Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Realitní bublina

V Hongkongu je situace na trhu s realitami kritická. Příčin existuje hned několik. Ostrovní oblast dlouhodobě patří k nejhustěji osídlením místům světa a nárůst populace neustává. Poptávka po nemovitostech je proto ohromná a ceny bytů strmě rostou. Hongkong se tak řadí mezi trhy s vůbec nejhorší dostupností bydlení na světě. Měsíční pronájem jednopokojového bytu se tu pohybuje kolem 43 000 Kč.

Dočasné bydlení v betonových trubkách

Na neutěšený stav se rozhodlo zareagovat místní architektonické studio James Law Cybertecture projektem s názvem OPod Tube House. Tedy nízkorozpočtovým mikrobydlením v samostatných obytných jednotkách, jehož primárním cílem je přinést částečnou úlevu těm, kdo marně hledají cenově dostupné bydlení na přechodnou dobu.

Prototyp je už na světě

Projekt zatím zůstává ve fázi konceptu, studio už však stihlo vytvořit prototyp, a dokonce i zahájit vyjednávání s úřady, které musí projekt před realizací schválit. Aby studio maximalizovalo své šance na úspěch, připravilo modelovou obytnou jednotku, která ukazuje, jak by takový typický domov uvnitř OPod Tube House mohl vypadat.

Základní konstrukci tvoří dvacetitunové betonové roury o průměru 2,5 metru. Přední kruhovitý otvor funguje jako vchod, protější stěnu vyplňuje skleněný panel, sloužící jako okno. Dovnitř jsou samozřejmě zavedené rozvody vody, odpadu i elektřiny a nechybí ani klimatizace.

Jak se žije ve vodovodní rouře s plochou pod 10 m²

Interiér nabízí rozlohu 9,3 m² a dělí se na dvě části. První představuje vchodovou oblast, která přechází ve sprchový kout a toaletu. Druhá část patří hlavní obytné zóně, oddělené interiérovými dveřmi. Prostoru ty zbylo tak akorát pro koutek na spaní, přípravu jídla a na pracovní stolek.

Rozhodně se nedá mluvit o ložnici ani kuchyni v pravém slova smyslu. V rámci možností ale tyto zóny svůj účel plní. Příprava jídla je ovšem omezená na mikrovlnku, kterou doplňuje minilednice a dřez. Podobně provizorně působí místo na spaní. Jde totiž o rozkládací lavici, která se v noci mění na spací lůžko.

Kvůli trubicovitému tvaru musí být v interiéru všechno vybavení zavěšené na stěnách. Police tu plní různé funkce od odkládacího prostoru přes pracovní stůl a postel až po improvizovaná úložiště třeba pro zavěšení ramínek na oblečení.

Není to lék na krizi, spíše náplast

OPod Tube House by měl sloužit především lidem, kteří si nemohou dovolit v centru města jiné bydlení. I rozměry a vybavení odpovídají tomu, že se jedná pouze o dočasné řešení. Architekt nicméně odhaduje, že by v něm mohli bez větších potíží bydlet až dva nájemníci po dobu jednoho roku či dvou let.

Nájem bude výrazně levnější

Kompletní dodání jedné obytné buňky vychází na 316 000 Kč. Měsíční nájem by pak měl přijít na 8600 Kč, což je v této lokalitě pětinová cena oproti klasickému bytu se srovnatelnými rozměry. Kromě finanční úspory architekt zdůrazňuje další přednost betonových trubek a tou je stohovatelnost.

Jednotky se dají velmi rychle a variabilně poskládat na sebe. Zvládnou vyplnit třeba volné proluky mezi domy, vejdou se pod mosty nebo je lze umístit i na střechy již existujících staveb. A samozřejmě z nich také lze poskládat samostatnou obytnou budovu.

Foto: James Law Cybertecture

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.