K pohodlnému bydlení stačí i 21 m²

13. 8. 2015
Co všechno se vejde do prostoru o rozloze jedenadvacet metrů čtverečních? Příjemně prostorná koupelna? Garáž pro jeden automobil? Nebo menší obývací pokoj? Možná vás to trochu překvapí, ale do tak malého interiéru se architektům ze studia Spamroom podařilo vtěsnat celý byt!

pastedGraphic

Když chcete bydlet v centru města a nemáte hodně nadprůměrné příjmy, musíte počítat s tím, že váš byt bude hodně malý. To platí pro Prahu stejně jako pro Paříž, Londýn nebo třeba Berlín. Právě v německé metropoli ale najdete příklad, že i hodně malý byt dokáže poskytnout jeho obyvatelům příjemné bydlení. Nešlo by to ale bez šikovného architekta, který dokázal bezezbytku využít každý centimetr místa.

Záchod a koupelna mají být v bytě, ne na chodbě

Původní dispozice bytu nacházejícího se v činžovním domě ze začátku minulého století odpovídaly tomu, jak se žilo před sto lety. Prostor byl přepažen příčkou, která ho dělila na dva miniaturní pokoje – kuchyň a obytnou ložnici. Toaleta se nacházela mimo prostory bytu v přízemí domu a byla společná pro celý dům. Cílem renovace tedy bylo vytvořit z neútulného minibytečku funkční prostor s vlastní koupelnou a toaletou.

pastedGraphic-1 pastedGraphic-4

Vysoký strop je požehnání

Se všemi omezeními, která zastaralý byt měl, si architekti z berlínského studia Spamroom poradili na výbornou. Nejprve zužitkovali 3,2 metru vysoký strop a prostor rozčlenili vertikálně. Ve spodní úrovni bytu uzpůsobili výšku veškerého vybavení kuchyně a koupelny tomu, aby se nad nimi dala vystavět ocelová konstrukce. Na tu umístili mezipatro, kam se vešel docela příjemný koutek na spaní. Velkou výhodou bytu jsou vysoká okna, jimiž dovnitř proniká dostatek denního světla i do horních partií, takže interiér nepůsobí klaustrofobicky.

pastedGraphic-2

Optické i reálné triky pro malý byt

Kromě zcela zásadních stavebních úprav (zbourání příčky, vytvoření patra atd.) byla při rekonstrukci použita i řada jednoduchých, stavebně nenáročných triků, jimiž se můžete inspirovat při vlastních úpravách menších bytů. Zajímavým nápadem je například prodloužený okenní parapet, který může sloužit jako pracovní stolek a v případě potřeby ho lze sklopit. Kde se nedostává místa, tam ušetří potřebné centimetry posuvné dveře, použít je můžete dokonce i pro vstup do koupelny. V Berlíně zvolili čisté, bílé stěny, krémovou kuchyňskou desku, bílé dlaždičky za linkou i světlé ocelové schodiště do mezipatra, aby interiér odlehčili. Vše pak doladili dřevěnou podlahou, posuvnými dveřmi do koupelny a do dřeva laděnými dvířky úložného prostoru. 

pastedGraphic-3

Foto: Ringo Paulusch

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

6 polštářů, které si vyrobíte sami

22. 2. 2018
Polštáře nejrůznějších barev a tvarů dokáží s interiérem divy. Rázem místnost zútulní, oživí, dodají jí osobitý styl, a když máte chuť na změnu, není nic jednoduššího než je prostě vyměnit. Podívejte se na pár interesantních kousků vlastní výroby.

Levně zařízený industriální byt

21. 2. 2018
Industriální styl se vyznačuje jednoduchostí, úsporností a neokázalou věcností. Řekli byste, že bude něco takového blízké Rusům? Překvapivě se tam právě dostávají do módy tmavší interiéry s industriálním nádechem. Jeden takový zpracovalo pro investora z Moskvy petrohradské studio INT2 architecture.

9 hodin, které si vyrobíte hravě sami

20. 2. 2018
Je libo hodiny malované, látkové, ratanové nebo třeba z klobouku? Proč pracně v obchodě shánět originální nástěnné hodiny, když si je doma zvládnete vyrobit za pár šupů. Stačí jen hodinový strojek a troška fantazie.

Ozdobte si balkon nebo okno domečkem pro ptáčky

19. 2. 2018
Nejen v chladných měsících naše opeřené kamarády potěšíte plným krmítkem nebo ptačí budkou, které můžete umístit na balkon nebo třeba na parapet. Zkuste si je vyrobit sami doma.

Valentýnské dekorace tak trochu jinak

14. 2. 2018
Kdo říká, že valentýnské dekorace musejí být kýčovitě přeslazené? Máme pro vás nápady na originální zamilované kousky, které vám už za pár dní nepolezou krkem a klidně si je v bytě necháte celý rok.

Nábytek z plechových barelů aneb Recyklace nás baví

12. 2. 2018
Stoličky, lavičky, minibar, improvizovaná lednička nebo umyvadlo, tím vším se mohou stát dobře vyčištěné barely od všeho možného. Stačí zvolit vhodnou barvu, aby ladila s interiérem, a máte doma perfektní doplněk, který hned tak někde neuvidíte.

Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Sekli jste s bubnováním? Buben rozhodně nevyhazujte, ještě se může hodit!

7. 2. 2018
Pustil už vás pubertální sen o kariéře bubeníka, co na něm stojí celá kapela a jedou po něm nejhezčí holky? Marně se snažíte prodat bubny, o které nikdo nemá zájem? Než je vyhodíte, podívejte se na naše tipy, jak se dají upotřebit v interiéru.