Paleo pizza? Proč ne! aneb Stavíme si pravěkou pec

19. 2. 2015
Jen pár splátek nájmu, úvěru, auta či až příliš chytré a ultra tenounké digitální televize nás dělí od začátku té oblíbenější a teplejší části roku. A tehdy v nás – přímo úměrně vzrůstajícím teplotám – spolu s poupaty bledulí a sněženek vyraší i ona pradávná lidská touha po pečeném mase a rituálu jeho prvobytně pospolité přípravy, obecně známá jako grilování.

1

Grilování… hm, už zase? Pokud i vám po těch letech přijde, že zahradní gril už vás nemá čím překvapit, vyzkoušejte jeden tip prověřený desetitisíci let: postavte si vlastníma rukama a za nepatrné náklady vlastní pravěkou pec a naučte se péct drůbež, masa nebo dokonalou pizzu sami. Nic víc oldschool v oblasti gastronomie (a když jsme u toho, ani zahradní architektury) neobjevíte, ledažeby se vám zachtělo žít v jeskyni.

2

A tak máte-li šikovné ruce, podnikavého ducha a rádi za sebou vidíte výsledky své práce (s přenášením papíru sem a tam po firmě nebo s e-mailovým zametáním stop osobní odpovědnosti to opravdu nic společného nemá), stavba zahradní pravěké pece vám poskytne ideální odreagování. A ještě se během něj pěkně zapotíte – ale o to přeci jde, nebo ne?

 

Proč je dobrý nápad postavit si zahradní pec:

Nejlepší jídlo pod sluncem

Ať rozhicovaným útrobám pece svěříte kuře, kachnu, hovězí, zvěřinu, vlastní domácí chléb nebo pizzu, výsledek bude nejen rychle hotový, ale dokonale propečený a zůstane šťavnatý. A jako bonus k tomu vždy dostanete pořádnou porci romantiky spojené s rozděláváním ohně, vymetáním popela a dalšími příjemnými úkony. Samotný tvar pece se o všechno nejlépe postará.

Vypadá skvěle v takovém tom archaickém duchu

3

Fyzická námaha

spojená se stavbou pece a údržbou je možná přesně to, co v tuto chvíli potřebujete ze všeho nejvíce pro optimální fyzickou a psychickou kondici. Kromě toho i vaše drahá polovička se na vás bude jakožto na mužného stavitele pece dívat s větším obdivem. A co teprve, až ochutná! Možná, že vás čeká ještě další, ale také velice příjemná fyzická námaha v ložnici.

Tvořivá činnost

a ihned viditelný výsledek je perfektním protilékem proti pracovnímu vyhoření a pocitu absentujícího smyslu života, který se nám rozmáhá v tom našem požehnaném digitálním věku bezbřehé propojenosti.

Uspokojení

Práce na peci a její následné využívání vám přinese dvojí odměnu: spokojenost z dobře vykonané práce i z vynikajících jídel.

Recyklace

Jak uvidíme dále, pec se staví výhradně za použití těch nejdostupnějších přírodních materiálů. Pokud se vám jednou znelíbí nebo bude muset ustoupit stavbě zahradní rozhledny, prostě ji rozeberete a postavíte jinde, anebo materiály navrátíte matce Zemi. Žádný neekologický odpad, žádné zplodiny, žádná drahá likvidace. Celé je to prostě výsostně maximálně bio-eko a navíc ještě trvale udržitelné.

Co potřebujeme?

Zapomeňte na obibaumaxhausy a místní železářství – a obraťte svůj zrak k loukám, lesům a polím. Pro stavbu pravěké pece potřebujeme:

  • kameny (případně staré cihly),
  • písek
  • a jíl.

Toť vše.

Kameny

Pokud nechcete kameny kupovat, nasbírejte si je sami. Jedinou podmínkou jsou takové tvary a rozměry, aby z nich šlo vlastníma rukama postavit podezdívku. Pískovci se vyhněte, a radši si dovezte žulu.

Písek

vám buď věnuje soused, jemuž zbylo ze stavby, nebo ho v nejhorším případě koupíte ve stavebninách sami. Za jednu tunu dáte přibližně 200 Kč. Ale celou tunu písku zdaleka určitě potřebovat nebudete 🙂

Jíl

je v ČR skoro všude kolem nás, stačí chvíli kopat do země. Jakmile odstraníte zeminu, narazíte na kýženou, mazlavou hmotu – jíl.

Tak to máme všechno – a jde se na to!

4

Krok 1: Vybíráme místo

podle jednoduchého pravidla: přímo do otvoru pece by neměl foukat vítr. Potřebujete tedy otvor pece orientovat na závětrnou stranu (tu, odkud nefouká).

Krok 2: Hloubíme základy

Pokud nestavíte vyloženě obří pec, platí, že přestanete kopat, až budete po kolena pod úrovní okolní země.

Krok 3: Stavíme podezdívku

Použijeme kameny nebo cihly. Pokud nejsme dobří ve stavění suchých zídek, pospojujeme podezdívku maltou.

Krok 4: Tvoříme haldu aneb muldu

Na vzniklý fundament navršíme muldu mokrého písku ve tvaru budoucí pece.

Krok 5: Kydneme na to jíl

Na hromadu mokrého písku naplácáme cca 15centimetrovou vrstvu jílu. Až to celé uschne a písek se vydrolí, vymetete ho ven – a pec je skoro hotová!

Krok 6: Glazura

Aby byla vaše pec odolnější proti povětrnostním vlivům, doporučujeme na vysušený a vypálený jíl (stačí pec několikrát použít nebo jen zapálit) dodat vrstvu glazury.

A to je všechno! Ne, postavit si pec opravdu není jaderná fyzika (na to si naši prehistoričtí předci nepotrpěli).

5

Pokud vás článek inspiroval, určitě budete potřebovat dodatečné informace. Čtete-li anglicky, knihu Build Your Own Earth Oven od známého propagátora stavby prehistorických lowcostových pecí Kika Denzera můžeme jen a jen doporučit. A jestli ne, možná poradí strýček Google.

drahá polovička

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Malé, ale útulné bydlení v posledním patře

19. 9. 2017
Maličký, ale stylový a velice pohodlný byt se nachází v nejvyšším, jedenadvacátém patře bytového domu v ruském Petrohradě. Vždycky nabízel nádherný výhled po okolí, před rekonstrukcí však moc k bydlení nebyl. Dohromady měří pouhých 25 m², navíc má ještě úzký a protáhlý půdorys. To kladlo velké nároky na invenci architektů, kteří z něj měli udělat příjemné místo k žití.

8 knoflíkových doplňků do interiéru

18. 9. 2017
Potrpíte si na knoflíky? Tak proč si jimi nevyzdobit nejen oděvy, ale také interiér vašeho bytu. Nabízíme pár tipů, co všechno doma můžete z knoflíků mít.

Inspirace ze Skandinávie

14. 9. 2017
Chcete bydlet jednoduše, stylově a v harmonii s přírodou jako Seveřané? Není to drahé ani složité. Pro všechny milovníky severského designu jsme dali dohromady pár nápadů, jak si interiér v tomto duchu jednoduše zařídit.

9 interiérových doplňků z vysloužilých hrnků

13. 9. 2017
Přetékají vám poličky v kuchyni starými hrnky, jež už léta nepoužíváte? Zkuste jim najít jiné využití. Pěstujte v nich květiny, sepněte jimi záclony nebo z nich třeba vyrobte lampu. Tady máte pár nápadů a počítejte s tím, že budete potřebovat skutečně dobré lepidlo na keramiku a občas i speciální diamantový vrták.

Pohodlné bydlení na 25 m²

12. 9. 2017
O ubytování v centru Paříže je mezi turisty neustále obrovský zájem. Většinou hledají takové místo, odkud budou mít snadno dostupné obchody, památky, galerie, restaurace i parky, a jsou přitom ochotni slevit z nároků na prostor. Právě jim je určeno tohle francouzské ministudio.

7 tipů, jak uskladnit kosmetické předměty

11. 9. 2017
Mezi námi děvčaty, také skladujete šminky v igelitových pytlíčcích, krabicích od bůhvíčeho nebo v nejlepším případě v kosmetických kufříčcích, jež musíte každý den odněkud vyndávat? Poradíme vám, jak si kosmetiku doma uložit, aby to bylo nejen funkční, ale ještě k tomu i hezké.

Ušetřete na bydlení a potěšte i přírodu

7. 9. 2017
Bydlení není zrovna levná záležitost, navíc ještě nákladnější je často dělají naše zlozvyky, což nás stojí spoustu peněz. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým v domácnosti nejen ušetříte, ale navíc uděláte něco dobrého i pro životní prostředí.

I v garáži se dá docela dobře bydlet

7. 9. 2017
Toužíte po vlastním klidném bydlení, ale máte maximálně tak na garáž? Tak prostě zkuste bydlet v ní. Budete si ji sice muset dost upravit, ale spousta lidí po celém světě už si dokázala z malého přístřeší pro auto udělat příjemný prostor pro běžné bydlení. Pojďme se podívat, o co všechno se v tomto případě budete muset postarat.

Ikat technika – styl, který vás osloví

6. 9. 2017
Umělecko-výtvarný styl Ikat má kořeny na Blízkém východě. Je to velmi pracný způsob výroby tkaniny, jenž sice vznikl někdy v 10. století, ale výborně se hodí i do současných bytů. Jeho pestré vzory rozveselí každý interiér.