Lesk a bída dojíždění za prací

15. 1. 2015
Co má společného školník, taxikář, grafička na volné noze, kastelán a překladatel? Mají to blízko do práce. Šťastní to lidé!

My ostatní musíme do práce dojíždět. Někdo deset minut, jiný hodinu. Jezdíme vlaky, které mají pravidelně zpoždění, autobusy, kde je v zimě přetopeno a v létě přepoceno, anebo autem, kde musíme počítat se zácpami, ledovkou, objížďkami, zúžením provozu do jednoho pruhu a dalšími náročnými zkouškami pevného charakteru a olympského klidu.

1

Ale každá mince má dvě strany a na všem lze nalézt nejen nějakou tu vadu, ale i něco dobrého. Podívejme se tedy společně na pro a proti životnímu stylu, který zahrnuje dojíždění. Jste PRO?

1 – Využít čas pro sebe

Cestu do práce a zpět můžete využít na mnoho bohulibých činností: lepší než civět z okna je otevřít si knížku. Nebo dospat, co jste nestihli v noci. Případně se nasnídat (ale nesmí to moc drobit). Hrát počítačové hry. Meditovat. Učit se jazyk. Psát úkoly. Sledovat filmy nebo seriály (už ve vlaku do práce tušíte, kdo je vrah, ale cestou domů zjistíte, že to je celé jinak). A pokud jezdíte po vlastní ose, vždycky můžete alespoň poslouchat audioknihy nebo oblíbené rádio.

2

2 – Překvápko na denním pořádku

Když jste na cestě, zažíváte situace, které byste nevymysleli, a potkáváte lidi, které byste jinak nepotkali – zejména, když váš spoj nemůže jet dále a vy musíte přesedat. Těch nových (naštvaných) tváří, co uvidíte!

3 – Potkáte lásku na celý život

Přímo u nás v redakci máme hned několik mužů a žen, kteří se seznámili se svým současným manželem/manželkou ve vlaku nebo v autobuse na cestě do práce. Kdo ví – jste-li nezadaní, třeba budete mezi nimi!

3

4 – Hurá, kalamita!

Když dojde na sněhovou kalamitu, stoletou vodu nebo na zohýbané kolejnice či popraskaný asfalt díky letním vedrům, máte neprůstřelnou výmluvu – a nemusíte do práce. Jen si to užijte, prostoje budete muset napracovat později.

5 – Do pedálů!

Pokud dojíždíte na kratší vzdálenost a trasa nevede přes centrum města, skvělou alternativou je jízdní kolo. Pravidelné šlapání do pedálů je ekologické, dostane vás do formy, a co je nejlepší: ještě před začátkem pracovního dne máte splněno, co se týká sportovního výkonu pro daný den. (Máte v práci sprchu, že ano?)

4

A pokud si více než sportovní výkon (a ploché břicho) ceníte styl, sedněte na skútr a udělejte si z cesty do práce vyhlídkovou jízdu po okresce!

Fajn, tak to by byla ta pozitiva. Co naopak mluví PROTI dojíždění?

1 – 220 hodin ročně na cestách

Průměrný čas dojíždění do práce je dnes v Česku zhruba 1 hodina (půl hodiny tam, půl hodiny zpět).

To nevypadá tak zle, dokud si nespočítáte, že za 11 měsíců to činí bratru 220 hodin (dvanáctý měsíc, který padne na výlety, dovolené, případně na ležení v posteli s chřipkou, nepočítáme), tedy nějakých 9 dní (a nějaké drobné). Jen cestou do práce či do školy a zpět průměrně za rok strávíme téměř 1,5 týdne.

A co se dá stihnout za 1,5 týdne?

Pro inspiraci se znovu podívejte na bod 1 v části „pro“. Vás neláká naučit se slušně základy cizího jazyka, připravit se na státnice, zvládnout 10minutovou meditaci bez přerušení koncentrace, strhnout osobní rekord v on-line hře nebo přečíst několik knížek – a to všechno v čase, který jakoby „není váš“? Ne? Tak v tom případě se můžete třeba dívat z okna. To má ale nevýhodu, že…

2 – …cestu znáte jako svoje boty

Nestálo by přece jen za to podívat se do bodu 1 s tipy pro smysluplné využití času na cestách?

5

3 – Sakra, kalamita…

Když dojde na sněhovou kalamitu, stoletou vodu nebo na zohýbané kolejnice či popraskaný asfalt díky letním vedrům, máte smůlu – musíte do práce. A nemáte se tam jak dostat. Takže si nedobrovolně čerpáte dovolenou. Anebo příští dny musíte stihnout vše zameškané v řádném termínu.

4 – Dojíždění snižuje produktivitu

Jistě, každý máme na den jen omezené množství energie, která je právě ráno „nejčerstvější“. A naopak mít pracoviště blízko domova produktivitu zvyšuje – navíc máte pak výraznější šanci lépe skloubit pracovní a osobní život.

5 – Vyšší rozvodovost

Ve Švédsku zjistili, že páry, v nichž jeden z partnerů dojíždí víc než 45 minut tam a 45 minut zpět, jsou o 40 % více ohroženy rozvodem.

6

6 – Bolavá záda

Pokud dojíždíte cca hodinu denně, máte o 30 % vyšší šanci na bolavá záda, než váš kolega, který to má do práce jen deset minut přes městský park a kolem pekárny.

7 – Méně spánku

Každá minuta strávená dojížděním vás v průměru stojí 15 vteřin spánku. Za měsíc se tak nastřádá pořádný šlofík.

8 – Musíte vydělávat o 40 % víc, abyste zůstali šťastní

Hodina dojíždění denně vás stojí určitou část subjektivně pociťovaného štěstí – někdo si dal tu práci a spočítal, že je to asi 40 %. Takže abyste byli stejně šťastní jako někdo, kdo může do práce pěšky nebo na kole, musí vám nepohodlí dojíždění kompenzovat přiměřeně veliký plat. Není na čase požádat šéfa, aby vám zvýšil plat o 40 %?

7

Co z toho všeho plyne: pokud můžete, najděte si práci blízko domova. Anebo se za prací přestěhujte. A pokud to z jakéhokoli důvodu nejde, využijte čas na cestách k osobnímu obohacení (třeba i díky přečtení tohoto článku). Třeba časem zjistíte, že právě pro vás je dojíždění tím pravým dárkem, byť zabaleným v neatraktivním obalu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si sedací pytel

17. 1. 2018
Jsou praktické, skladné a skvěle se na nich lenoší. Jenže jejich pořizovací cena se pohybuje v řádech tisíců korun. Pokud se vám nechce za sedací pytle utrácet, můžete si je za pár stovek vyrobit i doma.

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.