Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Pohodlí v podkroví

Jistým druhem znovuzrození si prošlo podkrovní studio, které se v roce 2014 dostalo pod ruku designérce Olze Alekseev z ateliéru Black & Milk. Minibyt se nachází v nejvyšším patře 150 let starého bytového domu a rekonstrukci už opravdu potřeboval. Velikostí tenhle prostor sice zrovna nevyniká, celková podlahová plocha dává dohromady pouhých 25 m², ale umístění není vůbec špatné. Do podkroví vniká hodně přirozeného světla, a okna jsou navíc orientovaná do klidného zadního dvora.

30 let bez rekonstrukce

Designérka dostala za úkol upravit dispozice interiéru, navrhnout novou kuchyň i koupelnu a vybavit byt vhodným nábytkem a ladícími dekoracemi. Začala od nejrazantnějších kroků, a tím bylo odstranění starých příček, předělání nevyhovujících instalací a zmenšení kuchyňské zóny. „Byt byl opravdu malinký a za posledních třicet let se ho nikdo ani nedotknul, byla to ruina,“ hodnotí původní stav bytu Olga.

V hlavní roli multifunkční nábytek

Nové dispozice odpovídají rozložení místností na 1+1. Hlavní pokoj je víceúčelový, spojuje obývák s jídelnou, ložnicí a pracovnou. Aby se do tak malého prostoru vešlo všechno nezbytné, musela Olga velmi pečlivě volit všechny kousky nábytku.

Jídelna v podkroví

Rozložte a složte, co se dá

Hodně místa ušetří rozkládací pohovka. Ve složené poloze je lineární, ale při rozložení může být i rohová. Přes ni se v noci sklápí dvoulůžková postel, která během dne odpočívá nenápadně uložená u stěny za gaučem.

Obývák v podkroví s konferenčním stolkem

Rozkládací je také jídelní stůl, kolem něhož se v maximální poloze usadí i šest osob. O sezení u stolu se starají polstrovaná sedátka, která je možné minimalizovat do tvaru kostky a použít třeba jako podnožku nebo sedátko v pracovním koutku. Ten se ukrývá za zrcadlovou stěnou a kromě stolu nabízí i několik nástěnných poliček.

Jídelní stůl v podkrovním bytě

Luxusní kuchyně za únosné náklady

Kuchyňku designérka zachovala jako samostatnou místnost. Od hlavního pokoje ji oddělila posuvnými dveřmi. Její vybavení je připravené i na náročnější vaření pro početnější společnost. Čistého a luxusního vzhledu tu Olga dosáhla pomocí porcelánových dlaždiček v dekoru mramoru, které se dají oproti originálu pořídit za zlomek ceny a přitom neudělají ostudu.

Designová rychlovarná konev v podkroví

Minimalisticky laděná kompaktní koupelna

Poslední místností bytu je koupelna vybavená kompaktní závěsnou toaletou, umyvadlem a sprchovým koutem. Ten není klasicky čtvercový, ale zkosený do prostorově úspornějšího víceúhelníku: „Tento tvar se sem perfektně hodí, protože mnohem méně překáží v prostoru, a navíc působí minimalisticky, což místnosti dokonale sedlo,“ vysvětluje designérka.

Moderní koupelna s toaletou

Vintage radiátor jako skvělý detail

Celkový styl bytu je přizpůsobený životnímu stylu pracovně vytížené ženy. Převažují světlé odstíny doplněné o barevné akcenty na textiliích. Pěkně se podařilo zužitkovat i část původního vybavení. V oknech například zůstaly původní rámy, které jsou nově natřené načerno. Na svém místě zůstal i vintage radiátor oživený pomocí metalicky zlatavé barvy.

Topení v podkroví

Foto: Black & Milk

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.