Designérka si navrhla netradiční minibyt s domácí pracovnou

Neexistuje lepší reference o schopnostech interiérového designéra než jeho vlastní bydlení. Jenže architektů, kteří by pustili veřejnost do svého privátního prostoru, moc není. Chce to pořádnou dávku odvahy, kterou ale italská designérka Silvia Allori rozhodně má.

Designérský obývák

Hned na začátku je třeba upozornit, že ačkoliv Silvia od roku 2014 řídí vlastní byznys zaměřený na konzultace v oblasti interiérového stylingu a designu, nežije si nijak nad poměry. Musí si vystačit s garsonkou s dispozicemi 1+1 a rozměry 42 m². Než se Silvia vrhla do vlastního podnikání, pracovala deset let v designérském studiu, které se věnovalo designu spojenému s jídlem. Navrhovala tedy interiéry kaváren nebo připravovala interaktivní instalace. Později se její bývalé studio začalo zajímat také o módní design.

Minimalistický obývák

Hlavně hravě

Zkušenosti nabyté v práci nakonec Silvia zužitkovala i při zařizování vlastního bydlení. Florentský byt ze 70. let minulého století, který už za dobu své existence něco zažil, se rozhodla kompletně zrekonstruovat. Protože ve své profesi často pracuje doma, potřebovala v bytě vytvořit hravé a inspirativní prostředí.

Hravý obývací pokoj

Nechtěla zůstat po celé dny připoutaná k pracovnímu stolu, proto pokoj, v němž tráví nejvíce svého času, uspořádala tak, aby tady mohla neustále popocházet i posedávat. Hlavní obytná část bytu nabízí pouhých 27 m² a plní funkci obývacího pokoje, ložnice i pracovny. Praktické vybavení této  univerzální místnosti se tak pro Silvii stalo prioritou číslo jedna.

Stylová sedačka

Mnohoúčelové objekty

Vzhledem k zálibě v podivných a funkčně nejednoznačných objektech, které při svých cestách sama vyhledává v bazarech a anticích, zvolila u sebe doma podobnou strategii. Po obvodu všech stěn místnosti vytvořila zvýšenou platformu s nejednoznačnou funkcí. Jednolité pódium totiž slouží jako úložný prostor, rozkládací postel, sofa i jako další pracovní plocha.

Praktická knihovna

Obdobně se Silvia vypořádala také se stěnami. Ty jsou obložené bílými laminátovými deskami, do nichž v několika řadách navrtala díry, kam následně připevnila poličky pro odkládání drobností a uskladnění knih. Do stěny naproti oknům pak ještě vsadila šatní skříň a výklopný pracovní stůl.

Předsíň

Izotermická fólie v hlavní roli

V bytě stojí ještě za zmínku průchozí kuchyňka s jídelnou, která propojuje vstupní předsíňku a koupelnu s hlavním pokojem. Protože je tato místnost dost frekventovaná, snažila se Silvia alespoň vizuálně oddělit samotnou kuchyňskou linku od zbytku prostoru. Rozhodla se nakonec přepažit místnost závěsem, jen místo něj použila metalickou izotermickou fólii ve zlaté barvě, která za normálních okolností slouží zcela jinému účelu – je povinnou součástí autolékárničky a tradičně se používá při poskytování první pomoci.

Plánek bytu

Foto: Simone Bossi

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.