Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Moderní bydlení s historickou atmosférou

Malá vesnička Trequanda se nachází v hornaté oblasti Toskánska. Její založení se datuje do 13. století a původní středověký ráz se tomuto místu daří uchovávat až do současnosti. Největší zásluhu na tom mají zachovalé kamenné domy se sedlovými střechami, z nichž je složená téměř celá vesnice.

Jeden z těchto starých kamenných domů s typickými klenutými stropy se tento rok zásluhou citlivé rekonstrukce proměnil v charismatické bydlení s rozlohou pouhých 35 m². Poměrně malá obytná plocha je navíc rozvrstvená mezi dvě podlaží domu, takže projektování neměli architekti vůbec jednoduché. Hlavním cílem renovace bylo zařízení plnohodnotného moderního bydlení s důrazem na zachování původní atmosféry interiéru. Tvůrci návrhu to vyřešili kombinací zdánlivě nesourodých stylů, a to venkovské rustikálnosti a minimalismu 21. století. A výsledek překvapivě působí neskutečně harmonicky.

Zajímají vás moderní předělávky starých staveb? Mrkněte na parádní bydlení ze stoletých stájí.

Nepravidelné přízemí vyrovnal atypický nábytek

Přízemí dvoupodlažního domu začíná mírně pod úrovní terénu. Budova je proto lehce zapuštěná v zemi a připomíná vinný sklípek se stropní klenbou a nerovnoběžnými kamennými stěnami bez omítky. Kámen architekti ničím nezakrývali, protože dává interiéru unikátní atmosféru. Nepravidelný půdorys opticky i funkčně vyvážili atypicky tvarovaným nábytkem na míru, který nerovnosti částečně zmírnil.

     Spodní patro představuje společenský prostor domu. Nabízí odpočinkový koutek s nízkou vestavěnou lavicí opatřenou polstrováním a velkými polštáři místo opěradel. Lavice pak může sloužit jako pohovka pro sledování televize nebo lůžko pro hosty. Na ni pak ještě navazuje velký krb.

Kuchyně, která vypadá jako bar

Kuchyňský kout na první dojem připomíná spíš barový pult. V interiéru nezabírá mnoho místa, ale vybavený je účelně a na běžné vaření rozhodně stačí. Jídelní kout se skládá z jednoduchého kulatého stolku se dvěma židlemi, který je přiražený k jedné z delších stěn místnosti. Ta je opět opatřená dřevěnou lavicí, na níž se dá sedět nebo sem lze odkládat věci.

Do ložnice po točitých schodech

Abyste se dostali do ložnice ve druhém patře, musíte vystoupat po točitém schodišti umístěném do rohu obou podlaží, kde zabírá nejméně místa. Spací prostor se nachází přímo pod zkosenou střechou s odhalenými dřevěnými trámy, menším okénkem a protilehlým francouzským oknem. Hlavní slovo má v podkroví velká manželská postel lehce zapuštěná do menšího výklenku.

Jde to i bez klasické koupelny

Naproti posteli leží po celé délce zdi multifunkční vestavěná stěna. V jedné její polovině se skrývají úložné prostory, a slouží tedy jako šatna. Druhá polovina stěny je opět rozdělena na dvě části, přičemž jednu zabírá samostatná sprcha a druhou oddělená toaleta. Protože v domě není klasická koupelna, umístili architekti designové umyvadlo s vysokým zrcadlem přímo do rohu ložnice.

Terasa v závětří

K domku ještě patří venkovní dvorek se studnou a příjemným posezením. Rozkládá se na zvýšeném pódiu, k němuž vedou z domu tři schůdky, a umístěný je v závětří mezi vysokými kamennými zdmi sousedních domů.

Moc pěkně obnovený historický dům najdete v půvabné vesničce Koněprusy.

Foto: Davide Galli

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.