Designérka si navrhla netradiční minibyt s domácí pracovnou

9. 11. 2016
Neexistuje lepší reference o schopnostech interiérového designéra než jeho vlastní bydlení. Jenže architektů, kteří by pustili veřejnost do svého privátního prostoru, moc není. Chce to pořádnou dávku odvahy, kterou ale italská designérka Silvia Allori rozhodně má.

Designérský obývák

Hned na začátku je třeba upozornit, že ačkoliv Silvia od roku 2014 řídí vlastní byznys zaměřený na konzultace v oblasti interiérového stylingu a designu, nežije si nijak nad poměry. Musí si vystačit s garsonkou s dispozicemi 1+1 a rozměry 42 m². Než se Silvia vrhla do vlastního podnikání, pracovala deset let v designérském studiu, které se věnovalo designu spojenému s jídlem. Navrhovala tedy interiéry kaváren nebo připravovala interaktivní instalace. Později se její bývalé studio začalo zajímat také o módní design.

Minimalistický obývák

Hlavně hravě

Zkušenosti nabyté v práci nakonec Silvia zužitkovala i při zařizování vlastního bydlení. Florentský byt ze 70. let minulého století, který už za dobu své existence něco zažil, se rozhodla kompletně zrekonstruovat. Protože ve své profesi často pracuje doma, potřebovala v bytě vytvořit hravé a inspirativní prostředí.

Hravý obývací pokoj

Nechtěla zůstat po celé dny připoutaná k pracovnímu stolu, proto pokoj, v němž tráví nejvíce svého času, uspořádala tak, aby tady mohla neustále popocházet i posedávat. Hlavní obytná část bytu nabízí pouhých 27 m² a plní funkci obývacího pokoje, ložnice i pracovny. Praktické vybavení této  univerzální místnosti se tak pro Silvii stalo prioritou číslo jedna.

Stylová sedačka

Mnohoúčelové objekty

Vzhledem k zálibě v podivných a funkčně nejednoznačných objektech, které při svých cestách sama vyhledává v bazarech a anticích, zvolila u sebe doma podobnou strategii. Po obvodu všech stěn místnosti vytvořila zvýšenou platformu s nejednoznačnou funkcí. Jednolité pódium totiž slouží jako úložný prostor, rozkládací postel, sofa i jako další pracovní plocha.

Praktická knihovna

Obdobně se Silvia vypořádala také se stěnami. Ty jsou obložené bílými laminátovými deskami, do nichž v několika řadách navrtala díry, kam následně připevnila poličky pro odkládání drobností a uskladnění knih. Do stěny naproti oknům pak ještě vsadila šatní skříň a výklopný pracovní stůl.

Předsíň

Izotermická fólie v hlavní roli

V bytě stojí ještě za zmínku průchozí kuchyňka s jídelnou, která propojuje vstupní předsíňku a koupelnu s hlavním pokojem. Protože je tato místnost dost frekventovaná, snažila se Silvia alespoň vizuálně oddělit samotnou kuchyňskou linku od zbytku prostoru. Rozhodla se nakonec přepažit místnost závěsem, jen místo něj použila metalickou izotermickou fólii ve zlaté barvě, která za normálních okolností slouží zcela jinému účelu – je povinnou součástí autolékárničky a tradičně se používá při poskytování první pomoci.

Plánek bytu

Foto: Simone Bossi

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.