Paleo pizza? Proč ne! aneb Stavíme si pravěkou pec

19. 2. 2015
Jen pár splátek nájmu, úvěru, auta či až příliš chytré a ultra tenounké digitální televize nás dělí od začátku té oblíbenější a teplejší části roku. A tehdy v nás – přímo úměrně vzrůstajícím teplotám – spolu s poupaty bledulí a sněženek vyraší i ona pradávná lidská touha po pečeném mase a rituálu jeho prvobytně pospolité přípravy, obecně známá jako grilování.

1

Grilování… hm, už zase? Pokud i vám po těch letech přijde, že zahradní gril už vás nemá čím překvapit, vyzkoušejte jeden tip prověřený desetitisíci let: postavte si vlastníma rukama a za nepatrné náklady vlastní pravěkou pec a naučte se péct drůbež, masa nebo dokonalou pizzu sami. Nic víc oldschool v oblasti gastronomie (a když jsme u toho, ani zahradní architektury) neobjevíte, ledažeby se vám zachtělo žít v jeskyni.

2

A tak máte-li šikovné ruce, podnikavého ducha a rádi za sebou vidíte výsledky své práce (s přenášením papíru sem a tam po firmě nebo s e-mailovým zametáním stop osobní odpovědnosti to opravdu nic společného nemá), stavba zahradní pravěké pece vám poskytne ideální odreagování. A ještě se během něj pěkně zapotíte – ale o to přeci jde, nebo ne?

 

Proč je dobrý nápad postavit si zahradní pec:

Nejlepší jídlo pod sluncem

Ať rozhicovaným útrobám pece svěříte kuře, kachnu, hovězí, zvěřinu, vlastní domácí chléb nebo pizzu, výsledek bude nejen rychle hotový, ale dokonale propečený a zůstane šťavnatý. A jako bonus k tomu vždy dostanete pořádnou porci romantiky spojené s rozděláváním ohně, vymetáním popela a dalšími příjemnými úkony. Samotný tvar pece se o všechno nejlépe postará.

Vypadá skvěle v takovém tom archaickém duchu

3

Fyzická námaha

spojená se stavbou pece a údržbou je možná přesně to, co v tuto chvíli potřebujete ze všeho nejvíce pro optimální fyzickou a psychickou kondici. Kromě toho i vaše drahá polovička se na vás bude jakožto na mužného stavitele pece dívat s větším obdivem. A co teprve, až ochutná! Možná, že vás čeká ještě další, ale také velice příjemná fyzická námaha v ložnici.

Tvořivá činnost

a ihned viditelný výsledek je perfektním protilékem proti pracovnímu vyhoření a pocitu absentujícího smyslu života, který se nám rozmáhá v tom našem požehnaném digitálním věku bezbřehé propojenosti.

Uspokojení

Práce na peci a její následné využívání vám přinese dvojí odměnu: spokojenost z dobře vykonané práce i z vynikajících jídel.

Recyklace

Jak uvidíme dále, pec se staví výhradně za použití těch nejdostupnějších přírodních materiálů. Pokud se vám jednou znelíbí nebo bude muset ustoupit stavbě zahradní rozhledny, prostě ji rozeberete a postavíte jinde, anebo materiály navrátíte matce Zemi. Žádný neekologický odpad, žádné zplodiny, žádná drahá likvidace. Celé je to prostě výsostně maximálně bio-eko a navíc ještě trvale udržitelné.

Co potřebujeme?

Zapomeňte na obibaumaxhausy a místní železářství – a obraťte svůj zrak k loukám, lesům a polím. Pro stavbu pravěké pece potřebujeme:

  • kameny (případně staré cihly),
  • písek
  • a jíl.

Toť vše.

Kameny

Pokud nechcete kameny kupovat, nasbírejte si je sami. Jedinou podmínkou jsou takové tvary a rozměry, aby z nich šlo vlastníma rukama postavit podezdívku. Pískovci se vyhněte, a radši si dovezte žulu.

Písek

vám buď věnuje soused, jemuž zbylo ze stavby, nebo ho v nejhorším případě koupíte ve stavebninách sami. Za jednu tunu dáte přibližně 200 Kč. Ale celou tunu písku zdaleka určitě potřebovat nebudete 🙂

Jíl

je v ČR skoro všude kolem nás, stačí chvíli kopat do země. Jakmile odstraníte zeminu, narazíte na kýženou, mazlavou hmotu – jíl.

Tak to máme všechno – a jde se na to!

4

Krok 1: Vybíráme místo

podle jednoduchého pravidla: přímo do otvoru pece by neměl foukat vítr. Potřebujete tedy otvor pece orientovat na závětrnou stranu (tu, odkud nefouká).

Krok 2: Hloubíme základy

Pokud nestavíte vyloženě obří pec, platí, že přestanete kopat, až budete po kolena pod úrovní okolní země.

Krok 3: Stavíme podezdívku

Použijeme kameny nebo cihly. Pokud nejsme dobří ve stavění suchých zídek, pospojujeme podezdívku maltou.

Krok 4: Tvoříme haldu aneb muldu

Na vzniklý fundament navršíme muldu mokrého písku ve tvaru budoucí pece.

Krok 5: Kydneme na to jíl

Na hromadu mokrého písku naplácáme cca 15centimetrovou vrstvu jílu. Až to celé uschne a písek se vydrolí, vymetete ho ven – a pec je skoro hotová!

Krok 6: Glazura

Aby byla vaše pec odolnější proti povětrnostním vlivům, doporučujeme na vysušený a vypálený jíl (stačí pec několikrát použít nebo jen zapálit) dodat vrstvu glazury.

A to je všechno! Ne, postavit si pec opravdu není jaderná fyzika (na to si naši prehistoričtí předci nepotrpěli).

5

Pokud vás článek inspiroval, určitě budete potřebovat dodatečné informace. Čtete-li anglicky, knihu Build Your Own Earth Oven od známého propagátora stavby prehistorických lowcostových pecí Kika Denzera můžeme jen a jen doporučit. A jestli ne, možná poradí strýček Google.

drahá polovička

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.