Perfektně zorganizované studio v Miláně má jen 34 m²

20. 12. 2016
Neuvěřitelně variabilní interiér se skvěle zorganizovaným prostorem. Takový je malý byt, který se nachází v žádané lokalitě v centru Milána. I přes nevelkou podlahovou plochu je dostatečně prostorný a díky posuvným stěnám ukrývá řadu chytrých úložných prostor.

Jednopokojové studio o velikosti 34 m² se nachází v městské části Brera, které se někdy poeticky přezdívá milánský Montmartre. Brera přiléhá k rušnějšímu centru plnému architektonických památek, kulturních institucí i zábavních podniků. Tím pádem se samozřejmě řadí i mezi nejžádanější lokality k bydlení, kde ceny nájemného stoupají do nepříjemných výšek.

Ateliér

Byt v centru za dostupnou cenu

Kompromisním řešením mezi praktickým bydlením v centru a únosnou cenou nájmu jsou byty s menší rozlohou. Naštěstí právě jich ukrývají starší milánské bytové domy nespočet. Takovým prototypem univerzální a nepříliš originální garsonky býval i tento byt, jehož kompletní přestavbu dostal na starosti architektonický ateliér Planair.

Ateliér a kuchyň

Všechny původní byty měly shodné rozvržení místností: obývací pokoj, kuchyňský koutek, místo pro spaní a koupelnu. Tyto obytné zóny zůstaly v podstatě zachovány i po rekonstrukci bytu, ale s jejich praktickým umístěním si designéři vyhráli. Navíc přibyl jídelní kout, který lze využívat i jako pracovnu. Designéři se totiž snažili byt přizpůsobit činnostem, které se v něm odehrávají, a jídelní prostor zkrátka chyběl.

Pohled do ateliéru

Dokonalá optimalizace prostoru

Aby maximálně využili dané čtvereční metry, přepažili autoři návrhu interiér posuvnými dřevěnými přepážkami, které nechali pro tento projekt vyrobit na zakázku. S jejich pomocí je možné byt podle potřeby rozdělit na soukromější části či otevřenější prostory a různě je obměňovat, kombinovat, nebo úplně spojit.

Ložnice v ateliéru

Otevřená zóna před stěnou

Designéři byt rozvrhli na dvě hlavní zóny. První z nich zastává funkci obývacího koutku, který supluje lavicová pohovka, a menší kuchyňky. Ta je jednoduchá, lineární a přímo navazuje na relaxační koutek. Kuchyňka je i přes omezený prostor dobře vybavená, chybí pouze myčka, ale bez té se obyvatelé studia snadno obejdou.

Ateliér a kuchyň

Privátní zóna za stěnou

Druhá zóna se nachází za stěnou naproti kuchyni a skládá se z koupelny, ložnice a jídelny. Místo pro spaní je zvednuté nad zem a přístupné po několika schůdcích. Deska, na které leží matrace, je odklopitelná a pod vyvýšenou platformou ukrývá další úložiště, kterých není nikdy dost. Zvýšené patro na spaní je kvůli soukromí od zbytku interiéru odděleno pomocí posuvných stěn.

Úložné prostory

Úložné prostory až ke stropu

V tak malém bytě se pohoda bydlení často odvíjí od dostatku úložného prostoru. Designéři v milánském studiu proto vsadili na flexibilitu a zužitkovali doslova každý kout. Závěsné skříňky i velké šatní skříně umístili po obvodu dvou nejdelších stěn a vyhnali je až ke stropu. Nezabírají tak téměř žádný volný prostor, a přitom má oblečení, nádobí, sportovní i další vybavení své jasně dané místo. V bytě je proto snadné udržovat pořádek a do volného prostoru může navíc krásně pronikat denní světlo.

Prostor pro single život

Takto zařízený interiér má vyhovovat životnímu stylu single života. Ale bez větších potíží by se sem měli vejít i dva stálí nájemníci.

Foto: Planair

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.