Jak si doma vystavit sukulenty

27. 2. 2018
Pro sukulenty je charakteristická obrovská tvarová i funkční rozmanitost, a navíc úžasná schopnost odolávat suchu. Ve svých zdužnatělých částech zadržují vodu, a tak jsou schopné přežít i péči hodně laxního pěstitele. A když je v bytě nápaditě naaranžujete, stanou se jeho ozdobou.

Sada hrnečků a šálků, které už nikdo nepoužívá, se skvěle uplatní jako miniaturní pěstební nádobky pro sukulentní rostliny. Nejlépe sukulenty vyniknou v bílém porcelánu. Protože ale tyhle nádoby nemají odtokový otvor na vodu, musíte myslet při výsadbě na dobrou drenáž.

Velké oblibě mezi pěstiteli se těší listové sukulenty, které mají zdužnatělé listy hustě nahloučené v nejrůznějších spirálách a růžicích. Vypadají velmi efektně a vzhledem k odlišným velikostem různých druhů se z nich dají vysazovat také různé tvary. Na větší komodu nebo konferenční stůl se hodí osazený proutěný věnec.

Sukulenty jako Pachyphytum, Gibbaeum, Delosperma nebo Dactylopsis nabídnou pěkně baculaté zdužnatělé lístky nejrůznějších barev, tvarů i odstínů. Velmi půvabně pak vypadají vysazené v košíku vyloženém kokosovým vláknem zasypaným hlinitopísčitou zeminou.

Využít staré dřevěné kostky můžete mnoha způsoby, ovšem tento s vyvrtanou dírou a zasazenými sukulenty patří k těm nejefektnějším. Výborně působí, když do několika stejných kostek dáte sukulenty různých tvarů a barevných odstínů.

Senecio Rowleyanus je ideálním sukulentem pro použití do závěsu. Jeho tlusťoučké lístky vypadají jako hrášek zavěšený na zelených nitkách. Nejlépe se mu daří v blízkosti okna, neměl by ale být na přímém slunci.

Máte-li k dispozici objemnější lasturu nebo mušli, osaďte ji několika odlišnými druhy sukulentů. Moc pěkně vypadají třeba ty s šedozeleným odstínem listů, kdy matnější barvy perfektně ladí s lesklým povrchem mušle.

Nezatracujte ani miniaturní druhy sukulentů, jimž to bude náramně slušet ve vaječných skořápkách. Můžete je třeba umístit na podlouhlém tácu, talíři nebo misce. Bílá barva podkladu parádně zvýrazní půvab každé jednotlivé rostlinky.

A nakonec jsme si nechali parádní zátiší se sukulenty, které se stane ozdobou například seversky laděných interiérů a je důkazem toho, že sukulentům to náramně sekne i v tmavém květináči.

Foto: eclaireart.com, majorahn.blogspot.com, the-rouge-rose2u.tumblr.com, rchitectureArtDesigns.com, instagram.com, huntedinterior.com, acultivatednest.com, homebnc.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.