Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Námořnický byt jako na lodi

Dvě koupelny, dvě mezipatra i spaní pro osm lidí na 2+kk?

Městečko Minori se pyšní typicky středomořskou atmosférou a není vůbec divu, že kdysi patřilo mezi oblíbené prázdninové destinace římské aristokracie, po níž tu zůstaly osobité staré domy. Bydlení ve druhém patře jednoho takového postaršího bytového domu se samostatným vstupem přes dvůr přilákalo i hodně společenskou rodinku. Ta si k sobě ráda a často zve početné návštěvy a ani omezený prostor ji nezastaví. Na pouhých 33 m² proto potřebovala zařídit rovnou 2 koupelny a vytvořit spaní až pro 8 lidí.

A když zrovna nebydlíte v námořnickém bytě, vyrazte alespoň na pláž s cool osuškami za zvýhodněnou cenu.

Námořnickyý byt jako na lodi

Bydlení u moře jako na lodi

Jelikož si původní stav vybydleného bytu žádal kompletní rekonstrukci a hodně šikovné nápady, oslovili noví majitelé profesionály ze Studio Ricciardi Architetti. Vzhledem k omezenému prostoru, ambiciózním požadavkům, hravému duchu rodiny i přímořské lokalitě přišli architekti s nápadem, že interiér přetvoří do námořnického stylu.

Námořnický byt jako na lodi

Dekorace pro staré mořské vlky

A tak se pustili do projektu s výstižným názvem La Barca (tj. loď). Interiér ozdobili typickou námořnickou kombinací. Bíléstěny vyvažují ručně malovanou keramickou dlažbou v modré barvě s dekorem vln, která je položená na podlaze. Tento základ ještě doplňují dekorace v sytě žlutém odstínu. Doplňky jsou vybrané opravdu pečlivě. Interiér zdobí pádla, lodní okýnka, záchranný kruh i cedule s tematickými nápisy. Jedinečné jsou i majáky s integrovaným osvětlením, které vystupují ze stěn v obou koupelnách.

Námořnický byt jako na lodi

Ložnice à la lodní kajuta

Byt se dělí na dva pokoje, kuchyňský koutek a dvě mezipatra. Nejsoukromější místností je manželská ložnice. Má připomínat pohodlnou lodní kajutu a to se jí také daří. Nabízí dvoulůžkovou postel, šatní skříň i komody pod okny, samostatnou koupelnu s toaletou, bidetem i sprchovým koutem a vlastní balkónek. V ložnici se také nachází první mezipatro se dvěma lůžky na spaní, které je přístupné po žebříku.

Námořnický byt jako na lodi

Společenská místnost pro společenskou rodinu

Druhou místností je hlavní obytná část bytu. Dvě pohovky se tu dají využít k přespání pro dva hosty a z obytné části pak ještě vedou schůdky do druhého mezipatra bytu se dvěma posledními postelemi.

Námořnický byt jako na lodi

Rohová kuchyně je slušně vybavená, nechybí dvojitý dřez, indukční deska ani lednice. Vedle stojící jídelní stůl se dá univerzálně využívat jako kuchyňský ostrůvek nebo konferenční stolek, jak je zrovna třeba.

Mrkněte taky na našich šest rad, jak si zařídit byt po námořnicku.

Námořnický byt jako na lodi

Naplno využitá kapacita úložných prostor

Úložné prostory jsou pro malý interiér La Barcy zásadní. Úložiště jsou k dispozici téměř všude,  žádné místo nezůstalo nevyužité. Jako šuplíky tu třeba fungují vysouvací schodišťové stupně vedoucí do mezipatra. Skladovací kapacitu nabízejí i lavice na sezení. Skříňky a police zase skvěle využívají prostor u stropu nebo v chodbě pod okny, kde jsou schované skládací židle i pračka.

Námořnický byt jako na lodi

Foto: Paolo Salvatore Langella

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.

Brazilští architekti vykouzlili na 27 m² parádní byt

24. 7. 2018
V Sao Paulu je přelidněno a bytů je žalostně málo, takže místní lidé často bydlí v hodně malých bytech. Když se ale skromný prostor svěří do rukou šikovným architektům, dá se z něj udělat příjemné bydlení. A přesně to se stalo i v případě studia o velikosti pouhých 27 m².