Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Rozumná míra katastrofického myšlení nám může být k užitku. Zvlášť, když půjde spíše o rozpoznání a zhodnocení rizik a nebudeme při něm propadat strachu či depresím. Vyplatí se mít přehled o tom, co se nám osobně nebo naší domácnosti může stát a mít v záloze nějaké volné peníze, jež nám pomohou případný problém vyřešit.

Je vaše finanční rezerva dost velká?

Podle průzkumu pro Českou bankovní asociaci mají u nás nějakou finanční rezervu tři pětiny dotazovaných. Jenže, jak by na tom tihle lidé byli, kdyby přišli o zdroj svých příjmů? Průzkum říká, že jen každý osmý by s našetřenými penězi vyžil šest měsíců, což není vůbec dobrý výsledek. Máte představu, jak byste na tom v takové situaci byli vy?

Neočekávané výdaje přijdou na každou domácnost

S tím, že vám dříve nebo později odejdou elektrospotřebiče, kuchyňská linka bude potřebovat vyměnit a parkety zbrousit, se prostě musí počítat. Kdybychom jenom prostě sčítali všechny potřeby, na něž bychom měli mít podle různých doporučení naspořeno, nutně bychom dospěli k částce o hodně přesahující naše možnosti. Na všechno se prostě naspořit nedá, to ale vůbec neznamená, že bychom neměli spořit vůbec. Důležité je začít a vědět, že co si teď pomyslně odtrhnu od úst, to mi později může přijít velmi vhod. Odůvodnění odkladu, že začnu, až to bude výhodné, není na místě. Ten, kdo začátek odkládá, zpravidla nezačne nikdy a nic nenaspoří.

Spořte s podporu státu

Pokud se rozhodnete pro pravidelné spoření, vyplatí se nechat si od státu něco do kasičky přisypat v podobě státní podpory. Produkty, jež to umožňují, jsou dva – stavební spoření a doplňkové penzijní spoření. Pokud chcete vědět víc, tak mrkněte sem. A proč? Na to dává vcelku jasnou odpověď tahle kalkulačka, ale také přísloví, že štěstí přeje připraveným.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.

9 dekorací ze žaludů

24. 4. 2018
Zbyly vám po zimě žaludy, které jste už nestačili odnést zvířatům do lesa či do zoologické zahrady? Ukážeme vám, jak si z nich doma udělat zajímavé dekorace, jež mohou krášlit váš byt po celý rok.