Mezinárodní hračky k Mezinárodnímu dni dětí

1. 6. 2015
Autor: Iri Novak
Den dětí se prvního června slaví po celém světě, hračky, které k němu děti dostávají, se ale v různých zemích liší. Pojďme se podívat, jaké hračky jsou pro tu kterou zemi typické.

pastedGraphic-4

Česká republika – umíme to se dřevem

Naše země je známá tradicí dřevěných hraček, která u nás pořád přetrvává. Pokračuje se ve výrobě hraček s dlouholetou historií a zároveň se tvoří hračky nové. Dřevěný nábytek a dekorace pro děti vyrábí třeba designové truhlářství Matela (matelaoriginal.com) nebo mladá česká značka The Three Trees (tethreetrees.cz). V 70. letech, kdy se plast stal všeobecně oblíbeným materiálem, uvedla značka fatra (efatra.cz) na trh plastové hračky od Libuše Niklové, které jsou posledních pár let opět v oblibě. České hračky na jednom místě najdete od loňské zimy v obchodě Hugo chodí bos (hugochodibos.cz).

pastedGraphic

Francie – design nade vše

Tahle země má nesmírně talentované ilustrátory, což se projevuje i v designu zdejších hraček. Proslulá je značka Djeco, která nabízí krásně ilustrované skládačky, kreativní sady i tapety. Výtvarným zpracováním vynikají také hračky společnosti Moulin Roty, která umí děti zaujmout. Vymyslela pro ně třeba špionážní foťák se zrcátkem, díky kterému můžete pozorovat okolí, aniž by někdo tušil, kam se doopravdy díváte. Hračky výtvarně laděných francouzských značek u nás koupíte třeba v obchodech Ookidoo (ookidoo.cz) nebo Hračkotéka (hrackoteka.cz).

pastedGraphic-5

Holandsko – máme rádi zvířátka z kartonu

Kreativní země, ve které se zformovala řada revolučních uměleckých skupin, je originální i v oblasti designu pro děti. Ty si díky značce Kidsonroof (dnes Studio Roof) můžou hrát třeba v kartónovém domečku, který firma uvedla na trh v roce 2005. K domku brzy přibyla také kuchyňka, vesmírná loď a skládanky zvířat nebo dopravních prostředků. Zajímavým projektem posledních let je take Rafa-kids (rafa-kids.com) – značka dětského nábytku, který vyniká kvalitním zpracováním a nadčasovým designem a umně kombinuje staré a nové věci.

pastedGraphic-2

Švédsko – nabarvi si koníka

Asi nejznámější švédskou hračkou, která zároveň slouží jako dekorace, je Dala Horse – dřevěný koník, který se v dávné švédské historii začal vyrábět v kraji Dalarna. Celosvětovou proslulost mu zajistila Světová výstava pořádaná v New Yorku v roce 1939. A trendy pro děti se ve Švédsku tvoří také díky značce Ikea, která ty aktuální představila letos v květnu. Jde o kolekci Lattjo, která je zaměřená na společné hraní rodičů s dětmi. Zahrnuje stolní hry, kostýmy nebo třeba bambusovou obruč Hula Hoop. Novou kolekci pro děti Ikea (ikea.cz) zařadí do prodeje letos v listopadu.

pastedGraphic-3

Japonsko

Zemi, kde se rodí ty nejbizarnější designérské úlety, zastupuje v našem výčtu My Sweet Dog, tahací pejsek na provázku, jehož autorem je malíř a sochař Yoshitomo Nara. Ten mimo jiné proslul svými obrázky děsivých holčiček, které se vám z jeho obrazů upřeně dívají do očí. Tvorbou pro děti se zabývají také japonské ilustrátorky Yukiko Taima a Matsumoko Saki, které jsou nyní na zahraniční stáži na pražské Uměleckoprůmyslové škole.

pastedGraphic-1

Foto:  OeufNyc.comMatelaOriginal.comMoulinroty.comStudioRoof.comRetroToGo.comOokidoo.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.