O bonsaji, která se umí vznášet

Už vás omrzely fíkusy, kaktusy a další běžné rostliny, které doma pěstuje skoro každý? Tak zkuste vznášející se bonsaje. Že nic takového nemůže existovat? Dokážeme vám, že levitující rostlinky nejsou žádná fikce nebo laciný optický trik.

_Bonsaj1

Když se spojí tradiční umění s moderním nápadem

Japonští bonsajoví fanatici, jak sami sebe nazývají lidé z Hoshinchu Air Bonsai Garden, se rozhodli vzít jeden z tradičních prvků své kultury – pěstování miniaturních stromků v malých mističkách – a dát mu moderní šmrnc a vtip.

_Bonsaj2

Tajemnou ingrediencí jsou silné magnety

Princip, na kterém bonsaje popírají zemskou gravitaci, je úplně jednoduchý. V malém ručně vyráběném květináčku, který by u klasické verze bonsaje měl zastupovat funkci podmisky, je umístěn magnet. Druhý magnet autoři nápadu vsadili přímo do samotné bonsaje. Díky odpudivé síle obou magnetů se bonsaj může vznášet, a dokonce i otáčet několik centimetrů nad samotnou miskou. Tímto způsobem je možné pěstovat miniatury různých stromků. Levitující bonsaje ale mají svá omezení. Aby vše fungovalo, jak má, musí horní část se zasazeným stromečkem vážit maximálně 300 gramů.

_Bonsaj3

Statisíce dolarů získané na Kickstarteru

Co se zprvu zdálo jako šílený nápad, má nyní tisíce fanoušků po celém světě. Díky dvouměsíční kampani, kterou autoři projektu spustili letos v lednu na crowdfundingovém webu Kickstarter, se létajícímu Air Bonsai dostalo nejen obrovského ohlasu, ale také velmi slušného financování. Tým Hoshinchu tady vybral na vypuštění Air Bonsai do světa přes 800 tisíc dolarů, což je desetinásobek původně požadované částky pro spuštění projektu. První šťastlivci se proto na své poletující bonsaje mohou těšit už letos v létě. Vzhledem k obrovskému zájmu je ale už nyní jasné, že slíbená výroba 2300 kusů současnou poptávku nenasytí.

_Bonsaj4

Japonský stromeček může poletovat i u vás doma

Hoshinchu Garden proto slíbilo vyrobit další várku. Tu si budou moct pořídit i zájemci z České republiky. Kdo si však bude chtít ozdobit své bydlení tímto netradičním bytovým doplňkem, ten si připlatí. Pro koupi kompletní sady včetně misky, magnetu a rostlinky si zájemci budou muset přichystat minimálně 6 tisíc Kč.

Foto: Hoshinchu Air Bonsai Garden

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.