O bonsaji, která se umí vznášet

21. 6. 2016
Už vás omrzely fíkusy, kaktusy a další běžné rostliny, které doma pěstuje skoro každý? Tak zkuste vznášející se bonsaje. Že nic takového nemůže existovat? Dokážeme vám, že levitující rostlinky nejsou žádná fikce nebo laciný optický trik.

_Bonsaj1

Když se spojí tradiční umění s moderním nápadem

Japonští bonsajoví fanatici, jak sami sebe nazývají lidé z Hoshinchu Air Bonsai Garden, se rozhodli vzít jeden z tradičních prvků své kultury – pěstování miniaturních stromků v malých mističkách – a dát mu moderní šmrnc a vtip.

_Bonsaj2

Tajemnou ingrediencí jsou silné magnety

Princip, na kterém bonsaje popírají zemskou gravitaci, je úplně jednoduchý. V malém ručně vyráběném květináčku, který by u klasické verze bonsaje měl zastupovat funkci podmisky, je umístěn magnet. Druhý magnet autoři nápadu vsadili přímo do samotné bonsaje. Díky odpudivé síle obou magnetů se bonsaj může vznášet, a dokonce i otáčet několik centimetrů nad samotnou miskou. Tímto způsobem je možné pěstovat miniatury různých stromků. Levitující bonsaje ale mají svá omezení. Aby vše fungovalo, jak má, musí horní část se zasazeným stromečkem vážit maximálně 300 gramů.

_Bonsaj3

Statisíce dolarů získané na Kickstarteru

Co se zprvu zdálo jako šílený nápad, má nyní tisíce fanoušků po celém světě. Díky dvouměsíční kampani, kterou autoři projektu spustili letos v lednu na crowdfundingovém webu Kickstarter, se létajícímu Air Bonsai dostalo nejen obrovského ohlasu, ale také velmi slušného financování. Tým Hoshinchu tady vybral na vypuštění Air Bonsai do světa přes 800 tisíc dolarů, což je desetinásobek původně požadované částky pro spuštění projektu. První šťastlivci se proto na své poletující bonsaje mohou těšit už letos v létě. Vzhledem k obrovskému zájmu je ale už nyní jasné, že slíbená výroba 2300 kusů současnou poptávku nenasytí.

_Bonsaj4

Japonský stromeček může poletovat i u vás doma

Hoshinchu Garden proto slíbilo vyrobit další várku. Tu si budou moct pořídit i zájemci z České republiky. Kdo si však bude chtít ozdobit své bydlení tímto netradičním bytovým doplňkem, ten si připlatí. Pro koupi kompletní sady včetně misky, magnetu a rostlinky si zájemci budou muset přichystat minimálně 6 tisíc Kč.

Foto: Hoshinchu Air Bonsai Garden

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.