Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

14. 6. 2017
Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

 

bydlení

Tohle téma předstihlo i takové favority, jako jsou děti, auta nebo koníčky. Jak to tedy udělat, abychom se doma nehádali kvůli nevyhovující koupelně, nemoderní kuchyni či dveřím pamatujícím první paneláky?

 

Řešení samozřejmě znáte a mnozí využíváte, je to úvěr na bydlení, nejčastější typ úvěru, po kterém sahají domácnosti. Praktickou součástí takového úvěru bývá možnost zaplatit z něj současně s rekonstrukcí bytu i nábytek a bílou techniku. U nás to může být až dvacet procent z celkové výše úvěru. Třeba při úvěru na rekonstrukci 500 tisíc korun můžete na nábytek a bílou techniku počítat s částkou až 100 tisíc. A to při úročení nižším, než jaké vídáte u spotřebitelských úvěrů. Navíc si o zaplacené úroky můžete snížit daně.

 

Je tedy dobré ve svých plánech počítat nejen s náklady na vlastní rekonstrukci, ale i s penězi na zařizovací předměty, díky nimž bude zmodernizované bydlení pohodlnější.

 

Oč příjemnější je hádat se o tvar a materiál stolu a židlí, o barvu a potah sedačky než o to, co koupit a co nekoupit. 

Oč zábavnější je řešit, zda vestavěnou, nebo nevestavěnou myčku.

Koupit pračku a sušičku v jednom celku, nebo samostatně?

Vybrat šatní skříně v přírodní barvě, nebo bílém lesku?

Postel v šířce 140, nebo 180 centimetrů?

Mrazák co největší, nebo naopak co nejmenší?

 

A přít se můžete rovněž o to, zda je lepší mikrovlnka černá, nebo matně stříbrná. Ovšem s jistotou, že mikrovlnku a společně s ní i další spotřebiče určitě pořídíte a penězi z úvěru zaplatíte.

 

Namítnout můžete, že na spoustu vybavení, jako jsou třeba televize, počítače, obrazy, věšáky, povlečení nebo závěsy a řada dalších užitečných věcí pro domácnost, s tímhle úvěrem nedosáhnete. Je to tak, ale tady přijdou vhod úspory a třeba i s každoročním přispěním státu. No a tyhle naspořené peníze můžete použít, na co chcete.

 

Foto: housetipster.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.