Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

23. 5. 2017
Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

_bylinky1

Šup se semínky do hlíny

Sázet můžete semínka všech bylinek, a to vždy do hloubky odpovídající dvojnásobku velikosti semínek. Po výsadbu můžete volit sadbovače, nebo rovnou květináč či truhlík, do kterého nasypete zahradnický substrát. Bylinky přitom nemusíte navzájem oddělovat a v truhlíku můžete bez obtíží pěstovat i více druhů pohromadě. Semínka však hlínou vždy jen poprašte, nikdy povrch neudusávejte.

_bylinky2

Nástrahy pěstování

Zasadili jste přesně podle pokynů, ale semínka ne a ne klíčit? Vliv mají i další faktory, jako je světlo, teplo či vlhkost. Pro klíčení bylinek je ideální teplota okolo 20 °C, umístění na prosvětlené jižní či východní straně a samozřejmě dostatečná vlhkost. Při klíčení nesmí substrát nikdy vyschnout. Z počátku můžete vlhčit rozprašovačem, po vyklíčení pak klasicky zalívejte.

_bylinky3

Pravidelná péče

Pokud semínka úspěšně vyklíčila, zbývá už jen bylinky pravidelně zalévat. Obvykle stačí dvakrát v týdnu. Na hnojení si bylinky příliš nepotrpí, a s ohledem na to, že je nejspíš budete jíst, není to ani vhodné. Nic složitého vás tedy během pěstování nečeká. Pokud dodržíte dostatečnou zálivku, doma vypěstované bylinky ze semínek vám vydrží měsíce. Koupit si samozřejmě můžete už i rostliny vzrostlé, zejména u těch ze supermarketu je ale délka života poměrně nejistá.

_bylinky4

Které bylinky se hodí do bytu

Pokud vás čeká pěstování v květináči na parapetu uvnitř bytu, bude pro vás nejvhodnější pažitka, petržel, bazalka, máta, majoránka, saturejka zahradní, koriandr, řeřicha, meduňka, oregano, rozmarýn či tymián. Konečný výběr by měl vycházet z toho, které bylinky v kuchyni používáte a které jsou vaše oblíbené.

_bylinky5

Před umístěním na balkon bylinky otužujte

Jestliže plánujete pěstování bylinek na balkoně, měli byste vzrostlé rostlinky nejprve otužovat, a to tak, že je budete po dobu deseti dní umisťovat na balkon, ale na chladnější noc je znovu vezmete dovnitř. Zároveň by bylinky na balkoně nikdy neměly být vystaveny přímému slunci – mohlo by je spálit.

Foto: gradysizemore.net, modernlandgirl.wordpress.com, interiordesign4.com, modernfarmer.com, wanderingangie.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.