Perfektně zorganizované studio v Miláně má jen 34 m²

Neuvěřitelně variabilní interiér se skvěle zorganizovaným prostorem. Takový je malý byt, který se nachází v žádané lokalitě v centru Milána. I přes nevelkou podlahovou plochu je dostatečně prostorný a díky posuvným stěnám ukrývá řadu chytrých úložných prostor.

Jednopokojové studio o velikosti 34 m² se nachází v městské části Brera, které se někdy poeticky přezdívá milánský Montmartre. Brera přiléhá k rušnějšímu centru plnému architektonických památek, kulturních institucí i zábavních podniků. Tím pádem se samozřejmě řadí i mezi nejžádanější lokality k bydlení, kde ceny nájemného stoupají do nepříjemných výšek.

Ateliér

Byt v centru za dostupnou cenu

Kompromisním řešením mezi praktickým bydlením v centru a únosnou cenou nájmu jsou byty s menší rozlohou. Naštěstí právě jich ukrývají starší milánské bytové domy nespočet. Takovým prototypem univerzální a nepříliš originální garsonky býval i tento byt, jehož kompletní přestavbu dostal na starosti architektonický ateliér Planair.

Ateliér a kuchyň

Všechny původní byty měly shodné rozvržení místností: obývací pokoj, kuchyňský koutek, místo pro spaní a koupelnu. Tyto obytné zóny zůstaly v podstatě zachovány i po rekonstrukci bytu, ale s jejich praktickým umístěním si designéři vyhráli. Navíc přibyl jídelní kout, který lze využívat i jako pracovnu. Designéři se totiž snažili byt přizpůsobit činnostem, které se v něm odehrávají, a jídelní prostor zkrátka chyběl.

Pohled do ateliéru

Dokonalá optimalizace prostoru

Aby maximálně využili dané čtvereční metry, přepažili autoři návrhu interiér posuvnými dřevěnými přepážkami, které nechali pro tento projekt vyrobit na zakázku. S jejich pomocí je možné byt podle potřeby rozdělit na soukromější části či otevřenější prostory a různě je obměňovat, kombinovat, nebo úplně spojit.

Ložnice v ateliéru

Otevřená zóna před stěnou

Designéři byt rozvrhli na dvě hlavní zóny. První z nich zastává funkci obývacího koutku, který supluje lavicová pohovka, a menší kuchyňky. Ta je jednoduchá, lineární a přímo navazuje na relaxační koutek. Kuchyňka je i přes omezený prostor dobře vybavená, chybí pouze myčka, ale bez té se obyvatelé studia snadno obejdou.

Ateliér a kuchyň

Privátní zóna za stěnou

Druhá zóna se nachází za stěnou naproti kuchyni a skládá se z koupelny, ložnice a jídelny. Místo pro spaní je zvednuté nad zem a přístupné po několika schůdcích. Deska, na které leží matrace, je odklopitelná a pod vyvýšenou platformou ukrývá další úložiště, kterých není nikdy dost. Zvýšené patro na spaní je kvůli soukromí od zbytku interiéru odděleno pomocí posuvných stěn.

Úložné prostory

Úložné prostory až ke stropu

V tak malém bytě se pohoda bydlení často odvíjí od dostatku úložného prostoru. Designéři v milánském studiu proto vsadili na flexibilitu a zužitkovali doslova každý kout. Závěsné skříňky i velké šatní skříně umístili po obvodu dvou nejdelších stěn a vyhnali je až ke stropu. Nezabírají tak téměř žádný volný prostor, a přitom má oblečení, nádobí, sportovní i další vybavení své jasně dané místo. V bytě je proto snadné udržovat pořádek a do volného prostoru může navíc krásně pronikat denní světlo.

Prostor pro single život

Takto zařízený interiér má vyhovovat životnímu stylu single života. Ale bez větších potíží by se sem měli vejít i dva stálí nájemníci.

Foto: Planair

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.