Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

Fotografka si vysnila zahradní domek

S nápadem na stavbu zahradního domku svépomocí přišla Alla, která je původní profesí fotografka. Patří však také mezi fanoušky malometrážních domků a o tom svém vlastním snila už delší čas. Malé domky mě fascinují tím, že jsou i na tak malém prostoru schopné pojmout všechny nezbytnosti a využít i různý nábytek a další chytré úložné prostory, vysvětluje Alla.

Nadšeně proto brouzdala po internetu, měsíce sbírala inspiraci na Pinterestu a pravidelně sledovala YouTube kanály s informacemi a novinkami o stavění minidomečků. Letos na jaře přitom narazila na designéra Dereka Diedricksena a velice ji zaujal jeho projekt atypického zahradního domku.

Projekt si koupili, zbytek zařídili sami

Oba manžele nadchla hlavně neobvykle malá rozloha domku (stavba se totiž rozkládá na pouhých 7,5 m²) a zkosení do tvaru písmene A. Šikmá střecha je protažená až k zemi a z jedné strany ji lze skoro po celé délce vyklopit, čímž se interiér jako lusknutím prstu propojí s neomezeným venkovním prostorem.

Od Dereka si tedy stavební plány koupili a částečně je i přizpůsobili vlastním představám. Do samotné stavby se už ale pustili na vlastní pěst. Alla totiž zastává názor, že krása stavění svépomocí spočívá v tom, že můžete experimentovat a pracovat s různými materiály vlastníma rukama. A tak oba partneři během léta obětovali tři týdny času a místo dovolené u vody zůstali doma a společně měřili, řezali, zatloukali, natírali a šili.

Moderní upcyklace v praxi

Čím dál častěji užívaný pojem upcyklace znamená proces vytváření něčeho nového z už vyřazených předmětů. A právě na využití upcyklovaných materiálů se Alla s Garrettem při stavbě zaměřili. V praxi to vypadalo tak, že od rodiny a přátel sesbírali různé staré a nepotřebné produkty jako například okna z odepsaného přívěsu, rozebranou dřevěnou podlahu nebo třeba hřebíky, různé desky či střešní krytinu, a dali jim druhou šanci zazářit.

Solárně poháněná chatka za skvělou cenu

Přestože chatka není určena na trvalé bydlení, vybavená není vůbec špatně. Do miniaturního interiéru se nakonec vešly dvě postele, několik poliček a přenosný vařič. Elektřinu zajišťuje solární panel nainstalovaný na střeše.

Uvnitř bohužel nezbylo dostatek místa na vlastní koupelnu, což Alla s Garrettem vyřešili přenosným WC a solární sprchou. Okolní lehce svažitý terén zarovnali pomocí dřevěné plošiny, která funguje jako základ stavby a skvěle slouží jako venkovní terasa.

Díky upcyklovaným materiálům a vlastní práci se celkové náklady na stavbu zastavily na 15 500 Kč. Největším výdajem přitom bylo pořízení solárního panelu.

Foto: Alla Ponomareva 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.