Mladý muzikantský pár bez problémů bydlí na 12 m²

29. 3. 2016
Jak si poradil mladý muzikantský pár, který měl sice omezený rozpočet, ale také touhu bydlet v centru města a odvahu zkusit investovat do nemovitosti s opravdu malou rozlohou? Výsledek dopadl překvapivě dobře, ale pozor, není to nic pro lidi, kteří trpí klaustrofobií.

_Hudebnici1

Úspora místa rovná se úspora peněz

Když se dvojice houslistů v roce 2013 rozhodla pro společné bydlení, oba tušili, že hledání cenově únosného bydlení v centru Paříže nebude lehký úkol. Žádný z nabízených podnájmů jim nevyhovoval, tak se místo přemrštěného nájmu rozhodli pro koupi vlastního bytu. Ani ten nebyl po všech stránkách ideální.

Nabízel totiž pouze 12 m² a aby toho nebylo málo, tak do něj v době koupě ani nebyla zavedena elektřina. Na české poměry to sice zní dost šíleně, ale Pařížané jsou známí tím, že se jejich společenský život většinou odehrává mimo jejich domovy. S přáteli často vyrážejí do kaváren a restaurací, takže v bytě netráví tolik času. Vystačí si díky tomu s minimem prostoru.

_hudebnici_2

Zvýšené patro jako osvědčený trik s prostorem

Mladý pár si na zařizování tak malé garsonky sám netroufal. Na pomoc si přizval zkušenou architektku Julie Nabucet, která má s návrhy malých bytů řadu zkušeností. Využila proto své osvědčené triky a v bytě vytvořila lehce vyvýšené patro. Na něj umístila slušně vybavenou kuchyňku s varnou deskou, dřezem a mikrovlnkou. Pod kuchyňskou platformou pak vzniklo místo pro uložení postele, která při částečném vysunutí přes den poslouží jako gauč.

Kuchyňka pro dva

Denní světlo vpouští do interiéru jedno jediné okno. Aby kuchyně nepůsobila příliš temně, zvolila architektka pro předěl kuchyňské a obývací části sadu na sobě naskládaných dřevěných boxíků, které jsou vzdušnější než jednolitá stěna. Kromě optického přepažení navíc boxy fungují jako kuchyňské skříňky. Ty části, které jsou otočeny směrem do společenského prostoru, lze zase využít jako malé knihovničky.

_Hudebnici5

Na koupelnu zbyly je 2 m²!

Největším oříškem byla koupelna, na níž zbyly pouhé 2 m². Není tu nic víc než sprcha se závěsem a toaleta. Dokonce i umyvadlo musela architektka umístit před vstup do koupelny. Šlo sice o nouzové řešení, výsledek ale není zase tak zlý. Umyvadlo totiž navazuje na kuchyňskou linku, což bylo praktické kvůli vodě a odpadu. Improvizovanou umývárnu odděluje dřevěná zástěna, takže majitelé nemají dojem, že si čistí zuby přímo v kuchyni.

_hudebnici_1

Ke spokojenosti někdy stačí i málo

Takto vybavený byt na přespání bohatě stačí. Sprcha funguje a rychlý oběd si tu dvojice připraví také bez problémů a po pravdě řečeno, nic víc mladí a zamilovaní Pařížané ke spokojenému bydlení zatím ani nepotřebují.

Foto: Sylvie Durand

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Z naší zkušenosti: Chytré bydlení překvapí, pobaví a inspiruje

19. 10. 2017
Vždycky, když se dívám na TadyJeMoje.cz nebo na jiné weby zaměřené na bydlení, nejvíc mě tam zaujmou příklady chytrého bydlení na malém prostoru. Žít pohodlně v rodinné vilce nebo čtyřpokojovém bytě není nijak složité, ale vybudovat si příjemný domov na třiceti nebo i méně metrech čtverečních, to už chce nápad, fantazii a úsilí. Pojďme si společně připomenout pár případů, kdy se to skvěle podařilo a my o tom psali na TadyJeMoje.

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.