Mezinárodní hračky k Mezinárodnímu dni dětí

Autor: Iri Novak
Den dětí se prvního června slaví po celém světě, hračky, které k němu děti dostávají, se ale v různých zemích liší. Pojďme se podívat, jaké hračky jsou pro tu kterou zemi typické.

pastedGraphic-4

Česká republika – umíme to se dřevem

Naše země je známá tradicí dřevěných hraček, která u nás pořád přetrvává. Pokračuje se ve výrobě hraček s dlouholetou historií a zároveň se tvoří hračky nové. Dřevěný nábytek a dekorace pro děti vyrábí třeba designové truhlářství Matela (matelaoriginal.com) nebo mladá česká značka The Three Trees (tethreetrees.cz). V 70. letech, kdy se plast stal všeobecně oblíbeným materiálem, uvedla značka fatra (efatra.cz) na trh plastové hračky od Libuše Niklové, které jsou posledních pár let opět v oblibě. České hračky na jednom místě najdete od loňské zimy v obchodě Hugo chodí bos (hugochodibos.cz).

pastedGraphic

Francie – design nade vše

Tahle země má nesmírně talentované ilustrátory, což se projevuje i v designu zdejších hraček. Proslulá je značka Djeco, která nabízí krásně ilustrované skládačky, kreativní sady i tapety. Výtvarným zpracováním vynikají také hračky společnosti Moulin Roty, která umí děti zaujmout. Vymyslela pro ně třeba špionážní foťák se zrcátkem, díky kterému můžete pozorovat okolí, aniž by někdo tušil, kam se doopravdy díváte. Hračky výtvarně laděných francouzských značek u nás koupíte třeba v obchodech Ookidoo (ookidoo.cz) nebo Hračkotéka (hrackoteka.cz).

pastedGraphic-5

Holandsko – máme rádi zvířátka z kartonu

Kreativní země, ve které se zformovala řada revolučních uměleckých skupin, je originální i v oblasti designu pro děti. Ty si díky značce Kidsonroof (dnes Studio Roof) můžou hrát třeba v kartónovém domečku, který firma uvedla na trh v roce 2005. K domku brzy přibyla také kuchyňka, vesmírná loď a skládanky zvířat nebo dopravních prostředků. Zajímavým projektem posledních let je take Rafa-kids (rafa-kids.com) – značka dětského nábytku, který vyniká kvalitním zpracováním a nadčasovým designem a umně kombinuje staré a nové věci.

pastedGraphic-2

Švédsko – nabarvi si koníka

Asi nejznámější švédskou hračkou, která zároveň slouží jako dekorace, je Dala Horse – dřevěný koník, který se v dávné švédské historii začal vyrábět v kraji Dalarna. Celosvětovou proslulost mu zajistila Světová výstava pořádaná v New Yorku v roce 1939. A trendy pro děti se ve Švédsku tvoří také díky značce Ikea, která ty aktuální představila letos v květnu. Jde o kolekci Lattjo, která je zaměřená na společné hraní rodičů s dětmi. Zahrnuje stolní hry, kostýmy nebo třeba bambusovou obruč Hula Hoop. Novou kolekci pro děti Ikea (ikea.cz) zařadí do prodeje letos v listopadu.

pastedGraphic-3

Japonsko

Zemi, kde se rodí ty nejbizarnější designérské úlety, zastupuje v našem výčtu My Sweet Dog, tahací pejsek na provázku, jehož autorem je malíř a sochař Yoshitomo Nara. Ten mimo jiné proslul svými obrázky děsivých holčiček, které se vám z jeho obrazů upřeně dívají do očí. Tvorbou pro děti se zabývají také japonské ilustrátorky Yukiko Taima a Matsumoko Saki, které jsou nyní na zahraniční stáži na pražské Uměleckoprůmyslové škole.

pastedGraphic-1

Foto:  OeufNyc.comMatelaOriginal.comMoulinroty.comStudioRoof.comRetroToGo.comOokidoo.com

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.