Mezinárodní hračky k Mezinárodnímu dni dětí

1. 6. 2015
Autor: Iri Novak
Den dětí se prvního června slaví po celém světě, hračky, které k němu děti dostávají, se ale v různých zemích liší. Pojďme se podívat, jaké hračky jsou pro tu kterou zemi typické.

pastedGraphic-4

Česká republika – umíme to se dřevem

Naše země je známá tradicí dřevěných hraček, která u nás pořád přetrvává. Pokračuje se ve výrobě hraček s dlouholetou historií a zároveň se tvoří hračky nové. Dřevěný nábytek a dekorace pro děti vyrábí třeba designové truhlářství Matela (matelaoriginal.com) nebo mladá česká značka The Three Trees (tethreetrees.cz). V 70. letech, kdy se plast stal všeobecně oblíbeným materiálem, uvedla značka fatra (efatra.cz) na trh plastové hračky od Libuše Niklové, které jsou posledních pár let opět v oblibě. České hračky na jednom místě najdete od loňské zimy v obchodě Hugo chodí bos (hugochodibos.cz).

pastedGraphic

Francie – design nade vše

Tahle země má nesmírně talentované ilustrátory, což se projevuje i v designu zdejších hraček. Proslulá je značka Djeco, která nabízí krásně ilustrované skládačky, kreativní sady i tapety. Výtvarným zpracováním vynikají také hračky společnosti Moulin Roty, která umí děti zaujmout. Vymyslela pro ně třeba špionážní foťák se zrcátkem, díky kterému můžete pozorovat okolí, aniž by někdo tušil, kam se doopravdy díváte. Hračky výtvarně laděných francouzských značek u nás koupíte třeba v obchodech Ookidoo (ookidoo.cz) nebo Hračkotéka (hrackoteka.cz).

pastedGraphic-5

Holandsko – máme rádi zvířátka z kartonu

Kreativní země, ve které se zformovala řada revolučních uměleckých skupin, je originální i v oblasti designu pro děti. Ty si díky značce Kidsonroof (dnes Studio Roof) můžou hrát třeba v kartónovém domečku, který firma uvedla na trh v roce 2005. K domku brzy přibyla také kuchyňka, vesmírná loď a skládanky zvířat nebo dopravních prostředků. Zajímavým projektem posledních let je take Rafa-kids (rafa-kids.com) – značka dětského nábytku, který vyniká kvalitním zpracováním a nadčasovým designem a umně kombinuje staré a nové věci.

pastedGraphic-2

Švédsko – nabarvi si koníka

Asi nejznámější švédskou hračkou, která zároveň slouží jako dekorace, je Dala Horse – dřevěný koník, který se v dávné švédské historii začal vyrábět v kraji Dalarna. Celosvětovou proslulost mu zajistila Světová výstava pořádaná v New Yorku v roce 1939. A trendy pro děti se ve Švédsku tvoří také díky značce Ikea, která ty aktuální představila letos v květnu. Jde o kolekci Lattjo, která je zaměřená na společné hraní rodičů s dětmi. Zahrnuje stolní hry, kostýmy nebo třeba bambusovou obruč Hula Hoop. Novou kolekci pro děti Ikea (ikea.cz) zařadí do prodeje letos v listopadu.

pastedGraphic-3

Japonsko

Zemi, kde se rodí ty nejbizarnější designérské úlety, zastupuje v našem výčtu My Sweet Dog, tahací pejsek na provázku, jehož autorem je malíř a sochař Yoshitomo Nara. Ten mimo jiné proslul svými obrázky děsivých holčiček, které se vám z jeho obrazů upřeně dívají do očí. Tvorbou pro děti se zabývají také japonské ilustrátorky Yukiko Taima a Matsumoko Saki, které jsou nyní na zahraniční stáži na pražské Uměleckoprůmyslové škole.

pastedGraphic-1

Foto:  OeufNyc.comMatelaOriginal.comMoulinroty.comStudioRoof.comRetroToGo.comOokidoo.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.