Nábytek pro děti právě tak, jak jej samy vnímají

1. 1. 2015
Představte si, že požádáte několik dětí od tří do sedmi let, aby vám nakreslily, jak bydlí. Výkresy, kresbičky a obrázky vás následně přesvědčí, že to, čemu my dospělí říkáme „nábytek“, vidí děti velmi, velmi jednoduše. Na všechno jim stačí doslova několik čar. A co právě takhle jednoduše udělat nábytek pro děti?

00_FLIP-FLAP-velka-sada_na úvod textu

Tak nějak si to řekli Štěpán Barták a Eva Šťásková z EP Studia a tak nějak vznikl nábytek FLIP FLAP. Setkat jste se s ním mohli na Desingloku 2014, konkrétně v expozici, kterou hostil Dům U Minuty na Staroměstském náměstí v Praze.

 

Nápady nepřicházejí jen tak, zničehonic. Kde se vzal ten váš inspirovat se dětskými kresbami a vlastně podle nich dát vzniknout lehkému funkčnímu nábytku pro děti?

Štěpán Barták: Delší dobu jsme pozorovali, že rodiče často vnímají dětské prostředí velmi komplikovaně, zatímco samotné děti zkrátka přijdou a intuitivně si jej osvojí. Začalo nás čím dál více zajímat, jak děti kolem tří let věku vnímají věci kolem sebe, jak dětský pohled „stylizuje“ své okolí a tím jej zjednodušuje. Vznikla tedy série kreseb nábytku přímo od dětí a z nich pak inspirace pro design lehkého a funkčního nábytku.


Podrobili jste své návrhy zatěžkávací zkoušce? Prošel tenhle lehký a funkční nábytek u dětí? Jak na něj reagovaly?

Eva Šťásková: Samozřejmě, děti kolem nás jako první zkoušely vzorové kousky a jejich reakce nás dále ujistila o správnosti našich úvah. Zcela přirozeně s naším nábytkem zacházejí, protože je tvarově nekomplikovaný a zároveň velmi lehký. Pro jeho konstrukci, jež sama připomíná stavebnici, jsme využili materiálů, jejichž měřítko je adekvátní rozměrům dětského světa – dětská ruka je drobná, ale FLIP FLAP uchopí snadno. Kdybychom my byli dnes dětmi, přáli bychom si to samé.

Jestliže nábytek dětem vyhovuje, jak se na něj dívají dospělí, tedy ti, kteří nakonec rozhodují, čím a jak dětské pokoje, herny a další prostory pro děti vybavit?

Štěpán Barták: Reakce jsou v podstatě výhradně kladné a lidé nám s potěšením opakují to, co jsme kdysi zjistili i my sami: Totiž takový nábytek chybí nejen na českém trhu, ale i na evropském byste jen těžko našli podobný. Na dospělé náš nábytek působí jemným, až křehkým dojmem a jsou mile překvapeni, že FLIP FLAP myslí i na ně – třeba na naší židličce může bez starostí sedět i tatínek, stupátko může využívat i maminka atd. Jsme rádi, když se svět dětí a dospělých co nejvíce propojuje.


Kde je možné se s vaším nábytkem setkat?

Eva Šťásková: Je to možné hned na několika místech v Praze. FLIP FLAP je již delší dobu používán – a tím také značně testován – ve známé kavárně Divoké matky v Karlíně. Kromě toho je možné jej vyzkoušet a zakoupit ve velké prodejně Babiez v Letňanech a zcela nově také ve skvělém hračkářství Hugo chodí bos v Řeznické ulici v centru Prahy. Nicméně, náš web poskytuje veškeré informace i e-shop, takže kdo má rád on-line nakupování, je vítán.


Počítáte s tím, že k současné sestavě dětského nábytku přidáte další kousky?

Štěpán Barták: Zcela jistě. Již nyní sice sadou FLIP FLAP zařídíte kompletní pokojík, avšak nápady na další kusy se objevují stále. Máme rozpracovány tři další modely, které pomohou doplnit stávající sadu a rozšířit tak její variabilitu pro různá prostředí. Rádi bychom, aby výběr u nás byl snadný a nezahlcoval zákazníka odvozenými produkty. Cokoli nového v sadě musí mít v dětském světě jasnou funkčnost.


Na webu představuje poslední kousek sestavy plakát s parohatým psem, který jste ovšem nazvali prostě Jelen. Nábytek přináší do dětského světa pohodu a pohodlí, je posláním plakátu rozdávat dobrou náladu?

Eva Šťásková: Náš „plakát s jelenem“ vznikl speciálně pro letošní Designblok, kde byl FLIP FLAP prezentován. Plakát měl velký úspěch, líbil se hodně rodičům, kteří se u něj pobavili a svým dětem na něm nejednou názorně ukázali, jak se to má s tím jelenem doopravdy. To nás potěšilo, že i věci vzniklé žertem mohou být inspirativní. Děti vědí, že s tím zvířetem na plakátu není něco tak úplně v pořádku, ale aby to rozluštily, musí si maličko lámat hlavu. Je to taková velmi jednoduchá hra na hledání rozdílů. Tedy je to tak, náš plakát by měl rozdávat dobrou náladu, vlastně jako kterýkoli jiný doplněk dětského pokoje. Ostatně, verze s dalšími zvířaty se již připravují…

 

Dětem, rodičům i nám se líbí nejen jednotlivé kousky, ale i to, jakou úvahou k němu jeho tvůrci dospěli. A chcete-li vědět víc, můžete nahlédnout na www.flipflap.cz,

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.