Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Sázka na malometrážní bydlení

Celý podnik odstartovala nadějná designérka Gina zhruba před rokem, když společně se svým švagrem Jasonem, zkušeným stavebníkem s patnáctiletou praxí v oboru, navrhla a následně i postavila mobilní domeček Millennial. V průběhu stavby přiložil ruku k dílu i zbytek rodiny a spolupráce začala všechny příbuzné bavit natolik, že se pustili do rodinného byznysu. Rozhodně přišlo vhod, že Ginina sestra Amy měla zkušenosti z managementu a rodiče Ian a Diane zase řadu let sami podnikali, takže bez potíží zvládli poradit se založením a vedením firmy.

Soběstačný obytný přívěs na kolech i minidům s pevnými základy

Takhle přirozeně vznikla společnost Build Tiny z Nového Zélandu, která se zaměřuje na kompletní dodávku praktických, útulných a cenově dostupných minidomků. V tuto chvíli nabízí dvě varianty obytných jednotek s názvy Boomer a Millennial. Obě verze je možné připojit na existující inženýrské sítě na vlastním pozemku, ale zvládají fungovat i úplně soběstačně jako obytný přívěs. K vybavení plně mobilního typu patří i podvozek pro připojení za auto, solární panely, vodní nádrže nebo kompostovací eko-toaleta.

Vzdušné minibydlení v loftovém stylu

Prototyp domku Millennial nabízí podlahovou plochu velkou 17 m². Díky výšce 4,2 m se Gině podařilo do interiéru vtěsnat dokonce dvě mezipatra, a to do jeho přední i zadní části. Přední loftová oblast slouží jako pracovna. Nechybí tu kancelářský stůl, pohodlná židle ani spousta přirozeného světla, které sem vniká okny hned ze dvou stran. Tento prostor mohou majitelé příležitostně využívat i jako spací patro pro hosty.

Praktické schodiště bez překážení

Protilehlé mezipatro v zadní části přívěsu slouží jako trvalá ložnice s manželským dvoulůžkem. Přístup sem zprostředkovává originální zasouvací schodiště, které Gina tvarovala tak, aby dokonale zapadlo do nábytkové stěny s úložnými prostory a poličkami pod mezipatrem.

Koupelna se sprchou i pračkou

Zbylý prostor pod mezaninem vyplňuje koupelna. Vešel se sem sprchový kout, umyvadlo i pračka. Samozřejmostí jsou i skříňky na ručníky a kosmetiku. Pro mobilní verzi domku je určená kompostovací toaleta, kterou lze v případě, že bude domek napojen na obecní vodu i odpad, nahradit klasickým splachovacím typem.

Místo obýváku závěsná houpačka

Střed domku hraje roli vzdušné společenské místnosti. Obě její stěny jsou prosklené díky dvěma francouzským oknům umístěným proti sobě. Jakmile jsou okna otevřená, vznikne v interiéru dostatek volného místa, aby se do centrální zóny dala dokonce zavěsit houpačka.

Kuchyně připravená i na náročnější vaření

Zbylý prostor je vyhrazen kuchyni. Žádné polní podmínky tu ale nečekejte. Místo pro přípravu jídla je vybavené opravdu kvalitně, nechybí dvouplotýnkový vařič, trouba na pečení, dřez, lednice kombinovaná s mrazákem i spousta skříněk. Na skladovacích prostorech si Gina zakládá. Uvnitř domku navýšila úložnou kapacitu pomocí velkého skladiště schovaného pod výklopnou podlahou a další úložiště vytvořila ve venkovní skladovací skříni.

Mobilní bydlení pod milion korun

Cena minidomečku se odvíjí od stadia jeho dokončení a začíná na 885 000 Kč. Na výběr jsou dvě možnosti. Může být dodaný buď kompletně vybavený, nebo ve fázi před dokončením, což nechává volnou ruku DIY nadšencům.

 

Foto: Jemma Wells Photography

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.