Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

Fotografka si vysnila zahradní domek

S nápadem na stavbu zahradního domku svépomocí přišla Alla, která je původní profesí fotografka. Patří však také mezi fanoušky malometrážních domků a o tom svém vlastním snila už delší čas. Malé domky mě fascinují tím, že jsou i na tak malém prostoru schopné pojmout všechny nezbytnosti a využít i různý nábytek a další chytré úložné prostory, vysvětluje Alla.

Nadšeně proto brouzdala po internetu, měsíce sbírala inspiraci na Pinterestu a pravidelně sledovala YouTube kanály s informacemi a novinkami o stavění minidomečků. Letos na jaře přitom narazila na designéra Dereka Diedricksena a velice ji zaujal jeho projekt atypického zahradního domku.

Projekt si koupili, zbytek zařídili sami

Oba manžele nadchla hlavně neobvykle malá rozloha domku (stavba se totiž rozkládá na pouhých 7,5 m²) a zkosení do tvaru písmene A. Šikmá střecha je protažená až k zemi a z jedné strany ji lze skoro po celé délce vyklopit, čímž se interiér jako lusknutím prstu propojí s neomezeným venkovním prostorem.

Od Dereka si tedy stavební plány koupili a částečně je i přizpůsobili vlastním představám. Do samotné stavby se už ale pustili na vlastní pěst. Alla totiž zastává názor, že krása stavění svépomocí spočívá v tom, že můžete experimentovat a pracovat s různými materiály vlastníma rukama. A tak oba partneři během léta obětovali tři týdny času a místo dovolené u vody zůstali doma a společně měřili, řezali, zatloukali, natírali a šili.

Moderní upcyklace v praxi

Čím dál častěji užívaný pojem upcyklace znamená proces vytváření něčeho nového z už vyřazených předmětů. A právě na využití upcyklovaných materiálů se Alla s Garrettem při stavbě zaměřili. V praxi to vypadalo tak, že od rodiny a přátel sesbírali různé staré a nepotřebné produkty jako například okna z odepsaného přívěsu, rozebranou dřevěnou podlahu nebo třeba hřebíky, různé desky či střešní krytinu, a dali jim druhou šanci zazářit.

Solárně poháněná chatka za skvělou cenu

Přestože chatka není určena na trvalé bydlení, vybavená není vůbec špatně. Do miniaturního interiéru se nakonec vešly dvě postele, několik poliček a přenosný vařič. Elektřinu zajišťuje solární panel nainstalovaný na střeše.

Uvnitř bohužel nezbylo dostatek místa na vlastní koupelnu, což Alla s Garrettem vyřešili přenosným WC a solární sprchou. Okolní lehce svažitý terén zarovnali pomocí dřevěné plošiny, která funguje jako základ stavby a skvěle slouží jako venkovní terasa.

Díky upcyklovaným materiálům a vlastní práci se celkové náklady na stavbu zastavily na 15 500 Kč. Největším výdajem přitom bylo pořízení solárního panelu.

Foto: Alla Ponomareva 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.