Minibyt v Madridu o velikosti 36 m² je celý obložen mozaikou

26. 9. 2016
Mozaiku byste v souvislosti s bydlením nejspíš čekali za kuchyňskou linkou nebo v koupelně. Existují ale odvážlivci, kteří jsou ochotni mozaikovou výzdobou obložit úplně celý byt. A nevypadá to vůbec špatně.

_Mozaika1

V roce 2012 se do tak smělého projektu pustil majitel malinkého madridského bytu ve spolupráci se třemi španělskými designéry ze Zooco Estudio. S jednopokojovým bytem o velikosti 36 m² naložili opravdu netradičně. Místo klasické výmalby nebo tapet se nakonec rozhodli pro různobarevnou skleněnou mozaiku.

_Mozaika2

Místo stropu zrcadlo

Ale pozor, mozaika není jediným prvkem, který byl v tomto bytečku použit netradičním způsobem. Designéři si vyhráli také se zrcadlem, jímž obložili prakticky celý strop. Prostor bytu se tak opticky zvýšil a prosvětlil, protože se v zrcadle odrážejí velká okna.

_Mozaika3

Na druhou stranu tak vznikla hodně nezvyklá perspektiva, která nemusí každému úplně vyhovovat. Kdo ale v dětství dokázal strávit hodiny v zrcadlových bludištích, ten by s několika zrcadly na stropě problém mít neměl.

_Mozaika4

Jeden byt, pět zákoutí

Při členění bytu se autoři konceptu snažili umístit všechny obytné funkce interiéru podél stěn, aby uprostřed zůstal volný prostor. Je téměř neuvěřitelné, kolik zákoutí se jim v tak malinkém prostoru podařilo vytvořit. První nika slouží jako šatna, na ni navazuje odpočinkový koutek s místem pro spaní, následuje bylinková zahrádka, kuchyňský koutek s barovým posezením a koupelna.

_mozaika5

Díky mozaikovému obložení a řetězovému napojení funkčních zón působí prakticky celý byt jako jeden společný prostor. Pouze koupelna se sprchovým koutem se z něj nepatrně vyčleňuje. I tady designéři sice sáhli po obkladu z miniaturizovaných dlaždic, ale ty se liší ve tvarovém a barevném provedení i v povrchové úpravě.

Koupelna bez okna, přesto s výhledem do uličky

Zdi koupelny jsou v barvě bílé, sprchový kout tvoří naopak lesklá černá mozaika s motivem průhledu do uličky. Opět jde o optickou pomůcku, jak úzké koupelně dodat hloubku.

_Mozaika7

Mozaika podruhé

S atypickým interiérem designéři ze Zooco skutečně zabodovali, což dokazuje fakt, že dva roky po této realizaci už v Madridu navrhovali další minibyt. Opět se v něm k hlavnímu slovu dostaly mozaika a obrovská zrcadla, tentokrát si pouze vyměnily pozice – mozaika si získala místo na stropě a zrcadlo se táhne po celé stěně.

Foto: Orlando Gutierrez

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

7 nápadů, jak si byt vyzdobit palmami

19. 4. 2018
Propadli jste kouzlu palem nejrůznějších druhů a velikostí? Tak proč je doma mít jen v květináčích? Máme pro vás pár tipů, jak si motivem palmových listů vyzdobit byt.

Jak si zútulnit byt, když jste v pronájmu

18. 4. 2018
Bydlíte v pronájmu a nechcete investovat do trvalých změn nebo vám to majitel bytu nedovolí? Poradíme vám pár triků, jak provést v pronajatém bytě pár vratných změn, a dodat tak interiéru šmrnc alespoň na dobu, kdy v něm budete bydlet.

V bývalé tovární hale vzniklo moderní 2+kk

17. 4. 2018
Většina měst s průmyslovou minulostí se musí vypořádat s industriálními zónami, které zanechal v jejich centrech hospodářský růst 19. století. Barcelona by takovým snahám mohla jít příkladem. Původní tovární oblast před očima mění v moderní místo, kde také minulý rok vznikl moderní byt s netradičně řešenými vnitřními zdmi.

Ponožky v nové roli

16. 4. 2018
Ponožky se v posledních letech staly módním doplňkem, který oživí i ten nejnudnější outfit a v obchodech jsou k sehnání ve všech odstínech a nejrůznějších vzorech. Co s nimi ale, když jsou děravé nebo jim chybí druhá do páru? Vdechněte jim nový život.

9 nápadů, jak proměnit prázdné zdi v zahradu

12. 4. 2018
Toužíte po zahrádce, ale bydlíte v malém bytě bez balkonu? Ani v takovém případě se nemusíte vzdávat svých pěstitelských plánů. Když nemáte místo na zemi, pootočte svou perspektivu o devadesát stupňů a pěstujte rostlinky na stěně.

6 nápadů, jak kreativně recyklovat plasty

11. 4. 2018
Váza, šperkovnice, nebo dokonce terárium, tím vším se mohou stát plastové obaly, když si je vezmete do parády! V následujících DIY nápadech zaručeně najdete inspiraci, co udělat s plasty, když se vám je nechce vyhodit do tříděného odpadu.

Přístavba letního minidomku o velikosti 18 m²

10. 4. 2018
Obyvatelé brazilských měst přístavby milují, však pro ně také v portugalštině mají něžně znějící výraz Puxadinho. Jednoduchými přístřešky si nejčastěji rozšiřují obytné prostory rodinných domů, ale vlastní Puxadinho si na terase nechali nedávno postavit dokonce i majitelé přízemního bytu v São Paulu.

5 nápadů, jak oživit oprýskané dveře

9. 4. 2018
Měnit kvůli oprýskaným dveřím skříně nebo si pořizovat nové vchodové dveře, protože ty staré už jsou trochu zašlé, je úplně zbytečné. Našli jsme pro vás pár šikovných tipů, díky nimž staré dveře úžasně prokouknou. Navíc takovou renovaci zvládnete snadno doma sami.

HIMO — tradiční technika drhání v moderní podobě

5. 4. 2018
Stará technika drhání, což je ruční práce s provazy, provázky a přízemi, chytila druhý dech a objevila se v novém pojetí. Kouzlení s provazy všech barev, délek a druhů je už zase in, jenom se mu začalo říkat HIMO.