Nové bydlení pro čtyřčata

Autor: TadyJeMoje.cz
Byl by to vcelku běžný příběh – Denisa a o něco mladší Zdeněk se do sebe zamilovali a po krátké době se vzali. Jenomže Denisa, vychovávající v té době již dceru Kristýnu, náhle zjistila, že čeká čtyřčata.

Každý, kdo má děti, si vybaví, kolik práce, energie, nervů a času ho stálo vychovat ze svého potomka slušného člověka. A zkuste si to hned pětkrát… Ale Janušovi výchovu zvládají na výbornou a ještě k tomu dokončují stavbu svého vysněného domu. A my jsme rádi, že k tomu přispěla i ČMSS, protože své stavební spoření má každý člen rodiny včetně dětí.

Blíž k pomocníkům

Není to zdaleka první stěhování, které rodina zažila. Nejprve to bylo z Jihlavy do Dudína, vesnice mezi Humpolcem a Pelhřimovem. Následně ale musela Denisa na celých šest měsíců do porodnice v pražském Podolí, takže starost o dceru zůstala zcela na Zdeňkovi.
Nedlouho po porodu se pak šestičlenná rodina přestěhovala do Blišic u Koryčan, především proto, aby byla blíž prarodičům. Při tolika malých dětech je jasné, že hlídání a jakákoli pomoc byly opravdu vítané.

IMG_3292

Vysněný dům

Nejdřív se jim zalíbil samotný pozemek pod vrcholem kopce, s rozlohou 4 500 m2. Původní starý domek chtěli zbourat. Nakonec v něm ale rodina bydlí i dnes a kousek vedle něj vyrostl na zahradě nový. Zdeněk, který pracuje jako montér plastových oken, je totiž většinu času kvůli práci na cestách, takže stavba domu se nakonec protáhla na celkových osm let. Čas byl prostě jen o víkendech a dovolených. Výsledek ale rozhodně stojí za to. Nás nicméně zaujala poznámka paní Denisy, že kdyby dnes něco mohla změnit, vzala by si překlenovací úvěr mnohem dříve. Se stavební firmou by byla stavba dokončena o hezkých pár let dříve. Jenže rodina se nechtěla nijak zadlužovat, a stavba tak rostla vždy jen z právě vydělaných peněz. Možnost dívat se každý den na vysněný domov jenom z okna je pochopitelně po nějakém čase přestala těšit. A tak se nakonec přece rozhodli pro překlenovací úvěr od ČMSS. Dostavba se výrazně zrychlila a Janušovi už nový dům mohou zařizovat.

Dokonalá souhra

Jak vlastně u Janušových probíhá takový normální den? Denisa prostě vzbudí jedno z dětí a to spustí řetězovou reakci dnes už desetiletých sourozenců. Zdeněk je tou dobou již v práci, takže máma připraví snídani a odveze děti do školy ve vedlejší vesnici. Po cestě se dohodne logistika jejich odpoledního odvozu. Především je nutné sladit různé časy jejich kroužků, jako jsou například keramika nebo pohybová výchova. Na první pohled je ale patrná jedna věc – vše probíhá v harmonii a rodina skutečně drží pohromadě. A to přesto, že společně se vlastně všichni sejdou zpravidla jen o víkendech.

IMG_3411

Malé hospodářství

Život na vesnici umožňuje mnohem větší kontakt s přírodou, než je tomu ve městě. Není proto překvapivé, že Janušovi nemusí cestovat na farmářské trhy, ale založili si vlastní chov slepic. Těch dnes mají již celkem sto padesát. Ale najdete u nich i křepelky, poštovní holuby a dokonce i kozu – hlavně malý Zdeněk je nadšený chovatel čehokoli živého. Protože v minulosti mezi domácím zvířectvem byla ovečka a dokonce i srnka, dva psi coby další členové rodiny už nikoho příliš nepřekvapí.

Velká kuchyň a sedačka

Paní Denisa nám dovolila doprovodit ji po jednom brněnském nákupním centru. Čtyřčata na tom vydělala nejvíc – poprvé v životě se totiž podívala do kina. Po pravdě řečeno, čekali jsme podstatně vzrušenější diskusi při výběru snímku, ta se ale nekonala. Sourozenci se prostě v klidu během chvilky domluvili a vyrazili na film. My s paní Denisou jsme získaný čas využili k výběru kuchyně a sedačky. Kuchyň je logickým centrem rodinného života v domě. U sedačky jsou kritéria výběru možná trochu jiná než u ostatních rodin – tady je důležitá hlavně její velikost. Usaďte u televize sedm lidí – možná i ve vaší domácnosti by museli tři zůstat sedět na zemi…

IMG_3534

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Úsporné mikrobydlení pro single nájemníky

Sehnat malý a cenově přijatelný byt v centru velkoměsta může být pořádný oříšek. O jeho rozlousknutí se ve spolupráci s developery a architekty pokoušejí metropole v různých koutech světa. Některé si na něm už pořádně vylámaly zuby, jiným se naopak zadařilo. K těm úspěšným se minulý rok připojilo i město New York s projektem Carmel Place.

7 tipů, jak doma uskladnit tužky

Klávesnice vládnou světu, většina z nás psací pero do ruky nevzala už pěkně dlouho. I přesto se ale většině z nás povalují pastelky a pera jen tak halabala po stole. Srovnejte je do latě a najděte jim jednou pro vždy pevné a stylové místo, ať nepřekáží!

Annelie Paurová Herz: Jsem blázen do tvoření

Prvním z výherců naší soutěže na Facebooku, které vám postupně všechny na stránkách TadyJeMoje představíme, je Annelie Paurová Herz. Spolu s manželem Jiřím Paurem milují skandinávský styl, hlavně přírodní prvky a tlumené barvy. Na podzim plánují rekonstrukci a těší se na zařizování dětského pokojíčku pro svého čtyřměsíčního syna.

Bydlení v orientálním stylu

Detailně propracované mozaiky, ručně tkané koberce, měkounké polštářky nebo kovové nádobí, to všechno jsou atributy, jimiž se vyznačují orientální interiéry. Nemusíte bydlet zrovna v Marrákeši, Káhiře či Istanbulu a stejně jim to může u vás doma slušet.

Moderní dvoupokojové studio pro dva

Jacque a Hanne tvoří velmi milý a přátelský pár. Dvojice si v průběhu společných let vysnila útulné letní sídlo poblíž pláže. Sny se jim povedlo převést do reality minulý rok, a dnes nás proto s radostí zvou na návštěvu svého zbrusu nového bydlení v živelném středomořském stylu.

5 interiérů s fešáckými paravány

V malém bytě byste se měli snažit prostor spíše otvírat, ale co když najednou potřebujete nějaký koutek, kam si budete moct zalézt, aby vás nikdo nerušil? Zajímavým řešením podobného dilematu mohou být mobilní paravány.

Květinové bydlení

Nemusíte být zrovna nenapravitelní romantici, a přesto uvidíte, že s květinami vstoupí do vašeho bytu dobrá nálada. A nemusí to být jen řezané květiny ve váze, klidně je můžete mít na závěsech, povlečení nebo třeba na nábytku. Schválně se podívejte, jak květinový motiv vykouzlí ve vašem interiéru optimistickou atmosféru rozkvetlé louky.

Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

Zbavte se hmyzu bez chemie

Objevil se u vás doma nezvaný hmyzí host? Přestaňte panikařit a odvolejte chemický poplach! V boji s mravenci, komáry, vinnými muškami a dalšími nepříjemnými škůdci vám pomůžou běžné zásoby ze spíže.