5 velkých vychytávek pro malé kuchyně

Představa malé kuchyně většinu milovníků vaření děsí. I na malém prostoru lze ale rozehrát velké kulinářské divadlo. Stačí využít několik triků pro efektivní využití prostoru a budete koukat, kolik najednou máte okolo sporáku místa.

Skladujte až ke stropu

Největší ztrátu prostoru si v kuchyních často způsobujeme sami, když horní skříňky kuchyňské linky pověsíme půl metru pod strop a zbývající prostor už nevyužíváme. Pokud máte malou kuchyni, pořiďte si nástavce na horní skříňky, nechte si horní část linky vyrobit na míru až ke stropu, nebo jednoduše nad horní skříňky umístěte police. Všechny pomůcky, které používáte jen výjimečně, zde najdou skvělé útočiště, jen si pořiďte menší schůdky, ať na ně snadno dosáhnete.

_pastedGraphic

Využijte zdi

Opomíjeným prostorem kuchyně bývá někdy plocha zdi nad pracovní deskou, tj. pod horními skříňkami. Sem můžete umístit plochý magnetický držák na nože, věšák na naběračky nebo třeba stojan na kořenky. Tyto pomůcky nijak výrazně nevystupují do prostoru, takže dál pohodlně krájíte, strouháte i obalujete na pracovní desce, ale přibude vám místo ve skříňkách. Za pomoci tyče a závěsných nádob můžete na zdi mít prakticky cokoliv – příbory, bylinky v květináčích, nebo i zásoby potravin.

_pastedGraphic-1

I dvířka jsou prostor

Podobně jako zeď můžete využít i dvířka horních a dolních skříněk linky, konkrétně pak jejich vnitřní stranu. Skvěle se hodí zejména k umístění stojanu na poklice nebo zavěšení nejrůznějšího kuchyňského náčiní. Sice tak uberete trochu místa samotné skříňce, ale vyplatí se to.

_male-kuchyne

Nepodceňujte centimetry

Moderní vychytávky umožnují využít doslova každý centimetr prostoru, a už jen deseticentimetrová mezera může posloužit k umístění výsuvného regálu, který je ideální na kořenky, čaje, nebo i drobné nádobí. Stejně tak pár centimetrů pod linkou může schovat výsuvnou pracovní desku nebo výsuvné krájecí prkénko, které oceníte při větším vaření.

_pastedGraphic-4
Nábytek stranou

Součástí kuchyně bývá často jídelní koutek. Zejména pro malou kuchyni je ideální využít jídelní nábytek skládací, který můžete jednoduše zavěsit na zeď nebo uklidit do kouta a usnadnit si tak pohyb kolem linky a sporáku. Hodit se vám může i nábytek stohovatelný, a to zejména v případě většího počtu židlí.

Foto: QuestNetProxy.comGetHomeDesigns.com, Mosaikblog.com, InteriorPik, One Kings Lane

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.