Lesk a bída dojíždění za prací

15. 1. 2015
Co má společného školník, taxikář, grafička na volné noze, kastelán a překladatel? Mají to blízko do práce. Šťastní to lidé!

My ostatní musíme do práce dojíždět. Někdo deset minut, jiný hodinu. Jezdíme vlaky, které mají pravidelně zpoždění, autobusy, kde je v zimě přetopeno a v létě přepoceno, anebo autem, kde musíme počítat se zácpami, ledovkou, objížďkami, zúžením provozu do jednoho pruhu a dalšími náročnými zkouškami pevného charakteru a olympského klidu.

1

Ale každá mince má dvě strany a na všem lze nalézt nejen nějakou tu vadu, ale i něco dobrého. Podívejme se tedy společně na pro a proti životnímu stylu, který zahrnuje dojíždění. Jste PRO?

1 – Využít čas pro sebe

Cestu do práce a zpět můžete využít na mnoho bohulibých činností: lepší než civět z okna je otevřít si knížku. Nebo dospat, co jste nestihli v noci. Případně se nasnídat (ale nesmí to moc drobit). Hrát počítačové hry. Meditovat. Učit se jazyk. Psát úkoly. Sledovat filmy nebo seriály (už ve vlaku do práce tušíte, kdo je vrah, ale cestou domů zjistíte, že to je celé jinak). A pokud jezdíte po vlastní ose, vždycky můžete alespoň poslouchat audioknihy nebo oblíbené rádio.

2

2 – Překvápko na denním pořádku

Když jste na cestě, zažíváte situace, které byste nevymysleli, a potkáváte lidi, které byste jinak nepotkali – zejména, když váš spoj nemůže jet dále a vy musíte přesedat. Těch nových (naštvaných) tváří, co uvidíte!

3 – Potkáte lásku na celý život

Přímo u nás v redakci máme hned několik mužů a žen, kteří se seznámili se svým současným manželem/manželkou ve vlaku nebo v autobuse na cestě do práce. Kdo ví – jste-li nezadaní, třeba budete mezi nimi!

3

4 – Hurá, kalamita!

Když dojde na sněhovou kalamitu, stoletou vodu nebo na zohýbané kolejnice či popraskaný asfalt díky letním vedrům, máte neprůstřelnou výmluvu – a nemusíte do práce. Jen si to užijte, prostoje budete muset napracovat později.

5 – Do pedálů!

Pokud dojíždíte na kratší vzdálenost a trasa nevede přes centrum města, skvělou alternativou je jízdní kolo. Pravidelné šlapání do pedálů je ekologické, dostane vás do formy, a co je nejlepší: ještě před začátkem pracovního dne máte splněno, co se týká sportovního výkonu pro daný den. (Máte v práci sprchu, že ano?)

4

A pokud si více než sportovní výkon (a ploché břicho) ceníte styl, sedněte na skútr a udělejte si z cesty do práce vyhlídkovou jízdu po okresce!

Fajn, tak to by byla ta pozitiva. Co naopak mluví PROTI dojíždění?

1 – 220 hodin ročně na cestách

Průměrný čas dojíždění do práce je dnes v Česku zhruba 1 hodina (půl hodiny tam, půl hodiny zpět).

To nevypadá tak zle, dokud si nespočítáte, že za 11 měsíců to činí bratru 220 hodin (dvanáctý měsíc, který padne na výlety, dovolené, případně na ležení v posteli s chřipkou, nepočítáme), tedy nějakých 9 dní (a nějaké drobné). Jen cestou do práce či do školy a zpět průměrně za rok strávíme téměř 1,5 týdne.

A co se dá stihnout za 1,5 týdne?

Pro inspiraci se znovu podívejte na bod 1 v části „pro“. Vás neláká naučit se slušně základy cizího jazyka, připravit se na státnice, zvládnout 10minutovou meditaci bez přerušení koncentrace, strhnout osobní rekord v on-line hře nebo přečíst několik knížek – a to všechno v čase, který jakoby „není váš“? Ne? Tak v tom případě se můžete třeba dívat z okna. To má ale nevýhodu, že…

2 – …cestu znáte jako svoje boty

Nestálo by přece jen za to podívat se do bodu 1 s tipy pro smysluplné využití času na cestách?

5

3 – Sakra, kalamita…

Když dojde na sněhovou kalamitu, stoletou vodu nebo na zohýbané kolejnice či popraskaný asfalt díky letním vedrům, máte smůlu – musíte do práce. A nemáte se tam jak dostat. Takže si nedobrovolně čerpáte dovolenou. Anebo příští dny musíte stihnout vše zameškané v řádném termínu.

4 – Dojíždění snižuje produktivitu

Jistě, každý máme na den jen omezené množství energie, která je právě ráno „nejčerstvější“. A naopak mít pracoviště blízko domova produktivitu zvyšuje – navíc máte pak výraznější šanci lépe skloubit pracovní a osobní život.

5 – Vyšší rozvodovost

Ve Švédsku zjistili, že páry, v nichž jeden z partnerů dojíždí víc než 45 minut tam a 45 minut zpět, jsou o 40 % více ohroženy rozvodem.

6

6 – Bolavá záda

Pokud dojíždíte cca hodinu denně, máte o 30 % vyšší šanci na bolavá záda, než váš kolega, který to má do práce jen deset minut přes městský park a kolem pekárny.

7 – Méně spánku

Každá minuta strávená dojížděním vás v průměru stojí 15 vteřin spánku. Za měsíc se tak nastřádá pořádný šlofík.

8 – Musíte vydělávat o 40 % víc, abyste zůstali šťastní

Hodina dojíždění denně vás stojí určitou část subjektivně pociťovaného štěstí – někdo si dal tu práci a spočítal, že je to asi 40 %. Takže abyste byli stejně šťastní jako někdo, kdo může do práce pěšky nebo na kole, musí vám nepohodlí dojíždění kompenzovat přiměřeně veliký plat. Není na čase požádat šéfa, aby vám zvýšil plat o 40 %?

7

Co z toho všeho plyne: pokud můžete, najděte si práci blízko domova. Anebo se za prací přestěhujte. A pokud to z jakéhokoli důvodu nejde, využijte čas na cestách k osobnímu obohacení (třeba i díky přečtení tohoto článku). Třeba časem zjistíte, že právě pro vás je dojíždění tím pravým dárkem, byť zabaleným v neatraktivním obalu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Z naší zkušenosti: Chytré bydlení překvapí, pobaví a inspiruje

19. 10. 2017
Vždycky, když se dívám na TadyJeMoje.cz nebo na jiné weby zaměřené na bydlení, nejvíc mě tam zaujmou příklady chytrého bydlení na malém prostoru. Žít pohodlně v rodinné vilce nebo čtyřpokojovém bytě není nijak složité, ale vybudovat si příjemný domov na třiceti nebo i méně metrech čtverečních, to už chce nápad, fantazii a úsilí. Pojďme si společně připomenout pár případů, kdy se to skvěle podařilo a my o tom psali na TadyJeMoje.

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.