Kanadská univerzita chystá pro studenty levné byty o velikosti 13 m²

Kvalita ubytování na kolejích se sice rok od roku zlepšuje, ale pořád to není žádná sláva. Svědčí o tom například obrázky, které s oblibou sdílejí studenti na sociálních sítích. Porovnávají na nich vybavení českých kolejí s vězeňskými celami. A bohužel se zdá, že mnozí studenti ze Strahova bydlí hůř než vězni na Pankráci. Jak ale ukazuje příklad z Kanady, jde to i jinak!

Podobně jako v Čechách se musejí i studenti v Kanadě během svých let na univerzitě uskromnit. Mnozí z nich sdílí pokoj s několika spolubydlícími, o koupelnu se dělí s desítkami dalších lidí a kuchyň mnohdy nemají k dispozici vůbec žádnou. Univerzita Britské Kolumbie přichází s projektem, jenž možná zažehne revoluci, která řadě studentů pomůže k cenově dostupnějšímu a kvalitnějšímu bydlení.

_univerzita1

Nadějná budoucnost kanadských kolejí

Sehnat poblíž Vancouveru finančně přijatelné ubytování představuje pro studenty téměř nadlidský úkol. Zájem o levnější variantu ubytování přímo v kampusu je obrovský, vždyť má univerzita přes 50 tisíc zapsaných studentů. Kromě jejich počtu se ale každoročně zvyšují i jejich nároky a délka, po kterou chtějí koleje využívat. Univerzita proto už v loňském roce slíbila stavbu nové budovy, jejíž dokončení je naplánováno na rok 2019. V novostavbě přibude ubytovací kapacita pro dalších 600 studentů. Kromě všeobecně známých kolejních pokojů tu bude ale také úplná novinka, celkem 70 tzv. nanobytů.

_univerzita3

Levnější, kompaktnější a příjemnější bydlení

Měsíční nájem se v nanobytech bude v přepočtu pohybovat kolem 12 až 13 tisíc korun, což je o polovinu nižší cena, než za jakou lze sehnat jiné formy bydlení přímo v areálu kampusu, o cenách mimo něj ani nemluvě. Jak už ale samotný název naznačuje, nanobyty mají opravdu malé rozměry. Pouhých 13 m² stačilo designérům na to, aby do bytečku vtěsnali slušně vybavený kuchyňský kout včetně lednice, dřezu a dvouplotýnky, koupelnu se sprchovým koutem, šatní skříň a vyklápěcí dvojlůžko, které ve složené podobě zastává funkci studijního koutku s pracovním stolem.

via GIPHY

Co si o nanobytech myslí studenti?

Jelikož je projekt nanobytů zatím úplně čerstvý, rozhodla se ho univerzita trochu zpropagovat. První představení proběhlo na půdě samotné školy, kde si model budoucího nanobytu mohli studenti prohlédnout a také se k němu vyjádřit. A jaké reakce se od budoucích nájemníků dočkali? Mladí lidé oceňují především soukromí, moderní design, vlastní vybavení a sociální zařízení, o které se nemusí dělit. Samozřejmě je těší i nižší cena, než na jakou jsou v dané lokalitě zvyklí. Kritické ohlasy se naopak týkají příliš stísněného prostoru, který nedovoluje mít v pokoji zároveň rozestlanou postel i rozložený stůl. Ten je nutné každý večer úplně sklidit, takže například studenti, kteří nepoužívají notebook, ale stolní počítač, dvakrát nejásají. Zároveň si někteří povzdechli nad nízkým počtem plánovaných bytů. Už dnes je jasné, že se dostane jen na zlomek zájemců.

_univerzita6

Foto: UBC

 

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.