Moderní bytový dům vznikl ze staré školy

2. 8. 2016
Co se starou školou, která už dosloužila svému původnímu účelu? Se zajímavým projektem přišli v Holandsku, kde v centru Amsterdamu přestavěli atypický prostor bývalé školy na krásné, moderní a ekologické bydlení pro deset rodin.

_skola1

Nízké provozní náklady, a co byt, to originál

Kompletní rekonstrukcí prošla celá více než sto let stará budova. Zastaralé vytápění nahradilo tepelné čerpadlo a bytový dům dostal novou izolaci, solární panely i zelenou střechu. Díky tomu se výrazně snížily provozní náklady a stavba se přiblížila nulovému standardu. Vzniklo tak celkem deset bytů, přičemž každý z nich má unikátní prostorové uspořádání a odlišně použité materiály přesně podle přání nových majitelů.

_skola2

Loft, kde je místo pro děti

Nový domov našla na amsterdamské adrese Elisabeth Wolffstraat i jedna čtyřčlenná rodina. S ohledem na dva potomky majitelů se designéři z ateliéru Standard Studio, kteří měli na starosti návrh interiéru, snažili vytvořit jeden otevřený multifunkční prostor, kde bude moct rodina trávit co nejvíce času pohromadě a přitom tu zůstane zachována aspoň trocha soukromí.

_skola3

Z kabinetu ložnice, z učebny hlavní prostor

Zvýšené stropy umožnily prostor horizontálně rozdělit, takže vznikl praktický mezonet. Místnost, která původně sloužila jako kabinet pro učitele, designéři přepažili a vytvořili tu několik oddělených ložnic. Interiér bývalé učebny pak proměnili v multifunkční obytný prostor, kde se kombinuje zóna kuchyňská, jídelní, společenská, pracovní s koutkem pro děti. Dalším bonusem vysokých stropů byla možnost osazení obrovských oken a vstupních dveří na terasu, jimiž se do centrální místnosti vlévá denní světlo.

_skola4

Chytré úložné prostory

Úložné prostory jsou důležité v každém bytě, ale tam, kde bydlí malé děti, jsou obzvlášť potřeba. Projekt rekonstrukce s tím už od začátku počítal. Architekti velmi chytře využili prostoru kolem stěny a pod schodištěm, kam nechali na míru vyrobit nízké skříňky. Děti si tak do nich mohou samy ukládat hračky.

_skola5

Prostředí zútulňuje dřevo

Především ze společných prostor domu není možné vymazat charakter bývalé školy. Architekti se s ním nicméně rozhodli nebojovat, ale podvolit se mu. Nakonec proto v samotném bytě zůstaly některé rysy, které dobře známe ze školních lavic i my. Své místo si uhájila betonová podlaha i železná schodiště. Pro větší pohodlí a příjemnější vzhled jsou doplněné dřevěným obkladem z překližky, originálními kusy nábytku a především pestrobarevnými dekoracemi.

_skola6

Foto: Standard StudioInhabitat.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.