Minibyt v Madridu o velikosti 36 m² je celý obložen mozaikou

26. 9. 2016
Mozaiku byste v souvislosti s bydlením nejspíš čekali za kuchyňskou linkou nebo v koupelně. Existují ale odvážlivci, kteří jsou ochotni mozaikovou výzdobou obložit úplně celý byt. A nevypadá to vůbec špatně.

_Mozaika1

V roce 2012 se do tak smělého projektu pustil majitel malinkého madridského bytu ve spolupráci se třemi španělskými designéry ze Zooco Estudio. S jednopokojovým bytem o velikosti 36 m² naložili opravdu netradičně. Místo klasické výmalby nebo tapet se nakonec rozhodli pro různobarevnou skleněnou mozaiku.

_Mozaika2

Místo stropu zrcadlo

Ale pozor, mozaika není jediným prvkem, který byl v tomto bytečku použit netradičním způsobem. Designéři si vyhráli také se zrcadlem, jímž obložili prakticky celý strop. Prostor bytu se tak opticky zvýšil a prosvětlil, protože se v zrcadle odrážejí velká okna.

_Mozaika3

Na druhou stranu tak vznikla hodně nezvyklá perspektiva, která nemusí každému úplně vyhovovat. Kdo ale v dětství dokázal strávit hodiny v zrcadlových bludištích, ten by s několika zrcadly na stropě problém mít neměl.

_Mozaika4

Jeden byt, pět zákoutí

Při členění bytu se autoři konceptu snažili umístit všechny obytné funkce interiéru podél stěn, aby uprostřed zůstal volný prostor. Je téměř neuvěřitelné, kolik zákoutí se jim v tak malinkém prostoru podařilo vytvořit. První nika slouží jako šatna, na ni navazuje odpočinkový koutek s místem pro spaní, následuje bylinková zahrádka, kuchyňský koutek s barovým posezením a koupelna.

_mozaika5

Díky mozaikovému obložení a řetězovému napojení funkčních zón působí prakticky celý byt jako jeden společný prostor. Pouze koupelna se sprchovým koutem se z něj nepatrně vyčleňuje. I tady designéři sice sáhli po obkladu z miniaturizovaných dlaždic, ale ty se liší ve tvarovém a barevném provedení i v povrchové úpravě.

Koupelna bez okna, přesto s výhledem do uličky

Zdi koupelny jsou v barvě bílé, sprchový kout tvoří naopak lesklá černá mozaika s motivem průhledu do uličky. Opět jde o optickou pomůcku, jak úzké koupelně dodat hloubku.

_Mozaika7

Mozaika podruhé

S atypickým interiérem designéři ze Zooco skutečně zabodovali, což dokazuje fakt, že dva roky po této realizaci už v Madridu navrhovali další minibyt. Opět se v něm k hlavnímu slovu dostaly mozaika a obrovská zrcadla, tentokrát si pouze vyměnily pozice – mozaika si získala místo na stropě a zrcadlo se táhne po celé stěně.

Foto: Orlando Gutierrez

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Chtějí bydlet v klidu

23. 11. 2017
Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

5 knihoven, které si vyrobíte doma

22. 11. 2017
Zařizujete byt a rozpočet vám nedovoluje si koupit pořádnou knihovnu? Pokud nechcete nechat knížky ležet ladem a jste alespoň trošku šikovní, máme pro vás tipy, jak si doma vyrobit parádní nízkorozpočtovou knihovnu vlastníma rukama.

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.