Nanovo – zlatá šedesátá v tovární hale

„Má to tady ducha, viďte,“ vítají nás majitelé obchodu Nanovo Jiří Mrázek a Adam Karásek v jedné z četných továrních hal v pražské Kolbenově ulice a my jim dáváme za pravdu. Obchodu Nanovo, který tu byl otevřen v roce 2011, to v industriálním prostředí bývalé Kolbenky opravdu sluší. S Adamem Karáskem jsme si povídali o tom, jak se tady Nanovo vlastně vzalo.

_pastedGraphic

Jak vás napadlo, že si otevřete právě takovýhle obchod?

Jirka byl na stáži v Berlíně, kde obchody v podobném duchu fungují. Byl jsem se za ním podívat, obchody jsme prošli a byli jsme nadšení. V České republice nic takového nebylo. Nejdřív jsme chtěli do Berlína dovážet československé věci, nakonec jsme ale zůstali v Česku. Soustředíme se hlavně na design z bývalého Československa, ale nabízíme i originální předměty ze zahraničí.

Proč jste Nanovo umístili právě do tovární haly ve Vysočanech?

Ten prostor jsme našli před dvěma, třemi roky. Předtím jsme nábytek skladovali na půdě u Jirkovy mámy, pak jsme našli sklep, potom garáž. No a nakonec jsme objevili tuhle tovární halu, ve které dnes máme zázemí, sklad, dílnu i prodejnu. Budova pochází z 30. let minulého století, původně tu bylo sídlo pošt a telegrafů, později se tady dělaly nákresy pro auta Praga.

_pastedGraphic-1

Není ten prostor pro vás zbytečně velký?

Ze začátku jsme si to taky mysleli, ale nakonec se ukázalo, že nám vlastně nestačí. Začínali jsme jen my dva s Jirkou, dnes už ale máme různé pomocníky, lidi v dílně, pomalu se rozrůstáme. Budeme proto otevírat obchod v Týnské uličce v centru Prahy. Tady zůstanou zázemí, dílna a sklad.

Plánovali jste od začátku mít k obchodu ještě dílnu?

Původně jsme se snažili sehnat věci v nejlepším stavu, abychom je opravovat nemuseli, dnes už i opravujeme, takže dílnu potřebujeme.

Odkud berete historický nábytek a bytové doplňky?

Máme dva tři lidi, kteří nám jednou za čas větší množství nábytku dodávají. Ze začátku jsme jej sháněli i po bazarech.

_pastedGraphic-2

Ozývají se vám lidé i sami, například když vyklízejí starý byt nebo dům po příbuzných?

Občas nám někdo něco nabízí, záleží ale na tom, jak to vypadá, i na ceně, za kterou to ti lidé chtějí prodat. Musíme to opravit, uskladnit, nafotit, dát na web. To všechno stojí peníze. Nevyplatí se nám koupit nábytek za cenu, která je jen o pět set korun nižší, než za kterou jej následně prodáme.

V nabídce máte opravdu všechno možné – od nábytku až po různé zajímavosti – medicinbaly, staré šermířské náčiní, autíčko z poutě, výherní automat.

Lidé si samozřejmě kupují hlavně nábytek a další praktické věci. Najdou se ale i takoví, co si koupí třeba medicinbal, dají ho do rohu a mají ho doma jako originální dekoraci.

_pastedGraphic-3

Jak velký je o starý nábytek zájem? Hodí se třeba i pro mladší generaci?

Starý originální nábytek je teď hodně v kurzu, zákazníci oceňují, jak dlouho vydrží. Moderní nábytek je většinou takový fast food s životností rok, dva. Mladší generace si u nás určitě najde to svoje. V menších bytech pro mladé vypadá například dobře, když zkombinujete starý nábytek s novým. Třeba nový stůl a staré židle.

Foto: archiv Nanovo

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.