Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

23. 5. 2017
Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

_bylinky1

Šup se semínky do hlíny

Sázet můžete semínka všech bylinek, a to vždy do hloubky odpovídající dvojnásobku velikosti semínek. Po výsadbu můžete volit sadbovače, nebo rovnou květináč či truhlík, do kterého nasypete zahradnický substrát. Bylinky přitom nemusíte navzájem oddělovat a v truhlíku můžete bez obtíží pěstovat i více druhů pohromadě. Semínka však hlínou vždy jen poprašte, nikdy povrch neudusávejte.

_bylinky2

Nástrahy pěstování

Zasadili jste přesně podle pokynů, ale semínka ne a ne klíčit? Vliv mají i další faktory, jako je světlo, teplo či vlhkost. Pro klíčení bylinek je ideální teplota okolo 20 °C, umístění na prosvětlené jižní či východní straně a samozřejmě dostatečná vlhkost. Při klíčení nesmí substrát nikdy vyschnout. Z počátku můžete vlhčit rozprašovačem, po vyklíčení pak klasicky zalívejte.

_bylinky3

Pravidelná péče

Pokud semínka úspěšně vyklíčila, zbývá už jen bylinky pravidelně zalévat. Obvykle stačí dvakrát v týdnu. Na hnojení si bylinky příliš nepotrpí, a s ohledem na to, že je nejspíš budete jíst, není to ani vhodné. Nic složitého vás tedy během pěstování nečeká. Pokud dodržíte dostatečnou zálivku, doma vypěstované bylinky ze semínek vám vydrží měsíce. Koupit si samozřejmě můžete už i rostliny vzrostlé, zejména u těch ze supermarketu je ale délka života poměrně nejistá.

_bylinky4

Které bylinky se hodí do bytu

Pokud vás čeká pěstování v květináči na parapetu uvnitř bytu, bude pro vás nejvhodnější pažitka, petržel, bazalka, máta, majoránka, saturejka zahradní, koriandr, řeřicha, meduňka, oregano, rozmarýn či tymián. Konečný výběr by měl vycházet z toho, které bylinky v kuchyni používáte a které jsou vaše oblíbené.

_bylinky5

Před umístěním na balkon bylinky otužujte

Jestliže plánujete pěstování bylinek na balkoně, měli byste vzrostlé rostlinky nejprve otužovat, a to tak, že je budete po dobu deseti dní umisťovat na balkon, ale na chladnější noc je znovu vezmete dovnitř. Zároveň by bylinky na balkoně nikdy neměly být vystaveny přímému slunci – mohlo by je spálit.

Foto: gradysizemore.net, modernlandgirl.wordpress.com, interiordesign4.com, modernfarmer.com, wanderingangie.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

6 polštářů, které si vyrobíte sami

22. 2. 2018
Polštáře nejrůznějších barev a tvarů dokáží s interiérem divy. Rázem místnost zútulní, oživí, dodají jí osobitý styl, a když máte chuť na změnu, není nic jednoduššího než je prostě vyměnit. Podívejte se na pár interesantních kousků vlastní výroby.

Levně zařízený industriální byt

21. 2. 2018
Industriální styl se vyznačuje jednoduchostí, úsporností a neokázalou věcností. Řekli byste, že bude něco takového blízké Rusům? Překvapivě se tam právě dostávají do módy tmavší interiéry s industriálním nádechem. Jeden takový zpracovalo pro investora z Moskvy petrohradské studio INT2 architecture.

9 hodin, které si vyrobíte hravě sami

20. 2. 2018
Je libo hodiny malované, látkové, ratanové nebo třeba z klobouku? Proč pracně v obchodě shánět originální nástěnné hodiny, když si je doma zvládnete vyrobit za pár šupů. Stačí jen hodinový strojek a troška fantazie.

Ozdobte si balkon nebo okno domečkem pro ptáčky

19. 2. 2018
Nejen v chladných měsících naše opeřené kamarády potěšíte plným krmítkem nebo ptačí budkou, které můžete umístit na balkon nebo třeba na parapet. Zkuste si je vyrobit sami doma.

Valentýnské dekorace tak trochu jinak

14. 2. 2018
Kdo říká, že valentýnské dekorace musejí být kýčovitě přeslazené? Máme pro vás nápady na originální zamilované kousky, které vám už za pár dní nepolezou krkem a klidně si je v bytě necháte celý rok.

Nábytek z plechových barelů aneb Recyklace nás baví

12. 2. 2018
Stoličky, lavičky, minibar, improvizovaná lednička nebo umyvadlo, tím vším se mohou stát dobře vyčištěné barely od všeho možného. Stačí zvolit vhodnou barvu, aby ladila s interiérem, a máte doma perfektní doplněk, který hned tak někde neuvidíte.

Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Sekli jste s bubnováním? Buben rozhodně nevyhazujte, ještě se může hodit!

7. 2. 2018
Pustil už vás pubertální sen o kariéře bubeníka, co na něm stojí celá kapela a jedou po něm nejhezčí holky? Marně se snažíte prodat bubny, o které nikdo nemá zájem? Než je vyhodíte, podívejte se na naše tipy, jak se dají upotřebit v interiéru.