Netušili, že kupují parcelu se značným omezením výstavby

2. 4. 2015
Bydleli v paneláku. Pořídili si děti a najednou jim v bytě a vlastně i ve městě bylo těsno. Zatoužili po rodinném domku na venkově. Měl to být bungalov s otevřenou náručí zahrady. S tím začali hledat správný pozemek. Našli jej, byl to on. Přesto si spálili prsty.

036 TadyJeMoje_stavební omezení na pozemku_bungalov

Realitka pozemek vychválila, že je krásný, inženýrské sítě ano, bungalov prý nebude problém. A poukázala i na to, že v okolí se na nedávno zakoupených parcelách už staví. S realitním makléřem si plácli a vzápětí svou představu vyložili projektantovi.

Projektant však vytřeštil oči, protože narazil na zásadní problém. Ten skvělý pozemek protínala ochranná pásma vodního zdroje, tudíž stavět mohou jenom na malé ploše v rohu parcely.

Okamžitě vyrazili na realitku, ale narazili. Odstoupení od kupní smlouvy nebylo možné. Realitka jako zprostředkovatel koupě nemá povinnost ověřovat u úřadů veškeré podmínky výstavby.

Manželé se dopustili chyby. Před podpisem kupní smlouvy si neprověřili podmínky pro výstavbu, plně se spolehli na informace realitního makléře. Bohužel nejsou sami, komu stačí informace realitky a kdo netuší, že omezení limitujících výstavbu na stavebních parcelách je víc než dost.

Ještě než pozemek koupíte, ověřte si celou kupu důležitých údajů. Vyplatí se to. Chybami se sice člověk učí, ale lepší je chyb se vyvarovat. Na co je třeba se podívat?

1/// Kdo drží vlastnická práva k pozemku.

2/// Co říká územní plán nebo regulační plán obce.

3/// Jak nahlíží na plánovanou stavbu stavební úřad, eventuálně místní odbor životního prostředí.

4/// Jakými právy disponují majitelé okolních pozemků.

5/// Jaké platí odstupové vzdálenosti od hranice okolních pozemků a staveb na nich.

6/// Nachází se pozemek v záplavové oblasti.

7/// Existuje k pozemku přístupová cesta, kterou bude majitel oprávněn používat.

8/// Jsou s pozemkem spojena nějaká věcná břemena.

9/// Procházejí pozemkem ochranná pásma, tj. inženýrských sítí, vodních zdrojů, lesa, nadřazených staveb.

10/// Pro případ nejasností nebo pochybností mít v zásobě nezávislého odborníka, který ví, co je třeba před koupí pozemku prověřit.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.