Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

_bylinky1

Šup se semínky do hlíny

Sázet můžete semínka všech bylinek, a to vždy do hloubky odpovídající dvojnásobku velikosti semínek. Po výsadbu můžete volit sadbovače, nebo rovnou květináč či truhlík, do kterého nasypete zahradnický substrát. Bylinky přitom nemusíte navzájem oddělovat a v truhlíku můžete bez obtíží pěstovat i více druhů pohromadě. Semínka však hlínou vždy jen poprašte, nikdy povrch neudusávejte.

_bylinky2

Nástrahy pěstování

Zasadili jste přesně podle pokynů, ale semínka ne a ne klíčit? Vliv mají i další faktory, jako je světlo, teplo či vlhkost. Pro klíčení bylinek je ideální teplota okolo 20 °C, umístění na prosvětlené jižní či východní straně a samozřejmě dostatečná vlhkost. Při klíčení nesmí substrát nikdy vyschnout. Z počátku můžete vlhčit rozprašovačem, po vyklíčení pak klasicky zalívejte.

_bylinky3

Pravidelná péče

Pokud semínka úspěšně vyklíčila, zbývá už jen bylinky pravidelně zalévat. Obvykle stačí dvakrát v týdnu. Na hnojení si bylinky příliš nepotrpí, a s ohledem na to, že je nejspíš budete jíst, není to ani vhodné. Nic složitého vás tedy během pěstování nečeká. Pokud dodržíte dostatečnou zálivku, doma vypěstované bylinky ze semínek vám vydrží měsíce. Koupit si samozřejmě můžete už i rostliny vzrostlé, zejména u těch ze supermarketu je ale délka života poměrně nejistá.

_bylinky4

Které bylinky se hodí do bytu

Pokud vás čeká pěstování v květináči na parapetu uvnitř bytu, bude pro vás nejvhodnější pažitka, petržel, bazalka, máta, majoránka, saturejka zahradní, koriandr, řeřicha, meduňka, oregano, rozmarýn či tymián. Konečný výběr by měl vycházet z toho, které bylinky v kuchyni používáte a které jsou vaše oblíbené.

_bylinky5

Před umístěním na balkon bylinky otužujte

Jestliže plánujete pěstování bylinek na balkoně, měli byste vzrostlé rostlinky nejprve otužovat, a to tak, že je budete po dobu deseti dní umisťovat na balkon, ale na chladnější noc je znovu vezmete dovnitř. Zároveň by bylinky na balkoně nikdy neměly být vystaveny přímému slunci – mohlo by je spálit.

Foto: gradysizemore.net, modernlandgirl.wordpress.com, interiordesign4.com, modernfarmer.com, wanderingangie.com

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.