Malinký mezonet z Madridu

6. 2. 2018
Vysoký strop a šikovný designér stojí za vznikem vzdušného městského studia mezonetového typu. Autorem jeho vizuální podoby je Andrey Barinov, který rád posouvá hranice malometrážního bydlení. Nedávno jsme psali o jeho projektu na Tchaj-wanu, další limity menšího interiéru otestoval naposledy v minulém roce, kdy dostal na starost projekt ve španělském Madridu.

Barinov navrhl design bytového studia pravidelného a protáhlého tvaru s půdorysem o velikosti 26,8 m². Největší výhodu interiéru představuje vysoký strop. Ten bytu dodává nejen na zajímavosti a vzdušnosti, ale především mu umožňuje vertikální rozčlenění celého prostoru, a tím i navyšuje užitnou plochu na pohodlnějších 36 m².

Jeden byt ve třech výškách

Interiér se tyčí hned do tří výškových rovin. Nejníže položená úroveň bytu je z provozního hlediska nejvytíženější. Začíná totiž vstupním zádveřím s velkou šatní skříní. Přímo z předsíně se rovnou vchází do koupelny, vedle které je umístěná jídelna. Naproti ní ještě leží malá, ale slušně vybavená kuchyně.

Malý mezonet ve velkém stylu

Do střední výškové úrovně bytu, která by se dala nazvat společensko-relaxační zónou, vedou dva schody rovnou z kuchyně. Důležitý optický předěl a současně i úsporně zakomponovaný praktický prvek tu představuje barový pult, který hraje roli jídelního stolu. Pult vzhledem k odstupňování prostoru převyšuje podlahu střední úrovně bytu jen o několik centimetrů a šikovně oba prostory rozděluje.

Industriální základ dolaďují nepřehlédnutelné dekorace

Hlavní společenská místnost si zakládá na otevřenosti a působí velmi prostorně. Jasně se zde pojí moderní minimalistický záměr s industriálními prvky, které se nejzřetelněji projevují ve volbě povrchu podlahy, stěn i barového pultu s texturou betonu. Upomínka na průmyslové tovární haly se ale promítla i do volby svítidel. Oživení designu vnášejí do prostoru výrazné barevné akcenty v podobě kontrastních dekorací i části nábytkového vybavení.

Zdání loftového bydlení 

Prosklené shrnovací dveře dovolují maximální propojení společenské místnosti s balkonem. Během teplotně příjemných dnů a večerů, kterých si Španělé během roku užívají výrazně víc než my, se tak právě balkon stává nedílnou součástí bytu. Opět navyšuje jeho podlahovou plochu, a v celém interiéru navíc pomáhá vyvolat dojem loftového bydlení.

Mezipatro patří ložnici

Nejvýše položená úroveň bytu je vyhrazena pro ložnici. Designér ji umístil do mezipatra se záměrem zachovat v ní co nejvíce soukromí. Do ložnice vede minimalistické schodiště, jehož jednotlivé stupně slouží jako úložné prostory přístupné z jídelny pod ložnicí. Zóny v bytě se neliší jen vertikálním umístěním, ale i zvoleným stylem. Ložnice sází oproti zbytku interiéru na tlumenější, ačkoliv stále výrazný design. Tmavý dekor dřeva designér aplikoval na podlahu i skříňky nad postelí. Neodpustil si ovšem trochu experimentování a za čelo zapuštěné manželské postele netradičně umístil pruh metalické tapety se zlatavými odlesky.

Ložnici Barinov vybavil zapuštěnou manželskou postelí. Proti ní umístil nízký mramorový stolek, nad nímž se spouští promítací plátno. Po celé délce stěny za postelí nechal namontovat velkokapacitní úložné skříňky, které doplnil o patro níže uloženou nábytkovou stěnou naproti gauči. Nad tou pak úložiště završuje policová knihovna vyplňující prostor až ke stropu, která je dostupná po žebříku.

Foto: Andrey Barinov

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

6 polštářů, které si vyrobíte sami

22. 2. 2018
Polštáře nejrůznějších barev a tvarů dokáží s interiérem divy. Rázem místnost zútulní, oživí, dodají jí osobitý styl, a když máte chuť na změnu, není nic jednoduššího než je prostě vyměnit. Podívejte se na pár interesantních kousků vlastní výroby.

Levně zařízený industriální byt

21. 2. 2018
Industriální styl se vyznačuje jednoduchostí, úsporností a neokázalou věcností. Řekli byste, že bude něco takového blízké Rusům? Překvapivě se tam právě dostávají do módy tmavší interiéry s industriálním nádechem. Jeden takový zpracovalo pro investora z Moskvy petrohradské studio INT2 architecture.

9 hodin, které si vyrobíte hravě sami

20. 2. 2018
Je libo hodiny malované, látkové, ratanové nebo třeba z klobouku? Proč pracně v obchodě shánět originální nástěnné hodiny, když si je doma zvládnete vyrobit za pár šupů. Stačí jen hodinový strojek a troška fantazie.

Ozdobte si balkon nebo okno domečkem pro ptáčky

19. 2. 2018
Nejen v chladných měsících naše opeřené kamarády potěšíte plným krmítkem nebo ptačí budkou, které můžete umístit na balkon nebo třeba na parapet. Zkuste si je vyrobit sami doma.

Valentýnské dekorace tak trochu jinak

14. 2. 2018
Kdo říká, že valentýnské dekorace musejí být kýčovitě přeslazené? Máme pro vás nápady na originální zamilované kousky, které vám už za pár dní nepolezou krkem a klidně si je v bytě necháte celý rok.

Nábytek z plechových barelů aneb Recyklace nás baví

12. 2. 2018
Stoličky, lavičky, minibar, improvizovaná lednička nebo umyvadlo, tím vším se mohou stát dobře vyčištěné barely od všeho možného. Stačí zvolit vhodnou barvu, aby ladila s interiérem, a máte doma perfektní doplněk, který hned tak někde neuvidíte.

Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Sekli jste s bubnováním? Buben rozhodně nevyhazujte, ještě se může hodit!

7. 2. 2018
Pustil už vás pubertální sen o kariéře bubeníka, co na něm stojí celá kapela a jedou po něm nejhezčí holky? Marně se snažíte prodat bubny, o které nikdo nemá zájem? Než je vyhodíte, podívejte se na naše tipy, jak se dají upotřebit v interiéru.