Netušili, že kupují parcelu se značným omezením výstavby

Autor: TadyJeMoje.cz
Bydleli v paneláku. Pořídili si děti a najednou jim v bytě a vlastně i ve městě bylo těsno. Zatoužili po rodinném domku na venkově. Měl to být bungalov s otevřenou náručí zahrady. S tím začali hledat správný pozemek. Našli jej, byl to on. Přesto si spálili prsty.

036 TadyJeMoje_stavební omezení na pozemku_bungalov

Realitka pozemek vychválila, že je krásný, inženýrské sítě ano, bungalov prý nebude problém. A poukázala i na to, že v okolí se na nedávno zakoupených parcelách už staví. S realitním makléřem si plácli a vzápětí svou představu vyložili projektantovi.

Projektant však vytřeštil oči, protože narazil na zásadní problém. Ten skvělý pozemek protínala ochranná pásma vodního zdroje, tudíž stavět mohou jenom na malé ploše v rohu parcely.

Okamžitě vyrazili na realitku, ale narazili. Odstoupení od kupní smlouvy nebylo možné. Realitka jako zprostředkovatel koupě nemá povinnost ověřovat u úřadů veškeré podmínky výstavby.

Manželé se dopustili chyby. Před podpisem kupní smlouvy si neprověřili podmínky pro výstavbu, plně se spolehli na informace realitního makléře. Bohužel nejsou sami, komu stačí informace realitky a kdo netuší, že omezení limitujících výstavbu na stavebních parcelách je víc než dost.

Ještě než pozemek koupíte, ověřte si celou kupu důležitých údajů. Vyplatí se to. Chybami se sice člověk učí, ale lepší je chyb se vyvarovat. Na co je třeba se podívat?

1/// Kdo drží vlastnická práva k pozemku.

2/// Co říká územní plán nebo regulační plán obce.

3/// Jak nahlíží na plánovanou stavbu stavební úřad, eventuálně místní odbor životního prostředí.

4/// Jakými právy disponují majitelé okolních pozemků.

5/// Jaké platí odstupové vzdálenosti od hranice okolních pozemků a staveb na nich.

6/// Nachází se pozemek v záplavové oblasti.

7/// Existuje k pozemku přístupová cesta, kterou bude majitel oprávněn používat.

8/// Jsou s pozemkem spojena nějaká věcná břemena.

9/// Procházejí pozemkem ochranná pásma, tj. inženýrských sítí, vodních zdrojů, lesa, nadřazených staveb.

10/// Pro případ nejasností nebo pochybností mít v zásobě nezávislého odborníka, který ví, co je třeba před koupí pozemku prověřit.

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Udělejte si citrónové léto

Pusťte o prázdninách do svých interiérů veselé barvy, hravost a svěžest. Jedním ze způsobů, jak to udělat, může být třeba sázka na citróny. Ukážeme vám pár příkladů, jak citrónové dekorace dokáží domov rozveselit.

Ondřej Platzer: Rád mám něco originálního

Jeho byt v pánském stylu zaujme na první pohled. Paletový nábytek, který si sám navrhuje, doplňují prvky komiksové grafiky. V budoucnu si pětadvacetiletý Ondřej představuje prostorný byt s terasou na kraji města.

Posuvná stěna vám z garsonky udělá klidně i 5+1

Posuvné systémy umí v malém interiéru ušetřit docela dost cenného prostoru. Asi nejčastěji narazíte na posuvné dveře u velkých šatních skříní nebo sprchových koutů. Designéři malých bytů využívají posuvné dveře také jako předěly mezi místnostmi. Praktickým posuvem ovšem nemusí být pouze dveře, může jím být dokonce i celá stěna!

Z naší zkušenosti: Spořit? Na co, panebože, na co!

Právě tak reagovala moje kamarádka Petra, když přišla řeč na spoření. „Když budu potřebovat, tak si na všechno půjčím. Teď si chci užívat,“ takhle tu diskusi uzavřela a popravdě podobně uvažuje dost lidí. Ono to totiž takhle jde, jenže jako skoro všechno, i toto řešení má svá ale.

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.