Paleo pizza? Proč ne! aneb Stavíme si pravěkou pec

19. 2. 2015
Jen pár splátek nájmu, úvěru, auta či až příliš chytré a ultra tenounké digitální televize nás dělí od začátku té oblíbenější a teplejší části roku. A tehdy v nás – přímo úměrně vzrůstajícím teplotám – spolu s poupaty bledulí a sněženek vyraší i ona pradávná lidská touha po pečeném mase a rituálu jeho prvobytně pospolité přípravy, obecně známá jako grilování.

1

Grilování… hm, už zase? Pokud i vám po těch letech přijde, že zahradní gril už vás nemá čím překvapit, vyzkoušejte jeden tip prověřený desetitisíci let: postavte si vlastníma rukama a za nepatrné náklady vlastní pravěkou pec a naučte se péct drůbež, masa nebo dokonalou pizzu sami. Nic víc oldschool v oblasti gastronomie (a když jsme u toho, ani zahradní architektury) neobjevíte, ledažeby se vám zachtělo žít v jeskyni.

2

A tak máte-li šikovné ruce, podnikavého ducha a rádi za sebou vidíte výsledky své práce (s přenášením papíru sem a tam po firmě nebo s e-mailovým zametáním stop osobní odpovědnosti to opravdu nic společného nemá), stavba zahradní pravěké pece vám poskytne ideální odreagování. A ještě se během něj pěkně zapotíte – ale o to přeci jde, nebo ne?

 

Proč je dobrý nápad postavit si zahradní pec:

Nejlepší jídlo pod sluncem

Ať rozhicovaným útrobám pece svěříte kuře, kachnu, hovězí, zvěřinu, vlastní domácí chléb nebo pizzu, výsledek bude nejen rychle hotový, ale dokonale propečený a zůstane šťavnatý. A jako bonus k tomu vždy dostanete pořádnou porci romantiky spojené s rozděláváním ohně, vymetáním popela a dalšími příjemnými úkony. Samotný tvar pece se o všechno nejlépe postará.

Vypadá skvěle v takovém tom archaickém duchu

3

Fyzická námaha

spojená se stavbou pece a údržbou je možná přesně to, co v tuto chvíli potřebujete ze všeho nejvíce pro optimální fyzickou a psychickou kondici. Kromě toho i vaše drahá polovička se na vás bude jakožto na mužného stavitele pece dívat s větším obdivem. A co teprve, až ochutná! Možná, že vás čeká ještě další, ale také velice příjemná fyzická námaha v ložnici.

Tvořivá činnost

a ihned viditelný výsledek je perfektním protilékem proti pracovnímu vyhoření a pocitu absentujícího smyslu života, který se nám rozmáhá v tom našem požehnaném digitálním věku bezbřehé propojenosti.

Uspokojení

Práce na peci a její následné využívání vám přinese dvojí odměnu: spokojenost z dobře vykonané práce i z vynikajících jídel.

Recyklace

Jak uvidíme dále, pec se staví výhradně za použití těch nejdostupnějších přírodních materiálů. Pokud se vám jednou znelíbí nebo bude muset ustoupit stavbě zahradní rozhledny, prostě ji rozeberete a postavíte jinde, anebo materiály navrátíte matce Zemi. Žádný neekologický odpad, žádné zplodiny, žádná drahá likvidace. Celé je to prostě výsostně maximálně bio-eko a navíc ještě trvale udržitelné.

Co potřebujeme?

Zapomeňte na obibaumaxhausy a místní železářství – a obraťte svůj zrak k loukám, lesům a polím. Pro stavbu pravěké pece potřebujeme:

  • kameny (případně staré cihly),
  • písek
  • a jíl.

Toť vše.

Kameny

Pokud nechcete kameny kupovat, nasbírejte si je sami. Jedinou podmínkou jsou takové tvary a rozměry, aby z nich šlo vlastníma rukama postavit podezdívku. Pískovci se vyhněte, a radši si dovezte žulu.

Písek

vám buď věnuje soused, jemuž zbylo ze stavby, nebo ho v nejhorším případě koupíte ve stavebninách sami. Za jednu tunu dáte přibližně 200 Kč. Ale celou tunu písku zdaleka určitě potřebovat nebudete 🙂

Jíl

je v ČR skoro všude kolem nás, stačí chvíli kopat do země. Jakmile odstraníte zeminu, narazíte na kýženou, mazlavou hmotu – jíl.

Tak to máme všechno – a jde se na to!

4

Krok 1: Vybíráme místo

podle jednoduchého pravidla: přímo do otvoru pece by neměl foukat vítr. Potřebujete tedy otvor pece orientovat na závětrnou stranu (tu, odkud nefouká).

Krok 2: Hloubíme základy

Pokud nestavíte vyloženě obří pec, platí, že přestanete kopat, až budete po kolena pod úrovní okolní země.

Krok 3: Stavíme podezdívku

Použijeme kameny nebo cihly. Pokud nejsme dobří ve stavění suchých zídek, pospojujeme podezdívku maltou.

Krok 4: Tvoříme haldu aneb muldu

Na vzniklý fundament navršíme muldu mokrého písku ve tvaru budoucí pece.

Krok 5: Kydneme na to jíl

Na hromadu mokrého písku naplácáme cca 15centimetrovou vrstvu jílu. Až to celé uschne a písek se vydrolí, vymetete ho ven – a pec je skoro hotová!

Krok 6: Glazura

Aby byla vaše pec odolnější proti povětrnostním vlivům, doporučujeme na vysušený a vypálený jíl (stačí pec několikrát použít nebo jen zapálit) dodat vrstvu glazury.

A to je všechno! Ne, postavit si pec opravdu není jaderná fyzika (na to si naši prehistoričtí předci nepotrpěli).

5

Pokud vás článek inspiroval, určitě budete potřebovat dodatečné informace. Čtete-li anglicky, knihu Build Your Own Earth Oven od známého propagátora stavby prehistorických lowcostových pecí Kika Denzera můžeme jen a jen doporučit. A jestli ne, možná poradí strýček Google.

drahá polovička

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.