Malinký mezonet z Madridu

6. 2. 2018
Vysoký strop a šikovný designér stojí za vznikem vzdušného městského studia mezonetového typu. Autorem jeho vizuální podoby je Andrey Barinov, který rád posouvá hranice malometrážního bydlení. Nedávno jsme psali o jeho projektu na Tchaj-wanu, další limity menšího interiéru otestoval naposledy v minulém roce, kdy dostal na starost projekt ve španělském Madridu.

Barinov navrhl design bytového studia pravidelného a protáhlého tvaru s půdorysem o velikosti 26,8 m². Největší výhodu interiéru představuje vysoký strop. Ten bytu dodává nejen na zajímavosti a vzdušnosti, ale především mu umožňuje vertikální rozčlenění celého prostoru, a tím i navyšuje užitnou plochu na pohodlnějších 36 m².

Jeden byt ve třech výškách

Interiér se tyčí hned do tří výškových rovin. Nejníže položená úroveň bytu je z provozního hlediska nejvytíženější. Začíná totiž vstupním zádveřím s velkou šatní skříní. Přímo z předsíně se rovnou vchází do koupelny, vedle které je umístěná jídelna. Naproti ní ještě leží malá, ale slušně vybavená kuchyně.

Malý mezonet ve velkém stylu

Do střední výškové úrovně bytu, která by se dala nazvat společensko-relaxační zónou, vedou dva schody rovnou z kuchyně. Důležitý optický předěl a současně i úsporně zakomponovaný praktický prvek tu představuje barový pult, který hraje roli jídelního stolu. Pult vzhledem k odstupňování prostoru převyšuje podlahu střední úrovně bytu jen o několik centimetrů a šikovně oba prostory rozděluje.

Industriální základ dolaďují nepřehlédnutelné dekorace

Hlavní společenská místnost si zakládá na otevřenosti a působí velmi prostorně. Jasně se zde pojí moderní minimalistický záměr s industriálními prvky, které se nejzřetelněji projevují ve volbě povrchu podlahy, stěn i barového pultu s texturou betonu. Upomínka na průmyslové tovární haly se ale promítla i do volby svítidel. Oživení designu vnášejí do prostoru výrazné barevné akcenty v podobě kontrastních dekorací i části nábytkového vybavení.

Zdání loftového bydlení 

Prosklené shrnovací dveře dovolují maximální propojení společenské místnosti s balkonem. Během teplotně příjemných dnů a večerů, kterých si Španělé během roku užívají výrazně víc než my, se tak právě balkon stává nedílnou součástí bytu. Opět navyšuje jeho podlahovou plochu, a v celém interiéru navíc pomáhá vyvolat dojem loftového bydlení.

Mezipatro patří ložnici

Nejvýše položená úroveň bytu je vyhrazena pro ložnici. Designér ji umístil do mezipatra se záměrem zachovat v ní co nejvíce soukromí. Do ložnice vede minimalistické schodiště, jehož jednotlivé stupně slouží jako úložné prostory přístupné z jídelny pod ložnicí. Zóny v bytě se neliší jen vertikálním umístěním, ale i zvoleným stylem. Ložnice sází oproti zbytku interiéru na tlumenější, ačkoliv stále výrazný design. Tmavý dekor dřeva designér aplikoval na podlahu i skříňky nad postelí. Neodpustil si ovšem trochu experimentování a za čelo zapuštěné manželské postele netradičně umístil pruh metalické tapety se zlatavými odlesky.

Ložnici Barinov vybavil zapuštěnou manželskou postelí. Proti ní umístil nízký mramorový stolek, nad nímž se spouští promítací plátno. Po celé délce stěny za postelí nechal namontovat velkokapacitní úložné skříňky, které doplnil o patro níže uloženou nábytkovou stěnou naproti gauči. Nad tou pak úložiště završuje policová knihovna vyplňující prostor až ke stropu, která je dostupná po žebříku.

Foto: Andrey Barinov

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.