Moderní 45 m² velký dům vznikl ze stoletých stájí

I dvě stě let staré, hodně dlouho nepoužívané a poměrně malé stáje mohou sloužit k bydlení. Když se jejich rekonstrukce vezme za správný konec, může z nich nakonec vzniknout i docela příjemný obytný prostor, který se dá bez rozpaků označit za plnohodnotný dům. Právě tak se to povedlo na Ibize.

Dům ze stáje

Letos si dánští architekti ze Standard Studio vzali do parády maštal o velikosti 45 m², jejíž sláva už dávno pominula. Co se na druhou stranu nezměnilo ani trošičku, to je romantické, i když trochu divoké prostředí severní části ostrova Ibiza, kde tato stáj (později používaná jako skladiště) už dlouho zela prázdnotou. Jasná příležitost pro kompletní přestavbu a vytvoření atypického bydlení s úžasnými výhledy do hor a lesů.

Pokoje v domu ze stáje

Bez vody a elektřiny

Španělská hacienda byla před rekonstrukcí strašně zanedbaná. O vodovodu, odpadu nebo elektřině nemohla být ani řeč. Po první fázi bourání na místě zůstaly vlastně jen holé stěny a část střechy. Sečteno a podtrženo: něco se muselo předělat, většinu bylo třeba vybudovat od základů. Bez nových rozvodů vody, odpadu i energie by se standardu moderního bydlení dosahovalo jen těžko. Kde se pustit do díla, bylo tedy okamžitě jasné. Vodu šlo do domu přivést z vlastní studny, slunné středomořské podnebí zase vybídlo k instalaci solárních panelů. Ty jsou schopné vyrobit tolik elektřiny, že stačí na běžné užívání i na ohřívání teplé vody pro mytí i pro rozehřátí podlahového topení. Jelikož napojení na inženýrské sítě nebylo potřeba, domek je vlastně soběstačný.

Prosluněná zahrada

Tradiční ostrovní materiály

K rozsáhlé rekonstrukci studio přistoupilo s citem. Úmyslem architektů bylo uchovat atmosféru stavby. Na stropě proto nejen ponechali, ale především otevřeně přiznali původní dřevěné trámy, které navozují rustikální dojem. Společně s trámy v domku zůstalo i několik neomítnutých kamenných zdí. Ty jsou chloubou kuchyně a koupelny.

Aby dojem z interiéru zůstal co nejvíce autentický, sáhli designéři po místních materiálech. Například na výrobu okenních rámů použili typické dřevo iroko. Fasádu zase zdobí bílá křídová omítka, která na ostrově Ibiza spadá do místní stavitelské tradice.

Koupelna

Solidní 1+1 s terasou a bazénem

Na samostatný dům není 45 m² příliš. Nic tu ale nechybí. Rozložením místností domek odpovídá dispozicím 1+1. Nosná zeď stavbu půlí na dvě části. V jedné z nich se nachází otevřený společenský prostor, na nějž navazuje jídelní stůl. Za ním se díky vysokým stropům zvedá mezipatro zastávající funkci pracovního místa. Pod ním vznikl privátnější koutek vyčleněný pro ložnici.

Ve druhé polovině domu se nachází oddělená kuchyně s francouzským oknem, vstupem na terasu a s výhledem do zahrady plné ovocných stromů, kaktusů a vybavené vlastním bazénem. Poslední místnost připadla koupelně, kam se vedle sebe vešla dvě umyvadla.

Dokonalý domek

Harmonie v kontrastu

Pro interiérový design byly hodně důležité kontrasty. Nové se tu potkává se starým, drsně opracované povrchy přecházejí v hladké a o pozornost bojují světlé plochy zdí a podlah s barevnými dekoracemi a tmavým stropem. Všechny kontrasty v domě produkují napětí, ale také spoluvytvářejí podivuhodnou rovnováhu, která prostě skvěle funguje.

Bazén

Foto: Youri Claessens, Ibiza Interiors 

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.