Kam se nastěhovat, když vyhrajete první cenu v loterii

6. 11. 2014
Obyčejný podzimní večer. Sedíte o samotě doma a večeříte u televize. Zástupce loterijní společnosti právě hlásí vítězná čísla. Tiket („Náhodný výběr, prosím.“) jste si naposled po dvou letech koupili včera, kdy i vás přesvědčila závratná výše jackpotu na obrovském billboardu u zastávky MHD.

Hlas z TV vyjmenovává čísla: „Osm, třináct, patnáct, dvacet dva, třicet jedna…“ Přestáváte žvýkat – kus řízku vám trčí z úst jako chrlič ze střechy baziliky. Ruka, s níž pokládáte sklenici s výčepní desítkou, se zastavuje na půl cesty. Aniž si to uvědomujete, začínáte se potit. Krevní tlak vyskakuje až ke stropu. Zorničky se rozšiřují. Svaly se napínají. Hormony – hlavně adrenalin – jsou na infarktových hodnotách.

„…třicet tři, dodatkové číslo sedm.“

Sklenice vám padá z ruky a tříští se o podlahu, ale vy to ani nevnímáte. Jsou to vaše čísla, jedno jako druhé! Takže jste… vyhráli sto milionů (sice korun, ale i tak je to něco). Nevěříte svým očím, kontrolujete tiket několikrát dokola. Štípáte se do tváře. Pak vám to dojde. Chce se vám křičet nadšením, ale řízek v puse spolehlivě tlumí vaše jásání.

Druhý den je to jisté: je z vás multimilionář (ka). A hned máte několik problémů:

  1. Ta loterijní daň je fakt šílená, ale zase jim to nedávám z vlastního… vlastně počkat, dávám! Ale teď už je to jedno.
  2. Jak to opatrně říci těm správným lidem, aby z vašeho štěstí nedostali infarkt (máma, táta, sourozenci, partner/ka) nebo aby vás nenechali odvézt na psychinu z důvodu vykazování všech příznaků bludu.
  3. Jak to zařídit, aby se to nedozvěděli nesprávní lidé (mafiáni, vyděrači, zloději, únosci, zoufalci, takzvaní kamarádi, teroristé, agenti…). Připadá vám to paranoidní? Vzpomeňte, co kdysi řekl Woody Allen: „Že jste paranoidní, neznamená, že po vás nejdou.“ A největším nebezpečím je ve vaší situaci stejně nenápadný, obrýlený, uhrovitý hacker kdesi od Uherského Hradiště, který vám vyluxuje účet a ani nebude muset unést a svázat vašeho partnera.
  4. Slyšíte se, jak radostně křičíte do telefonu: „Šéfe? Já končím!!! Už žádné pracovní výkazy, kyselé kafe v kuchyňce, přesčasy a nudné porady. Mějte se, sbohem.“
  5. Fakt musím, jakožto multimilionář, snídat šampaňské a kaviár? Neumřu předčasně na přemíru zahálky, radovánek a alkoholu?
  6. A kde teď budu bydlet? Všechny ty věci, které si koupím, se musejí někam vejít. A vůbec, kdo je tu ten multimilionář, hergot?

Na otázky 1 – 5 si budete muset odpovědět sami, nikdo jiný to za vás neudělá.

Ovšem na otázku 6 a jí podobné tady máte nás. Tak tedy: kde by mohl (a měl) bydlet novopečený multimilionář?

Svůj neskromný příbytek si jistě vyberete nejlépe zase jen vy sami. Jako inspirace pro vás následuje několik základních typů luxusních domů, které by možná stály za úvahu (a třeba i za nějakých těch 100 milionů).

Je vám blízký konzervativismus, tradice, čaj o páté a úpravná zahrada velikosti fotbalového hřiště? Cítíte se jako gentleman/lady a máte pocit, že jste se měli narodit minimálně o 100 let dříve? Anglický, decentní styl milionářského bydlení je pro vás tím pravým.

1

Upřímně, tady je to spíš o pozemku. Takže: kolik kilometrů pláží si přikoupíte? Nedejte se zmást zdánlivě nekvalitní střechou tohoto plážového obydlí – jedná se o jeden z příkladů nejvyššího luxusu, který tento svět nabízí. Co jiného dokazuje fakt, že to máte jen pár kroků k oceánu a stejně máte vlastní bazén? (Ne, nedokazuje to, že nemůžete chodit, ale že nevíte, co s penězi.)

2

Máte rádi slunce, moře, dobré jídlo, víno a noční život? Přestěhujte se do podobné italské (nebo španělské) středozemní vily. Jejich nevýhodou je, že se nacházejí pouze ve středomořském prostoru. (Vážně, ty palmy by těžko přežívaly českou zimu.) Ale představte si ty večírky na střeše…

3

Někdy je chytré nedávat najevo, jak moc jste finančně za vodou. Vyřádíte se tedy s luxusními interiéry. Mramor, krb a sprcha je sice možná trochu surrealistická kombinace, ale kdo z nás si může dovolit dvoumetrový krb i v koupelně? Přece vy!

4

Cože, panelák? To má být sídlo multimilionáře? Ano. Ovšem tenhle stojí v čínském Kuang-čou, což je shodou okolností centrum (zdaleka ne jen) čínského obchodního světa. Pokud se rozhodnete své vyhrané peníze investovat a ještě je rozmnožit obchodem, možná se jednou podíváte i sem. Takže si koukejte zvykat na moderní luxus a uvědomte si, že i v paneláku si můžete dobře žít na půl kilometru čtverečním. A z 50. patra musí být božský výhled.

5

Jako bychom vás slyšeli: „Počkat, co tam dělá ta jachta? To nemohli vybrat lepší obrázek? Amatéři… Kvůli té lodi ani nevidím dům v pozadí!“ Vážení, je to záměr: jde právě o tu loď. I ta se totiž může stát plovoucím domem, hradem na vlnách, kde budete naprosto svobodní – a také opálení a ošlehaní zdravým mořským povětřím. Jste-li duší romantik, cestovatel nebo se prostě necháváte rádi ke spánku ukolébávat (a netrpíte mořskou nemocí), jachta je ideálním příbytkem. Kde jinde můžete chytat ryby přímo ze zápraží?

6

Pozor! Jde sem šéf! Přestaňte číst a snít, a koukejte zas něco dělat. Ony se ty peníze samy nevydělají. I když… už jste si byli vsadit? A kolik vlastně dělá současný jackpot?

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Malé, ale útulné bydlení v posledním patře

19. 9. 2017
Maličký, ale stylový a velice pohodlný byt se nachází v nejvyšším, jedenadvacátém patře bytového domu v ruském Petrohradě. Vždycky nabízel nádherný výhled po okolí, před rekonstrukcí však moc k bydlení nebyl. Dohromady měří pouhých 25 m², navíc má ještě úzký a protáhlý půdorys. To kladlo velké nároky na invenci architektů, kteří z něj měli udělat příjemné místo k žití.

8 knoflíkových doplňků do interiéru

18. 9. 2017
Potrpíte si na knoflíky? Tak proč si jimi nevyzdobit nejen oděvy, ale také interiér vašeho bytu. Nabízíme pár tipů, co všechno doma můžete z knoflíků mít.

Inspirace ze Skandinávie

14. 9. 2017
Chcete bydlet jednoduše, stylově a v harmonii s přírodou jako Seveřané? Není to drahé ani složité. Pro všechny milovníky severského designu jsme dali dohromady pár nápadů, jak si interiér v tomto duchu jednoduše zařídit.

9 interiérových doplňků z vysloužilých hrnků

13. 9. 2017
Přetékají vám poličky v kuchyni starými hrnky, jež už léta nepoužíváte? Zkuste jim najít jiné využití. Pěstujte v nich květiny, sepněte jimi záclony nebo z nich třeba vyrobte lampu. Tady máte pár nápadů a počítejte s tím, že budete potřebovat skutečně dobré lepidlo na keramiku a občas i speciální diamantový vrták.

Pohodlné bydlení na 25 m²

12. 9. 2017
O ubytování v centru Paříže je mezi turisty neustále obrovský zájem. Většinou hledají takové místo, odkud budou mít snadno dostupné obchody, památky, galerie, restaurace i parky, a jsou přitom ochotni slevit z nároků na prostor. Právě jim je určeno tohle francouzské ministudio.

7 tipů, jak uskladnit kosmetické předměty

11. 9. 2017
Mezi námi děvčaty, také skladujete šminky v igelitových pytlíčcích, krabicích od bůhvíčeho nebo v nejlepším případě v kosmetických kufříčcích, jež musíte každý den odněkud vyndávat? Poradíme vám, jak si kosmetiku doma uložit, aby to bylo nejen funkční, ale ještě k tomu i hezké.

Ušetřete na bydlení a potěšte i přírodu

7. 9. 2017
Bydlení není zrovna levná záležitost, navíc ještě nákladnější je často dělají naše zlozvyky, což nás stojí spoustu peněz. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým v domácnosti nejen ušetříte, ale navíc uděláte něco dobrého i pro životní prostředí.

I v garáži se dá docela dobře bydlet

7. 9. 2017
Toužíte po vlastním klidném bydlení, ale máte maximálně tak na garáž? Tak prostě zkuste bydlet v ní. Budete si ji sice muset dost upravit, ale spousta lidí po celém světě už si dokázala z malého přístřeší pro auto udělat příjemný prostor pro běžné bydlení. Pojďme se podívat, o co všechno se v tomto případě budete muset postarat.

Ikat technika – styl, který vás osloví

6. 9. 2017
Umělecko-výtvarný styl Ikat má kořeny na Blízkém východě. Je to velmi pracný způsob výroby tkaniny, jenž sice vznikl někdy v 10. století, ale výborně se hodí i do současných bytů. Jeho pestré vzory rozveselí každý interiér.