Kanadská univerzita chystá pro studenty levné byty o velikosti 13 m²

16. 8. 2016
Kvalita ubytování na kolejích se sice rok od roku zlepšuje, ale pořád to není žádná sláva. Svědčí o tom například obrázky, které s oblibou sdílejí studenti na sociálních sítích. Porovnávají na nich vybavení českých kolejí s vězeňskými celami. A bohužel se zdá, že mnozí studenti ze Strahova bydlí hůř než vězni na Pankráci. Jak ale ukazuje příklad z Kanady, jde to i jinak!

Podobně jako v Čechách se musejí i studenti v Kanadě během svých let na univerzitě uskromnit. Mnozí z nich sdílí pokoj s několika spolubydlícími, o koupelnu se dělí s desítkami dalších lidí a kuchyň mnohdy nemají k dispozici vůbec žádnou. Univerzita Britské Kolumbie přichází s projektem, jenž možná zažehne revoluci, která řadě studentů pomůže k cenově dostupnějšímu a kvalitnějšímu bydlení.

_univerzita1

Nadějná budoucnost kanadských kolejí

Sehnat poblíž Vancouveru finančně přijatelné ubytování představuje pro studenty téměř nadlidský úkol. Zájem o levnější variantu ubytování přímo v kampusu je obrovský, vždyť má univerzita přes 50 tisíc zapsaných studentů. Kromě jejich počtu se ale každoročně zvyšují i jejich nároky a délka, po kterou chtějí koleje využívat. Univerzita proto už v loňském roce slíbila stavbu nové budovy, jejíž dokončení je naplánováno na rok 2019. V novostavbě přibude ubytovací kapacita pro dalších 600 studentů. Kromě všeobecně známých kolejních pokojů tu bude ale také úplná novinka, celkem 70 tzv. nanobytů.

_univerzita3

Levnější, kompaktnější a příjemnější bydlení

Měsíční nájem se v nanobytech bude v přepočtu pohybovat kolem 12 až 13 tisíc korun, což je o polovinu nižší cena, než za jakou lze sehnat jiné formy bydlení přímo v areálu kampusu, o cenách mimo něj ani nemluvě. Jak už ale samotný název naznačuje, nanobyty mají opravdu malé rozměry. Pouhých 13 m² stačilo designérům na to, aby do bytečku vtěsnali slušně vybavený kuchyňský kout včetně lednice, dřezu a dvouplotýnky, koupelnu se sprchovým koutem, šatní skříň a vyklápěcí dvojlůžko, které ve složené podobě zastává funkci studijního koutku s pracovním stolem.

via GIPHY

Co si o nanobytech myslí studenti?

Jelikož je projekt nanobytů zatím úplně čerstvý, rozhodla se ho univerzita trochu zpropagovat. První představení proběhlo na půdě samotné školy, kde si model budoucího nanobytu mohli studenti prohlédnout a také se k němu vyjádřit. A jaké reakce se od budoucích nájemníků dočkali? Mladí lidé oceňují především soukromí, moderní design, vlastní vybavení a sociální zařízení, o které se nemusí dělit. Samozřejmě je těší i nižší cena, než na jakou jsou v dané lokalitě zvyklí. Kritické ohlasy se naopak týkají příliš stísněného prostoru, který nedovoluje mít v pokoji zároveň rozestlanou postel i rozložený stůl. Ten je nutné každý večer úplně sklidit, takže například studenti, kteří nepoužívají notebook, ale stolní počítač, dvakrát nejásají. Zároveň si někteří povzdechli nad nízkým počtem plánovaných bytů. Už dnes je jasné, že se dostane jen na zlomek zájemců.

_univerzita6

Foto: UBC

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.