Nábytek pro děti právě tak, jak jej samy vnímají

Autor: TadyJeMoje.cz
Představte si, že požádáte několik dětí od tří do sedmi let, aby vám nakreslily, jak bydlí. Výkresy, kresbičky a obrázky vás následně přesvědčí, že to, čemu my dospělí říkáme „nábytek“, vidí děti velmi, velmi jednoduše. Na všechno jim stačí doslova několik čar. A co právě takhle jednoduše udělat nábytek pro děti?

00_FLIP-FLAP-velka-sada_na úvod textu

Tak nějak si to řekli Štěpán Barták a Eva Šťásková z EP Studia a tak nějak vznikl nábytek FLIP FLAP. Setkat jste se s ním mohli na Desingloku 2014, konkrétně v expozici, kterou hostil Dům U Minuty na Staroměstském náměstí v Praze.

 

Nápady nepřicházejí jen tak, zničehonic. Kde se vzal ten váš inspirovat se dětskými kresbami a vlastně podle nich dát vzniknout lehkému funkčnímu nábytku pro děti?

Štěpán Barták: Delší dobu jsme pozorovali, že rodiče často vnímají dětské prostředí velmi komplikovaně, zatímco samotné děti zkrátka přijdou a intuitivně si jej osvojí. Začalo nás čím dál více zajímat, jak děti kolem tří let věku vnímají věci kolem sebe, jak dětský pohled „stylizuje“ své okolí a tím jej zjednodušuje. Vznikla tedy série kreseb nábytku přímo od dětí a z nich pak inspirace pro design lehkého a funkčního nábytku.


Podrobili jste své návrhy zatěžkávací zkoušce? Prošel tenhle lehký a funkční nábytek u dětí? Jak na něj reagovaly?

Eva Šťásková: Samozřejmě, děti kolem nás jako první zkoušely vzorové kousky a jejich reakce nás dále ujistila o správnosti našich úvah. Zcela přirozeně s naším nábytkem zacházejí, protože je tvarově nekomplikovaný a zároveň velmi lehký. Pro jeho konstrukci, jež sama připomíná stavebnici, jsme využili materiálů, jejichž měřítko je adekvátní rozměrům dětského světa – dětská ruka je drobná, ale FLIP FLAP uchopí snadno. Kdybychom my byli dnes dětmi, přáli bychom si to samé.

Jestliže nábytek dětem vyhovuje, jak se na něj dívají dospělí, tedy ti, kteří nakonec rozhodují, čím a jak dětské pokoje, herny a další prostory pro děti vybavit?

Štěpán Barták: Reakce jsou v podstatě výhradně kladné a lidé nám s potěšením opakují to, co jsme kdysi zjistili i my sami: Totiž takový nábytek chybí nejen na českém trhu, ale i na evropském byste jen těžko našli podobný. Na dospělé náš nábytek působí jemným, až křehkým dojmem a jsou mile překvapeni, že FLIP FLAP myslí i na ně – třeba na naší židličce může bez starostí sedět i tatínek, stupátko může využívat i maminka atd. Jsme rádi, když se svět dětí a dospělých co nejvíce propojuje.


Kde je možné se s vaším nábytkem setkat?

Eva Šťásková: Je to možné hned na několika místech v Praze. FLIP FLAP je již delší dobu používán – a tím také značně testován – ve známé kavárně Divoké matky v Karlíně. Kromě toho je možné jej vyzkoušet a zakoupit ve velké prodejně Babiez v Letňanech a zcela nově také ve skvělém hračkářství Hugo chodí bos v Řeznické ulici v centru Prahy. Nicméně, náš web poskytuje veškeré informace i e-shop, takže kdo má rád on-line nakupování, je vítán.


Počítáte s tím, že k současné sestavě dětského nábytku přidáte další kousky?

Štěpán Barták: Zcela jistě. Již nyní sice sadou FLIP FLAP zařídíte kompletní pokojík, avšak nápady na další kusy se objevují stále. Máme rozpracovány tři další modely, které pomohou doplnit stávající sadu a rozšířit tak její variabilitu pro různá prostředí. Rádi bychom, aby výběr u nás byl snadný a nezahlcoval zákazníka odvozenými produkty. Cokoli nového v sadě musí mít v dětském světě jasnou funkčnost.


Na webu představuje poslední kousek sestavy plakát s parohatým psem, který jste ovšem nazvali prostě Jelen. Nábytek přináší do dětského světa pohodu a pohodlí, je posláním plakátu rozdávat dobrou náladu?

Eva Šťásková: Náš „plakát s jelenem“ vznikl speciálně pro letošní Designblok, kde byl FLIP FLAP prezentován. Plakát měl velký úspěch, líbil se hodně rodičům, kteří se u něj pobavili a svým dětem na něm nejednou názorně ukázali, jak se to má s tím jelenem doopravdy. To nás potěšilo, že i věci vzniklé žertem mohou být inspirativní. Děti vědí, že s tím zvířetem na plakátu není něco tak úplně v pořádku, ale aby to rozluštily, musí si maličko lámat hlavu. Je to taková velmi jednoduchá hra na hledání rozdílů. Tedy je to tak, náš plakát by měl rozdávat dobrou náladu, vlastně jako kterýkoli jiný doplněk dětského pokoje. Ostatně, verze s dalšími zvířaty se již připravují…

 

Dětem, rodičům i nám se líbí nejen jednotlivé kousky, ale i to, jakou úvahou k němu jeho tvůrci dospěli. A chcete-li vědět víc, můžete nahlédnout na www.flipflap.cz,

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.