Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Minibyt, kde pohodlně přespí i čtyři lidi

Londýnská městská část Islington, kde byt leží, je součástí Vnitřního Londýna a může se tedy pyšnit dobrou dopravní dostupností do centra města. Majitel bytu chtěl vytvořit takové dispozice, které by umožňovaly komfortní ubytování až čtyřech osob, aniž by se tím výrazněji omezil obvyklý provoz domácnosti. Nutily jej k tomu časté návštěvy rodiny a kamarádů, které u něj doma obvykle i přespávají. Rekonstrukci nakonec zadal architektům ze studia CIAO, kteří se garsonku rozhodli pojmout jako jediný úzce propojený prostor. Na žádné nadbytečné předěly nebo stěny tu stejně ani nezbývalo místo.

Tomáš z Hradce Králové si poradil i se 33 m². Podívejte se na příběh jeho rekonstrukce.

Vysoké stropy se hodily

Možnosti, jak pracovat s interiérem, architektům alespoň trochu rozšířily vyšší stropy, které bývají typické pro starší bytovou zástavbu. Velkými okny dovnitř proniká hodně denního světla a prostor působí vzdušně. Navíc se tu dá bez problémů použít zvýšená platforma, pod níž vzniklo dost potřebného úložného prostoru. Právě v něm je zasunuté druhé dvoulůžko pro hosty, které umožňuje pohodlné přespávání návštěv.

Práce, odpočinek i zábava v jednom pokoji

Členění studiového bytu na 1+1 majiteli vyhovuje. V hlavní obytné místnosti bytu se potkávají zóny určené na práci, odpočinek i zábavu. Při pohledu ode dveří se po pravé ruce nachází kompaktní pohovka. V centru místnosti stojí nábytková stěna, která záměrně nedosahuje plné výšky až ke stropu, aby prostoru neubírala na denním světle. Z jedné strany slouží jako odkládací plocha a knihovna, z druhé strany je v této stěně zabudovaný pracovní koutek, několik šuplíků a televize. Pod deskou pracovní stolu se ukrývá výsuvná dvoupostel pro hosty. Za stěnou se nachází zvýšené podlaží dostupné po třech schůdcích, které vedou k ložnici majitele bytu.

Úložné prostory pod i nad 

Malometrážní byty často bojují o každý kousek úložného prostoru. V tomto projektu se na něj architekti zvlášť zaměřili. Hlavní úložiště představuje vestavěný šatník v obýváku. Další volné místo pro uskladnění sezónních věcí se podařilo vytvořit na sníženém stropě nad koupelnou. Architekti nezapomněli zužitkovat ani místo pod spací platformou a využili i volný prostor ve schodišťových stupních vedoucích na ni.

ČTĚTE TAKÉ: Rozkládací mikrobyt v Paříži má jen 8 m²

Samostatná kuchyně s jídelnou

Naproti hlavnímu vchodu do bytu se nachází koupelna s toaletou a walk-in sprchovým koutem. A poslední samostatný pokoj londýnského studia patří lineární kuchyni s vestavěnými spotřebiči a protilehlému jídelnímu koutku.

Foto: Francesco Russo

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.