Kam se nastěhovat, když vyhrajete první cenu v loterii

6. 11. 2014
Obyčejný podzimní večer. Sedíte o samotě doma a večeříte u televize. Zástupce loterijní společnosti právě hlásí vítězná čísla. Tiket („Náhodný výběr, prosím.“) jste si naposled po dvou letech koupili včera, kdy i vás přesvědčila závratná výše jackpotu na obrovském billboardu u zastávky MHD.

Hlas z TV vyjmenovává čísla: „Osm, třináct, patnáct, dvacet dva, třicet jedna…“ Přestáváte žvýkat – kus řízku vám trčí z úst jako chrlič ze střechy baziliky. Ruka, s níž pokládáte sklenici s výčepní desítkou, se zastavuje na půl cesty. Aniž si to uvědomujete, začínáte se potit. Krevní tlak vyskakuje až ke stropu. Zorničky se rozšiřují. Svaly se napínají. Hormony – hlavně adrenalin – jsou na infarktových hodnotách.

„…třicet tři, dodatkové číslo sedm.“

Sklenice vám padá z ruky a tříští se o podlahu, ale vy to ani nevnímáte. Jsou to vaše čísla, jedno jako druhé! Takže jste… vyhráli sto milionů (sice korun, ale i tak je to něco). Nevěříte svým očím, kontrolujete tiket několikrát dokola. Štípáte se do tváře. Pak vám to dojde. Chce se vám křičet nadšením, ale řízek v puse spolehlivě tlumí vaše jásání.

Druhý den je to jisté: je z vás multimilionář (ka). A hned máte několik problémů:

  1. Ta loterijní daň je fakt šílená, ale zase jim to nedávám z vlastního… vlastně počkat, dávám! Ale teď už je to jedno.
  2. Jak to opatrně říci těm správným lidem, aby z vašeho štěstí nedostali infarkt (máma, táta, sourozenci, partner/ka) nebo aby vás nenechali odvézt na psychinu z důvodu vykazování všech příznaků bludu.
  3. Jak to zařídit, aby se to nedozvěděli nesprávní lidé (mafiáni, vyděrači, zloději, únosci, zoufalci, takzvaní kamarádi, teroristé, agenti…). Připadá vám to paranoidní? Vzpomeňte, co kdysi řekl Woody Allen: „Že jste paranoidní, neznamená, že po vás nejdou.“ A největším nebezpečím je ve vaší situaci stejně nenápadný, obrýlený, uhrovitý hacker kdesi od Uherského Hradiště, který vám vyluxuje účet a ani nebude muset unést a svázat vašeho partnera.
  4. Slyšíte se, jak radostně křičíte do telefonu: „Šéfe? Já končím!!! Už žádné pracovní výkazy, kyselé kafe v kuchyňce, přesčasy a nudné porady. Mějte se, sbohem.“
  5. Fakt musím, jakožto multimilionář, snídat šampaňské a kaviár? Neumřu předčasně na přemíru zahálky, radovánek a alkoholu?
  6. A kde teď budu bydlet? Všechny ty věci, které si koupím, se musejí někam vejít. A vůbec, kdo je tu ten multimilionář, hergot?

Na otázky 1 – 5 si budete muset odpovědět sami, nikdo jiný to za vás neudělá.

Ovšem na otázku 6 a jí podobné tady máte nás. Tak tedy: kde by mohl (a měl) bydlet novopečený multimilionář?

Svůj neskromný příbytek si jistě vyberete nejlépe zase jen vy sami. Jako inspirace pro vás následuje několik základních typů luxusních domů, které by možná stály za úvahu (a třeba i za nějakých těch 100 milionů).

Je vám blízký konzervativismus, tradice, čaj o páté a úpravná zahrada velikosti fotbalového hřiště? Cítíte se jako gentleman/lady a máte pocit, že jste se měli narodit minimálně o 100 let dříve? Anglický, decentní styl milionářského bydlení je pro vás tím pravým.

1

Upřímně, tady je to spíš o pozemku. Takže: kolik kilometrů pláží si přikoupíte? Nedejte se zmást zdánlivě nekvalitní střechou tohoto plážového obydlí – jedná se o jeden z příkladů nejvyššího luxusu, který tento svět nabízí. Co jiného dokazuje fakt, že to máte jen pár kroků k oceánu a stejně máte vlastní bazén? (Ne, nedokazuje to, že nemůžete chodit, ale že nevíte, co s penězi.)

2

Máte rádi slunce, moře, dobré jídlo, víno a noční život? Přestěhujte se do podobné italské (nebo španělské) středozemní vily. Jejich nevýhodou je, že se nacházejí pouze ve středomořském prostoru. (Vážně, ty palmy by těžko přežívaly českou zimu.) Ale představte si ty večírky na střeše…

3

Někdy je chytré nedávat najevo, jak moc jste finančně za vodou. Vyřádíte se tedy s luxusními interiéry. Mramor, krb a sprcha je sice možná trochu surrealistická kombinace, ale kdo z nás si může dovolit dvoumetrový krb i v koupelně? Přece vy!

4

Cože, panelák? To má být sídlo multimilionáře? Ano. Ovšem tenhle stojí v čínském Kuang-čou, což je shodou okolností centrum (zdaleka ne jen) čínského obchodního světa. Pokud se rozhodnete své vyhrané peníze investovat a ještě je rozmnožit obchodem, možná se jednou podíváte i sem. Takže si koukejte zvykat na moderní luxus a uvědomte si, že i v paneláku si můžete dobře žít na půl kilometru čtverečním. A z 50. patra musí být božský výhled.

5

Jako bychom vás slyšeli: „Počkat, co tam dělá ta jachta? To nemohli vybrat lepší obrázek? Amatéři… Kvůli té lodi ani nevidím dům v pozadí!“ Vážení, je to záměr: jde právě o tu loď. I ta se totiž může stát plovoucím domem, hradem na vlnách, kde budete naprosto svobodní – a také opálení a ošlehaní zdravým mořským povětřím. Jste-li duší romantik, cestovatel nebo se prostě necháváte rádi ke spánku ukolébávat (a netrpíte mořskou nemocí), jachta je ideálním příbytkem. Kde jinde můžete chytat ryby přímo ze zápraží?

6

Pozor! Jde sem šéf! Přestaňte číst a snít, a koukejte zas něco dělat. Ony se ty peníze samy nevydělají. I když… už jste si byli vsadit? A kolik vlastně dělá současný jackpot?

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.