O čem sní lidé z příměstských satelitů?

Autor: TadyJeMoje.cz
O návratu do města. O tom, že za sebou zanechají život plný dojíždění, zabitého času v zácpách nebo při čekání na nádražích. Do města se ale nikdo z obyvatel satelitů nevrátí: hypotéka běží naplno (a pěkných pár let ještě poběží). Druhé auto je splacené tak ze čtvrtiny (s jedním autem v satelitu, máte-li rodinu, nevystačíte). A hlavně: člověk si zvykne na všechno. S čím byste se museli vyrovnat, kdybyste se přestěhovali do satelitu vy?

O-cem-sni-lide-z-mestskych-satelitu

200 dnů na cestách

Dejme tomu, že cesta do školy nebo pak do práce vám z vašeho ostrůvku „v srdci přírody“ trvá hodinu tam a hodinu zpět. Když budete dojíždět jen v pracovní dny, dělá to 40 hodin měsíčně. A když to budete takto dělat 10 let, strávíte na cestách pěkných 200 dnů.  Stojí vám ten více než půlrok proplýtvaného času vašeho života za to?

Absence centra

Satelity – na rozdíl od své „mateřské“ obce – vznikaly celé na papíře. A nikdo nepočítal s tím, že by se lidem mohlo hodit něco jako „náměstí“. Nebo jiné přirozené centrum vhodné k setkávání. Není divu, že se v satelitu můžete často cítit lehce „odstředěně“ a asociálně.

Pro starousedlíky jste „náplava“

A pro městské lidi burani. Co je horší?

Nedostatek soukromí

Domy nalepené na sebe vám vezmou veškeré soukromí, které bylo často jedním z hlavních důvodů, proč jste opustili byt v paneláku a vydali se za svým snem o lepším bydlení.

Bídné sousedské vztahy

Přílišná blízkost sousedským vztahům obvykle neprospívá. Stejně jako všudypřítomné vysoké zdi a bezpečnostní kamery. Navíc v satelitech žije mnoho cizinců, takže na pořádný pokec si raději zajedete za starými známými do města.

Ráj pro zloděje

Ráno v satelitu nastává exodus: živitelé rodin odjíždějí do rachoty, děcka do školky nebo školy a městečko se dopoledne naprosto vylidní. Váš dům či byt se stane přirozeným terčem zlodějů. Jasně, máte tam tu kameru. A taky vysokou zeď. A psa. Ale když se chce, všechno jde, že ano.

Chybí infrastruktura

To znamená, že tam prostě nic nejezdí. Vy ale přece máte auto, ne? Takže jestli se chcete stát osobním asistentem svých dětí, které budete brzo ráno vozit do školy a po ní na kroužky (do města, kam jinam), satelit je pro vás jasná volba.

Malá vybavenost službami

Takže do cykloservisu, na týdenní nákup nebo ke kadeřníkovi stejně musíte do města.

Radosti ze zahrádky

Budou přímo úměrně odpovídat její velikosti. Na většině satelitních mikrozahrádek je místo tak pro stolek a židle. Když máte štěstí, vejdou se obě. Grilovat maso můžete na balkóně. Ale zase máte-li psa, i minizahrádka je velikou výhrou.

Zelené vdovy

Není ani zelená, ani vdova – jde o označení pro nepracující manželky vytížených a bohatých mužů, kteří se ve svém luxusním satelitním hnízdečku díky pracovní vytíženosti téměř nevyskytují. Zelená vdova má tuto náplň práce: hlídat psa, aby hlídal dům, hlídat služku, aby uklízela a vařila, od rána zapíjet antidepresiva alkoholem, nakupovat, chodit na psychoterapii, být reprezentativní, tvářit se, že je všechno v pohodě. A nejpozději ve čtyřiceti skončit regulérně na psychiatrii (a uvolnit místo své mladší verzi). I takhle může působit život v satelitu na svoje oběti!

Architektova noční můra

V satelitu žijete prakticky v muzeu architektury: jediná procházka kolem bloku vám často předvede celou paletu architektonických stylů: (podnikatelská) gotika, (podnikatelské) baroko, „funkcionalistické krychle“, rurální prvky kombinované s moderními železo-betonovo-skleněnými zrůdami…

Blízkost přírody

Je asi jedinou skutečnou výhodou bydlení v satelitu. Pokud rádi jezdíte třeba na kole, nemusíte se proplétat centrem a hledat slušnou cyklostezku nebo park. A budí vás zpěv ptáků… Moc se ale nezaposlouchávejte, hoďte do sebe kávu a šup do auta nebo na autobus, za slabou hodinku už musíte být zase v práci!

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Úsporné mikrobydlení pro single nájemníky

Sehnat malý a cenově přijatelný byt v centru velkoměsta může být pořádný oříšek. O jeho rozlousknutí se ve spolupráci s developery a architekty pokoušejí metropole v různých koutech světa. Některé si na něm už pořádně vylámaly zuby, jiným se naopak zadařilo. K těm úspěšným se minulý rok připojilo i město New York s projektem Carmel Place.

7 tipů, jak doma uskladnit tužky

Klávesnice vládnou světu, většina z nás psací pero do ruky nevzala už pěkně dlouho. I přesto se ale většině z nás povalují pastelky a pera jen tak halabala po stole. Srovnejte je do latě a najděte jim jednou pro vždy pevné a stylové místo, ať nepřekáží!

Annelie Paurová Herz: Jsem blázen do tvoření

Prvním z výherců naší soutěže na Facebooku, které vám postupně všechny na stránkách TadyJeMoje představíme, je Annelie Paurová Herz. Spolu s manželem Jiřím Paurem milují skandinávský styl, hlavně přírodní prvky a tlumené barvy. Na podzim plánují rekonstrukci a těší se na zařizování dětského pokojíčku pro svého čtyřměsíčního syna.

Bydlení v orientálním stylu

Detailně propracované mozaiky, ručně tkané koberce, měkounké polštářky nebo kovové nádobí, to všechno jsou atributy, jimiž se vyznačují orientální interiéry. Nemusíte bydlet zrovna v Marrákeši, Káhiře či Istanbulu a stejně jim to může u vás doma slušet.

Moderní dvoupokojové studio pro dva

Jacque a Hanne tvoří velmi milý a přátelský pár. Dvojice si v průběhu společných let vysnila útulné letní sídlo poblíž pláže. Sny se jim povedlo převést do reality minulý rok, a dnes nás proto s radostí zvou na návštěvu svého zbrusu nového bydlení v živelném středomořském stylu.

5 interiérů s fešáckými paravány

V malém bytě byste se měli snažit prostor spíše otvírat, ale co když najednou potřebujete nějaký koutek, kam si budete moct zalézt, aby vás nikdo nerušil? Zajímavým řešením podobného dilematu mohou být mobilní paravány.

Květinové bydlení

Nemusíte být zrovna nenapravitelní romantici, a přesto uvidíte, že s květinami vstoupí do vašeho bytu dobrá nálada. A nemusí to být jen řezané květiny ve váze, klidně je můžete mít na závěsech, povlečení nebo třeba na nábytku. Schválně se podívejte, jak květinový motiv vykouzlí ve vašem interiéru optimistickou atmosféru rozkvetlé louky.

Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

Zbavte se hmyzu bez chemie

Objevil se u vás doma nezvaný hmyzí host? Přestaňte panikařit a odvolejte chemický poplach! V boji s mravenci, komáry, vinnými muškami a dalšími nepříjemnými škůdci vám pomůžou běžné zásoby ze spíže.