Jak si doma vystavit sukulenty

27. 2. 2018
Pro sukulenty je charakteristická obrovská tvarová i funkční rozmanitost, a navíc úžasná schopnost odolávat suchu. Ve svých zdužnatělých částech zadržují vodu, a tak jsou schopné přežít i péči hodně laxního pěstitele. A když je v bytě nápaditě naaranžujete, stanou se jeho ozdobou.

Sada hrnečků a šálků, které už nikdo nepoužívá, se skvěle uplatní jako miniaturní pěstební nádobky pro sukulentní rostliny. Nejlépe sukulenty vyniknou v bílém porcelánu. Protože ale tyhle nádoby nemají odtokový otvor na vodu, musíte myslet při výsadbě na dobrou drenáž.

Velké oblibě mezi pěstiteli se těší listové sukulenty, které mají zdužnatělé listy hustě nahloučené v nejrůznějších spirálách a růžicích. Vypadají velmi efektně a vzhledem k odlišným velikostem různých druhů se z nich dají vysazovat také různé tvary. Na větší komodu nebo konferenční stůl se hodí osazený proutěný věnec.

Sukulenty jako Pachyphytum, Gibbaeum, Delosperma nebo Dactylopsis nabídnou pěkně baculaté zdužnatělé lístky nejrůznějších barev, tvarů i odstínů. Velmi půvabně pak vypadají vysazené v košíku vyloženém kokosovým vláknem zasypaným hlinitopísčitou zeminou.

Využít staré dřevěné kostky můžete mnoha způsoby, ovšem tento s vyvrtanou dírou a zasazenými sukulenty patří k těm nejefektnějším. Výborně působí, když do několika stejných kostek dáte sukulenty různých tvarů a barevných odstínů.

Senecio Rowleyanus je ideálním sukulentem pro použití do závěsu. Jeho tlusťoučké lístky vypadají jako hrášek zavěšený na zelených nitkách. Nejlépe se mu daří v blízkosti okna, neměl by ale být na přímém slunci.

Máte-li k dispozici objemnější lasturu nebo mušli, osaďte ji několika odlišnými druhy sukulentů. Moc pěkně vypadají třeba ty s šedozeleným odstínem listů, kdy matnější barvy perfektně ladí s lesklým povrchem mušle.

Nezatracujte ani miniaturní druhy sukulentů, jimž to bude náramně slušet ve vaječných skořápkách. Můžete je třeba umístit na podlouhlém tácu, talíři nebo misce. Bílá barva podkladu parádně zvýrazní půvab každé jednotlivé rostlinky.

A nakonec jsme si nechali parádní zátiší se sukulenty, které se stane ozdobou například seversky laděných interiérů a je důkazem toho, že sukulentům to náramně sekne i v tmavém květináči.

Foto: eclaireart.com, majorahn.blogspot.com, the-rouge-rose2u.tumblr.com, rchitectureArtDesigns.com, instagram.com, huntedinterior.com, acultivatednest.com, homebnc.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!