Pohodlné a praktické bydlení na pětníku

Inspirace není nikdy dost. Zvlášť při zařizování menších interiérů přijdou neotřelé nápady vhod. Podívejte se, jak si s tímto úkolem poradili interiéroví designéři v New Yorku.

Byt, kam se dnes vydáme na návštěvu, byste našli na Manhattanu. Přestavbu si u designérů ze studia Allen + Killcoyne Architects objednal muž z Dallasu, který studio o velikosti 32 m² hodlá využívat při svých příležitostných návštěvách New Yorku.

_NewYork_1

Stavíme z ruiny

Předchozí majitel se o stav bytu dvakrát nestrachoval, což se samozřejmě na interiéru nepěkně podepsalo. Vybavení bylo zastaralé, koberec rozcupovaný na kousky, skříňky a poličky poničené. Architekt Killcoyne, který dostal přestavbu na starosti, svůj první dojem popsat stručně a jasně: „Byla to totální ruina.“ Prvního dojmu se přesto nezalekl a do rekonstrukce se vrhnul po hlavě. Nic nezůstalo na svém původním místě, dokonce ani okna. 

_NewYork2

Tři v jednom

Nový vlastník nechal architektům poměrně volnou roku. Jeho jediné přání znělo, aby byl design nového občasného newyorského útočiště čistý, jednoduchý, elegantní a nadčasový. Při hledání dispozice tak volba padla na jeden propojený a otevřený prostor, kde na sebe tři hlavní funkční zóny (určené pro vaření, spánek a společnost) logicky navazují.

_NewYork3

Se skromností se nejlíp vejdeš

Velikost prostoru nebyla problém, potíž spočívala ve vybavení, které se do něj muselo vejít. Rada architekta v tomto případě zní: „Když zvládnete uhlídat množství věcí, které vlastníte, můžete i v malém prostoru žít opravdu pěkně.“

_NewYork4

Malý prostor zvětší světlo

Aby si majitel v menším prostoru nepřipadal jako uvězněný v krabici, zvolil autor proměny vyzkoušené optické triky. V tomto případě vsadil především na hru se světlem, které interiér aspoň vizuálně zvětšilo. Například obývací část osvětlují hned dvě centrální svítidla doplněná 12 bodovkami zapuštěnými do podhledu, který se vine po celém obvodu společenské zóny.

_NewYork5

Sázka na jistotu: bílá barva a dřevo

Ložnice je od zbytku interiéru oddělena dřevěnou přepážkou, která poskytuje větší soukromí. I tady se o dostatek světla starají bodovky. Útulnost bytu podporuje světlé dřevo a barevné doplňky.

_newyork1

Pro společenské kuchaře

Kuchyňská linka je umístěná v koutku, odkud je dobře vidět až do obýváku. Člověk v kuchyni zůstává součástí dění ve společenském prostoru, ale zároveň nemá dojem, že by vařil přímo v obývacím pokoji. Kapacity úložných prostor tu navýšili pomocí protáhlých horních skříněk, které sahají až ke stropu. Na linku rovnou navazuje jídelní koutek tvořený menším zavěšeným pultem s barovými židlemi.

Sprcha až pro tři

Za zmínku rozhodně stojí i koupelna, kam se vešel prostorný sprchový kout. I tady hraje hlavní roli bílá barva, dostatek denního i umělého osvětlení a obrovské zrcadlo. To místnost opět prosvětluje a jako bonus navíc ukrývá skříňku na léky a kosmetické přípravky.

Foto: William Taylor Photography pro Allen + Killcoyne Architects

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.