Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Realitní bublina

V Hongkongu je situace na trhu s realitami kritická. Příčin existuje hned několik. Ostrovní oblast dlouhodobě patří k nejhustěji osídlením místům světa a nárůst populace neustává. Poptávka po nemovitostech je proto ohromná a ceny bytů strmě rostou. Hongkong se tak řadí mezi trhy s vůbec nejhorší dostupností bydlení na světě. Měsíční pronájem jednopokojového bytu se tu pohybuje kolem 43 000 Kč.

Dočasné bydlení v betonových trubkách

Na neutěšený stav se rozhodlo zareagovat místní architektonické studio James Law Cybertecture projektem s názvem OPod Tube House. Tedy nízkorozpočtovým mikrobydlením v samostatných obytných jednotkách, jehož primárním cílem je přinést částečnou úlevu těm, kdo marně hledají cenově dostupné bydlení na přechodnou dobu.

Prototyp je už na světě

Projekt zatím zůstává ve fázi konceptu, studio už však stihlo vytvořit prototyp, a dokonce i zahájit vyjednávání s úřady, které musí projekt před realizací schválit. Aby studio maximalizovalo své šance na úspěch, připravilo modelovou obytnou jednotku, která ukazuje, jak by takový typický domov uvnitř OPod Tube House mohl vypadat.

Základní konstrukci tvoří dvacetitunové betonové roury o průměru 2,5 metru. Přední kruhovitý otvor funguje jako vchod, protější stěnu vyplňuje skleněný panel, sloužící jako okno. Dovnitř jsou samozřejmě zavedené rozvody vody, odpadu i elektřiny a nechybí ani klimatizace.

Jak se žije ve vodovodní rouře s plochou pod 10 m²

Interiér nabízí rozlohu 9,3 m² a dělí se na dvě části. První představuje vchodovou oblast, která přechází ve sprchový kout a toaletu. Druhá část patří hlavní obytné zóně, oddělené interiérovými dveřmi. Prostoru ty zbylo tak akorát pro koutek na spaní, přípravu jídla a na pracovní stolek.

Rozhodně se nedá mluvit o ložnici ani kuchyni v pravém slova smyslu. V rámci možností ale tyto zóny svůj účel plní. Příprava jídla je ovšem omezená na mikrovlnku, kterou doplňuje minilednice a dřez. Podobně provizorně působí místo na spaní. Jde totiž o rozkládací lavici, která se v noci mění na spací lůžko.

Kvůli trubicovitému tvaru musí být v interiéru všechno vybavení zavěšené na stěnách. Police tu plní různé funkce od odkládacího prostoru přes pracovní stůl a postel až po improvizovaná úložiště třeba pro zavěšení ramínek na oblečení.

Není to lék na krizi, spíše náplast

OPod Tube House by měl sloužit především lidem, kteří si nemohou dovolit v centru města jiné bydlení. I rozměry a vybavení odpovídají tomu, že se jedná pouze o dočasné řešení. Architekt nicméně odhaduje, že by v něm mohli bez větších potíží bydlet až dva nájemníci po dobu jednoho roku či dvou let.

Nájem bude výrazně levnější

Kompletní dodání jedné obytné buňky vychází na 316 000 Kč. Měsíční nájem by pak měl přijít na 8600 Kč, což je v této lokalitě pětinová cena oproti klasickému bytu se srovnatelnými rozměry. Kromě finanční úspory architekt zdůrazňuje další přednost betonových trubek a tou je stohovatelnost.

Jednotky se dají velmi rychle a variabilně poskládat na sebe. Zvládnou vyplnit třeba volné proluky mezi domy, vejdou se pod mosty nebo je lze umístit i na střechy již existujících staveb. A samozřejmě z nich také lze poskládat samostatnou obytnou budovu.

Foto: James Law Cybertecture

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.