Nanovo – zlatá šedesátá v tovární hale

6. 10. 2015
„Má to tady ducha, viďte,“ vítají nás majitelé obchodu Nanovo Jiří Mrázek a Adam Karásek v jedné z četných továrních hal v pražské Kolbenově ulice a my jim dáváme za pravdu. Obchodu Nanovo, který tu byl otevřen v roce 2011, to v industriálním prostředí bývalé Kolbenky opravdu sluší. S Adamem Karáskem jsme si povídali o tom, jak se tady Nanovo vlastně vzalo.

_pastedGraphic

Jak vás napadlo, že si otevřete právě takovýhle obchod?

Jirka byl na stáži v Berlíně, kde obchody v podobném duchu fungují. Byl jsem se za ním podívat, obchody jsme prošli a byli jsme nadšení. V České republice nic takového nebylo. Nejdřív jsme chtěli do Berlína dovážet československé věci, nakonec jsme ale zůstali v Česku. Soustředíme se hlavně na design z bývalého Československa, ale nabízíme i originální předměty ze zahraničí.

Proč jste Nanovo umístili právě do tovární haly ve Vysočanech?

Ten prostor jsme našli před dvěma, třemi roky. Předtím jsme nábytek skladovali na půdě u Jirkovy mámy, pak jsme našli sklep, potom garáž. No a nakonec jsme objevili tuhle tovární halu, ve které dnes máme zázemí, sklad, dílnu i prodejnu. Budova pochází z 30. let minulého století, původně tu bylo sídlo pošt a telegrafů, později se tady dělaly nákresy pro auta Praga.

_pastedGraphic-1

Není ten prostor pro vás zbytečně velký?

Ze začátku jsme si to taky mysleli, ale nakonec se ukázalo, že nám vlastně nestačí. Začínali jsme jen my dva s Jirkou, dnes už ale máme různé pomocníky, lidi v dílně, pomalu se rozrůstáme. Budeme proto otevírat obchod v Týnské uličce v centru Prahy. Tady zůstanou zázemí, dílna a sklad.

Plánovali jste od začátku mít k obchodu ještě dílnu?

Původně jsme se snažili sehnat věci v nejlepším stavu, abychom je opravovat nemuseli, dnes už i opravujeme, takže dílnu potřebujeme.

Odkud berete historický nábytek a bytové doplňky?

Máme dva tři lidi, kteří nám jednou za čas větší množství nábytku dodávají. Ze začátku jsme jej sháněli i po bazarech.

_pastedGraphic-2

Ozývají se vám lidé i sami, například když vyklízejí starý byt nebo dům po příbuzných?

Občas nám někdo něco nabízí, záleží ale na tom, jak to vypadá, i na ceně, za kterou to ti lidé chtějí prodat. Musíme to opravit, uskladnit, nafotit, dát na web. To všechno stojí peníze. Nevyplatí se nám koupit nábytek za cenu, která je jen o pět set korun nižší, než za kterou jej následně prodáme.

V nabídce máte opravdu všechno možné – od nábytku až po různé zajímavosti – medicinbaly, staré šermířské náčiní, autíčko z poutě, výherní automat.

Lidé si samozřejmě kupují hlavně nábytek a další praktické věci. Najdou se ale i takoví, co si koupí třeba medicinbal, dají ho do rohu a mají ho doma jako originální dekoraci.

_pastedGraphic-3

Jak velký je o starý nábytek zájem? Hodí se třeba i pro mladší generaci?

Starý originální nábytek je teď hodně v kurzu, zákazníci oceňují, jak dlouho vydrží. Moderní nábytek je většinou takový fast food s životností rok, dva. Mladší generace si u nás určitě najde to svoje. V menších bytech pro mladé vypadá například dobře, když zkombinujete starý nábytek s novým. Třeba nový stůl a staré židle.

Foto: archiv Nanovo

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.