Moderní městské bydlení zdobí obří nástěnná malba

5. 12. 2016
Hodně výrazné bydlení v centru Bukurešti si letos pořídil umělecky založený pár z Rumunska. Ona je grafička, on si zase oblíbil DIY projekty. Do úprav svého harmonického domova, který se nachází v budově z počátku 20. století, se pustili s nadšením a promítli do něho své výtvarné ambice, zručnost i důraz na detail.

Nástěnná malba

Bytu vládne malba přes celou stěnu

Nástěnné malby mají letitou historii. Vždyť se řadí k těm úplně nejstarším výtvarným technikám, jimiž prosluly i z hodin dějepisu dobře známé jeskyně Altamira a Lascaux. To ale neznamená, že by nástěnné dekorace byly dávno passé. To, že podobná výzdoba frčí i v jedenadvacátém století, potvrzuje i tento moderní bukurešťský byt.

Autorkou návrhu originálního a nepřehlédnutelného potisku, který v bytě vytváří parádní artovou atmosféru a zároveň demonstruje osobitost svých obyvatel, je samotná majitelka. Velkoformátovou tapetu nechala umístit hned ke vchodu do bytu, odkud se vine celou vstupní chodbou, kde se její efekt ještě násobí odrazem v zrcadlech na šatní skříni. Vidět je dokonce i z obývacího pokoje a jídelny.

Dřevěné konferenční stolky

Dřevěné konferenční stolky vyrobil pán domu

Do utváření vizuální podoby bytu se zapojila i mužská polovina kreativního páru. Majitel bytu se zálibou v DIY projektech do obýváku vlastnoručně vyrobil dva konferenční stolky ze dřeva, které pro tento účel vysychalo celých šest měsíců, a vzal si na starost i výrobu poličkové knihovny.

Obývací pokoj odkazuje prostřednictvím stěny z betonu na industriální design. Ten totiž dává vyniknout uměleckým doplňkům. Hravě designéři vyřešili také vinotéku, kterou umístili na pomezí obýváku, jídelny a kuchyně. V podstatě jde o několik děr do zdi. Jednoduché a efektní! A v rohu za jídelním stolem jim nakonec ještě zbyl prázdný koutek pro zřízení útulné domácí pracovničky.

Prostor 2kk

Pustit světlo dovnitř

O zbylé prostory bytu 2+kk se dvěma koupelnami se postaralo Studio3+. Hlavním úkolem designérů se stala úprava dispozic bytu, aby co nejlépe odpovídal potřebám mladého páru a aby se do interiéru dostalo co nejvíce denního světla. Designéři proto z bývalé koupelny udělali kuchyňku. Nebyl to žádný velký problém, protože mohli použít už hotové rozvody vody a odpadu. Novou kuchyň otevřeli směrem do jídelny a společenské zóny, čímž se byt rozjasnil. Dojem z dřevěné kuchyňské linky skvěle pozvedá sytě žlutá digestoř ve tvaru krychle.

Otevřená kuchyň

Ložnice propojená s chodbou

Druhý větší zásah představovalo přesunutí vstupu do ložnice z jedné strany obývacího pokoje na druhou. Dveře do ložnice nyní plynule navazují na vstupní chodbu. V ložnici pro změnu zaujmou netradičně řešená svítidla. Místo klasických lampiček na nočním stolku tu po obou stranách postele visí ze stropu úzké lampy. Spínač mají majitelé samozřejmě po ruce.

Vzdušná ložnice

Foto: Cosmin Dragomir

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.