Nové bydlení pro čtyřčata

14. 7. 2014
Byl by to vcelku běžný příběh – Denisa a o něco mladší Zdeněk se do sebe zamilovali a po krátké době se vzali. Jenomže Denisa, vychovávající v té době již dceru Kristýnu, náhle zjistila, že čeká čtyřčata.

Každý, kdo má děti, si vybaví, kolik práce, energie, nervů a času ho stálo vychovat ze svého potomka slušného člověka. A zkuste si to hned pětkrát… Ale Janušovi výchovu zvládají na výbornou a ještě k tomu dokončují stavbu svého vysněného domu. A my jsme rádi, že k tomu přispěla i ČMSS, protože své stavební spoření má každý člen rodiny včetně dětí.

Blíž k pomocníkům

Není to zdaleka první stěhování, které rodina zažila. Nejprve to bylo z Jihlavy do Dudína, vesnice mezi Humpolcem a Pelhřimovem. Následně ale musela Denisa na celých šest měsíců do porodnice v pražském Podolí, takže starost o dceru zůstala zcela na Zdeňkovi.
Nedlouho po porodu se pak šestičlenná rodina přestěhovala do Blišic u Koryčan, především proto, aby byla blíž prarodičům. Při tolika malých dětech je jasné, že hlídání a jakákoli pomoc byly opravdu vítané.

IMG_3292

Vysněný dům

Nejdřív se jim zalíbil samotný pozemek pod vrcholem kopce, s rozlohou 4 500 m2. Původní starý domek chtěli zbourat. Nakonec v něm ale rodina bydlí i dnes a kousek vedle něj vyrostl na zahradě nový. Zdeněk, který pracuje jako montér plastových oken, je totiž většinu času kvůli práci na cestách, takže stavba domu se nakonec protáhla na celkových osm let. Čas byl prostě jen o víkendech a dovolených. Výsledek ale rozhodně stojí za to. Nás nicméně zaujala poznámka paní Denisy, že kdyby dnes něco mohla změnit, vzala by si překlenovací úvěr mnohem dříve. Se stavební firmou by byla stavba dokončena o hezkých pár let dříve. Jenže rodina se nechtěla nijak zadlužovat, a stavba tak rostla vždy jen z právě vydělaných peněz. Možnost dívat se každý den na vysněný domov jenom z okna je pochopitelně po nějakém čase přestala těšit. A tak se nakonec přece rozhodli pro překlenovací úvěr od ČMSS. Dostavba se výrazně zrychlila a Janušovi už nový dům mohou zařizovat.

Dokonalá souhra

Jak vlastně u Janušových probíhá takový normální den? Denisa prostě vzbudí jedno z dětí a to spustí řetězovou reakci dnes už desetiletých sourozenců. Zdeněk je tou dobou již v práci, takže máma připraví snídani a odveze děti do školy ve vedlejší vesnici. Po cestě se dohodne logistika jejich odpoledního odvozu. Především je nutné sladit různé časy jejich kroužků, jako jsou například keramika nebo pohybová výchova. Na první pohled je ale patrná jedna věc – vše probíhá v harmonii a rodina skutečně drží pohromadě. A to přesto, že společně se vlastně všichni sejdou zpravidla jen o víkendech.

IMG_3411

Malé hospodářství

Život na vesnici umožňuje mnohem větší kontakt s přírodou, než je tomu ve městě. Není proto překvapivé, že Janušovi nemusí cestovat na farmářské trhy, ale založili si vlastní chov slepic. Těch dnes mají již celkem sto padesát. Ale najdete u nich i křepelky, poštovní holuby a dokonce i kozu – hlavně malý Zdeněk je nadšený chovatel čehokoli živého. Protože v minulosti mezi domácím zvířectvem byla ovečka a dokonce i srnka, dva psi coby další členové rodiny už nikoho příliš nepřekvapí.

Velká kuchyň a sedačka

Paní Denisa nám dovolila doprovodit ji po jednom brněnském nákupním centru. Čtyřčata na tom vydělala nejvíc – poprvé v životě se totiž podívala do kina. Po pravdě řečeno, čekali jsme podstatně vzrušenější diskusi při výběru snímku, ta se ale nekonala. Sourozenci se prostě v klidu během chvilky domluvili a vyrazili na film. My s paní Denisou jsme získaný čas využili k výběru kuchyně a sedačky. Kuchyň je logickým centrem rodinného života v domě. U sedačky jsou kritéria výběru možná trochu jiná než u ostatních rodin – tady je důležitá hlavně její velikost. Usaďte u televize sedm lidí – možná i ve vaší domácnosti by museli tři zůstat sedět na zemi…

IMG_3534

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Chtějí bydlet v klidu

23. 11. 2017
Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

5 knihoven, které si vyrobíte doma

22. 11. 2017
Zařizujete byt a rozpočet vám nedovoluje si koupit pořádnou knihovnu? Pokud nechcete nechat knížky ležet ladem a jste alespoň trošku šikovní, máme pro vás tipy, jak si doma vyrobit parádní nízkorozpočtovou knihovnu vlastníma rukama.

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.