5 velkých vychytávek pro malé kuchyně

17. 6. 2015
Představa malé kuchyně většinu milovníků vaření děsí. I na malém prostoru lze ale rozehrát velké kulinářské divadlo. Stačí využít několik triků pro efektivní využití prostoru a budete koukat, kolik najednou máte okolo sporáku místa.

Skladujte až ke stropu

Největší ztrátu prostoru si v kuchyních často způsobujeme sami, když horní skříňky kuchyňské linky pověsíme půl metru pod strop a zbývající prostor už nevyužíváme. Pokud máte malou kuchyni, pořiďte si nástavce na horní skříňky, nechte si horní část linky vyrobit na míru až ke stropu, nebo jednoduše nad horní skříňky umístěte police. Všechny pomůcky, které používáte jen výjimečně, zde najdou skvělé útočiště, jen si pořiďte menší schůdky, ať na ně snadno dosáhnete.

_pastedGraphic

Využijte zdi

Opomíjeným prostorem kuchyně bývá někdy plocha zdi nad pracovní deskou, tj. pod horními skříňkami. Sem můžete umístit plochý magnetický držák na nože, věšák na naběračky nebo třeba stojan na kořenky. Tyto pomůcky nijak výrazně nevystupují do prostoru, takže dál pohodlně krájíte, strouháte i obalujete na pracovní desce, ale přibude vám místo ve skříňkách. Za pomoci tyče a závěsných nádob můžete na zdi mít prakticky cokoliv – příbory, bylinky v květináčích, nebo i zásoby potravin.

_pastedGraphic-1

I dvířka jsou prostor

Podobně jako zeď můžete využít i dvířka horních a dolních skříněk linky, konkrétně pak jejich vnitřní stranu. Skvěle se hodí zejména k umístění stojanu na poklice nebo zavěšení nejrůznějšího kuchyňského náčiní. Sice tak uberete trochu místa samotné skříňce, ale vyplatí se to.

_male-kuchyne

Nepodceňujte centimetry

Moderní vychytávky umožnují využít doslova každý centimetr prostoru, a už jen deseticentimetrová mezera může posloužit k umístění výsuvného regálu, který je ideální na kořenky, čaje, nebo i drobné nádobí. Stejně tak pár centimetrů pod linkou může schovat výsuvnou pracovní desku nebo výsuvné krájecí prkénko, které oceníte při větším vaření.

_pastedGraphic-4
Nábytek stranou

Součástí kuchyně bývá často jídelní koutek. Zejména pro malou kuchyni je ideální využít jídelní nábytek skládací, který můžete jednoduše zavěsit na zeď nebo uklidit do kouta a usnadnit si tak pohyb kolem linky a sporáku. Hodit se vám může i nábytek stohovatelný, a to zejména v případě většího počtu židlí.

Foto: QuestNetProxy.comGetHomeDesigns.com, Mosaikblog.com, InteriorPik, One Kings Lane

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.