Moderní městské bydlení zdobí obří nástěnná malba

5. 12. 2016
Hodně výrazné bydlení v centru Bukurešti si letos pořídil umělecky založený pár z Rumunska. Ona je grafička, on si zase oblíbil DIY projekty. Do úprav svého harmonického domova, který se nachází v budově z počátku 20. století, se pustili s nadšením a promítli do něho své výtvarné ambice, zručnost i důraz na detail.

Nástěnná malba

Bytu vládne malba přes celou stěnu

Nástěnné malby mají letitou historii. Vždyť se řadí k těm úplně nejstarším výtvarným technikám, jimiž prosluly i z hodin dějepisu dobře známé jeskyně Altamira a Lascaux. To ale neznamená, že by nástěnné dekorace byly dávno passé. To, že podobná výzdoba frčí i v jedenadvacátém století, potvrzuje i tento moderní bukurešťský byt.

Autorkou návrhu originálního a nepřehlédnutelného potisku, který v bytě vytváří parádní artovou atmosféru a zároveň demonstruje osobitost svých obyvatel, je samotná majitelka. Velkoformátovou tapetu nechala umístit hned ke vchodu do bytu, odkud se vine celou vstupní chodbou, kde se její efekt ještě násobí odrazem v zrcadlech na šatní skříni. Vidět je dokonce i z obývacího pokoje a jídelny.

Dřevěné konferenční stolky

Dřevěné konferenční stolky vyrobil pán domu

Do utváření vizuální podoby bytu se zapojila i mužská polovina kreativního páru. Majitel bytu se zálibou v DIY projektech do obýváku vlastnoručně vyrobil dva konferenční stolky ze dřeva, které pro tento účel vysychalo celých šest měsíců, a vzal si na starost i výrobu poličkové knihovny.

Obývací pokoj odkazuje prostřednictvím stěny z betonu na industriální design. Ten totiž dává vyniknout uměleckým doplňkům. Hravě designéři vyřešili také vinotéku, kterou umístili na pomezí obýváku, jídelny a kuchyně. V podstatě jde o několik děr do zdi. Jednoduché a efektní! A v rohu za jídelním stolem jim nakonec ještě zbyl prázdný koutek pro zřízení útulné domácí pracovničky.

Prostor 2kk

Pustit světlo dovnitř

O zbylé prostory bytu 2+kk se dvěma koupelnami se postaralo Studio3+. Hlavním úkolem designérů se stala úprava dispozic bytu, aby co nejlépe odpovídal potřebám mladého páru a aby se do interiéru dostalo co nejvíce denního světla. Designéři proto z bývalé koupelny udělali kuchyňku. Nebyl to žádný velký problém, protože mohli použít už hotové rozvody vody a odpadu. Novou kuchyň otevřeli směrem do jídelny a společenské zóny, čímž se byt rozjasnil. Dojem z dřevěné kuchyňské linky skvěle pozvedá sytě žlutá digestoř ve tvaru krychle.

Otevřená kuchyň

Ložnice propojená s chodbou

Druhý větší zásah představovalo přesunutí vstupu do ložnice z jedné strany obývacího pokoje na druhou. Dveře do ložnice nyní plynule navazují na vstupní chodbu. V ložnici pro změnu zaujmou netradičně řešená svítidla. Místo klasických lampiček na nočním stolku tu po obou stranách postele visí ze stropu úzké lampy. Spínač mají majitelé samozřejmě po ruce.

Vzdušná ložnice

Foto: Cosmin Dragomir

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.