Kanadská univerzita chystá pro studenty levné byty o velikosti 13 m²

16. 8. 2016
Kvalita ubytování na kolejích se sice rok od roku zlepšuje, ale pořád to není žádná sláva. Svědčí o tom například obrázky, které s oblibou sdílejí studenti na sociálních sítích. Porovnávají na nich vybavení českých kolejí s vězeňskými celami. A bohužel se zdá, že mnozí studenti ze Strahova bydlí hůř než vězni na Pankráci. Jak ale ukazuje příklad z Kanady, jde to i jinak!

Podobně jako v Čechách se musejí i studenti v Kanadě během svých let na univerzitě uskromnit. Mnozí z nich sdílí pokoj s několika spolubydlícími, o koupelnu se dělí s desítkami dalších lidí a kuchyň mnohdy nemají k dispozici vůbec žádnou. Univerzita Britské Kolumbie přichází s projektem, jenž možná zažehne revoluci, která řadě studentů pomůže k cenově dostupnějšímu a kvalitnějšímu bydlení.

_univerzita1

Nadějná budoucnost kanadských kolejí

Sehnat poblíž Vancouveru finančně přijatelné ubytování představuje pro studenty téměř nadlidský úkol. Zájem o levnější variantu ubytování přímo v kampusu je obrovský, vždyť má univerzita přes 50 tisíc zapsaných studentů. Kromě jejich počtu se ale každoročně zvyšují i jejich nároky a délka, po kterou chtějí koleje využívat. Univerzita proto už v loňském roce slíbila stavbu nové budovy, jejíž dokončení je naplánováno na rok 2019. V novostavbě přibude ubytovací kapacita pro dalších 600 studentů. Kromě všeobecně známých kolejních pokojů tu bude ale také úplná novinka, celkem 70 tzv. nanobytů.

_univerzita3

Levnější, kompaktnější a příjemnější bydlení

Měsíční nájem se v nanobytech bude v přepočtu pohybovat kolem 12 až 13 tisíc korun, což je o polovinu nižší cena, než za jakou lze sehnat jiné formy bydlení přímo v areálu kampusu, o cenách mimo něj ani nemluvě. Jak už ale samotný název naznačuje, nanobyty mají opravdu malé rozměry. Pouhých 13 m² stačilo designérům na to, aby do bytečku vtěsnali slušně vybavený kuchyňský kout včetně lednice, dřezu a dvouplotýnky, koupelnu se sprchovým koutem, šatní skříň a vyklápěcí dvojlůžko, které ve složené podobě zastává funkci studijního koutku s pracovním stolem.

via GIPHY

Co si o nanobytech myslí studenti?

Jelikož je projekt nanobytů zatím úplně čerstvý, rozhodla se ho univerzita trochu zpropagovat. První představení proběhlo na půdě samotné školy, kde si model budoucího nanobytu mohli studenti prohlédnout a také se k němu vyjádřit. A jaké reakce se od budoucích nájemníků dočkali? Mladí lidé oceňují především soukromí, moderní design, vlastní vybavení a sociální zařízení, o které se nemusí dělit. Samozřejmě je těší i nižší cena, než na jakou jsou v dané lokalitě zvyklí. Kritické ohlasy se naopak týkají příliš stísněného prostoru, který nedovoluje mít v pokoji zároveň rozestlanou postel i rozložený stůl. Ten je nutné každý večer úplně sklidit, takže například studenti, kteří nepoužívají notebook, ale stolní počítač, dvakrát nejásají. Zároveň si někteří povzdechli nad nízkým počtem plánovaných bytů. Už dnes je jasné, že se dostane jen na zlomek zájemců.

_univerzita6

Foto: UBC

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.