Netušili, že kupují parcelu se značným omezením výstavby

Autor: TadyJeMoje.cz
Bydleli v paneláku. Pořídili si děti a najednou jim v bytě a vlastně i ve městě bylo těsno. Zatoužili po rodinném domku na venkově. Měl to být bungalov s otevřenou náručí zahrady. S tím začali hledat správný pozemek. Našli jej, byl to on. Přesto si spálili prsty.

036 TadyJeMoje_stavební omezení na pozemku_bungalov

Realitka pozemek vychválila, že je krásný, inženýrské sítě ano, bungalov prý nebude problém. A poukázala i na to, že v okolí se na nedávno zakoupených parcelách už staví. S realitním makléřem si plácli a vzápětí svou představu vyložili projektantovi.

Projektant však vytřeštil oči, protože narazil na zásadní problém. Ten skvělý pozemek protínala ochranná pásma vodního zdroje, tudíž stavět mohou jenom na malé ploše v rohu parcely.

Okamžitě vyrazili na realitku, ale narazili. Odstoupení od kupní smlouvy nebylo možné. Realitka jako zprostředkovatel koupě nemá povinnost ověřovat u úřadů veškeré podmínky výstavby.

Manželé se dopustili chyby. Před podpisem kupní smlouvy si neprověřili podmínky pro výstavbu, plně se spolehli na informace realitního makléře. Bohužel nejsou sami, komu stačí informace realitky a kdo netuší, že omezení limitujících výstavbu na stavebních parcelách je víc než dost.

Ještě než pozemek koupíte, ověřte si celou kupu důležitých údajů. Vyplatí se to. Chybami se sice člověk učí, ale lepší je chyb se vyvarovat. Na co je třeba se podívat?

1/// Kdo drží vlastnická práva k pozemku.

2/// Co říká územní plán nebo regulační plán obce.

3/// Jak nahlíží na plánovanou stavbu stavební úřad, eventuálně místní odbor životního prostředí.

4/// Jakými právy disponují majitelé okolních pozemků.

5/// Jaké platí odstupové vzdálenosti od hranice okolních pozemků a staveb na nich.

6/// Nachází se pozemek v záplavové oblasti.

7/// Existuje k pozemku přístupová cesta, kterou bude majitel oprávněn používat.

8/// Jsou s pozemkem spojena nějaká věcná břemena.

9/// Procházejí pozemkem ochranná pásma, tj. inženýrských sítí, vodních zdrojů, lesa, nadřazených staveb.

10/// Pro případ nejasností nebo pochybností mít v zásobě nezávislého odborníka, který ví, co je třeba před koupí pozemku prověřit.

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.