Mladý muzikantský pár bez problémů bydlí na 12 m²

Jak si poradil mladý muzikantský pár, který měl sice omezený rozpočet, ale také touhu bydlet v centru města a odvahu zkusit investovat do nemovitosti s opravdu malou rozlohou? Výsledek dopadl překvapivě dobře, ale pozor, není to nic pro lidi, kteří trpí klaustrofobií.

_Hudebnici1

Úspora místa rovná se úspora peněz

Když se dvojice houslistů v roce 2013 rozhodla pro společné bydlení, oba tušili, že hledání cenově únosného bydlení v centru Paříže nebude lehký úkol. Žádný z nabízených podnájmů jim nevyhovoval, tak se místo přemrštěného nájmu rozhodli pro koupi vlastního bytu. Ani ten nebyl po všech stránkách ideální.

Nabízel totiž pouze 12 m² a aby toho nebylo málo, tak do něj v době koupě ani nebyla zavedena elektřina. Na české poměry to sice zní dost šíleně, ale Pařížané jsou známí tím, že se jejich společenský život většinou odehrává mimo jejich domovy. S přáteli často vyrážejí do kaváren a restaurací, takže v bytě netráví tolik času. Vystačí si díky tomu s minimem prostoru.

_hudebnici_2

Zvýšené patro jako osvědčený trik s prostorem

Mladý pár si na zařizování tak malé garsonky sám netroufal. Na pomoc si přizval zkušenou architektku Julie Nabucet, která má s návrhy malých bytů řadu zkušeností. Využila proto své osvědčené triky a v bytě vytvořila lehce vyvýšené patro. Na něj umístila slušně vybavenou kuchyňku s varnou deskou, dřezem a mikrovlnkou. Pod kuchyňskou platformou pak vzniklo místo pro uložení postele, která při částečném vysunutí přes den poslouží jako gauč.

Kuchyňka pro dva

Denní světlo vpouští do interiéru jedno jediné okno. Aby kuchyně nepůsobila příliš temně, zvolila architektka pro předěl kuchyňské a obývací části sadu na sobě naskládaných dřevěných boxíků, které jsou vzdušnější než jednolitá stěna. Kromě optického přepažení navíc boxy fungují jako kuchyňské skříňky. Ty části, které jsou otočeny směrem do společenského prostoru, lze zase využít jako malé knihovničky.

_Hudebnici5

Na koupelnu zbyly je 2 m²!

Největším oříškem byla koupelna, na níž zbyly pouhé 2 m². Není tu nic víc než sprcha se závěsem a toaleta. Dokonce i umyvadlo musela architektka umístit před vstup do koupelny. Šlo sice o nouzové řešení, výsledek ale není zase tak zlý. Umyvadlo totiž navazuje na kuchyňskou linku, což bylo praktické kvůli vodě a odpadu. Improvizovanou umývárnu odděluje dřevěná zástěna, takže majitelé nemají dojem, že si čistí zuby přímo v kuchyni.

_hudebnici_1

Ke spokojenosti někdy stačí i málo

Takto vybavený byt na přespání bohatě stačí. Sprcha funguje a rychlý oběd si tu dvojice připraví také bez problémů a po pravdě řečeno, nic víc mladí a zamilovaní Pařížané ke spokojenému bydlení zatím ani nepotřebují.

Foto: Sylvie Durand

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.