Paleo pizza? Proč ne! aneb Stavíme si pravěkou pec

Autor: TadyJeMoje.cz
Jen pár splátek nájmu, úvěru, auta či až příliš chytré a ultra tenounké digitální televize nás dělí od začátku té oblíbenější a teplejší části roku. A tehdy v nás – přímo úměrně vzrůstajícím teplotám – spolu s poupaty bledulí a sněženek vyraší i ona pradávná lidská touha po pečeném mase a rituálu jeho prvobytně pospolité přípravy, obecně známá jako grilování.

1

Grilování… hm, už zase? Pokud i vám po těch letech přijde, že zahradní gril už vás nemá čím překvapit, vyzkoušejte jeden tip prověřený desetitisíci let: postavte si vlastníma rukama a za nepatrné náklady vlastní pravěkou pec a naučte se péct drůbež, masa nebo dokonalou pizzu sami. Nic víc oldschool v oblasti gastronomie (a když jsme u toho, ani zahradní architektury) neobjevíte, ledažeby se vám zachtělo žít v jeskyni.

2

A tak máte-li šikovné ruce, podnikavého ducha a rádi za sebou vidíte výsledky své práce (s přenášením papíru sem a tam po firmě nebo s e-mailovým zametáním stop osobní odpovědnosti to opravdu nic společného nemá), stavba zahradní pravěké pece vám poskytne ideální odreagování. A ještě se během něj pěkně zapotíte – ale o to přeci jde, nebo ne?

 

Proč je dobrý nápad postavit si zahradní pec:

Nejlepší jídlo pod sluncem

Ať rozhicovaným útrobám pece svěříte kuře, kachnu, hovězí, zvěřinu, vlastní domácí chléb nebo pizzu, výsledek bude nejen rychle hotový, ale dokonale propečený a zůstane šťavnatý. A jako bonus k tomu vždy dostanete pořádnou porci romantiky spojené s rozděláváním ohně, vymetáním popela a dalšími příjemnými úkony. Samotný tvar pece se o všechno nejlépe postará.

Vypadá skvěle v takovém tom archaickém duchu

3

Fyzická námaha

spojená se stavbou pece a údržbou je možná přesně to, co v tuto chvíli potřebujete ze všeho nejvíce pro optimální fyzickou a psychickou kondici. Kromě toho i vaše drahá polovička se na vás bude jakožto na mužného stavitele pece dívat s větším obdivem. A co teprve, až ochutná! Možná, že vás čeká ještě další, ale také velice příjemná fyzická námaha v ložnici.

Tvořivá činnost

a ihned viditelný výsledek je perfektním protilékem proti pracovnímu vyhoření a pocitu absentujícího smyslu života, který se nám rozmáhá v tom našem požehnaném digitálním věku bezbřehé propojenosti.

Uspokojení

Práce na peci a její následné využívání vám přinese dvojí odměnu: spokojenost z dobře vykonané práce i z vynikajících jídel.

Recyklace

Jak uvidíme dále, pec se staví výhradně za použití těch nejdostupnějších přírodních materiálů. Pokud se vám jednou znelíbí nebo bude muset ustoupit stavbě zahradní rozhledny, prostě ji rozeberete a postavíte jinde, anebo materiály navrátíte matce Zemi. Žádný neekologický odpad, žádné zplodiny, žádná drahá likvidace. Celé je to prostě výsostně maximálně bio-eko a navíc ještě trvale udržitelné.

Co potřebujeme?

Zapomeňte na obibaumaxhausy a místní železářství – a obraťte svůj zrak k loukám, lesům a polím. Pro stavbu pravěké pece potřebujeme:

  • kameny (případně staré cihly),
  • písek
  • a jíl.

Toť vše.

Kameny

Pokud nechcete kameny kupovat, nasbírejte si je sami. Jedinou podmínkou jsou takové tvary a rozměry, aby z nich šlo vlastníma rukama postavit podezdívku. Pískovci se vyhněte, a radši si dovezte žulu.

Písek

vám buď věnuje soused, jemuž zbylo ze stavby, nebo ho v nejhorším případě koupíte ve stavebninách sami. Za jednu tunu dáte přibližně 200 Kč. Ale celou tunu písku zdaleka určitě potřebovat nebudete :)

Jíl

je v ČR skoro všude kolem nás, stačí chvíli kopat do země. Jakmile odstraníte zeminu, narazíte na kýženou, mazlavou hmotu – jíl.

Tak to máme všechno – a jde se na to!

4

Krok 1: Vybíráme místo

podle jednoduchého pravidla: přímo do otvoru pece by neměl foukat vítr. Potřebujete tedy otvor pece orientovat na závětrnou stranu (tu, odkud nefouká).

Krok 2: Hloubíme základy

Pokud nestavíte vyloženě obří pec, platí, že přestanete kopat, až budete po kolena pod úrovní okolní země.

Krok 3: Stavíme podezdívku

Použijeme kameny nebo cihly. Pokud nejsme dobří ve stavění suchých zídek, pospojujeme podezdívku maltou.

Krok 4: Tvoříme haldu aneb muldu

Na vzniklý fundament navršíme muldu mokrého písku ve tvaru budoucí pece.

Krok 5: Kydneme na to jíl

Na hromadu mokrého písku naplácáme cca 15centimetrovou vrstvu jílu. Až to celé uschne a písek se vydrolí, vymetete ho ven – a pec je skoro hotová!

Krok 6: Glazura

Aby byla vaše pec odolnější proti povětrnostním vlivům, doporučujeme na vysušený a vypálený jíl (stačí pec několikrát použít nebo jen zapálit) dodat vrstvu glazury.

A to je všechno! Ne, postavit si pec opravdu není jaderná fyzika (na to si naši prehistoričtí předci nepotrpěli).

5

Pokud vás článek inspiroval, určitě budete potřebovat dodatečné informace. Čtete-li anglicky, knihu Build Your Own Earth Oven od známého propagátora stavby prehistorických lowcostových pecí Kika Denzera můžeme jen a jen doporučit. A jestli ne, možná poradí strýček Google.

drahá polovička

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Úsporné mikrobydlení pro single nájemníky

Sehnat malý a cenově přijatelný byt v centru velkoměsta může být pořádný oříšek. O jeho rozlousknutí se ve spolupráci s developery a architekty pokoušejí metropole v různých koutech světa. Některé si na něm už pořádně vylámaly zuby, jiným se naopak zadařilo. K těm úspěšným se minulý rok připojilo i město New York s projektem Carmel Place.

7 tipů, jak doma uskladnit tužky

Klávesnice vládnou světu, většina z nás psací pero do ruky nevzala už pěkně dlouho. I přesto se ale většině z nás povalují pastelky a pera jen tak halabala po stole. Srovnejte je do latě a najděte jim jednou pro vždy pevné a stylové místo, ať nepřekáží!

Annelie Paurová Herz: Jsem blázen do tvoření

Prvním z výherců naší soutěže na Facebooku, které vám postupně všechny na stránkách TadyJeMoje představíme, je Annelie Paurová Herz. Spolu s manželem Jiřím Paurem milují skandinávský styl, hlavně přírodní prvky a tlumené barvy. Na podzim plánují rekonstrukci a těší se na zařizování dětského pokojíčku pro svého čtyřměsíčního syna.

Bydlení v orientálním stylu

Detailně propracované mozaiky, ručně tkané koberce, měkounké polštářky nebo kovové nádobí, to všechno jsou atributy, jimiž se vyznačují orientální interiéry. Nemusíte bydlet zrovna v Marrákeši, Káhiře či Istanbulu a stejně jim to může u vás doma slušet.

Moderní dvoupokojové studio pro dva

Jacque a Hanne tvoří velmi milý a přátelský pár. Dvojice si v průběhu společných let vysnila útulné letní sídlo poblíž pláže. Sny se jim povedlo převést do reality minulý rok, a dnes nás proto s radostí zvou na návštěvu svého zbrusu nového bydlení v živelném středomořském stylu.

5 interiérů s fešáckými paravány

V malém bytě byste se měli snažit prostor spíše otvírat, ale co když najednou potřebujete nějaký koutek, kam si budete moct zalézt, aby vás nikdo nerušil? Zajímavým řešením podobného dilematu mohou být mobilní paravány.

Květinové bydlení

Nemusíte být zrovna nenapravitelní romantici, a přesto uvidíte, že s květinami vstoupí do vašeho bytu dobrá nálada. A nemusí to být jen řezané květiny ve váze, klidně je můžete mít na závěsech, povlečení nebo třeba na nábytku. Schválně se podívejte, jak květinový motiv vykouzlí ve vašem interiéru optimistickou atmosféru rozkvetlé louky.

Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

Zbavte se hmyzu bez chemie

Objevil se u vás doma nezvaný hmyzí host? Přestaňte panikařit a odvolejte chemický poplach! V boji s mravenci, komáry, vinnými muškami a dalšími nepříjemnými škůdci vám pomůžou běžné zásoby ze spíže.