Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Sázka na malometrážní bydlení

Celý podnik odstartovala nadějná designérka Gina zhruba před rokem, když společně se svým švagrem Jasonem, zkušeným stavebníkem s patnáctiletou praxí v oboru, navrhla a následně i postavila mobilní domeček Millennial. V průběhu stavby přiložil ruku k dílu i zbytek rodiny a spolupráce začala všechny příbuzné bavit natolik, že se pustili do rodinného byznysu. Rozhodně přišlo vhod, že Ginina sestra Amy měla zkušenosti z managementu a rodiče Ian a Diane zase řadu let sami podnikali, takže bez potíží zvládli poradit se založením a vedením firmy.

Soběstačný obytný přívěs na kolech i minidům s pevnými základy

Takhle přirozeně vznikla společnost Build Tiny z Nového Zélandu, která se zaměřuje na kompletní dodávku praktických, útulných a cenově dostupných minidomků. V tuto chvíli nabízí dvě varianty obytných jednotek s názvy Boomer a Millennial. Obě verze je možné připojit na existující inženýrské sítě na vlastním pozemku, ale zvládají fungovat i úplně soběstačně jako obytný přívěs. K vybavení plně mobilního typu patří i podvozek pro připojení za auto, solární panely, vodní nádrže nebo kompostovací eko-toaleta.

Vzdušné minibydlení v loftovém stylu

Prototyp domku Millennial nabízí podlahovou plochu velkou 17 m². Díky výšce 4,2 m se Gině podařilo do interiéru vtěsnat dokonce dvě mezipatra, a to do jeho přední i zadní části. Přední loftová oblast slouží jako pracovna. Nechybí tu kancelářský stůl, pohodlná židle ani spousta přirozeného světla, které sem vniká okny hned ze dvou stran. Tento prostor mohou majitelé příležitostně využívat i jako spací patro pro hosty.

Praktické schodiště bez překážení

Protilehlé mezipatro v zadní části přívěsu slouží jako trvalá ložnice s manželským dvoulůžkem. Přístup sem zprostředkovává originální zasouvací schodiště, které Gina tvarovala tak, aby dokonale zapadlo do nábytkové stěny s úložnými prostory a poličkami pod mezipatrem.

Koupelna se sprchou i pračkou

Zbylý prostor pod mezaninem vyplňuje koupelna. Vešel se sem sprchový kout, umyvadlo i pračka. Samozřejmostí jsou i skříňky na ručníky a kosmetiku. Pro mobilní verzi domku je určená kompostovací toaleta, kterou lze v případě, že bude domek napojen na obecní vodu i odpad, nahradit klasickým splachovacím typem.

Místo obýváku závěsná houpačka

Střed domku hraje roli vzdušné společenské místnosti. Obě její stěny jsou prosklené díky dvěma francouzským oknům umístěným proti sobě. Jakmile jsou okna otevřená, vznikne v interiéru dostatek volného místa, aby se do centrální zóny dala dokonce zavěsit houpačka.

Kuchyně připravená i na náročnější vaření

Zbylý prostor je vyhrazen kuchyni. Žádné polní podmínky tu ale nečekejte. Místo pro přípravu jídla je vybavené opravdu kvalitně, nechybí dvouplotýnkový vařič, trouba na pečení, dřez, lednice kombinovaná s mrazákem i spousta skříněk. Na skladovacích prostorech si Gina zakládá. Uvnitř domku navýšila úložnou kapacitu pomocí velkého skladiště schovaného pod výklopnou podlahou a další úložiště vytvořila ve venkovní skladovací skříni.

Mobilní bydlení pod milion korun

Cena minidomečku se odvíjí od stadia jeho dokončení a začíná na 885 000 Kč. Na výběr jsou dvě možnosti. Může být dodaný buď kompletně vybavený, nebo ve fázi před dokončením, což nechává volnou ruku DIY nadšencům.

 

Foto: Jemma Wells Photography

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.