Kam se nastěhovat, když vyhrajete první cenu v loterii

6. 11. 2014
Obyčejný podzimní večer. Sedíte o samotě doma a večeříte u televize. Zástupce loterijní společnosti právě hlásí vítězná čísla. Tiket („Náhodný výběr, prosím.“) jste si naposled po dvou letech koupili včera, kdy i vás přesvědčila závratná výše jackpotu na obrovském billboardu u zastávky MHD.

Hlas z TV vyjmenovává čísla: „Osm, třináct, patnáct, dvacet dva, třicet jedna…“ Přestáváte žvýkat – kus řízku vám trčí z úst jako chrlič ze střechy baziliky. Ruka, s níž pokládáte sklenici s výčepní desítkou, se zastavuje na půl cesty. Aniž si to uvědomujete, začínáte se potit. Krevní tlak vyskakuje až ke stropu. Zorničky se rozšiřují. Svaly se napínají. Hormony – hlavně adrenalin – jsou na infarktových hodnotách.

„…třicet tři, dodatkové číslo sedm.“

Sklenice vám padá z ruky a tříští se o podlahu, ale vy to ani nevnímáte. Jsou to vaše čísla, jedno jako druhé! Takže jste… vyhráli sto milionů (sice korun, ale i tak je to něco). Nevěříte svým očím, kontrolujete tiket několikrát dokola. Štípáte se do tváře. Pak vám to dojde. Chce se vám křičet nadšením, ale řízek v puse spolehlivě tlumí vaše jásání.

Druhý den je to jisté: je z vás multimilionář (ka). A hned máte několik problémů:

  1. Ta loterijní daň je fakt šílená, ale zase jim to nedávám z vlastního… vlastně počkat, dávám! Ale teď už je to jedno.
  2. Jak to opatrně říci těm správným lidem, aby z vašeho štěstí nedostali infarkt (máma, táta, sourozenci, partner/ka) nebo aby vás nenechali odvézt na psychinu z důvodu vykazování všech příznaků bludu.
  3. Jak to zařídit, aby se to nedozvěděli nesprávní lidé (mafiáni, vyděrači, zloději, únosci, zoufalci, takzvaní kamarádi, teroristé, agenti…). Připadá vám to paranoidní? Vzpomeňte, co kdysi řekl Woody Allen: „Že jste paranoidní, neznamená, že po vás nejdou.“ A největším nebezpečím je ve vaší situaci stejně nenápadný, obrýlený, uhrovitý hacker kdesi od Uherského Hradiště, který vám vyluxuje účet a ani nebude muset unést a svázat vašeho partnera.
  4. Slyšíte se, jak radostně křičíte do telefonu: „Šéfe? Já končím!!! Už žádné pracovní výkazy, kyselé kafe v kuchyňce, přesčasy a nudné porady. Mějte se, sbohem.“
  5. Fakt musím, jakožto multimilionář, snídat šampaňské a kaviár? Neumřu předčasně na přemíru zahálky, radovánek a alkoholu?
  6. A kde teď budu bydlet? Všechny ty věci, které si koupím, se musejí někam vejít. A vůbec, kdo je tu ten multimilionář, hergot?

Na otázky 1 – 5 si budete muset odpovědět sami, nikdo jiný to za vás neudělá.

Ovšem na otázku 6 a jí podobné tady máte nás. Tak tedy: kde by mohl (a měl) bydlet novopečený multimilionář?

Svůj neskromný příbytek si jistě vyberete nejlépe zase jen vy sami. Jako inspirace pro vás následuje několik základních typů luxusních domů, které by možná stály za úvahu (a třeba i za nějakých těch 100 milionů).

Je vám blízký konzervativismus, tradice, čaj o páté a úpravná zahrada velikosti fotbalového hřiště? Cítíte se jako gentleman/lady a máte pocit, že jste se měli narodit minimálně o 100 let dříve? Anglický, decentní styl milionářského bydlení je pro vás tím pravým.

1

Upřímně, tady je to spíš o pozemku. Takže: kolik kilometrů pláží si přikoupíte? Nedejte se zmást zdánlivě nekvalitní střechou tohoto plážového obydlí – jedná se o jeden z příkladů nejvyššího luxusu, který tento svět nabízí. Co jiného dokazuje fakt, že to máte jen pár kroků k oceánu a stejně máte vlastní bazén? (Ne, nedokazuje to, že nemůžete chodit, ale že nevíte, co s penězi.)

2

Máte rádi slunce, moře, dobré jídlo, víno a noční život? Přestěhujte se do podobné italské (nebo španělské) středozemní vily. Jejich nevýhodou je, že se nacházejí pouze ve středomořském prostoru. (Vážně, ty palmy by těžko přežívaly českou zimu.) Ale představte si ty večírky na střeše…

3

Někdy je chytré nedávat najevo, jak moc jste finančně za vodou. Vyřádíte se tedy s luxusními interiéry. Mramor, krb a sprcha je sice možná trochu surrealistická kombinace, ale kdo z nás si může dovolit dvoumetrový krb i v koupelně? Přece vy!

4

Cože, panelák? To má být sídlo multimilionáře? Ano. Ovšem tenhle stojí v čínském Kuang-čou, což je shodou okolností centrum (zdaleka ne jen) čínského obchodního světa. Pokud se rozhodnete své vyhrané peníze investovat a ještě je rozmnožit obchodem, možná se jednou podíváte i sem. Takže si koukejte zvykat na moderní luxus a uvědomte si, že i v paneláku si můžete dobře žít na půl kilometru čtverečním. A z 50. patra musí být božský výhled.

5

Jako bychom vás slyšeli: „Počkat, co tam dělá ta jachta? To nemohli vybrat lepší obrázek? Amatéři… Kvůli té lodi ani nevidím dům v pozadí!“ Vážení, je to záměr: jde právě o tu loď. I ta se totiž může stát plovoucím domem, hradem na vlnách, kde budete naprosto svobodní – a také opálení a ošlehaní zdravým mořským povětřím. Jste-li duší romantik, cestovatel nebo se prostě necháváte rádi ke spánku ukolébávat (a netrpíte mořskou nemocí), jachta je ideálním příbytkem. Kde jinde můžete chytat ryby přímo ze zápraží?

6

Pozor! Jde sem šéf! Přestaňte číst a snít, a koukejte zas něco dělat. Ony se ty peníze samy nevydělají. I když… už jste si byli vsadit? A kolik vlastně dělá současný jackpot?

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.