Malinký mezonet z Madridu

6. 2. 2018
Vysoký strop a šikovný designér stojí za vznikem vzdušného městského studia mezonetového typu. Autorem jeho vizuální podoby je Andrey Barinov, který rád posouvá hranice malometrážního bydlení. Nedávno jsme psali o jeho projektu na Tchaj-wanu, další limity menšího interiéru otestoval naposledy v minulém roce, kdy dostal na starost projekt ve španělském Madridu.

Barinov navrhl design bytového studia pravidelného a protáhlého tvaru s půdorysem o velikosti 26,8 m². Největší výhodu interiéru představuje vysoký strop. Ten bytu dodává nejen na zajímavosti a vzdušnosti, ale především mu umožňuje vertikální rozčlenění celého prostoru, a tím i navyšuje užitnou plochu na pohodlnějších 36 m².

Jeden byt ve třech výškách

Interiér se tyčí hned do tří výškových rovin. Nejníže položená úroveň bytu je z provozního hlediska nejvytíženější. Začíná totiž vstupním zádveřím s velkou šatní skříní. Přímo z předsíně se rovnou vchází do koupelny, vedle které je umístěná jídelna. Naproti ní ještě leží malá, ale slušně vybavená kuchyně.

Malý mezonet ve velkém stylu

Do střední výškové úrovně bytu, která by se dala nazvat společensko-relaxační zónou, vedou dva schody rovnou z kuchyně. Důležitý optický předěl a současně i úsporně zakomponovaný praktický prvek tu představuje barový pult, který hraje roli jídelního stolu. Pult vzhledem k odstupňování prostoru převyšuje podlahu střední úrovně bytu jen o několik centimetrů a šikovně oba prostory rozděluje.

Industriální základ dolaďují nepřehlédnutelné dekorace

Hlavní společenská místnost si zakládá na otevřenosti a působí velmi prostorně. Jasně se zde pojí moderní minimalistický záměr s industriálními prvky, které se nejzřetelněji projevují ve volbě povrchu podlahy, stěn i barového pultu s texturou betonu. Upomínka na průmyslové tovární haly se ale promítla i do volby svítidel. Oživení designu vnášejí do prostoru výrazné barevné akcenty v podobě kontrastních dekorací i části nábytkového vybavení.

Zdání loftového bydlení 

Prosklené shrnovací dveře dovolují maximální propojení společenské místnosti s balkonem. Během teplotně příjemných dnů a večerů, kterých si Španělé během roku užívají výrazně víc než my, se tak právě balkon stává nedílnou součástí bytu. Opět navyšuje jeho podlahovou plochu, a v celém interiéru navíc pomáhá vyvolat dojem loftového bydlení.

Mezipatro patří ložnici

Nejvýše položená úroveň bytu je vyhrazena pro ložnici. Designér ji umístil do mezipatra se záměrem zachovat v ní co nejvíce soukromí. Do ložnice vede minimalistické schodiště, jehož jednotlivé stupně slouží jako úložné prostory přístupné z jídelny pod ložnicí. Zóny v bytě se neliší jen vertikálním umístěním, ale i zvoleným stylem. Ložnice sází oproti zbytku interiéru na tlumenější, ačkoliv stále výrazný design. Tmavý dekor dřeva designér aplikoval na podlahu i skříňky nad postelí. Neodpustil si ovšem trochu experimentování a za čelo zapuštěné manželské postele netradičně umístil pruh metalické tapety se zlatavými odlesky.

Ložnici Barinov vybavil zapuštěnou manželskou postelí. Proti ní umístil nízký mramorový stolek, nad nímž se spouští promítací plátno. Po celé délce stěny za postelí nechal namontovat velkokapacitní úložné skříňky, které doplnil o patro níže uloženou nábytkovou stěnou naproti gauči. Nad tou pak úložiště završuje policová knihovna vyplňující prostor až ke stropu, která je dostupná po žebříku.

Foto: Andrey Barinov

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.