Designérka si navrhla netradiční minibyt s domácí pracovnou

Neexistuje lepší reference o schopnostech interiérového designéra než jeho vlastní bydlení. Jenže architektů, kteří by pustili veřejnost do svého privátního prostoru, moc není. Chce to pořádnou dávku odvahy, kterou ale italská designérka Silvia Allori rozhodně má.

Designérský obývák

Hned na začátku je třeba upozornit, že ačkoliv Silvia od roku 2014 řídí vlastní byznys zaměřený na konzultace v oblasti interiérového stylingu a designu, nežije si nijak nad poměry. Musí si vystačit s garsonkou s dispozicemi 1+1 a rozměry 42 m². Než se Silvia vrhla do vlastního podnikání, pracovala deset let v designérském studiu, které se věnovalo designu spojenému s jídlem. Navrhovala tedy interiéry kaváren nebo připravovala interaktivní instalace. Později se její bývalé studio začalo zajímat také o módní design.

Minimalistický obývák

Hlavně hravě

Zkušenosti nabyté v práci nakonec Silvia zužitkovala i při zařizování vlastního bydlení. Florentský byt ze 70. let minulého století, který už za dobu své existence něco zažil, se rozhodla kompletně zrekonstruovat. Protože ve své profesi často pracuje doma, potřebovala v bytě vytvořit hravé a inspirativní prostředí.

Hravý obývací pokoj

Nechtěla zůstat po celé dny připoutaná k pracovnímu stolu, proto pokoj, v němž tráví nejvíce svého času, uspořádala tak, aby tady mohla neustále popocházet i posedávat. Hlavní obytná část bytu nabízí pouhých 27 m² a plní funkci obývacího pokoje, ložnice i pracovny. Praktické vybavení této  univerzální místnosti se tak pro Silvii stalo prioritou číslo jedna.

Stylová sedačka

Mnohoúčelové objekty

Vzhledem k zálibě v podivných a funkčně nejednoznačných objektech, které při svých cestách sama vyhledává v bazarech a anticích, zvolila u sebe doma podobnou strategii. Po obvodu všech stěn místnosti vytvořila zvýšenou platformu s nejednoznačnou funkcí. Jednolité pódium totiž slouží jako úložný prostor, rozkládací postel, sofa i jako další pracovní plocha.

Praktická knihovna

Obdobně se Silvia vypořádala také se stěnami. Ty jsou obložené bílými laminátovými deskami, do nichž v několika řadách navrtala díry, kam následně připevnila poličky pro odkládání drobností a uskladnění knih. Do stěny naproti oknům pak ještě vsadila šatní skříň a výklopný pracovní stůl.

Předsíň

Izotermická fólie v hlavní roli

V bytě stojí ještě za zmínku průchozí kuchyňka s jídelnou, která propojuje vstupní předsíňku a koupelnu s hlavním pokojem. Protože je tato místnost dost frekventovaná, snažila se Silvia alespoň vizuálně oddělit samotnou kuchyňskou linku od zbytku prostoru. Rozhodla se nakonec přepažit místnost závěsem, jen místo něj použila metalickou izotermickou fólii ve zlaté barvě, která za normálních okolností slouží zcela jinému účelu – je povinnou součástí autolékárničky a tradičně se používá při poskytování první pomoci.

Plánek bytu

Foto: Simone Bossi

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Udělejte si citrónové léto

Pusťte o prázdninách do svých interiérů veselé barvy, hravost a svěžest. Jedním ze způsobů, jak to udělat, může být třeba sázka na citróny. Ukážeme vám pár příkladů, jak citrónové dekorace dokáží domov rozveselit.

Ondřej Platzer: Rád mám něco originálního

Jeho byt v pánském stylu zaujme na první pohled. Paletový nábytek, který si sám navrhuje, doplňují prvky komiksové grafiky. V budoucnu si pětadvacetiletý Ondřej představuje prostorný byt s terasou na kraji města.

Posuvná stěna vám z garsonky udělá klidně i 5+1

Posuvné systémy umí v malém interiéru ušetřit docela dost cenného prostoru. Asi nejčastěji narazíte na posuvné dveře u velkých šatních skříní nebo sprchových koutů. Designéři malých bytů využívají posuvné dveře také jako předěly mezi místnostmi. Praktickým posuvem ovšem nemusí být pouze dveře, může jím být dokonce i celá stěna!

Z naší zkušenosti: Spořit? Na co, panebože, na co!

Právě tak reagovala moje kamarádka Petra, když přišla řeč na spoření. „Když budu potřebovat, tak si na všechno půjčím. Teď si chci užívat,“ takhle tu diskusi uzavřela a popravdě podobně uvažuje dost lidí. Ono to totiž takhle jde, jenže jako skoro všechno, i toto řešení má svá ale.

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.