Moderní bytový dům vznikl ze staré školy

Co se starou školou, která už dosloužila svému původnímu účelu? Se zajímavým projektem přišli v Holandsku, kde v centru Amsterdamu přestavěli atypický prostor bývalé školy na krásné, moderní a ekologické bydlení pro deset rodin.

_skola1

Nízké provozní náklady, a co byt, to originál

Kompletní rekonstrukcí prošla celá více než sto let stará budova. Zastaralé vytápění nahradilo tepelné čerpadlo a bytový dům dostal novou izolaci, solární panely i zelenou střechu. Díky tomu se výrazně snížily provozní náklady a stavba se přiblížila nulovému standardu. Vzniklo tak celkem deset bytů, přičemž každý z nich má unikátní prostorové uspořádání a odlišně použité materiály přesně podle přání nových majitelů.

_skola2

Loft, kde je místo pro děti

Nový domov našla na amsterdamské adrese Elisabeth Wolffstraat i jedna čtyřčlenná rodina. S ohledem na dva potomky majitelů se designéři z ateliéru Standard Studio, kteří měli na starosti návrh interiéru, snažili vytvořit jeden otevřený multifunkční prostor, kde bude moct rodina trávit co nejvíce času pohromadě a přitom tu zůstane zachována aspoň trocha soukromí.

_skola3

Z kabinetu ložnice, z učebny hlavní prostor

Zvýšené stropy umožnily prostor horizontálně rozdělit, takže vznikl praktický mezonet. Místnost, která původně sloužila jako kabinet pro učitele, designéři přepažili a vytvořili tu několik oddělených ložnic. Interiér bývalé učebny pak proměnili v multifunkční obytný prostor, kde se kombinuje zóna kuchyňská, jídelní, společenská, pracovní s koutkem pro děti. Dalším bonusem vysokých stropů byla možnost osazení obrovských oken a vstupních dveří na terasu, jimiž se do centrální místnosti vlévá denní světlo.

_skola4

Chytré úložné prostory

Úložné prostory jsou důležité v každém bytě, ale tam, kde bydlí malé děti, jsou obzvlášť potřeba. Projekt rekonstrukce s tím už od začátku počítal. Architekti velmi chytře využili prostoru kolem stěny a pod schodištěm, kam nechali na míru vyrobit nízké skříňky. Děti si tak do nich mohou samy ukládat hračky.

_skola5

Prostředí zútulňuje dřevo

Především ze společných prostor domu není možné vymazat charakter bývalé školy. Architekti se s ním nicméně rozhodli nebojovat, ale podvolit se mu. Nakonec proto v samotném bytě zůstaly některé rysy, které dobře známe ze školních lavic i my. Své místo si uhájila betonová podlaha i železná schodiště. Pro větší pohodlí a příjemnější vzhled jsou doplněné dřevěným obkladem z překližky, originálními kusy nábytku a především pestrobarevnými dekoracemi.

_skola6

Foto: Standard StudioInhabitat.com

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.