Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Sázka na malometrážní bydlení

Celý podnik odstartovala nadějná designérka Gina zhruba před rokem, když společně se svým švagrem Jasonem, zkušeným stavebníkem s patnáctiletou praxí v oboru, navrhla a následně i postavila mobilní domeček Millennial. V průběhu stavby přiložil ruku k dílu i zbytek rodiny a spolupráce začala všechny příbuzné bavit natolik, že se pustili do rodinného byznysu. Rozhodně přišlo vhod, že Ginina sestra Amy měla zkušenosti z managementu a rodiče Ian a Diane zase řadu let sami podnikali, takže bez potíží zvládli poradit se založením a vedením firmy.

Soběstačný obytný přívěs na kolech i minidům s pevnými základy

Takhle přirozeně vznikla společnost Build Tiny z Nového Zélandu, která se zaměřuje na kompletní dodávku praktických, útulných a cenově dostupných minidomků. V tuto chvíli nabízí dvě varianty obytných jednotek s názvy Boomer a Millennial. Obě verze je možné připojit na existující inženýrské sítě na vlastním pozemku, ale zvládají fungovat i úplně soběstačně jako obytný přívěs. K vybavení plně mobilního typu patří i podvozek pro připojení za auto, solární panely, vodní nádrže nebo kompostovací eko-toaleta.

Vzdušné minibydlení v loftovém stylu

Prototyp domku Millennial nabízí podlahovou plochu velkou 17 m². Díky výšce 4,2 m se Gině podařilo do interiéru vtěsnat dokonce dvě mezipatra, a to do jeho přední i zadní části. Přední loftová oblast slouží jako pracovna. Nechybí tu kancelářský stůl, pohodlná židle ani spousta přirozeného světla, které sem vniká okny hned ze dvou stran. Tento prostor mohou majitelé příležitostně využívat i jako spací patro pro hosty.

Praktické schodiště bez překážení

Protilehlé mezipatro v zadní části přívěsu slouží jako trvalá ložnice s manželským dvoulůžkem. Přístup sem zprostředkovává originální zasouvací schodiště, které Gina tvarovala tak, aby dokonale zapadlo do nábytkové stěny s úložnými prostory a poličkami pod mezipatrem.

Koupelna se sprchou i pračkou

Zbylý prostor pod mezaninem vyplňuje koupelna. Vešel se sem sprchový kout, umyvadlo i pračka. Samozřejmostí jsou i skříňky na ručníky a kosmetiku. Pro mobilní verzi domku je určená kompostovací toaleta, kterou lze v případě, že bude domek napojen na obecní vodu i odpad, nahradit klasickým splachovacím typem.

Místo obýváku závěsná houpačka

Střed domku hraje roli vzdušné společenské místnosti. Obě její stěny jsou prosklené díky dvěma francouzským oknům umístěným proti sobě. Jakmile jsou okna otevřená, vznikne v interiéru dostatek volného místa, aby se do centrální zóny dala dokonce zavěsit houpačka.

Kuchyně připravená i na náročnější vaření

Zbylý prostor je vyhrazen kuchyni. Žádné polní podmínky tu ale nečekejte. Místo pro přípravu jídla je vybavené opravdu kvalitně, nechybí dvouplotýnkový vařič, trouba na pečení, dřez, lednice kombinovaná s mrazákem i spousta skříněk. Na skladovacích prostorech si Gina zakládá. Uvnitř domku navýšila úložnou kapacitu pomocí velkého skladiště schovaného pod výklopnou podlahou a další úložiště vytvořila ve venkovní skladovací skříni.

Mobilní bydlení pod milion korun

Cena minidomečku se odvíjí od stadia jeho dokončení a začíná na 885 000 Kč. Na výběr jsou dvě možnosti. Může být dodaný buď kompletně vybavený, nebo ve fázi před dokončením, což nechává volnou ruku DIY nadšencům.

 

Foto: Jemma Wells Photography

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!

Příjemné studio pro dva na 16 m²

29. 5. 2018
I na hodně omezené ploše 16 m² se dá vybudovat pohodlné bydlení pro dva. Malé, ale vzdušné a neuvěřitelně prosvětlené studio se nachází v nejvyšším patře staršího bytového domu a svým jednoduchým a účelným zařízením plně dostojí standardům, které se očekávají od moderního bydlení.

Původní dřevěná podlaha v netradičním odstínu? Víme, jak podle ní vyladit zbytek interiéru!

26. 5. 2018
V bytě staršího činžovního domu jsme pod kobercem našli původní dřevěnou podlahu vínové barvy, kterou bychom chtěli ponechat. Trošku ale plaveme ve vybavování místnosti, aby z toho nebyla divočina. Čím bychom měli začít, případně jaké barvy se k odstínu podlahy hodí? Poradí vám architekt Karel Rech.