Lesk a bída dojíždění za prací

Autor: TadyJeMoje.cz
Co má společného školník, taxikář, grafička na volné noze, kastelán a překladatel? Mají to blízko do práce. Šťastní to lidé!

My ostatní musíme do práce dojíždět. Někdo deset minut, jiný hodinu. Jezdíme vlaky, které mají pravidelně zpoždění, autobusy, kde je v zimě přetopeno a v létě přepoceno, anebo autem, kde musíme počítat se zácpami, ledovkou, objížďkami, zúžením provozu do jednoho pruhu a dalšími náročnými zkouškami pevného charakteru a olympského klidu.

1

Ale každá mince má dvě strany a na všem lze nalézt nejen nějakou tu vadu, ale i něco dobrého. Podívejme se tedy společně na pro a proti životnímu stylu, který zahrnuje dojíždění. Jste PRO?

1 – Využít čas pro sebe

Cestu do práce a zpět můžete využít na mnoho bohulibých činností: lepší než civět z okna je otevřít si knížku. Nebo dospat, co jste nestihli v noci. Případně se nasnídat (ale nesmí to moc drobit). Hrát počítačové hry. Meditovat. Učit se jazyk. Psát úkoly. Sledovat filmy nebo seriály (už ve vlaku do práce tušíte, kdo je vrah, ale cestou domů zjistíte, že to je celé jinak). A pokud jezdíte po vlastní ose, vždycky můžete alespoň poslouchat audioknihy nebo oblíbené rádio.

2

2 – Překvápko na denním pořádku

Když jste na cestě, zažíváte situace, které byste nevymysleli, a potkáváte lidi, které byste jinak nepotkali – zejména, když váš spoj nemůže jet dále a vy musíte přesedat. Těch nových (naštvaných) tváří, co uvidíte!

3 – Potkáte lásku na celý život

Přímo u nás v redakci máme hned několik mužů a žen, kteří se seznámili se svým současným manželem/manželkou ve vlaku nebo v autobuse na cestě do práce. Kdo ví – jste-li nezadaní, třeba budete mezi nimi!

3

4 – Hurá, kalamita!

Když dojde na sněhovou kalamitu, stoletou vodu nebo na zohýbané kolejnice či popraskaný asfalt díky letním vedrům, máte neprůstřelnou výmluvu – a nemusíte do práce. Jen si to užijte, prostoje budete muset napracovat později.

5 – Do pedálů!

Pokud dojíždíte na kratší vzdálenost a trasa nevede přes centrum města, skvělou alternativou je jízdní kolo. Pravidelné šlapání do pedálů je ekologické, dostane vás do formy, a co je nejlepší: ještě před začátkem pracovního dne máte splněno, co se týká sportovního výkonu pro daný den. (Máte v práci sprchu, že ano?)

4

A pokud si více než sportovní výkon (a ploché břicho) ceníte styl, sedněte na skútr a udělejte si z cesty do práce vyhlídkovou jízdu po okresce!

Fajn, tak to by byla ta pozitiva. Co naopak mluví PROTI dojíždění?

1 – 220 hodin ročně na cestách

Průměrný čas dojíždění do práce je dnes v Česku zhruba 1 hodina (půl hodiny tam, půl hodiny zpět).

To nevypadá tak zle, dokud si nespočítáte, že za 11 měsíců to činí bratru 220 hodin (dvanáctý měsíc, který padne na výlety, dovolené, případně na ležení v posteli s chřipkou, nepočítáme), tedy nějakých 9 dní (a nějaké drobné). Jen cestou do práce či do školy a zpět průměrně za rok strávíme téměř 1,5 týdne.

A co se dá stihnout za 1,5 týdne?

Pro inspiraci se znovu podívejte na bod 1 v části „pro“. Vás neláká naučit se slušně základy cizího jazyka, připravit se na státnice, zvládnout 10minutovou meditaci bez přerušení koncentrace, strhnout osobní rekord v on-line hře nebo přečíst několik knížek – a to všechno v čase, který jakoby „není váš“? Ne? Tak v tom případě se můžete třeba dívat z okna. To má ale nevýhodu, že…

2 – …cestu znáte jako svoje boty

Nestálo by přece jen za to podívat se do bodu 1 s tipy pro smysluplné využití času na cestách?

5

3 – Sakra, kalamita…

Když dojde na sněhovou kalamitu, stoletou vodu nebo na zohýbané kolejnice či popraskaný asfalt díky letním vedrům, máte smůlu – musíte do práce. A nemáte se tam jak dostat. Takže si nedobrovolně čerpáte dovolenou. Anebo příští dny musíte stihnout vše zameškané v řádném termínu.

4 – Dojíždění snižuje produktivitu

Jistě, každý máme na den jen omezené množství energie, která je právě ráno „nejčerstvější“. A naopak mít pracoviště blízko domova produktivitu zvyšuje – navíc máte pak výraznější šanci lépe skloubit pracovní a osobní život.

5 – Vyšší rozvodovost

Ve Švédsku zjistili, že páry, v nichž jeden z partnerů dojíždí víc než 45 minut tam a 45 minut zpět, jsou o 40 % více ohroženy rozvodem.

6

6 – Bolavá záda

Pokud dojíždíte cca hodinu denně, máte o 30 % vyšší šanci na bolavá záda, než váš kolega, který to má do práce jen deset minut přes městský park a kolem pekárny.

7 – Méně spánku

Každá minuta strávená dojížděním vás v průměru stojí 15 vteřin spánku. Za měsíc se tak nastřádá pořádný šlofík.

8 – Musíte vydělávat o 40 % víc, abyste zůstali šťastní

Hodina dojíždění denně vás stojí určitou část subjektivně pociťovaného štěstí – někdo si dal tu práci a spočítal, že je to asi 40 %. Takže abyste byli stejně šťastní jako někdo, kdo může do práce pěšky nebo na kole, musí vám nepohodlí dojíždění kompenzovat přiměřeně veliký plat. Není na čase požádat šéfa, aby vám zvýšil plat o 40 %?

7

Co z toho všeho plyne: pokud můžete, najděte si práci blízko domova. Anebo se za prací přestěhujte. A pokud to z jakéhokoli důvodu nejde, využijte čas na cestách k osobnímu obohacení (třeba i díky přečtení tohoto článku). Třeba časem zjistíte, že právě pro vás je dojíždění tím pravým dárkem, byť zabaleným v neatraktivním obalu.

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.