Pohodlné a praktické bydlení na pětníku

21. 3. 2016
Inspirace není nikdy dost. Zvlášť při zařizování menších interiérů přijdou neotřelé nápady vhod. Podívejte se, jak si s tímto úkolem poradili interiéroví designéři v New Yorku.

Byt, kam se dnes vydáme na návštěvu, byste našli na Manhattanu. Přestavbu si u designérů ze studia Allen + Killcoyne Architects objednal muž z Dallasu, který studio o velikosti 32 m² hodlá využívat při svých příležitostných návštěvách New Yorku.

_NewYork_1

Stavíme z ruiny

Předchozí majitel se o stav bytu dvakrát nestrachoval, což se samozřejmě na interiéru nepěkně podepsalo. Vybavení bylo zastaralé, koberec rozcupovaný na kousky, skříňky a poličky poničené. Architekt Killcoyne, který dostal přestavbu na starosti, svůj první dojem popsat stručně a jasně: „Byla to totální ruina.“ Prvního dojmu se přesto nezalekl a do rekonstrukce se vrhnul po hlavě. Nic nezůstalo na svém původním místě, dokonce ani okna. 

_NewYork2

Tři v jednom

Nový vlastník nechal architektům poměrně volnou roku. Jeho jediné přání znělo, aby byl design nového občasného newyorského útočiště čistý, jednoduchý, elegantní a nadčasový. Při hledání dispozice tak volba padla na jeden propojený a otevřený prostor, kde na sebe tři hlavní funkční zóny (určené pro vaření, spánek a společnost) logicky navazují.

_NewYork3

Se skromností se nejlíp vejdeš

Velikost prostoru nebyla problém, potíž spočívala ve vybavení, které se do něj muselo vejít. Rada architekta v tomto případě zní: „Když zvládnete uhlídat množství věcí, které vlastníte, můžete i v malém prostoru žít opravdu pěkně.“

_NewYork4

Malý prostor zvětší světlo

Aby si majitel v menším prostoru nepřipadal jako uvězněný v krabici, zvolil autor proměny vyzkoušené optické triky. V tomto případě vsadil především na hru se světlem, které interiér aspoň vizuálně zvětšilo. Například obývací část osvětlují hned dvě centrální svítidla doplněná 12 bodovkami zapuštěnými do podhledu, který se vine po celém obvodu společenské zóny.

_NewYork5

Sázka na jistotu: bílá barva a dřevo

Ložnice je od zbytku interiéru oddělena dřevěnou přepážkou, která poskytuje větší soukromí. I tady se o dostatek světla starají bodovky. Útulnost bytu podporuje světlé dřevo a barevné doplňky.

_newyork1

Pro společenské kuchaře

Kuchyňská linka je umístěná v koutku, odkud je dobře vidět až do obýváku. Člověk v kuchyni zůstává součástí dění ve společenském prostoru, ale zároveň nemá dojem, že by vařil přímo v obývacím pokoji. Kapacity úložných prostor tu navýšili pomocí protáhlých horních skříněk, které sahají až ke stropu. Na linku rovnou navazuje jídelní koutek tvořený menším zavěšeným pultem s barovými židlemi.

Sprcha až pro tři

Za zmínku rozhodně stojí i koupelna, kam se vešel prostorný sprchový kout. I tady hraje hlavní roli bílá barva, dostatek denního i umělého osvětlení a obrovské zrcadlo. To místnost opět prosvětluje a jako bonus navíc ukrývá skříňku na léky a kosmetické přípravky.

Foto: William Taylor Photography pro Allen + Killcoyne Architects

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.