Moderní 45 m² velký dům vznikl ze stoletých stájí

13. 12. 2016
I dvě stě let staré, hodně dlouho nepoužívané a poměrně malé stáje mohou sloužit k bydlení. Když se jejich rekonstrukce vezme za správný konec, může z nich nakonec vzniknout i docela příjemný obytný prostor, který se dá bez rozpaků označit za plnohodnotný dům. Právě tak se to povedlo na Ibize.

Dům ze stáje

Letos si dánští architekti ze Standard Studio vzali do parády maštal o velikosti 45 m², jejíž sláva už dávno pominula. Co se na druhou stranu nezměnilo ani trošičku, to je romantické, i když trochu divoké prostředí severní části ostrova Ibiza, kde tato stáj (později používaná jako skladiště) už dlouho zela prázdnotou. Jasná příležitost pro kompletní přestavbu a vytvoření atypického bydlení s úžasnými výhledy do hor a lesů.

Pokoje v domu ze stáje

Bez vody a elektřiny

Španělská hacienda byla před rekonstrukcí strašně zanedbaná. O vodovodu, odpadu nebo elektřině nemohla být ani řeč. Po první fázi bourání na místě zůstaly vlastně jen holé stěny a část střechy. Sečteno a podtrženo: něco se muselo předělat, většinu bylo třeba vybudovat od základů. Bez nových rozvodů vody, odpadu i energie by se standardu moderního bydlení dosahovalo jen těžko. Kde se pustit do díla, bylo tedy okamžitě jasné. Vodu šlo do domu přivést z vlastní studny, slunné středomořské podnebí zase vybídlo k instalaci solárních panelů. Ty jsou schopné vyrobit tolik elektřiny, že stačí na běžné užívání i na ohřívání teplé vody pro mytí i pro rozehřátí podlahového topení. Jelikož napojení na inženýrské sítě nebylo potřeba, domek je vlastně soběstačný.

Prosluněná zahrada

Tradiční ostrovní materiály

K rozsáhlé rekonstrukci studio přistoupilo s citem. Úmyslem architektů bylo uchovat atmosféru stavby. Na stropě proto nejen ponechali, ale především otevřeně přiznali původní dřevěné trámy, které navozují rustikální dojem. Společně s trámy v domku zůstalo i několik neomítnutých kamenných zdí. Ty jsou chloubou kuchyně a koupelny.

Aby dojem z interiéru zůstal co nejvíce autentický, sáhli designéři po místních materiálech. Například na výrobu okenních rámů použili typické dřevo iroko. Fasádu zase zdobí bílá křídová omítka, která na ostrově Ibiza spadá do místní stavitelské tradice.

Koupelna

Solidní 1+1 s terasou a bazénem

Na samostatný dům není 45 m² příliš. Nic tu ale nechybí. Rozložením místností domek odpovídá dispozicím 1+1. Nosná zeď stavbu půlí na dvě části. V jedné z nich se nachází otevřený společenský prostor, na nějž navazuje jídelní stůl. Za ním se díky vysokým stropům zvedá mezipatro zastávající funkci pracovního místa. Pod ním vznikl privátnější koutek vyčleněný pro ložnici.

Ve druhé polovině domu se nachází oddělená kuchyně s francouzským oknem, vstupem na terasu a s výhledem do zahrady plné ovocných stromů, kaktusů a vybavené vlastním bazénem. Poslední místnost připadla koupelně, kam se vedle sebe vešla dvě umyvadla.

Dokonalý domek

Harmonie v kontrastu

Pro interiérový design byly hodně důležité kontrasty. Nové se tu potkává se starým, drsně opracované povrchy přecházejí v hladké a o pozornost bojují světlé plochy zdí a podlah s barevnými dekoracemi a tmavým stropem. Všechny kontrasty v domě produkují napětí, ale také spoluvytvářejí podivuhodnou rovnováhu, která prostě skvěle funguje.

Bazén

Foto: Youri Claessens, Ibiza Interiors 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.