Perfektně zorganizované studio v Miláně má jen 34 m²

20. 12. 2016
Neuvěřitelně variabilní interiér se skvěle zorganizovaným prostorem. Takový je malý byt, který se nachází v žádané lokalitě v centru Milána. I přes nevelkou podlahovou plochu je dostatečně prostorný a díky posuvným stěnám ukrývá řadu chytrých úložných prostor.

Jednopokojové studio o velikosti 34 m² se nachází v městské části Brera, které se někdy poeticky přezdívá milánský Montmartre. Brera přiléhá k rušnějšímu centru plnému architektonických památek, kulturních institucí i zábavních podniků. Tím pádem se samozřejmě řadí i mezi nejžádanější lokality k bydlení, kde ceny nájemného stoupají do nepříjemných výšek.

Ateliér

Byt v centru za dostupnou cenu

Kompromisním řešením mezi praktickým bydlením v centru a únosnou cenou nájmu jsou byty s menší rozlohou. Naštěstí právě jich ukrývají starší milánské bytové domy nespočet. Takovým prototypem univerzální a nepříliš originální garsonky býval i tento byt, jehož kompletní přestavbu dostal na starosti architektonický ateliér Planair.

Ateliér a kuchyň

Všechny původní byty měly shodné rozvržení místností: obývací pokoj, kuchyňský koutek, místo pro spaní a koupelnu. Tyto obytné zóny zůstaly v podstatě zachovány i po rekonstrukci bytu, ale s jejich praktickým umístěním si designéři vyhráli. Navíc přibyl jídelní kout, který lze využívat i jako pracovnu. Designéři se totiž snažili byt přizpůsobit činnostem, které se v něm odehrávají, a jídelní prostor zkrátka chyběl.

Pohled do ateliéru

Dokonalá optimalizace prostoru

Aby maximálně využili dané čtvereční metry, přepažili autoři návrhu interiér posuvnými dřevěnými přepážkami, které nechali pro tento projekt vyrobit na zakázku. S jejich pomocí je možné byt podle potřeby rozdělit na soukromější části či otevřenější prostory a různě je obměňovat, kombinovat, nebo úplně spojit.

Ložnice v ateliéru

Otevřená zóna před stěnou

Designéři byt rozvrhli na dvě hlavní zóny. První z nich zastává funkci obývacího koutku, který supluje lavicová pohovka, a menší kuchyňky. Ta je jednoduchá, lineární a přímo navazuje na relaxační koutek. Kuchyňka je i přes omezený prostor dobře vybavená, chybí pouze myčka, ale bez té se obyvatelé studia snadno obejdou.

Ateliér a kuchyň

Privátní zóna za stěnou

Druhá zóna se nachází za stěnou naproti kuchyni a skládá se z koupelny, ložnice a jídelny. Místo pro spaní je zvednuté nad zem a přístupné po několika schůdcích. Deska, na které leží matrace, je odklopitelná a pod vyvýšenou platformou ukrývá další úložiště, kterých není nikdy dost. Zvýšené patro na spaní je kvůli soukromí od zbytku interiéru odděleno pomocí posuvných stěn.

Úložné prostory

Úložné prostory až ke stropu

V tak malém bytě se pohoda bydlení často odvíjí od dostatku úložného prostoru. Designéři v milánském studiu proto vsadili na flexibilitu a zužitkovali doslova každý kout. Závěsné skříňky i velké šatní skříně umístili po obvodu dvou nejdelších stěn a vyhnali je až ke stropu. Nezabírají tak téměř žádný volný prostor, a přitom má oblečení, nádobí, sportovní i další vybavení své jasně dané místo. V bytě je proto snadné udržovat pořádek a do volného prostoru může navíc krásně pronikat denní světlo.

Prostor pro single život

Takto zařízený interiér má vyhovovat životnímu stylu single života. Ale bez větších potíží by se sem měli vejít i dva stálí nájemníci.

Foto: Planair

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.