Milán uzavřel kapitolu severského minimalismu, nové hity přicházejí z jihu

13. 5. 2015
Autor: Iri Novak
Časy se mění a designové trendy taky. Ty aktuální v polovině dubna představila milánská přehlídka Salone del Mobile, jejíž 54. ročník letos potvrdil, že nadvláda skandinávského designu je u konce.

Čisté linie, pastelové barvy a důraz na funkci, které jsou pro tamější nábytek a doplňky charakteristické, samozřejmě jen tak nezmizí ze světa. Proč by taky měly, když tak skvěle fungují. Jen už se na ně nebude upínat tak velká pozornost. Navzdory své dokonalosti totiž mají jeden výrazný nedostatek. Po čase začnou nudit. Není tedy divu, že jsou designéři hladoví po něčem zábavnějším. Divoké rytmy Afriky a Jižní Ameriky a jejich syté barvy dodaly letošnímu Milánu potřebnou šťávu, která se z Itálie postupně rozšíří do celého světa.

Africká inspirace, evropské provedení

Evropští designéři africké prvky samozřejmě nepřevzali doslova, spíše se jimi inspirovali. Španělský designér Jaime Hayon si například představil, jak vtipné by bylo, kdyby vám šaškující opice servírovala jídlo. Nabídla by vám tác s ovocem a přitom by se drbala na hlavě. Svou představu nakreslil na papír, a když si uvědomil, že podobné stolky se v afrických zemích dávno vyrábí, rozhodl se pro nové řešení. Místo typického dřeva použil stavební beton. Opice je tak nejen vtipná, ale také dostatečně odolná, aby se jako stolek dala použít vevnitř i venku. O její výrobu se postarala firma BD Barcelona Design, která prezentaci novinky podpořila v Miláně obří opičí sochou. 

1024x_pastedGraphic-4 1024x_pastedGraphic

Africkými stolky se inspiroval také talentovaný Brit Sebastian Bergne, který potvrzuje nepsané pravidlo o kučeravých designérech. Čím víc kudrn, tím víc nápadů. Jeho stolek Shorty je tak zároveň stoličkou i úložnou jednotkou. Využít se dá také třeba jako chladicí box na šampaňské, a pokud se vám alespoň trochu vlní vlasy, určitě vymyslíte další možnosti, jak vám tenhle kousek může zpříjemnit život. Multifunkční plastovou stoličku vyrobila mladá firma TOG s brazilskými kořeny, která se zrodila právě na loňském ročníku Salone del Mobile. 

1024x768_pastedGraphic-2

Jižní rytmy přivezla do Milána také italská módní a lifestylová značka Marni, v jejíž expozici si člověk připadal jako na ovocném trhu v Bogotě. Tropické ovoce bylo servírované v drátěných dózách ve tvaru hrušky a na posezení byly připravené proutěné stoličky, jejichž výrazné barvy připomínaly moře, pláž a letní slunce. Nábytek i doplňky z nové kolekce jsou výsledkem ruční práce skupiny kolumbijských žen, jejichž emancipaci a nezávislost značka podporuje.

1024x768_pastedGraphic-6

 Nový hit Milána?

Nebýt tam! Na milánskou přehlídku designu letos dorazilo 310 840 návštěvníků, což je o téměř 50 000 méně než loni. Vyšší mohlo být i číslo 2106 – tedy počet letošních vystavovatelů. Ne všichni, kteří měli v Miláně co ukázat, totiž dorazili. Francouzská společnost Moustache například účast na italské přehlídce považuje z ekonomických důvodů za neefektivní, a tak svoje novinky představila prostřednictvím videa. To na jejím webu bylo možné zhlédnout od 14. dubna – tedy v den zahájení akce. Třeba tenhle krok znamená začátek nové éry, jak se v příštích letech bude prezentovat světový design.

1024x768_pastedGraphic-3

Foto: BD BarcelonaSebastian Bergne , Marni, Moustache

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.