K pohodlnému bydlení stačí i 21 m²

13. 8. 2015
Co všechno se vejde do prostoru o rozloze jedenadvacet metrů čtverečních? Příjemně prostorná koupelna? Garáž pro jeden automobil? Nebo menší obývací pokoj? Možná vás to trochu překvapí, ale do tak malého interiéru se architektům ze studia Spamroom podařilo vtěsnat celý byt!

pastedGraphic

Když chcete bydlet v centru města a nemáte hodně nadprůměrné příjmy, musíte počítat s tím, že váš byt bude hodně malý. To platí pro Prahu stejně jako pro Paříž, Londýn nebo třeba Berlín. Právě v německé metropoli ale najdete příklad, že i hodně malý byt dokáže poskytnout jeho obyvatelům příjemné bydlení. Nešlo by to ale bez šikovného architekta, který dokázal bezezbytku využít každý centimetr místa.

Záchod a koupelna mají být v bytě, ne na chodbě

Původní dispozice bytu nacházejícího se v činžovním domě ze začátku minulého století odpovídaly tomu, jak se žilo před sto lety. Prostor byl přepažen příčkou, která ho dělila na dva miniaturní pokoje – kuchyň a obytnou ložnici. Toaleta se nacházela mimo prostory bytu v přízemí domu a byla společná pro celý dům. Cílem renovace tedy bylo vytvořit z neútulného minibytečku funkční prostor s vlastní koupelnou a toaletou.

pastedGraphic-1 pastedGraphic-4

Vysoký strop je požehnání

Se všemi omezeními, která zastaralý byt měl, si architekti z berlínského studia Spamroom poradili na výbornou. Nejprve zužitkovali 3,2 metru vysoký strop a prostor rozčlenili vertikálně. Ve spodní úrovni bytu uzpůsobili výšku veškerého vybavení kuchyně a koupelny tomu, aby se nad nimi dala vystavět ocelová konstrukce. Na tu umístili mezipatro, kam se vešel docela příjemný koutek na spaní. Velkou výhodou bytu jsou vysoká okna, jimiž dovnitř proniká dostatek denního světla i do horních partií, takže interiér nepůsobí klaustrofobicky.

pastedGraphic-2

Optické i reálné triky pro malý byt

Kromě zcela zásadních stavebních úprav (zbourání příčky, vytvoření patra atd.) byla při rekonstrukci použita i řada jednoduchých, stavebně nenáročných triků, jimiž se můžete inspirovat při vlastních úpravách menších bytů. Zajímavým nápadem je například prodloužený okenní parapet, který může sloužit jako pracovní stolek a v případě potřeby ho lze sklopit. Kde se nedostává místa, tam ušetří potřebné centimetry posuvné dveře, použít je můžete dokonce i pro vstup do koupelny. V Berlíně zvolili čisté, bílé stěny, krémovou kuchyňskou desku, bílé dlaždičky za linkou i světlé ocelové schodiště do mezipatra, aby interiér odlehčili. Vše pak doladili dřevěnou podlahou, posuvnými dveřmi do koupelny a do dřeva laděnými dvířky úložného prostoru. 

pastedGraphic-3

Foto: Ringo Paulusch

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Malé, ale útulné bydlení v posledním patře

19. 9. 2017
Maličký, ale stylový a velice pohodlný byt se nachází v nejvyšším, jedenadvacátém patře bytového domu v ruském Petrohradě. Vždycky nabízel nádherný výhled po okolí, před rekonstrukcí však moc k bydlení nebyl. Dohromady měří pouhých 25 m², navíc má ještě úzký a protáhlý půdorys. To kladlo velké nároky na invenci architektů, kteří z něj měli udělat příjemné místo k žití.

8 knoflíkových doplňků do interiéru

18. 9. 2017
Potrpíte si na knoflíky? Tak proč si jimi nevyzdobit nejen oděvy, ale také interiér vašeho bytu. Nabízíme pár tipů, co všechno doma můžete z knoflíků mít.

Inspirace ze Skandinávie

14. 9. 2017
Chcete bydlet jednoduše, stylově a v harmonii s přírodou jako Seveřané? Není to drahé ani složité. Pro všechny milovníky severského designu jsme dali dohromady pár nápadů, jak si interiér v tomto duchu jednoduše zařídit.

9 interiérových doplňků z vysloužilých hrnků

13. 9. 2017
Přetékají vám poličky v kuchyni starými hrnky, jež už léta nepoužíváte? Zkuste jim najít jiné využití. Pěstujte v nich květiny, sepněte jimi záclony nebo z nich třeba vyrobte lampu. Tady máte pár nápadů a počítejte s tím, že budete potřebovat skutečně dobré lepidlo na keramiku a občas i speciální diamantový vrták.

Pohodlné bydlení na 25 m²

12. 9. 2017
O ubytování v centru Paříže je mezi turisty neustále obrovský zájem. Většinou hledají takové místo, odkud budou mít snadno dostupné obchody, památky, galerie, restaurace i parky, a jsou přitom ochotni slevit z nároků na prostor. Právě jim je určeno tohle francouzské ministudio.

7 tipů, jak uskladnit kosmetické předměty

11. 9. 2017
Mezi námi děvčaty, také skladujete šminky v igelitových pytlíčcích, krabicích od bůhvíčeho nebo v nejlepším případě v kosmetických kufříčcích, jež musíte každý den odněkud vyndávat? Poradíme vám, jak si kosmetiku doma uložit, aby to bylo nejen funkční, ale ještě k tomu i hezké.

Ušetřete na bydlení a potěšte i přírodu

7. 9. 2017
Bydlení není zrovna levná záležitost, navíc ještě nákladnější je často dělají naše zlozvyky, což nás stojí spoustu peněz. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým v domácnosti nejen ušetříte, ale navíc uděláte něco dobrého i pro životní prostředí.

I v garáži se dá docela dobře bydlet

7. 9. 2017
Toužíte po vlastním klidném bydlení, ale máte maximálně tak na garáž? Tak prostě zkuste bydlet v ní. Budete si ji sice muset dost upravit, ale spousta lidí po celém světě už si dokázala z malého přístřeší pro auto udělat příjemný prostor pro běžné bydlení. Pojďme se podívat, o co všechno se v tomto případě budete muset postarat.

Ikat technika – styl, který vás osloví

6. 9. 2017
Umělecko-výtvarný styl Ikat má kořeny na Blízkém východě. Je to velmi pracný způsob výroby tkaniny, jenž sice vznikl někdy v 10. století, ale výborně se hodí i do současných bytů. Jeho pestré vzory rozveselí každý interiér.