Moderní bytový dům vznikl ze staré školy

2. 8. 2016
Co se starou školou, která už dosloužila svému původnímu účelu? Se zajímavým projektem přišli v Holandsku, kde v centru Amsterdamu přestavěli atypický prostor bývalé školy na krásné, moderní a ekologické bydlení pro deset rodin.

_skola1

Nízké provozní náklady, a co byt, to originál

Kompletní rekonstrukcí prošla celá více než sto let stará budova. Zastaralé vytápění nahradilo tepelné čerpadlo a bytový dům dostal novou izolaci, solární panely i zelenou střechu. Díky tomu se výrazně snížily provozní náklady a stavba se přiblížila nulovému standardu. Vzniklo tak celkem deset bytů, přičemž každý z nich má unikátní prostorové uspořádání a odlišně použité materiály přesně podle přání nových majitelů.

_skola2

Loft, kde je místo pro děti

Nový domov našla na amsterdamské adrese Elisabeth Wolffstraat i jedna čtyřčlenná rodina. S ohledem na dva potomky majitelů se designéři z ateliéru Standard Studio, kteří měli na starosti návrh interiéru, snažili vytvořit jeden otevřený multifunkční prostor, kde bude moct rodina trávit co nejvíce času pohromadě a přitom tu zůstane zachována aspoň trocha soukromí.

_skola3

Z kabinetu ložnice, z učebny hlavní prostor

Zvýšené stropy umožnily prostor horizontálně rozdělit, takže vznikl praktický mezonet. Místnost, která původně sloužila jako kabinet pro učitele, designéři přepažili a vytvořili tu několik oddělených ložnic. Interiér bývalé učebny pak proměnili v multifunkční obytný prostor, kde se kombinuje zóna kuchyňská, jídelní, společenská, pracovní s koutkem pro děti. Dalším bonusem vysokých stropů byla možnost osazení obrovských oken a vstupních dveří na terasu, jimiž se do centrální místnosti vlévá denní světlo.

_skola4

Chytré úložné prostory

Úložné prostory jsou důležité v každém bytě, ale tam, kde bydlí malé děti, jsou obzvlášť potřeba. Projekt rekonstrukce s tím už od začátku počítal. Architekti velmi chytře využili prostoru kolem stěny a pod schodištěm, kam nechali na míru vyrobit nízké skříňky. Děti si tak do nich mohou samy ukládat hračky.

_skola5

Prostředí zútulňuje dřevo

Především ze společných prostor domu není možné vymazat charakter bývalé školy. Architekti se s ním nicméně rozhodli nebojovat, ale podvolit se mu. Nakonec proto v samotném bytě zůstaly některé rysy, které dobře známe ze školních lavic i my. Své místo si uhájila betonová podlaha i železná schodiště. Pro větší pohodlí a příjemnější vzhled jsou doplněné dřevěným obkladem z překližky, originálními kusy nábytku a především pestrobarevnými dekoracemi.

_skola6

Foto: Standard StudioInhabitat.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.