvládnete uhlídat množství věcí, které vlastníte, můžete i v malém prostoru žít opravdu pěkně.“

_NewYork4

Malý prostor zvětší světlo

Aby si majitel v menším prostoru nepřipadal jako uvězněný v krabici, zvolil autor proměny vyzkoušené optické triky. V tomto případě vsadil především na hru se světlem, které interiér aspoň vizuálně zvětšilo. Například obývací část osvětlují hned dvě centrální svítidla doplněná 12 bodovkami zapuštěnými do podhledu, který se vine po celém obvodu společenské zóny.

_NewYork5

Sázka na jistotu: bílá barva a dřevo

Ložnice je od zbytku interiéru oddělena dřevěnou přepážkou, která poskytuje větší soukromí. I tady se o dostatek světla starají bodovky. Útulnost bytu podporuje světlé dřevo a barevné doplňky.

_newyork1

Pro společenské kuchaře

Kuchyňská linka je umístěná v koutku, odkud je dobře vidět až do obýváku. Člověk v kuchyni zůstává součástí dění ve společenském prostoru, ale zároveň nemá dojem, že by vařil přímo v obývacím pokoji. Kapacity úložných prostor tu navýšili pomocí protáhlých horních skříněk, které sahají až ke stropu. Na linku rovnou navazuje jídelní koutek tvořený menším zavěšeným pultem s barovými židlemi.

Sprcha až pro tři

Za zmínku rozhodně stojí i koupelna, kam se vešel prostorný sprchový kout. I tady hraje hlavní roli bílá barva, dostatek denního i umělého osvětlení a obrovské zrcadlo. To místnost opět prosvětluje a jako bonus navíc ukrývá skříňku na léky a kosmetické přípravky.

Foto: William Taylor Photography pro Allen + Killcoyne Architects

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.

Ministudio celé v bílém

4. 10. 2017
Bílá barva vizuálně zvětšuje a rozjasňuje prostor. Dovoluje vyniknout barevným detailům a podle psychologie barev podporuje přemýšlení, symbolizuje čistotu a odkazuje na nové začátky. Hodí se hlavně pro introverty a ty, kteří mají rádi pevný řád. Bílá je také dominantní barvou moderního ministudia z Tel Avivu, který dokazuje, že i jednobarevný styl může vypadat dobře.