Milán uzavřel kapitolu severského minimalismu, nové hity přicházejí z jihu

13. 5. 2015
Autor: Iri Novak
Časy se mění a designové trendy taky. Ty aktuální v polovině dubna představila milánská přehlídka Salone del Mobile, jejíž 54. ročník letos potvrdil, že nadvláda skandinávského designu je u konce.

Čisté linie, pastelové barvy a důraz na funkci, které jsou pro tamější nábytek a doplňky charakteristické, samozřejmě jen tak nezmizí ze světa. Proč by taky měly, když tak skvěle fungují. Jen už se na ně nebude upínat tak velká pozornost. Navzdory své dokonalosti totiž mají jeden výrazný nedostatek. Po čase začnou nudit. Není tedy divu, že jsou designéři hladoví po něčem zábavnějším. Divoké rytmy Afriky a Jižní Ameriky a jejich syté barvy dodaly letošnímu Milánu potřebnou šťávu, která se z Itálie postupně rozšíří do celého světa.

Africká inspirace, evropské provedení

Evropští designéři africké prvky samozřejmě nepřevzali doslova, spíše se jimi inspirovali. Španělský designér Jaime Hayon si například představil, jak vtipné by bylo, kdyby vám šaškující opice servírovala jídlo. Nabídla by vám tác s ovocem a přitom by se drbala na hlavě. Svou představu nakreslil na papír, a když si uvědomil, že podobné stolky se v afrických zemích dávno vyrábí, rozhodl se pro nové řešení. Místo typického dřeva použil stavební beton. Opice je tak nejen vtipná, ale také dostatečně odolná, aby se jako stolek dala použít vevnitř i venku. O její výrobu se postarala firma BD Barcelona Design, která prezentaci novinky podpořila v Miláně obří opičí sochou. 

1024x_pastedGraphic-4 1024x_pastedGraphic

Africkými stolky se inspiroval také talentovaný Brit Sebastian Bergne, který potvrzuje nepsané pravidlo o kučeravých designérech. Čím víc kudrn, tím víc nápadů. Jeho stolek Shorty je tak zároveň stoličkou i úložnou jednotkou. Využít se dá také třeba jako chladicí box na šampaňské, a pokud se vám alespoň trochu vlní vlasy, určitě vymyslíte další možnosti, jak vám tenhle kousek může zpříjemnit život. Multifunkční plastovou stoličku vyrobila mladá firma TOG s brazilskými kořeny, která se zrodila právě na loňském ročníku Salone del Mobile. 

1024x768_pastedGraphic-2

Jižní rytmy přivezla do Milána také italská módní a lifestylová značka Marni, v jejíž expozici si člověk připadal jako na ovocném trhu v Bogotě. Tropické ovoce bylo servírované v drátěných dózách ve tvaru hrušky a na posezení byly připravené proutěné stoličky, jejichž výrazné barvy připomínaly moře, pláž a letní slunce. Nábytek i doplňky z nové kolekce jsou výsledkem ruční práce skupiny kolumbijských žen, jejichž emancipaci a nezávislost značka podporuje.

1024x768_pastedGraphic-6

 Nový hit Milána?

Nebýt tam! Na milánskou přehlídku designu letos dorazilo 310 840 návštěvníků, což je o téměř 50 000 méně než loni. Vyšší mohlo být i číslo 2106 – tedy počet letošních vystavovatelů. Ne všichni, kteří měli v Miláně co ukázat, totiž dorazili. Francouzská společnost Moustache například účast na italské přehlídce považuje z ekonomických důvodů za neefektivní, a tak svoje novinky představila prostřednictvím videa. To na jejím webu bylo možné zhlédnout od 14. dubna – tedy v den zahájení akce. Třeba tenhle krok znamená začátek nové éry, jak se v příštích letech bude prezentovat světový design.

1024x768_pastedGraphic-3

Foto: BD BarcelonaSebastian Bergne , Marni, Moustache

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.