Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Pohodlí v podkroví

Jistým druhem znovuzrození si prošlo podkrovní studio, které se v roce 2014 dostalo pod ruku designérce Olze Alekseev z ateliéru Black & Milk. Minibyt se nachází v nejvyšším patře 150 let starého bytového domu a rekonstrukci už opravdu potřeboval. Velikostí tenhle prostor sice zrovna nevyniká, celková podlahová plocha dává dohromady pouhých 25 m², ale umístění není vůbec špatné. Do podkroví vniká hodně přirozeného světla, a okna jsou navíc orientovaná do klidného zadního dvora.

30 let bez rekonstrukce

Designérka dostala za úkol upravit dispozice interiéru, navrhnout novou kuchyň i koupelnu a vybavit byt vhodným nábytkem a ladícími dekoracemi. Začala od nejrazantnějších kroků, a tím bylo odstranění starých příček, předělání nevyhovujících instalací a zmenšení kuchyňské zóny. „Byt byl opravdu malinký a za posledních třicet let se ho nikdo ani nedotknul, byla to ruina,“ hodnotí původní stav bytu Olga.

V hlavní roli multifunkční nábytek

Nové dispozice odpovídají rozložení místností na 1+1. Hlavní pokoj je víceúčelový, spojuje obývák s jídelnou, ložnicí a pracovnou. Aby se do tak malého prostoru vešlo všechno nezbytné, musela Olga velmi pečlivě volit všechny kousky nábytku.

Jídelna v podkroví

Rozložte a složte, co se dá

Hodně místa ušetří rozkládací pohovka. Ve složené poloze je lineární, ale při rozložení může být i rohová. Přes ni se v noci sklápí dvoulůžková postel, která během dne odpočívá nenápadně uložená u stěny za gaučem.

Obývák v podkroví s konferenčním stolkem

Rozkládací je také jídelní stůl, kolem něhož se v maximální poloze usadí i šest osob. O sezení u stolu se starají polstrovaná sedátka, která je možné minimalizovat do tvaru kostky a použít třeba jako podnožku nebo sedátko v pracovním koutku. Ten se ukrývá za zrcadlovou stěnou a kromě stolu nabízí i několik nástěnných poliček.

Jídelní stůl v podkrovním bytě

Luxusní kuchyně za únosné náklady

Kuchyňku designérka zachovala jako samostatnou místnost. Od hlavního pokoje ji oddělila posuvnými dveřmi. Její vybavení je připravené i na náročnější vaření pro početnější společnost. Čistého a luxusního vzhledu tu Olga dosáhla pomocí porcelánových dlaždiček v dekoru mramoru, které se dají oproti originálu pořídit za zlomek ceny a přitom neudělají ostudu.

Designová rychlovarná konev v podkroví

Minimalisticky laděná kompaktní koupelna

Poslední místností bytu je koupelna vybavená kompaktní závěsnou toaletou, umyvadlem a sprchovým koutem. Ten není klasicky čtvercový, ale zkosený do prostorově úspornějšího víceúhelníku: „Tento tvar se sem perfektně hodí, protože mnohem méně překáží v prostoru, a navíc působí minimalisticky, což místnosti dokonale sedlo,“ vysvětluje designérka.

Moderní koupelna s toaletou

Vintage radiátor jako skvělý detail

Celkový styl bytu je přizpůsobený životnímu stylu pracovně vytížené ženy. Převažují světlé odstíny doplněné o barevné akcenty na textiliích. Pěkně se podařilo zužitkovat i část původního vybavení. V oknech například zůstaly původní rámy, které jsou nově natřené načerno. Na svém místě zůstal i vintage radiátor oživený pomocí metalicky zlatavé barvy.

Topení v podkroví

Foto: Black & Milk

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.