Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

23. 5. 2017
Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

_bylinky1

Šup se semínky do hlíny

Sázet můžete semínka všech bylinek, a to vždy do hloubky odpovídající dvojnásobku velikosti semínek. Po výsadbu můžete volit sadbovače, nebo rovnou květináč či truhlík, do kterého nasypete zahradnický substrát. Bylinky přitom nemusíte navzájem oddělovat a v truhlíku můžete bez obtíží pěstovat i více druhů pohromadě. Semínka však hlínou vždy jen poprašte, nikdy povrch neudusávejte.

_bylinky2

Nástrahy pěstování

Zasadili jste přesně podle pokynů, ale semínka ne a ne klíčit? Vliv mají i další faktory, jako je světlo, teplo či vlhkost. Pro klíčení bylinek je ideální teplota okolo 20 °C, umístění na prosvětlené jižní či východní straně a samozřejmě dostatečná vlhkost. Při klíčení nesmí substrát nikdy vyschnout. Z počátku můžete vlhčit rozprašovačem, po vyklíčení pak klasicky zalívejte.

_bylinky3

Pravidelná péče

Pokud semínka úspěšně vyklíčila, zbývá už jen bylinky pravidelně zalévat. Obvykle stačí dvakrát v týdnu. Na hnojení si bylinky příliš nepotrpí, a s ohledem na to, že je nejspíš budete jíst, není to ani vhodné. Nic složitého vás tedy během pěstování nečeká. Pokud dodržíte dostatečnou zálivku, doma vypěstované bylinky ze semínek vám vydrží měsíce. Koupit si samozřejmě můžete už i rostliny vzrostlé, zejména u těch ze supermarketu je ale délka života poměrně nejistá.

_bylinky4

Které bylinky se hodí do bytu

Pokud vás čeká pěstování v květináči na parapetu uvnitř bytu, bude pro vás nejvhodnější pažitka, petržel, bazalka, máta, majoránka, saturejka zahradní, koriandr, řeřicha, meduňka, oregano, rozmarýn či tymián. Konečný výběr by měl vycházet z toho, které bylinky v kuchyni používáte a které jsou vaše oblíbené.

_bylinky5

Před umístěním na balkon bylinky otužujte

Jestliže plánujete pěstování bylinek na balkoně, měli byste vzrostlé rostlinky nejprve otužovat, a to tak, že je budete po dobu deseti dní umisťovat na balkon, ale na chladnější noc je znovu vezmete dovnitř. Zároveň by bylinky na balkoně nikdy neměly být vystaveny přímému slunci – mohlo by je spálit.

Foto: gradysizemore.net, modernlandgirl.wordpress.com, interiordesign4.com, modernfarmer.com, wanderingangie.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.