Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Pohodlí v podkroví

Jistým druhem znovuzrození si prošlo podkrovní studio, které se v roce 2014 dostalo pod ruku designérce Olze Alekseev z ateliéru Black & Milk. Minibyt se nachází v nejvyšším patře 150 let starého bytového domu a rekonstrukci už opravdu potřeboval. Velikostí tenhle prostor sice zrovna nevyniká, celková podlahová plocha dává dohromady pouhých 25 m², ale umístění není vůbec špatné. Do podkroví vniká hodně přirozeného světla, a okna jsou navíc orientovaná do klidného zadního dvora.

30 let bez rekonstrukce

Designérka dostala za úkol upravit dispozice interiéru, navrhnout novou kuchyň i koupelnu a vybavit byt vhodným nábytkem a ladícími dekoracemi. Začala od nejrazantnějších kroků, a tím bylo odstranění starých příček, předělání nevyhovujících instalací a zmenšení kuchyňské zóny. „Byt byl opravdu malinký a za posledních třicet let se ho nikdo ani nedotknul, byla to ruina,“ hodnotí původní stav bytu Olga.

V hlavní roli multifunkční nábytek

Nové dispozice odpovídají rozložení místností na 1+1. Hlavní pokoj je víceúčelový, spojuje obývák s jídelnou, ložnicí a pracovnou. Aby se do tak malého prostoru vešlo všechno nezbytné, musela Olga velmi pečlivě volit všechny kousky nábytku.

Jídelna v podkroví

Rozložte a složte, co se dá

Hodně místa ušetří rozkládací pohovka. Ve složené poloze je lineární, ale při rozložení může být i rohová. Přes ni se v noci sklápí dvoulůžková postel, která během dne odpočívá nenápadně uložená u stěny za gaučem.

Obývák v podkroví s konferenčním stolkem

Rozkládací je také jídelní stůl, kolem něhož se v maximální poloze usadí i šest osob. O sezení u stolu se starají polstrovaná sedátka, která je možné minimalizovat do tvaru kostky a použít třeba jako podnožku nebo sedátko v pracovním koutku. Ten se ukrývá za zrcadlovou stěnou a kromě stolu nabízí i několik nástěnných poliček.

Jídelní stůl v podkrovním bytě

Luxusní kuchyně za únosné náklady

Kuchyňku designérka zachovala jako samostatnou místnost. Od hlavního pokoje ji oddělila posuvnými dveřmi. Její vybavení je připravené i na náročnější vaření pro početnější společnost. Čistého a luxusního vzhledu tu Olga dosáhla pomocí porcelánových dlaždiček v dekoru mramoru, které se dají oproti originálu pořídit za zlomek ceny a přitom neudělají ostudu.

Designová rychlovarná konev v podkroví

Minimalisticky laděná kompaktní koupelna

Poslední místností bytu je koupelna vybavená kompaktní závěsnou toaletou, umyvadlem a sprchovým koutem. Ten není klasicky čtvercový, ale zkosený do prostorově úspornějšího víceúhelníku: „Tento tvar se sem perfektně hodí, protože mnohem méně překáží v prostoru, a navíc působí minimalisticky, což místnosti dokonale sedlo,“ vysvětluje designérka.

Moderní koupelna s toaletou

Vintage radiátor jako skvělý detail

Celkový styl bytu je přizpůsobený životnímu stylu pracovně vytížené ženy. Převažují světlé odstíny doplněné o barevné akcenty na textiliích. Pěkně se podařilo zužitkovat i část původního vybavení. V oknech například zůstaly původní rámy, které jsou nově natřené načerno. Na svém místě zůstal i vintage radiátor oživený pomocí metalicky zlatavé barvy.

Topení v podkroví

Foto: Black & Milk

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!

Příjemné studio pro dva na 16 m²

29. 5. 2018
I na hodně omezené ploše 16 m² se dá vybudovat pohodlné bydlení pro dva. Malé, ale vzdušné a neuvěřitelně prosvětlené studio se nachází v nejvyšším patře staršího bytového domu a svým jednoduchým a účelným zařízením plně dostojí standardům, které se očekávají od moderního bydlení.

Původní dřevěná podlaha v netradičním odstínu? Víme, jak podle ní vyladit zbytek interiéru!

26. 5. 2018
V bytě staršího činžovního domu jsme pod kobercem našli původní dřevěnou podlahu vínové barvy, kterou bychom chtěli ponechat. Trošku ale plaveme ve vybavování místnosti, aby z toho nebyla divočina. Čím bychom měli začít, případně jaké barvy se k odstínu podlahy hodí? Poradí vám architekt Karel Rech.