Designérka si navrhla netradiční minibyt s domácí pracovnou

9. 11. 2016
Neexistuje lepší reference o schopnostech interiérového designéra než jeho vlastní bydlení. Jenže architektů, kteří by pustili veřejnost do svého privátního prostoru, moc není. Chce to pořádnou dávku odvahy, kterou ale italská designérka Silvia Allori rozhodně má.

Designérský obývák

Hned na začátku je třeba upozornit, že ačkoliv Silvia od roku 2014 řídí vlastní byznys zaměřený na konzultace v oblasti interiérového stylingu a designu, nežije si nijak nad poměry. Musí si vystačit s garsonkou s dispozicemi 1+1 a rozměry 42 m². Než se Silvia vrhla do vlastního podnikání, pracovala deset let v designérském studiu, které se věnovalo designu spojenému s jídlem. Navrhovala tedy interiéry kaváren nebo připravovala interaktivní instalace. Později se její bývalé studio začalo zajímat také o módní design.

Minimalistický obývák

Hlavně hravě

Zkušenosti nabyté v práci nakonec Silvia zužitkovala i při zařizování vlastního bydlení. Florentský byt ze 70. let minulého století, který už za dobu své existence něco zažil, se rozhodla kompletně zrekonstruovat. Protože ve své profesi často pracuje doma, potřebovala v bytě vytvořit hravé a inspirativní prostředí.

Hravý obývací pokoj

Nechtěla zůstat po celé dny připoutaná k pracovnímu stolu, proto pokoj, v němž tráví nejvíce svého času, uspořádala tak, aby tady mohla neustále popocházet i posedávat. Hlavní obytná část bytu nabízí pouhých 27 m² a plní funkci obývacího pokoje, ložnice i pracovny. Praktické vybavení této  univerzální místnosti se tak pro Silvii stalo prioritou číslo jedna.

Stylová sedačka

Mnohoúčelové objekty

Vzhledem k zálibě v podivných a funkčně nejednoznačných objektech, které při svých cestách sama vyhledává v bazarech a anticích, zvolila u sebe doma podobnou strategii. Po obvodu všech stěn místnosti vytvořila zvýšenou platformu s nejednoznačnou funkcí. Jednolité pódium totiž slouží jako úložný prostor, rozkládací postel, sofa i jako další pracovní plocha.

Praktická knihovna

Obdobně se Silvia vypořádala také se stěnami. Ty jsou obložené bílými laminátovými deskami, do nichž v několika řadách navrtala díry, kam následně připevnila poličky pro odkládání drobností a uskladnění knih. Do stěny naproti oknům pak ještě vsadila šatní skříň a výklopný pracovní stůl.

Předsíň

Izotermická fólie v hlavní roli

V bytě stojí ještě za zmínku průchozí kuchyňka s jídelnou, která propojuje vstupní předsíňku a koupelnu s hlavním pokojem. Protože je tato místnost dost frekventovaná, snažila se Silvia alespoň vizuálně oddělit samotnou kuchyňskou linku od zbytku prostoru. Rozhodla se nakonec přepažit místnost závěsem, jen místo něj použila metalickou izotermickou fólii ve zlaté barvě, která za normálních okolností slouží zcela jinému účelu – je povinnou součástí autolékárničky a tradičně se používá při poskytování první pomoci.

Plánek bytu

Foto: Simone Bossi

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.