Nanovo – zlatá šedesátá v tovární hale

6. 10. 2015
„Má to tady ducha, viďte,“ vítají nás majitelé obchodu Nanovo Jiří Mrázek a Adam Karásek v jedné z četných továrních hal v pražské Kolbenově ulice a my jim dáváme za pravdu. Obchodu Nanovo, který tu byl otevřen v roce 2011, to v industriálním prostředí bývalé Kolbenky opravdu sluší. S Adamem Karáskem jsme si povídali o tom, jak se tady Nanovo vlastně vzalo.

_pastedGraphic

Jak vás napadlo, že si otevřete právě takovýhle obchod?

Jirka byl na stáži v Berlíně, kde obchody v podobném duchu fungují. Byl jsem se za ním podívat, obchody jsme prošli a byli jsme nadšení. V České republice nic takového nebylo. Nejdřív jsme chtěli do Berlína dovážet československé věci, nakonec jsme ale zůstali v Česku. Soustředíme se hlavně na design z bývalého Československa, ale nabízíme i originální předměty ze zahraničí.

Proč jste Nanovo umístili právě do tovární haly ve Vysočanech?

Ten prostor jsme našli před dvěma, třemi roky. Předtím jsme nábytek skladovali na půdě u Jirkovy mámy, pak jsme našli sklep, potom garáž. No a nakonec jsme objevili tuhle tovární halu, ve které dnes máme zázemí, sklad, dílnu i prodejnu. Budova pochází z 30. let minulého století, původně tu bylo sídlo pošt a telegrafů, později se tady dělaly nákresy pro auta Praga.

_pastedGraphic-1

Není ten prostor pro vás zbytečně velký?

Ze začátku jsme si to taky mysleli, ale nakonec se ukázalo, že nám vlastně nestačí. Začínali jsme jen my dva s Jirkou, dnes už ale máme různé pomocníky, lidi v dílně, pomalu se rozrůstáme. Budeme proto otevírat obchod v Týnské uličce v centru Prahy. Tady zůstanou zázemí, dílna a sklad.

Plánovali jste od začátku mít k obchodu ještě dílnu?

Původně jsme se snažili sehnat věci v nejlepším stavu, abychom je opravovat nemuseli, dnes už i opravujeme, takže dílnu potřebujeme.

Odkud berete historický nábytek a bytové doplňky?

Máme dva tři lidi, kteří nám jednou za čas větší množství nábytku dodávají. Ze začátku jsme jej sháněli i po bazarech.

_pastedGraphic-2

Ozývají se vám lidé i sami, například když vyklízejí starý byt nebo dům po příbuzných?

Občas nám někdo něco nabízí, záleží ale na tom, jak to vypadá, i na ceně, za kterou to ti lidé chtějí prodat. Musíme to opravit, uskladnit, nafotit, dát na web. To všechno stojí peníze. Nevyplatí se nám koupit nábytek za cenu, která je jen o pět set korun nižší, než za kterou jej následně prodáme.

V nabídce máte opravdu všechno možné – od nábytku až po různé zajímavosti – medicinbaly, staré šermířské náčiní, autíčko z poutě, výherní automat.

Lidé si samozřejmě kupují hlavně nábytek a další praktické věci. Najdou se ale i takoví, co si koupí třeba medicinbal, dají ho do rohu a mají ho doma jako originální dekoraci.

_pastedGraphic-3

Jak velký je o starý nábytek zájem? Hodí se třeba i pro mladší generaci?

Starý originální nábytek je teď hodně v kurzu, zákazníci oceňují, jak dlouho vydrží. Moderní nábytek je většinou takový fast food s životností rok, dva. Mladší generace si u nás určitě najde to svoje. V menších bytech pro mladé vypadá například dobře, když zkombinujete starý nábytek s novým. Třeba nový stůl a staré židle.

Foto: archiv Nanovo

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.