5 velkých vychytávek pro malé kuchyně

Představa malé kuchyně většinu milovníků vaření děsí. I na malém prostoru lze ale rozehrát velké kulinářské divadlo. Stačí využít několik triků pro efektivní využití prostoru a budete koukat, kolik najednou máte okolo sporáku místa.

Skladujte až ke stropu

Největší ztrátu prostoru si v kuchyních často způsobujeme sami, když horní skříňky kuchyňské linky pověsíme půl metru pod strop a zbývající prostor už nevyužíváme. Pokud máte malou kuchyni, pořiďte si nástavce na horní skříňky, nechte si horní část linky vyrobit na míru až ke stropu, nebo jednoduše nad horní skříňky umístěte police. Všechny pomůcky, které používáte jen výjimečně, zde najdou skvělé útočiště, jen si pořiďte menší schůdky, ať na ně snadno dosáhnete.

_pastedGraphic

Využijte zdi

Opomíjeným prostorem kuchyně bývá někdy plocha zdi nad pracovní deskou, tj. pod horními skříňkami. Sem můžete umístit plochý magnetický držák na nože, věšák na naběračky nebo třeba stojan na kořenky. Tyto pomůcky nijak výrazně nevystupují do prostoru, takže dál pohodlně krájíte, strouháte i obalujete na pracovní desce, ale přibude vám místo ve skříňkách. Za pomoci tyče a závěsných nádob můžete na zdi mít prakticky cokoliv – příbory, bylinky v květináčích, nebo i zásoby potravin.

_pastedGraphic-1

I dvířka jsou prostor

Podobně jako zeď můžete využít i dvířka horních a dolních skříněk linky, konkrétně pak jejich vnitřní stranu. Skvěle se hodí zejména k umístění stojanu na poklice nebo zavěšení nejrůznějšího kuchyňského náčiní. Sice tak uberete trochu místa samotné skříňce, ale vyplatí se to.

_male-kuchyne

Nepodceňujte centimetry

Moderní vychytávky umožnují využít doslova každý centimetr prostoru, a už jen deseticentimetrová mezera může posloužit k umístění výsuvného regálu, který je ideální na kořenky, čaje, nebo i drobné nádobí. Stejně tak pár centimetrů pod linkou může schovat výsuvnou pracovní desku nebo výsuvné krájecí prkénko, které oceníte při větším vaření.

_pastedGraphic-4
Nábytek stranou

Součástí kuchyně bývá často jídelní koutek. Zejména pro malou kuchyni je ideální využít jídelní nábytek skládací, který můžete jednoduše zavěsit na zeď nebo uklidit do kouta a usnadnit si tak pohyb kolem linky a sporáku. Hodit se vám může i nábytek stohovatelný, a to zejména v případě většího počtu židlí.

Foto: QuestNetProxy.comGetHomeDesigns.com, Mosaikblog.com, InteriorPik, One Kings Lane

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.