Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Minibyt, kde pohodlně přespí i čtyři lidi

Londýnská městská část Islington, kde byt leží, je součástí Vnitřního Londýna a může se tedy pyšnit dobrou dopravní dostupností do centra města. Majitel bytu chtěl vytvořit takové dispozice, které by umožňovaly komfortní ubytování až čtyřech osob, aniž by se tím výrazněji omezil obvyklý provoz domácnosti. Nutily jej k tomu časté návštěvy rodiny a kamarádů, které u něj doma obvykle i přespávají. Rekonstrukci nakonec zadal architektům ze studia CIAO, kteří se garsonku rozhodli pojmout jako jediný úzce propojený prostor. Na žádné nadbytečné předěly nebo stěny tu stejně ani nezbývalo místo.

Vysoké stropy se hodily

Možnosti, jak pracovat s interiérem, architektům alespoň trochu rozšířily vyšší stropy, které bývají typické pro starší bytovou zástavbu. Velkými okny dovnitř proniká hodně denního světla a prostor působí vzdušně. Navíc se tu dá bez problémů použít zvýšená platforma, pod níž vzniklo dost potřebného úložného prostoru. Právě v něm je zasunuté druhé dvoulůžko pro hosty, které umožňuje pohodlné přespávání návštěv.

Práce, odpočinek i zábava v jednom pokoji

Členění studiového bytu na 1+1 majiteli vyhovuje. V hlavní obytné místnosti bytu se potkávají zóny určené na práci, odpočinek i zábavu. Při pohledu ode dveří se po pravé ruce nachází kompaktní pohovka. V centru místnosti stojí nábytková stěna, která záměrně nedosahuje plné výšky až ke stropu, aby prostoru neubírala na denním světle. Z jedné strany slouží jako odkládací plocha a knihovna, z druhé strany je v této stěně zabudovaný pracovní koutek, několik šuplíků a televize. Pod deskou pracovní stolu se ukrývá výsuvná dvoupostel pro hosty. Za stěnou se nachází zvýšené podlaží dostupné po třech schůdcích, které vedou k ložnici majitele bytu.

Úložné prostory pod i nad 

Malometrážní byty často bojují o každý kousek úložného prostoru. V tomto projektu se na něj architekti zvlášť zaměřili. Hlavní úložiště představuje vestavěný šatník v obýváku. Další volné místo pro uskladnění sezónních věcí se podařilo vytvořit na sníženém stropě nad koupelnou. Architekti nezapomněli zužitkovat ani místo pod spací platformou a využili i volný prostor ve schodišťových stupních vedoucích na ni.

Samostatná kuchyně s jídelnou

Naproti hlavnímu vchodu do bytu se nachází koupelna s toaletou a walk-in sprchovým koutem. A poslední samostatný pokoj londýnského studia patří lineární kuchyni s vestavěnými spotřebiči a protilehlému jídelnímu koutku.

Foto: Francesco Russo

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.

9 dekorací ze žaludů

24. 4. 2018
Zbyly vám po zimě žaludy, které jste už nestačili odnést zvířatům do lesa či do zoologické zahrady? Ukážeme vám, jak si z nich doma udělat zajímavé dekorace, jež mohou krášlit váš byt po celý rok.