Minibyt v Madridu o velikosti 36 m² je celý obložen mozaikou

Mozaiku byste v souvislosti s bydlením nejspíš čekali za kuchyňskou linkou nebo v koupelně. Existují ale odvážlivci, kteří jsou ochotni mozaikovou výzdobou obložit úplně celý byt. A nevypadá to vůbec špatně.

_Mozaika1

V roce 2012 se do tak smělého projektu pustil majitel malinkého madridského bytu ve spolupráci se třemi španělskými designéry ze Zooco Estudio. S jednopokojovým bytem o velikosti 36 m² naložili opravdu netradičně. Místo klasické výmalby nebo tapet se nakonec rozhodli pro různobarevnou skleněnou mozaiku.

_Mozaika2

Místo stropu zrcadlo

Ale pozor, mozaika není jediným prvkem, který byl v tomto bytečku použit netradičním způsobem. Designéři si vyhráli také se zrcadlem, jímž obložili prakticky celý strop. Prostor bytu se tak opticky zvýšil a prosvětlil, protože se v zrcadle odrážejí velká okna.

_Mozaika3

Na druhou stranu tak vznikla hodně nezvyklá perspektiva, která nemusí každému úplně vyhovovat. Kdo ale v dětství dokázal strávit hodiny v zrcadlových bludištích, ten by s několika zrcadly na stropě problém mít neměl.

_Mozaika4

Jeden byt, pět zákoutí

Při členění bytu se autoři konceptu snažili umístit všechny obytné funkce interiéru podél stěn, aby uprostřed zůstal volný prostor. Je téměř neuvěřitelné, kolik zákoutí se jim v tak malinkém prostoru podařilo vytvořit. První nika slouží jako šatna, na ni navazuje odpočinkový koutek s místem pro spaní, následuje bylinková zahrádka, kuchyňský koutek s barovým posezením a koupelna.

_mozaika5

Díky mozaikovému obložení a řetězovému napojení funkčních zón působí prakticky celý byt jako jeden společný prostor. Pouze koupelna se sprchovým koutem se z něj nepatrně vyčleňuje. I tady designéři sice sáhli po obkladu z miniaturizovaných dlaždic, ale ty se liší ve tvarovém a barevném provedení i v povrchové úpravě.

Koupelna bez okna, přesto s výhledem do uličky

Zdi koupelny jsou v barvě bílé, sprchový kout tvoří naopak lesklá černá mozaika s motivem průhledu do uličky. Opět jde o optickou pomůcku, jak úzké koupelně dodat hloubku.

_Mozaika7

Mozaika podruhé

S atypickým interiérem designéři ze Zooco skutečně zabodovali, což dokazuje fakt, že dva roky po této realizaci už v Madridu navrhovali další minibyt. Opět se v něm k hlavnímu slovu dostaly mozaika a obrovská zrcadla, tentokrát si pouze vyměnily pozice – mozaika si získala místo na stropě a zrcadlo se táhne po celé stěně.

Foto: Orlando Gutierrez

 

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Úsporné mikrobydlení pro single nájemníky

Sehnat malý a cenově přijatelný byt v centru velkoměsta může být pořádný oříšek. O jeho rozlousknutí se ve spolupráci s developery a architekty pokoušejí metropole v různých koutech světa. Některé si na něm už pořádně vylámaly zuby, jiným se naopak zadařilo. K těm úspěšným se minulý rok připojilo i město New York s projektem Carmel Place.

7 tipů, jak doma uskladnit tužky

Klávesnice vládnou světu, většina z nás psací pero do ruky nevzala už pěkně dlouho. I přesto se ale většině z nás povalují pastelky a pera jen tak halabala po stole. Srovnejte je do latě a najděte jim jednou pro vždy pevné a stylové místo, ať nepřekáží!

Annelie Paurová Herz: Jsem blázen do tvoření

Prvním z výherců naší soutěže na Facebooku, které vám postupně všechny na stránkách TadyJeMoje představíme, je Annelie Paurová Herz. Spolu s manželem Jiřím Paurem milují skandinávský styl, hlavně přírodní prvky a tlumené barvy. Na podzim plánují rekonstrukci a těší se na zařizování dětského pokojíčku pro svého čtyřměsíčního syna.

Bydlení v orientálním stylu

Detailně propracované mozaiky, ručně tkané koberce, měkounké polštářky nebo kovové nádobí, to všechno jsou atributy, jimiž se vyznačují orientální interiéry. Nemusíte bydlet zrovna v Marrákeši, Káhiře či Istanbulu a stejně jim to může u vás doma slušet.

Moderní dvoupokojové studio pro dva

Jacque a Hanne tvoří velmi milý a přátelský pár. Dvojice si v průběhu společných let vysnila útulné letní sídlo poblíž pláže. Sny se jim povedlo převést do reality minulý rok, a dnes nás proto s radostí zvou na návštěvu svého zbrusu nového bydlení v živelném středomořském stylu.

5 interiérů s fešáckými paravány

V malém bytě byste se měli snažit prostor spíše otvírat, ale co když najednou potřebujete nějaký koutek, kam si budete moct zalézt, aby vás nikdo nerušil? Zajímavým řešením podobného dilematu mohou být mobilní paravány.

Květinové bydlení

Nemusíte být zrovna nenapravitelní romantici, a přesto uvidíte, že s květinami vstoupí do vašeho bytu dobrá nálada. A nemusí to být jen řezané květiny ve váze, klidně je můžete mít na závěsech, povlečení nebo třeba na nábytku. Schválně se podívejte, jak květinový motiv vykouzlí ve vašem interiéru optimistickou atmosféru rozkvetlé louky.

Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

Zbavte se hmyzu bez chemie

Objevil se u vás doma nezvaný hmyzí host? Přestaňte panikařit a odvolejte chemický poplach! V boji s mravenci, komáry, vinnými muškami a dalšími nepříjemnými škůdci vám pomůžou běžné zásoby ze spíže.