Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Pohodlí v podkroví

Jistým druhem znovuzrození si prošlo podkrovní studio, které se v roce 2014 dostalo pod ruku designérce Olze Alekseev z ateliéru Black & Milk. Minibyt se nachází v nejvyšším patře 150 let starého bytového domu a rekonstrukci už opravdu potřeboval. Velikostí tenhle prostor sice zrovna nevyniká, celková podlahová plocha dává dohromady pouhých 25 m², ale umístění není vůbec špatné. Do podkroví vniká hodně přirozeného světla, a okna jsou navíc orientovaná do klidného zadního dvora.

30 let bez rekonstrukce

Designérka dostala za úkol upravit dispozice interiéru, navrhnout novou kuchyň i koupelnu a vybavit byt vhodným nábytkem a ladícími dekoracemi. Začala od nejrazantnějších kroků, a tím bylo odstranění starých příček, předělání nevyhovujících instalací a zmenšení kuchyňské zóny. „Byt byl opravdu malinký a za posledních třicet let se ho nikdo ani nedotknul, byla to ruina,“ hodnotí původní stav bytu Olga.

V hlavní roli multifunkční nábytek

Nové dispozice odpovídají rozložení místností na 1+1. Hlavní pokoj je víceúčelový, spojuje obývák s jídelnou, ložnicí a pracovnou. Aby se do tak malého prostoru vešlo všechno nezbytné, musela Olga velmi pečlivě volit všechny kousky nábytku.

Jídelna v podkroví

Rozložte a složte, co se dá

Hodně místa ušetří rozkládací pohovka. Ve složené poloze je lineární, ale při rozložení může být i rohová. Přes ni se v noci sklápí dvoulůžková postel, která během dne odpočívá nenápadně uložená u stěny za gaučem.

Obývák v podkroví s konferenčním stolkem

Rozkládací je také jídelní stůl, kolem něhož se v maximální poloze usadí i šest osob. O sezení u stolu se starají polstrovaná sedátka, která je možné minimalizovat do tvaru kostky a použít třeba jako podnožku nebo sedátko v pracovním koutku. Ten se ukrývá za zrcadlovou stěnou a kromě stolu nabízí i několik nástěnných poliček.

Jídelní stůl v podkrovním bytě

Luxusní kuchyně za únosné náklady

Kuchyňku designérka zachovala jako samostatnou místnost. Od hlavního pokoje ji oddělila posuvnými dveřmi. Její vybavení je připravené i na náročnější vaření pro početnější společnost. Čistého a luxusního vzhledu tu Olga dosáhla pomocí porcelánových dlaždiček v dekoru mramoru, které se dají oproti originálu pořídit za zlomek ceny a přitom neudělají ostudu.

Designová rychlovarná konev v podkroví

Minimalisticky laděná kompaktní koupelna

Poslední místností bytu je koupelna vybavená kompaktní závěsnou toaletou, umyvadlem a sprchovým koutem. Ten není klasicky čtvercový, ale zkosený do prostorově úspornějšího víceúhelníku: „Tento tvar se sem perfektně hodí, protože mnohem méně překáží v prostoru, a navíc působí minimalisticky, což místnosti dokonale sedlo,“ vysvětluje designérka.

Moderní koupelna s toaletou

Vintage radiátor jako skvělý detail

Celkový styl bytu je přizpůsobený životnímu stylu pracovně vytížené ženy. Převažují světlé odstíny doplněné o barevné akcenty na textiliích. Pěkně se podařilo zužitkovat i část původního vybavení. V oknech například zůstaly původní rámy, které jsou nově natřené načerno. Na svém místě zůstal i vintage radiátor oživený pomocí metalicky zlatavé barvy.

Topení v podkroví

Foto: Black & Milk

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.

Proměňte domov v oázu klidu

28. 12. 2017
Toužíte si odpočinout od stresu, hluku a spěchu a mít doma po náročném dni klid a pohodu? Poradíme vám pár triků, díky nimž bude váš byt zase o trochu útulnější a přívětivější, takže se vám v něm bude lépe relaxovat.