Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Sázka na malometrážní bydlení

Celý podnik odstartovala nadějná designérka Gina zhruba před rokem, když společně se svým švagrem Jasonem, zkušeným stavebníkem s patnáctiletou praxí v oboru, navrhla a následně i postavila mobilní domeček Millennial. V průběhu stavby přiložil ruku k dílu i zbytek rodiny a spolupráce začala všechny příbuzné bavit natolik, že se pustili do rodinného byznysu. Rozhodně přišlo vhod, že Ginina sestra Amy měla zkušenosti z managementu a rodiče Ian a Diane zase řadu let sami podnikali, takže bez potíží zvládli poradit se založením a vedením firmy.

Soběstačný obytný přívěs na kolech i minidům s pevnými základy

Takhle přirozeně vznikla společnost Build Tiny z Nového Zélandu, která se zaměřuje na kompletní dodávku praktických, útulných a cenově dostupných minidomků. V tuto chvíli nabízí dvě varianty obytných jednotek s názvy Boomer a Millennial. Obě verze je možné připojit na existující inženýrské sítě na vlastním pozemku, ale zvládají fungovat i úplně soběstačně jako obytný přívěs. K vybavení plně mobilního typu patří i podvozek pro připojení za auto, solární panely, vodní nádrže nebo kompostovací eko-toaleta.

Vzdušné minibydlení v loftovém stylu

Prototyp domku Millennial nabízí podlahovou plochu velkou 17 m². Díky výšce 4,2 m se Gině podařilo do interiéru vtěsnat dokonce dvě mezipatra, a to do jeho přední i zadní části. Přední loftová oblast slouží jako pracovna. Nechybí tu kancelářský stůl, pohodlná židle ani spousta přirozeného světla, které sem vniká okny hned ze dvou stran. Tento prostor mohou majitelé příležitostně využívat i jako spací patro pro hosty.

Praktické schodiště bez překážení

Protilehlé mezipatro v zadní části přívěsu slouží jako trvalá ložnice s manželským dvoulůžkem. Přístup sem zprostředkovává originální zasouvací schodiště, které Gina tvarovala tak, aby dokonale zapadlo do nábytkové stěny s úložnými prostory a poličkami pod mezipatrem.

Koupelna se sprchou i pračkou

Zbylý prostor pod mezaninem vyplňuje koupelna. Vešel se sem sprchový kout, umyvadlo i pračka. Samozřejmostí jsou i skříňky na ručníky a kosmetiku. Pro mobilní verzi domku je určená kompostovací toaleta, kterou lze v případě, že bude domek napojen na obecní vodu i odpad, nahradit klasickým splachovacím typem.

Místo obýváku závěsná houpačka

Střed domku hraje roli vzdušné společenské místnosti. Obě její stěny jsou prosklené díky dvěma francouzským oknům umístěným proti sobě. Jakmile jsou okna otevřená, vznikne v interiéru dostatek volného místa, aby se do centrální zóny dala dokonce zavěsit houpačka.

Kuchyně připravená i na náročnější vaření

Zbylý prostor je vyhrazen kuchyni. Žádné polní podmínky tu ale nečekejte. Místo pro přípravu jídla je vybavené opravdu kvalitně, nechybí dvouplotýnkový vařič, trouba na pečení, dřez, lednice kombinovaná s mrazákem i spousta skříněk. Na skladovacích prostorech si Gina zakládá. Uvnitř domku navýšila úložnou kapacitu pomocí velkého skladiště schovaného pod výklopnou podlahou a další úložiště vytvořila ve venkovní skladovací skříni.

Mobilní bydlení pod milion korun

Cena minidomečku se odvíjí od stadia jeho dokončení a začíná na 885 000 Kč. Na výběr jsou dvě možnosti. Může být dodaný buď kompletně vybavený, nebo ve fázi před dokončením, což nechává volnou ruku DIY nadšencům.

 

Foto: Jemma Wells Photography

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.

Proměňte domov v oázu klidu

28. 12. 2017
Toužíte si odpočinout od stresu, hluku a spěchu a mít doma po náročném dni klid a pohodu? Poradíme vám pár triků, díky nimž bude váš byt zase o trochu útulnější a přívětivější, takže se vám v něm bude lépe relaxovat.