Moderní 45 m² velký dům vznikl ze stoletých stájí

13. 12. 2016
I dvě stě let staré, hodně dlouho nepoužívané a poměrně malé stáje mohou sloužit k bydlení. Když se jejich rekonstrukce vezme za správný konec, může z nich nakonec vzniknout i docela příjemný obytný prostor, který se dá bez rozpaků označit za plnohodnotný dům. Právě tak se to povedlo na Ibize.

Dům ze stáje

Letos si dánští architekti ze Standard Studio vzali do parády maštal o velikosti 45 m², jejíž sláva už dávno pominula. Co se na druhou stranu nezměnilo ani trošičku, to je romantické, i když trochu divoké prostředí severní části ostrova Ibiza, kde tato stáj (později používaná jako skladiště) už dlouho zela prázdnotou. Jasná příležitost pro kompletní přestavbu a vytvoření atypického bydlení s úžasnými výhledy do hor a lesů.

Pokoje v domu ze stáje

Bez vody a elektřiny

Španělská hacienda byla před rekonstrukcí strašně zanedbaná. O vodovodu, odpadu nebo elektřině nemohla být ani řeč. Po první fázi bourání na místě zůstaly vlastně jen holé stěny a část střechy. Sečteno a podtrženo: něco se muselo předělat, většinu bylo třeba vybudovat od základů. Bez nových rozvodů vody, odpadu i energie by se standardu moderního bydlení dosahovalo jen těžko. Kde se pustit do díla, bylo tedy okamžitě jasné. Vodu šlo do domu přivést z vlastní studny, slunné středomořské podnebí zase vybídlo k instalaci solárních panelů. Ty jsou schopné vyrobit tolik elektřiny, že stačí na běžné užívání i na ohřívání teplé vody pro mytí i pro rozehřátí podlahového topení. Jelikož napojení na inženýrské sítě nebylo potřeba, domek je vlastně soběstačný.

Prosluněná zahrada

Tradiční ostrovní materiály

K rozsáhlé rekonstrukci studio přistoupilo s citem. Úmyslem architektů bylo uchovat atmosféru stavby. Na stropě proto nejen ponechali, ale především otevřeně přiznali původní dřevěné trámy, které navozují rustikální dojem. Společně s trámy v domku zůstalo i několik neomítnutých kamenných zdí. Ty jsou chloubou kuchyně a koupelny.

Aby dojem z interiéru zůstal co nejvíce autentický, sáhli designéři po místních materiálech. Například na výrobu okenních rámů použili typické dřevo iroko. Fasádu zase zdobí bílá křídová omítka, která na ostrově Ibiza spadá do místní stavitelské tradice.

Koupelna

Solidní 1+1 s terasou a bazénem

Na samostatný dům není 45 m² příliš. Nic tu ale nechybí. Rozložením místností domek odpovídá dispozicím 1+1. Nosná zeď stavbu půlí na dvě části. V jedné z nich se nachází otevřený společenský prostor, na nějž navazuje jídelní stůl. Za ním se díky vysokým stropům zvedá mezipatro zastávající funkci pracovního místa. Pod ním vznikl privátnější koutek vyčleněný pro ložnici.

Ve druhé polovině domu se nachází oddělená kuchyně s francouzským oknem, vstupem na terasu a s výhledem do zahrady plné ovocných stromů, kaktusů a vybavené vlastním bazénem. Poslední místnost připadla koupelně, kam se vedle sebe vešla dvě umyvadla.

Dokonalý domek

Harmonie v kontrastu

Pro interiérový design byly hodně důležité kontrasty. Nové se tu potkává se starým, drsně opracované povrchy přecházejí v hladké a o pozornost bojují světlé plochy zdí a podlah s barevnými dekoracemi a tmavým stropem. Všechny kontrasty v domě produkují napětí, ale také spoluvytvářejí podivuhodnou rovnováhu, která prostě skvěle funguje.

Bazén

Foto: Youri Claessens, Ibiza Interiors 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.