Módní návrhářka bydlí na Montmarteru v barevném bytě

8. 3. 2016
Jaký mají módní návrháři vkus, co se oblékání týče, můžeme vidět na jejich módních přehlídkách. O tom, jak takoví lidé bydlí, toho ale moc nevíme. Unikátní příležitost se nám naskytla, když nás bytoví architekti ze studia Sabo Project nechali nahlédnout do svého portfolia, v němž čestné místo zaujímá úprava interiéru bytu jedné mladé módní návrhářky nacházejícího se v Paříži, přímo na Montmarteru.

_Navrharka_1

Moderní bydlení v historickém domě

Byt se nachází v nejvyšším patře obytného domu z 19. století. Při pohledu zvenku na vás sice dýchne historie, ale objevíte se v úplně jiném světě, jakmile vystoupáte všech sedm podlaží (v domě totiž není výtah, takže na výšlapy jsou lidé z Montmartru zvyklí). Ve světě, kde vládne světlo a barvy. Těžko uvěřit, že kdysi tady býval docela neútulný, tmavý prostor.

_Navrarka_2

Stěny musely pryč

V roce 2015 prošel asi sedmdesátimetrový byt rozsáhlou rekonstrukcí, pod níž je podepsáno studio SABO project. Hlavním úkolem architektů bylo předělat interiéry tak, aby se maximálně využil prostor. Začalo se odstraněním všech zdí, které nebyly nosné, čímž se interiéry otevřely, propojily a prosvětlily. Odstraněním příček se architekti především zbavili nepříjemných temných zákoutí, jichž bylo před rekonstrukcí v bytě opravdu hodně.

_Navrharka_3

Za tři měsíce bylo hotovo

Rekonstrukce probíhala ve dvou etapách, přičemž každá z nich trvala měsíc a půl. Nejprve přišla na řadu společenská místnost s jídelnou a mezipatrem, které slouží jako ložnice pro hosty. Ve druhé fázi úprav si architekti posvítili na kuchyň a hlavní ložnici.

_Navrharka_4

Světlo a barvy podle gusta majitelky

Mladá návrhářka si hlavně přála mít v interiéru dostatek světla. Proto byla jako základ použita bílá barva, která nechává vyniknout ostatní výrazné barevné prvky i tmavou dřevěnou podlahu. Za pozornost rozhodně stojí přiznané střešní trámy, které interiéru dodávají styl.

_Navrharka_5

Nezvyklé schodiště ušetřilo prostor

Prostor je rozdělen na dvě části. Hlavní předěl tvoří široká multifunkční stěna s řadou posuvných dvířek a přepážek. Najdeme v ní schovanou šatnu i úložiště pro látky, s nimiž návrhářka denně pracuje, a slouží také jako originální schodiště do mezipatra s nezvykle nepravidelnými tvary. „Tento typ schodiště skvěle šetří prostor a navíc jsme chtěli použít něco neobvyklého. Sice se může zdát, že je po něm náročné vylézt nahoru, ale ve skutečnosti je schodiště velmi pohodlné,“ ujišťuje autor rekonstrukce Alex Delaunay.

_Navrharka_6

Kuchyně se pyšní vertikální zahradou

Před zmiňovanou stěnou se nachází obývací pokoj, za stěnou je schovaná kuchyně. Neobvyklá kovová pracovní deska vyvolává industriální dojem, s nímž kontrastuje pogumovaná podlaha složená z celkem 25 barevných pruhů ve 14 různých odstínech.

_Navrharka_7

V kuchyni si také nelze nevšimnout malé vertikální zahrady pro pěstování čerstvých bylinek. Každý z celkem 26 keramických květináčů má integrovanou nádržku na vodu a umožňuje majitelce bylinky otáček, takže teoreticky mohou růst skoro všemi směry.

_Navrharka_8

Foto:

Sabo-project.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.