Jak si vybrat správnou kuchyň

Autor: Rudolf Král
Pokud právě řešíte novou kuchyni, dejte si při výběru záležet. Při tak široké nabídce, jaká je zrovna na trhu, totiž můžete snadno sáhnout vedle.

_kuchyn1

Požádali jsme Petru Štrofovou z firmy HANÁK NÁBYTEK (přední český výrobce kuchyní), aby nám poradila, o co se při výběru kuchyně zajímat. Co je základem kvalitní kuchyně? 

Jednoznačně kvalitní materiál a zpracování. Pokud má korpus skříňky vysokou hustotu materiálu a nešizenou tloušťku, pak víc unese, neprohýbá se a lépe v něm drží kování. Kuchyň se vám nerozpadne po pár letech užívání. Dovolím si banálnější, ale trefné srovnání – když chcete kvalitní čokoládu, také očekáváte vysoký podíl kakaa, ne umělou náhražku. Obaly mohou vypadat stejně, ale podstatné je, co je uvnitř.

Jaké povrchy dvířek doporučujete a proč?

Jednoznačně lak a kvalitní dýhy. Lak je vždy kvalitnější než fólie. Někteří prodejci se bohužel nerozpakují žádat za dvířka s fólií podobné peníze jako za ta lakovaná. Spoléhají na to, že zákazník nepozná rozdíl, nebo používají zavádějící reklamu.

_Kuchyn2

Občas slýcháme o zdravotně nezávadném nábytku. Copak nábytek může škodit zdraví?

Možná vás to překvapí, ale z nábytku se běžně uvolňují škodliviny, především formaldehyd. Neznalý zákazník to netuší, protože není informován. Toto téma je tabu. Představte si hermeticky uzavřenou domácnost. Perfektně utěsněná okna a dveře. A v tomto prostoru se dnes a denně uvolňují tyto látky, které dýcháte vy i vaše děti.

A co servis, další služby, záruky? Co máme požadovat? 

Po dobrém výrobci můžete i po letech žádat opravu dvířek nebo u něj doobjednat část kuchyně. Uchovává totiž technologicky jak vzory kuchyní, tak barvy a materiály. Neřekne vám, že dvířka neopraví, protože je daná barva či model už vyřazený. K výrobci můžete přijít po řadě let a doobjednat třeba obývák. Myslíte, že vám nábytkový řetězec nabídne totéž?

Co mě ještě přesvědčí o kvalitě? 

Kvalitní vzorky na prodejně a profesionální personál jsou základ. Mimo to se rozhodně zaměřte na nafocené realizace u zákazníků. Ty prozradí víc než sebelepší katalogová fotka.

Foto: Hanák Nábytek

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.