O čem sní lidé z příměstských satelitů?

25. 9. 2014
O návratu do města. O tom, že za sebou zanechají život plný dojíždění, zabitého času v zácpách nebo při čekání na nádražích. Do města se ale nikdo z obyvatel satelitů nevrátí: hypotéka běží naplno (a pěkných pár let ještě poběží). Druhé auto je splacené tak ze čtvrtiny (s jedním autem v satelitu, máte-li rodinu, nevystačíte). A hlavně: člověk si zvykne na všechno. S čím byste se museli vyrovnat, kdybyste se přestěhovali do satelitu vy?

O-cem-sni-lide-z-mestskych-satelitu

200 dnů na cestách

Dejme tomu, že cesta do školy nebo pak do práce vám z vašeho ostrůvku „v srdci přírody“ trvá hodinu tam a hodinu zpět. Když budete dojíždět jen v pracovní dny, dělá to 40 hodin měsíčně. A když to budete takto dělat 10 let, strávíte na cestách pěkných 200 dnů.  Stojí vám ten více než půlrok proplýtvaného času vašeho života za to?

Absence centra

Satelity – na rozdíl od své „mateřské“ obce – vznikaly celé na papíře. A nikdo nepočítal s tím, že by se lidem mohlo hodit něco jako „náměstí“. Nebo jiné přirozené centrum vhodné k setkávání. Není divu, že se v satelitu můžete často cítit lehce „odstředěně“ a asociálně.

Pro starousedlíky jste „náplava“

A pro městské lidi burani. Co je horší?

Nedostatek soukromí

Domy nalepené na sebe vám vezmou veškeré soukromí, které bylo často jedním z hlavních důvodů, proč jste opustili byt v paneláku a vydali se za svým snem o lepším bydlení.

Bídné sousedské vztahy

Přílišná blízkost sousedským vztahům obvykle neprospívá. Stejně jako všudypřítomné vysoké zdi a bezpečnostní kamery. Navíc v satelitech žije mnoho cizinců, takže na pořádný pokec si raději zajedete za starými známými do města.

Ráj pro zloděje

Ráno v satelitu nastává exodus: živitelé rodin odjíždějí do rachoty, děcka do školky nebo školy a městečko se dopoledne naprosto vylidní. Váš dům či byt se stane přirozeným terčem zlodějů. Jasně, máte tam tu kameru. A taky vysokou zeď. A psa. Ale když se chce, všechno jde, že ano.

Chybí infrastruktura

To znamená, že tam prostě nic nejezdí. Vy ale přece máte auto, ne? Takže jestli se chcete stát osobním asistentem svých dětí, které budete brzo ráno vozit do školy a po ní na kroužky (do města, kam jinam), satelit je pro vás jasná volba.

Malá vybavenost službami

Takže do cykloservisu, na týdenní nákup nebo ke kadeřníkovi stejně musíte do města.

Radosti ze zahrádky

Budou přímo úměrně odpovídat její velikosti. Na většině satelitních mikrozahrádek je místo tak pro stolek a židle. Když máte štěstí, vejdou se obě. Grilovat maso můžete na balkóně. Ale zase máte-li psa, i minizahrádka je velikou výhrou.

Zelené vdovy

Není ani zelená, ani vdova – jde o označení pro nepracující manželky vytížených a bohatých mužů, kteří se ve svém luxusním satelitním hnízdečku díky pracovní vytíženosti téměř nevyskytují. Zelená vdova má tuto náplň práce: hlídat psa, aby hlídal dům, hlídat služku, aby uklízela a vařila, od rána zapíjet antidepresiva alkoholem, nakupovat, chodit na psychoterapii, být reprezentativní, tvářit se, že je všechno v pohodě. A nejpozději ve čtyřiceti skončit regulérně na psychiatrii (a uvolnit místo své mladší verzi). I takhle může působit život v satelitu na svoje oběti!

Architektova noční můra

V satelitu žijete prakticky v muzeu architektury: jediná procházka kolem bloku vám často předvede celou paletu architektonických stylů: (podnikatelská) gotika, (podnikatelské) baroko, „funkcionalistické krychle“, rurální prvky kombinované s moderními železo-betonovo-skleněnými zrůdami…

Blízkost přírody

Je asi jedinou skutečnou výhodou bydlení v satelitu. Pokud rádi jezdíte třeba na kole, nemusíte se proplétat centrem a hledat slušnou cyklostezku nebo park. A budí vás zpěv ptáků… Moc se ale nezaposlouchávejte, hoďte do sebe kávu a šup do auta nebo na autobus, za slabou hodinku už musíte být zase v práci!

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Chtějí bydlet v klidu

23. 11. 2017
Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

5 knihoven, které si vyrobíte doma

22. 11. 2017
Zařizujete byt a rozpočet vám nedovoluje si koupit pořádnou knihovnu? Pokud nechcete nechat knížky ležet ladem a jste alespoň trošku šikovní, máme pro vás tipy, jak si doma vyrobit parádní nízkorozpočtovou knihovnu vlastníma rukama.

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.