Mladý muzikantský pár bez problémů bydlí na 12 m²

29. 3. 2016
Jak si poradil mladý muzikantský pár, který měl sice omezený rozpočet, ale také touhu bydlet v centru města a odvahu zkusit investovat do nemovitosti s opravdu malou rozlohou? Výsledek dopadl překvapivě dobře, ale pozor, není to nic pro lidi, kteří trpí klaustrofobií.

_Hudebnici1

Úspora místa rovná se úspora peněz

Když se dvojice houslistů v roce 2013 rozhodla pro společné bydlení, oba tušili, že hledání cenově únosného bydlení v centru Paříže nebude lehký úkol. Žádný z nabízených podnájmů jim nevyhovoval, tak se místo přemrštěného nájmu rozhodli pro koupi vlastního bytu. Ani ten nebyl po všech stránkách ideální.

Nabízel totiž pouze 12 m² a aby toho nebylo málo, tak do něj v době koupě ani nebyla zavedena elektřina. Na české poměry to sice zní dost šíleně, ale Pařížané jsou známí tím, že se jejich společenský život většinou odehrává mimo jejich domovy. S přáteli často vyrážejí do kaváren a restaurací, takže v bytě netráví tolik času. Vystačí si díky tomu s minimem prostoru.

_hudebnici_2

Zvýšené patro jako osvědčený trik s prostorem

Mladý pár si na zařizování tak malé garsonky sám netroufal. Na pomoc si přizval zkušenou architektku Julie Nabucet, která má s návrhy malých bytů řadu zkušeností. Využila proto své osvědčené triky a v bytě vytvořila lehce vyvýšené patro. Na něj umístila slušně vybavenou kuchyňku s varnou deskou, dřezem a mikrovlnkou. Pod kuchyňskou platformou pak vzniklo místo pro uložení postele, která při částečném vysunutí přes den poslouží jako gauč.

Kuchyňka pro dva

Denní světlo vpouští do interiéru jedno jediné okno. Aby kuchyně nepůsobila příliš temně, zvolila architektka pro předěl kuchyňské a obývací části sadu na sobě naskládaných dřevěných boxíků, které jsou vzdušnější než jednolitá stěna. Kromě optického přepažení navíc boxy fungují jako kuchyňské skříňky. Ty části, které jsou otočeny směrem do společenského prostoru, lze zase využít jako malé knihovničky.

_Hudebnici5

Na koupelnu zbyly je 2 m²!

Největším oříškem byla koupelna, na níž zbyly pouhé 2 m². Není tu nic víc než sprcha se závěsem a toaleta. Dokonce i umyvadlo musela architektka umístit před vstup do koupelny. Šlo sice o nouzové řešení, výsledek ale není zase tak zlý. Umyvadlo totiž navazuje na kuchyňskou linku, což bylo praktické kvůli vodě a odpadu. Improvizovanou umývárnu odděluje dřevěná zástěna, takže majitelé nemají dojem, že si čistí zuby přímo v kuchyni.

_hudebnici_1

Ke spokojenosti někdy stačí i málo

Takto vybavený byt na přespání bohatě stačí. Sprcha funguje a rychlý oběd si tu dvojice připraví také bez problémů a po pravdě řečeno, nic víc mladí a zamilovaní Pařížané ke spokojenému bydlení zatím ani nepotřebují.

Foto: Sylvie Durand

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.