Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

Fotografka si vysnila zahradní domek

S nápadem na stavbu zahradního domku svépomocí přišla Alla, která je původní profesí fotografka. Patří však také mezi fanoušky malometrážních domků a o tom svém vlastním snila už delší čas. Malé domky mě fascinují tím, že jsou i na tak malém prostoru schopné pojmout všechny nezbytnosti a využít i různý nábytek a další chytré úložné prostory, vysvětluje Alla.

Nadšeně proto brouzdala po internetu, měsíce sbírala inspiraci na Pinterestu a pravidelně sledovala YouTube kanály s informacemi a novinkami o stavění minidomečků. Letos na jaře přitom narazila na designéra Dereka Diedricksena a velice ji zaujal jeho projekt atypického zahradního domku.

Projekt si koupili, zbytek zařídili sami

Oba manžele nadchla hlavně neobvykle malá rozloha domku (stavba se totiž rozkládá na pouhých 7,5 m²) a zkosení do tvaru písmene A. Šikmá střecha je protažená až k zemi a z jedné strany ji lze skoro po celé délce vyklopit, čímž se interiér jako lusknutím prstu propojí s neomezeným venkovním prostorem.

Od Dereka si tedy stavební plány koupili a částečně je i přizpůsobili vlastním představám. Do samotné stavby se už ale pustili na vlastní pěst. Alla totiž zastává názor, že krása stavění svépomocí spočívá v tom, že můžete experimentovat a pracovat s různými materiály vlastníma rukama. A tak oba partneři během léta obětovali tři týdny času a místo dovolené u vody zůstali doma a společně měřili, řezali, zatloukali, natírali a šili.

Moderní upcyklace v praxi

Čím dál častěji užívaný pojem upcyklace znamená proces vytváření něčeho nového z už vyřazených předmětů. A právě na využití upcyklovaných materiálů se Alla s Garrettem při stavbě zaměřili. V praxi to vypadalo tak, že od rodiny a přátel sesbírali různé staré a nepotřebné produkty jako například okna z odepsaného přívěsu, rozebranou dřevěnou podlahu nebo třeba hřebíky, různé desky či střešní krytinu, a dali jim druhou šanci zazářit.

Solárně poháněná chatka za skvělou cenu

Přestože chatka není určena na trvalé bydlení, vybavená není vůbec špatně. Do miniaturního interiéru se nakonec vešly dvě postele, několik poliček a přenosný vařič. Elektřinu zajišťuje solární panel nainstalovaný na střeše.

Uvnitř bohužel nezbylo dostatek místa na vlastní koupelnu, což Alla s Garrettem vyřešili přenosným WC a solární sprchou. Okolní lehce svažitý terén zarovnali pomocí dřevěné plošiny, která funguje jako základ stavby a skvěle slouží jako venkovní terasa.

Díky upcyklovaným materiálům a vlastní práci se celkové náklady na stavbu zastavily na 15 500 Kč. Největším výdajem přitom bylo pořízení solárního panelu.

Foto: Alla Ponomareva 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.

DIY vánoční věnec z popcornu

26. 11. 2017
Nechte u vás doma vypuknout vánoční náladu tímto stylovým věncem z popcornu.