5 velkých vychytávek pro malé kuchyně

17. 6. 2015
Představa malé kuchyně většinu milovníků vaření děsí. I na malém prostoru lze ale rozehrát velké kulinářské divadlo. Stačí využít několik triků pro efektivní využití prostoru a budete koukat, kolik najednou máte okolo sporáku místa.

Skladujte až ke stropu

Největší ztrátu prostoru si v kuchyních často způsobujeme sami, když horní skříňky kuchyňské linky pověsíme půl metru pod strop a zbývající prostor už nevyužíváme. Pokud máte malou kuchyni, pořiďte si nástavce na horní skříňky, nechte si horní část linky vyrobit na míru až ke stropu, nebo jednoduše nad horní skříňky umístěte police. Všechny pomůcky, které používáte jen výjimečně, zde najdou skvělé útočiště, jen si pořiďte menší schůdky, ať na ně snadno dosáhnete.

_pastedGraphic

Využijte zdi

Opomíjeným prostorem kuchyně bývá někdy plocha zdi nad pracovní deskou, tj. pod horními skříňkami. Sem můžete umístit plochý magnetický držák na nože, věšák na naběračky nebo třeba stojan na kořenky. Tyto pomůcky nijak výrazně nevystupují do prostoru, takže dál pohodlně krájíte, strouháte i obalujete na pracovní desce, ale přibude vám místo ve skříňkách. Za pomoci tyče a závěsných nádob můžete na zdi mít prakticky cokoliv – příbory, bylinky v květináčích, nebo i zásoby potravin.

_pastedGraphic-1

I dvířka jsou prostor

Podobně jako zeď můžete využít i dvířka horních a dolních skříněk linky, konkrétně pak jejich vnitřní stranu. Skvěle se hodí zejména k umístění stojanu na poklice nebo zavěšení nejrůznějšího kuchyňského náčiní. Sice tak uberete trochu místa samotné skříňce, ale vyplatí se to.

_male-kuchyne

Nepodceňujte centimetry

Moderní vychytávky umožnují využít doslova každý centimetr prostoru, a už jen deseticentimetrová mezera může posloužit k umístění výsuvného regálu, který je ideální na kořenky, čaje, nebo i drobné nádobí. Stejně tak pár centimetrů pod linkou může schovat výsuvnou pracovní desku nebo výsuvné krájecí prkénko, které oceníte při větším vaření.

_pastedGraphic-4
Nábytek stranou

Součástí kuchyně bývá často jídelní koutek. Zejména pro malou kuchyni je ideální využít jídelní nábytek skládací, který můžete jednoduše zavěsit na zeď nebo uklidit do kouta a usnadnit si tak pohyb kolem linky a sporáku. Hodit se vám může i nábytek stohovatelný, a to zejména v případě většího počtu židlí.

Foto: QuestNetProxy.comGetHomeDesigns.com, Mosaikblog.com, InteriorPik, One Kings Lane

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Z naší zkušenosti: Chytré bydlení překvapí, pobaví a inspiruje

19. 10. 2017
Vždycky, když se dívám na TadyJeMoje.cz nebo na jiné weby zaměřené na bydlení, nejvíc mě tam zaujmou příklady chytrého bydlení na malém prostoru. Žít pohodlně v rodinné vilce nebo čtyřpokojovém bytě není nijak složité, ale vybudovat si příjemný domov na třiceti nebo i méně metrech čtverečních, to už chce nápad, fantazii a úsilí. Pojďme si společně připomenout pár případů, kdy se to skvěle podařilo a my o tom psali na TadyJeMoje.

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.