Milán uzavřel kapitolu severského minimalismu, nové hity přicházejí z jihu

Autor: Iri Novak
Časy se mění a designové trendy taky. Ty aktuální v polovině dubna představila milánská přehlídka Salone del Mobile, jejíž 54. ročník letos potvrdil, že nadvláda skandinávského designu je u konce.

Čisté linie, pastelové barvy a důraz na funkci, které jsou pro tamější nábytek a doplňky charakteristické, samozřejmě jen tak nezmizí ze světa. Proč by taky měly, když tak skvěle fungují. Jen už se na ně nebude upínat tak velká pozornost. Navzdory své dokonalosti totiž mají jeden výrazný nedostatek. Po čase začnou nudit. Není tedy divu, že jsou designéři hladoví po něčem zábavnějším. Divoké rytmy Afriky a Jižní Ameriky a jejich syté barvy dodaly letošnímu Milánu potřebnou šťávu, která se z Itálie postupně rozšíří do celého světa.

Africká inspirace, evropské provedení

Evropští designéři africké prvky samozřejmě nepřevzali doslova, spíše se jimi inspirovali. Španělský designér Jaime Hayon si například představil, jak vtipné by bylo, kdyby vám šaškující opice servírovala jídlo. Nabídla by vám tác s ovocem a přitom by se drbala na hlavě. Svou představu nakreslil na papír, a když si uvědomil, že podobné stolky se v afrických zemích dávno vyrábí, rozhodl se pro nové řešení. Místo typického dřeva použil stavební beton. Opice je tak nejen vtipná, ale také dostatečně odolná, aby se jako stolek dala použít vevnitř i venku. O její výrobu se postarala firma BD Barcelona Design, která prezentaci novinky podpořila v Miláně obří opičí sochou. 

1024x_pastedGraphic-4 1024x_pastedGraphic

Africkými stolky se inspiroval také talentovaný Brit Sebastian Bergne, který potvrzuje nepsané pravidlo o kučeravých designérech. Čím víc kudrn, tím víc nápadů. Jeho stolek Shorty je tak zároveň stoličkou i úložnou jednotkou. Využít se dá také třeba jako chladicí box na šampaňské, a pokud se vám alespoň trochu vlní vlasy, určitě vymyslíte další možnosti, jak vám tenhle kousek může zpříjemnit život. Multifunkční plastovou stoličku vyrobila mladá firma TOG s brazilskými kořeny, která se zrodila právě na loňském ročníku Salone del Mobile. 

1024x768_pastedGraphic-2

Jižní rytmy přivezla do Milána také italská módní a lifestylová značka Marni, v jejíž expozici si člověk připadal jako na ovocném trhu v Bogotě. Tropické ovoce bylo servírované v drátěných dózách ve tvaru hrušky a na posezení byly připravené proutěné stoličky, jejichž výrazné barvy připomínaly moře, pláž a letní slunce. Nábytek i doplňky z nové kolekce jsou výsledkem ruční práce skupiny kolumbijských žen, jejichž emancipaci a nezávislost značka podporuje.

1024x768_pastedGraphic-6

 Nový hit Milána?

Nebýt tam! Na milánskou přehlídku designu letos dorazilo 310 840 návštěvníků, což je o téměř 50 000 méně než loni. Vyšší mohlo být i číslo 2106 – tedy počet letošních vystavovatelů. Ne všichni, kteří měli v Miláně co ukázat, totiž dorazili. Francouzská společnost Moustache například účast na italské přehlídce považuje z ekonomických důvodů za neefektivní, a tak svoje novinky představila prostřednictvím videa. To na jejím webu bylo možné zhlédnout od 14. dubna – tedy v den zahájení akce. Třeba tenhle krok znamená začátek nové éry, jak se v příštích letech bude prezentovat světový design.

1024x768_pastedGraphic-3

Foto: BD BarcelonaSebastian Bergne , Marni, Moustache

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.