K pohodlnému bydlení stačí i 21 m²

Co všechno se vejde do prostoru o rozloze jedenadvacet metrů čtverečních? Příjemně prostorná koupelna? Garáž pro jeden automobil? Nebo menší obývací pokoj? Možná vás to trochu překvapí, ale do tak malého interiéru se architektům ze studia Spamroom podařilo vtěsnat celý byt!

pastedGraphic

Když chcete bydlet v centru města a nemáte hodně nadprůměrné příjmy, musíte počítat s tím, že váš byt bude hodně malý. To platí pro Prahu stejně jako pro Paříž, Londýn nebo třeba Berlín. Právě v německé metropoli ale najdete příklad, že i hodně malý byt dokáže poskytnout jeho obyvatelům příjemné bydlení. Nešlo by to ale bez šikovného architekta, který dokázal bezezbytku využít každý centimetr místa.

Záchod a koupelna mají být v bytě, ne na chodbě

Původní dispozice bytu nacházejícího se v činžovním domě ze začátku minulého století odpovídaly tomu, jak se žilo před sto lety. Prostor byl přepažen příčkou, která ho dělila na dva miniaturní pokoje – kuchyň a obytnou ložnici. Toaleta se nacházela mimo prostory bytu v přízemí domu a byla společná pro celý dům. Cílem renovace tedy bylo vytvořit z neútulného minibytečku funkční prostor s vlastní koupelnou a toaletou.

pastedGraphic-1 pastedGraphic-4

Vysoký strop je požehnání

Se všemi omezeními, která zastaralý byt měl, si architekti z berlínského studia Spamroom poradili na výbornou. Nejprve zužitkovali 3,2 metru vysoký strop a prostor rozčlenili vertikálně. Ve spodní úrovni bytu uzpůsobili výšku veškerého vybavení kuchyně a koupelny tomu, aby se nad nimi dala vystavět ocelová konstrukce. Na tu umístili mezipatro, kam se vešel docela příjemný koutek na spaní. Velkou výhodou bytu jsou vysoká okna, jimiž dovnitř proniká dostatek denního světla i do horních partií, takže interiér nepůsobí klaustrofobicky.

pastedGraphic-2

Optické i reálné triky pro malý byt

Kromě zcela zásadních stavebních úprav (zbourání příčky, vytvoření patra atd.) byla při rekonstrukci použita i řada jednoduchých, stavebně nenáročných triků, jimiž se můžete inspirovat při vlastních úpravách menších bytů. Zajímavým nápadem je například prodloužený okenní parapet, který může sloužit jako pracovní stolek a v případě potřeby ho lze sklopit. Kde se nedostává místa, tam ušetří potřebné centimetry posuvné dveře, použít je můžete dokonce i pro vstup do koupelny. V Berlíně zvolili čisté, bílé stěny, krémovou kuchyňskou desku, bílé dlaždičky za linkou i světlé ocelové schodiště do mezipatra, aby interiér odlehčili. Vše pak doladili dřevěnou podlahou, posuvnými dveřmi do koupelny a do dřeva laděnými dvířky úložného prostoru. 

pastedGraphic-3

Foto: Ringo Paulusch

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Úsporné mikrobydlení pro single nájemníky

Sehnat malý a cenově přijatelný byt v centru velkoměsta může být pořádný oříšek. O jeho rozlousknutí se ve spolupráci s developery a architekty pokoušejí metropole v různých koutech světa. Některé si na něm už pořádně vylámaly zuby, jiným se naopak zadařilo. K těm úspěšným se minulý rok připojilo i město New York s projektem Carmel Place.

7 tipů, jak doma uskladnit tužky

Klávesnice vládnou světu, většina z nás psací pero do ruky nevzala už pěkně dlouho. I přesto se ale většině z nás povalují pastelky a pera jen tak halabala po stole. Srovnejte je do latě a najděte jim jednou pro vždy pevné a stylové místo, ať nepřekáží!

Annelie Paurová Herz: Jsem blázen do tvoření

Prvním z výherců naší soutěže na Facebooku, které vám postupně všechny na stránkách TadyJeMoje představíme, je Annelie Paurová Herz. Spolu s manželem Jiřím Paurem milují skandinávský styl, hlavně přírodní prvky a tlumené barvy. Na podzim plánují rekonstrukci a těší se na zařizování dětského pokojíčku pro svého čtyřměsíčního syna.

Bydlení v orientálním stylu

Detailně propracované mozaiky, ručně tkané koberce, měkounké polštářky nebo kovové nádobí, to všechno jsou atributy, jimiž se vyznačují orientální interiéry. Nemusíte bydlet zrovna v Marrákeši, Káhiře či Istanbulu a stejně jim to může u vás doma slušet.

Moderní dvoupokojové studio pro dva

Jacque a Hanne tvoří velmi milý a přátelský pár. Dvojice si v průběhu společných let vysnila útulné letní sídlo poblíž pláže. Sny se jim povedlo převést do reality minulý rok, a dnes nás proto s radostí zvou na návštěvu svého zbrusu nového bydlení v živelném středomořském stylu.

5 interiérů s fešáckými paravány

V malém bytě byste se měli snažit prostor spíše otvírat, ale co když najednou potřebujete nějaký koutek, kam si budete moct zalézt, aby vás nikdo nerušil? Zajímavým řešením podobného dilematu mohou být mobilní paravány.

Květinové bydlení

Nemusíte být zrovna nenapravitelní romantici, a přesto uvidíte, že s květinami vstoupí do vašeho bytu dobrá nálada. A nemusí to být jen řezané květiny ve váze, klidně je můžete mít na závěsech, povlečení nebo třeba na nábytku. Schválně se podívejte, jak květinový motiv vykouzlí ve vašem interiéru optimistickou atmosféru rozkvetlé louky.

Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

Zbavte se hmyzu bez chemie

Objevil se u vás doma nezvaný hmyzí host? Přestaňte panikařit a odvolejte chemický poplach! V boji s mravenci, komáry, vinnými muškami a dalšími nepříjemnými škůdci vám pomůžou běžné zásoby ze spíže.