Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Realitní bublina

V Hongkongu je situace na trhu s realitami kritická. Příčin existuje hned několik. Ostrovní oblast dlouhodobě patří k nejhustěji osídlením místům světa a nárůst populace neustává. Poptávka po nemovitostech je proto ohromná a ceny bytů strmě rostou. Hongkong se tak řadí mezi trhy s vůbec nejhorší dostupností bydlení na světě. Měsíční pronájem jednopokojového bytu se tu pohybuje kolem 43 000 Kč.

Dočasné bydlení v betonových trubkách

Na neutěšený stav se rozhodlo zareagovat místní architektonické studio James Law Cybertecture projektem s názvem OPod Tube House. Tedy nízkorozpočtovým mikrobydlením v samostatných obytných jednotkách, jehož primárním cílem je přinést částečnou úlevu těm, kdo marně hledají cenově dostupné bydlení na přechodnou dobu.

Prototyp je už na světě

Projekt zatím zůstává ve fázi konceptu, studio už však stihlo vytvořit prototyp, a dokonce i zahájit vyjednávání s úřady, které musí projekt před realizací schválit. Aby studio maximalizovalo své šance na úspěch, připravilo modelovou obytnou jednotku, která ukazuje, jak by takový typický domov uvnitř OPod Tube House mohl vypadat.

Základní konstrukci tvoří dvacetitunové betonové roury o průměru 2,5 metru. Přední kruhovitý otvor funguje jako vchod, protější stěnu vyplňuje skleněný panel, sloužící jako okno. Dovnitř jsou samozřejmě zavedené rozvody vody, odpadu i elektřiny a nechybí ani klimatizace.

Jak se žije ve vodovodní rouře s plochou pod 10 m²

Interiér nabízí rozlohu 9,3 m² a dělí se na dvě části. První představuje vchodovou oblast, která přechází ve sprchový kout a toaletu. Druhá část patří hlavní obytné zóně, oddělené interiérovými dveřmi. Prostoru ty zbylo tak akorát pro koutek na spaní, přípravu jídla a na pracovní stolek.

Rozhodně se nedá mluvit o ložnici ani kuchyni v pravém slova smyslu. V rámci možností ale tyto zóny svůj účel plní. Příprava jídla je ovšem omezená na mikrovlnku, kterou doplňuje minilednice a dřez. Podobně provizorně působí místo na spaní. Jde totiž o rozkládací lavici, která se v noci mění na spací lůžko.

Kvůli trubicovitému tvaru musí být v interiéru všechno vybavení zavěšené na stěnách. Police tu plní různé funkce od odkládacího prostoru přes pracovní stůl a postel až po improvizovaná úložiště třeba pro zavěšení ramínek na oblečení.

Není to lék na krizi, spíše náplast

OPod Tube House by měl sloužit především lidem, kteří si nemohou dovolit v centru města jiné bydlení. I rozměry a vybavení odpovídají tomu, že se jedná pouze o dočasné řešení. Architekt nicméně odhaduje, že by v něm mohli bez větších potíží bydlet až dva nájemníci po dobu jednoho roku či dvou let.

Nájem bude výrazně levnější

Kompletní dodání jedné obytné buňky vychází na 316 000 Kč. Měsíční nájem by pak měl přijít na 8600 Kč, což je v této lokalitě pětinová cena oproti klasickému bytu se srovnatelnými rozměry. Kromě finanční úspory architekt zdůrazňuje další přednost betonových trubek a tou je stohovatelnost.

Jednotky se dají velmi rychle a variabilně poskládat na sebe. Zvládnou vyplnit třeba volné proluky mezi domy, vejdou se pod mosty nebo je lze umístit i na střechy již existujících staveb. A samozřejmě z nich také lze poskládat samostatnou obytnou budovu.

Foto: James Law Cybertecture

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

6 polštářů, které si vyrobíte sami

22. 2. 2018
Polštáře nejrůznějších barev a tvarů dokáží s interiérem divy. Rázem místnost zútulní, oživí, dodají jí osobitý styl, a když máte chuť na změnu, není nic jednoduššího než je prostě vyměnit. Podívejte se na pár interesantních kousků vlastní výroby.

Levně zařízený industriální byt

21. 2. 2018
Industriální styl se vyznačuje jednoduchostí, úsporností a neokázalou věcností. Řekli byste, že bude něco takového blízké Rusům? Překvapivě se tam právě dostávají do módy tmavší interiéry s industriálním nádechem. Jeden takový zpracovalo pro investora z Moskvy petrohradské studio INT2 architecture.

9 hodin, které si vyrobíte hravě sami

20. 2. 2018
Je libo hodiny malované, látkové, ratanové nebo třeba z klobouku? Proč pracně v obchodě shánět originální nástěnné hodiny, když si je doma zvládnete vyrobit za pár šupů. Stačí jen hodinový strojek a troška fantazie.

Ozdobte si balkon nebo okno domečkem pro ptáčky

19. 2. 2018
Nejen v chladných měsících naše opeřené kamarády potěšíte plným krmítkem nebo ptačí budkou, které můžete umístit na balkon nebo třeba na parapet. Zkuste si je vyrobit sami doma.

Valentýnské dekorace tak trochu jinak

14. 2. 2018
Kdo říká, že valentýnské dekorace musejí být kýčovitě přeslazené? Máme pro vás nápady na originální zamilované kousky, které vám už za pár dní nepolezou krkem a klidně si je v bytě necháte celý rok.

Nábytek z plechových barelů aneb Recyklace nás baví

12. 2. 2018
Stoličky, lavičky, minibar, improvizovaná lednička nebo umyvadlo, tím vším se mohou stát dobře vyčištěné barely od všeho možného. Stačí zvolit vhodnou barvu, aby ladila s interiérem, a máte doma perfektní doplněk, který hned tak někde neuvidíte.

Sekli jste s bubnováním? Buben rozhodně nevyhazujte, ještě se může hodit!

7. 2. 2018
Pustil už vás pubertální sen o kariéře bubeníka, co na něm stojí celá kapela a jedou po něm nejhezčí holky? Marně se snažíte prodat bubny, o které nikdo nemá zájem? Než je vyhodíte, podívejte se na naše tipy, jak se dají upotřebit v interiéru.

Malinký mezonet z Madridu

6. 2. 2018
Vysoký strop a šikovný designér stojí za vznikem vzdušného městského studia mezonetového typu. Autorem jeho vizuální podoby je Andrey Barinov, který rád posouvá hranice malometrážního bydlení. Nedávno jsme psali o jeho projektu na Tchaj-wanu, další limity menšího interiéru otestoval naposledy v minulém roce, kdy dostal na starost projekt ve španělském Madridu.