Jak bydlí modelka a módní návrhářka Nora Rajnoch Barnhart

9. 6. 2016
O bydlení jako na zámku nemusíte pouze snít, stylový a romantický domov se dá zařídit i v menším bytě činžovního domu uprostřed města. Přesvědčila nás o tom modelka a módní návrhářka Nora Rajnoch Barnhart, majitelka rodinné módní značky Nora Lee.

_Navsteva1

Noro, jak byste označila svůj styl?

Mám ráda hodně dekorací, květin í obrazů, podobně jako to bývá v zámeckých komnatách. Líbí se mi styl, který bych nazvala zámecký, nemyslím tím však přeplácaný a nevkusný. Spíš mě baví dekorovat a zdobit, a to s určitou noblesou, která může na někoho působit neobvykle, zvláštně, až bizarně. V bytě totiž často vytvářím malá zátiší, někdy i z velmi podivných věcí.

_Navsteva2

Chtěla byste žít na zámku?

Bydlet na zámku by mě bavilo, ideálně ale v centru Prahy! Zatím se snažím, aby se náš byt v činžovním domě aspoň trochu k mé představě blížil. Oblíbila jsem si štukovou výzdobu, nazdobené skříně, bílou barvu, světlé odstíny a co nejvíce květin.

_Navsteva3

Váš byt opravdu připomíná rozkvetlou zahradu a působí krásně a voňavě. Zdá se, že květiny u vás doma tvoří nedílnou součást zařízení bytu.

Miluji živé květiny, ať zelené v květináčích nebo řezané na stole. Manžel mi nosí čerstvé květy každý týden, dělá mi tím velkou radost. Květiny kupujeme přes internet nebo na farmářských trzích, z jednotlivých kvítků můžeme nakombinovat vlastní kytici laděnou do barev, druhů i velikosti. Nebojím se ani experimentovat, dobře působí kompozice živých květin s umělými, celkový dojem je skvělý.

_Navsteva4

Květiny se objevují také na obrazech, potazích a čalounění nábytku. Zámeckou atmosféru dotvářejí štuky a různé dekorativní doplňky. Co vás na zařizování nejvíce baví?

V interiéru se zaměřuji především na zdobení. Naprosto mě nadchly americké Vánoce! Jejich vyzdobené interiéry a zejména krb, který je v období svátků ověšený ponožkami, různými ozdobami a stužkami. Kdybyste fotili o Vánocích u mě doma, viděli byste také hodně bohatou výzdobu. Měli jsme i nasvícení, opravdu hodně americké. Nejde mi však vůbec o kopii amerického vkusu, snažím se něco přidat ze sebe, a narozdíl od Ameriky, v Čechách jsem takovou výzdobou originální.

_Navsteva5

Máte cit pro výběr věcí, ale dokážete si do interiéru také něco sama vyrobit nebo upravit?

Tím, že nakupuji na bleších trzích, je nutné věci doopravit a doupravit. A kromě toho jsem schopna si i leccos navrhnout, například nyní pro svého syna vyrábíme kuchyňku ze staré skříně. Dostane ji v létě, už se těším, je moc hezká.

_Navsteva6

Dětský pokoj je zařízen něžně a s citem, přesto ale působí moderně. Zaujala mě krásná bílá skříň s ornamenty, ale také postýlka či retro křeslo. Odkud jste si zařízení přivezli?

Skříň jsme koupili v bazaru za tři tisíce. Pouze jsme ji umyli a vyměnili úchytky, nijak jsme ji nerepasovali. Jsem na ni hodně pyšná. Postýlku jsem si vyhlídla na internetu a manžel mi ji pak přivezl z Ameriky. V pokojíčku také stojí křeslo ve stylu art deco, které se dá rozložit do postelové úpravy. Ačkoliv je velmi těžké, praktičnost a zajímavý antik vzhled zvítězil. Druhé máme ve vedlejší místnosti, obě křesla si manžel kdysi přivezl z Berlína a máme je rádi.

_Navsteva7

Pokud se nesplní váš sen o životě na zámku, jaké bydlení byste si pro svou rodinu jednou představovala?

S manželem jsme začali sledovat americkou šou, v níž ukazují proměny a rekonstrukce starých domů. Některé se nám moc líbí a sníme o tom, že v něčem takovém jednou budeme také bydlet. Ve starém domě, protkaném příběhy a kouzlem genia loci, prostorném a krásně zdobeném.

Foto: Michael Kratochvíl, nora-r.blogspot.cz

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.