Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

14. 6. 2017
Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

 

bydlení

Tohle téma předstihlo i takové favority, jako jsou děti, auta nebo koníčky. Jak to tedy udělat, abychom se doma nehádali kvůli nevyhovující koupelně, nemoderní kuchyni či dveřím pamatujícím první paneláky?

 

Řešení samozřejmě znáte a mnozí využíváte, je to úvěr na bydlení, nejčastější typ úvěru, po kterém sahají domácnosti. Praktickou součástí takového úvěru bývá možnost zaplatit z něj současně s rekonstrukcí bytu i nábytek a bílou techniku. U nás to může být až dvacet procent z celkové výše úvěru. Třeba při úvěru na rekonstrukci 500 tisíc korun můžete na nábytek a bílou techniku počítat s částkou až 100 tisíc. A to při úročení nižším, než jaké vídáte u spotřebitelských úvěrů. Navíc si o zaplacené úroky můžete snížit daně.

 

Je tedy dobré ve svých plánech počítat nejen s náklady na vlastní rekonstrukci, ale i s penězi na zařizovací předměty, díky nimž bude zmodernizované bydlení pohodlnější.

 

Oč příjemnější je hádat se o tvar a materiál stolu a židlí, o barvu a potah sedačky než o to, co koupit a co nekoupit. 

Oč zábavnější je řešit, zda vestavěnou, nebo nevestavěnou myčku.

Koupit pračku a sušičku v jednom celku, nebo samostatně?

Vybrat šatní skříně v přírodní barvě, nebo bílém lesku?

Postel v šířce 140, nebo 180 centimetrů?

Mrazák co největší, nebo naopak co nejmenší?

 

A přít se můžete rovněž o to, zda je lepší mikrovlnka černá, nebo matně stříbrná. Ovšem s jistotou, že mikrovlnku a společně s ní i další spotřebiče určitě pořídíte a penězi z úvěru zaplatíte.

 

Namítnout můžete, že na spoustu vybavení, jako jsou třeba televize, počítače, obrazy, věšáky, povlečení nebo závěsy a řada dalších užitečných věcí pro domácnost, s tímhle úvěrem nedosáhnete. Je to tak, ale tady přijdou vhod úspory a třeba i s každoročním přispěním státu. No a tyhle naspořené peníze můžete použít, na co chcete.

 

Foto: housetipster.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.