Netušili, že kupují parcelu se značným omezením výstavby

2. 4. 2015
Bydleli v paneláku. Pořídili si děti a najednou jim v bytě a vlastně i ve městě bylo těsno. Zatoužili po rodinném domku na venkově. Měl to být bungalov s otevřenou náručí zahrady. S tím začali hledat správný pozemek. Našli jej, byl to on. Přesto si spálili prsty.

036 TadyJeMoje_stavební omezení na pozemku_bungalov

Realitka pozemek vychválila, že je krásný, inženýrské sítě ano, bungalov prý nebude problém. A poukázala i na to, že v okolí se na nedávno zakoupených parcelách už staví. S realitním makléřem si plácli a vzápětí svou představu vyložili projektantovi.

Projektant však vytřeštil oči, protože narazil na zásadní problém. Ten skvělý pozemek protínala ochranná pásma vodního zdroje, tudíž stavět mohou jenom na malé ploše v rohu parcely.

Okamžitě vyrazili na realitku, ale narazili. Odstoupení od kupní smlouvy nebylo možné. Realitka jako zprostředkovatel koupě nemá povinnost ověřovat u úřadů veškeré podmínky výstavby.

Manželé se dopustili chyby. Před podpisem kupní smlouvy si neprověřili podmínky pro výstavbu, plně se spolehli na informace realitního makléře. Bohužel nejsou sami, komu stačí informace realitky a kdo netuší, že omezení limitujících výstavbu na stavebních parcelách je víc než dost.

Ještě než pozemek koupíte, ověřte si celou kupu důležitých údajů. Vyplatí se to. Chybami se sice člověk učí, ale lepší je chyb se vyvarovat. Na co je třeba se podívat?

1/// Kdo drží vlastnická práva k pozemku.

2/// Co říká územní plán nebo regulační plán obce.

3/// Jak nahlíží na plánovanou stavbu stavební úřad, eventuálně místní odbor životního prostředí.

4/// Jakými právy disponují majitelé okolních pozemků.

5/// Jaké platí odstupové vzdálenosti od hranice okolních pozemků a staveb na nich.

6/// Nachází se pozemek v záplavové oblasti.

7/// Existuje k pozemku přístupová cesta, kterou bude majitel oprávněn používat.

8/// Jsou s pozemkem spojena nějaká věcná břemena.

9/// Procházejí pozemkem ochranná pásma, tj. inženýrských sítí, vodních zdrojů, lesa, nadřazených staveb.

10/// Pro případ nejasností nebo pochybností mít v zásobě nezávislého odborníka, který ví, co je třeba před koupí pozemku prověřit.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.