Jak si doma vystavit sukulenty

27. 2. 2018
Pro sukulenty je charakteristická obrovská tvarová i funkční rozmanitost, a navíc úžasná schopnost odolávat suchu. Ve svých zdužnatělých částech zadržují vodu, a tak jsou schopné přežít i péči hodně laxního pěstitele. A když je v bytě nápaditě naaranžujete, stanou se jeho ozdobou.

Sada hrnečků a šálků, které už nikdo nepoužívá, se skvěle uplatní jako miniaturní pěstební nádobky pro sukulentní rostliny. Nejlépe sukulenty vyniknou v bílém porcelánu. Protože ale tyhle nádoby nemají odtokový otvor na vodu, musíte myslet při výsadbě na dobrou drenáž.

Velké oblibě mezi pěstiteli se těší listové sukulenty, které mají zdužnatělé listy hustě nahloučené v nejrůznějších spirálách a růžicích. Vypadají velmi efektně a vzhledem k odlišným velikostem různých druhů se z nich dají vysazovat také různé tvary. Na větší komodu nebo konferenční stůl se hodí osazený proutěný věnec.

Sukulenty jako Pachyphytum, Gibbaeum, Delosperma nebo Dactylopsis nabídnou pěkně baculaté zdužnatělé lístky nejrůznějších barev, tvarů i odstínů. Velmi půvabně pak vypadají vysazené v košíku vyloženém kokosovým vláknem zasypaným hlinitopísčitou zeminou.

Využít staré dřevěné kostky můžete mnoha způsoby, ovšem tento s vyvrtanou dírou a zasazenými sukulenty patří k těm nejefektnějším. Výborně působí, když do několika stejných kostek dáte sukulenty různých tvarů a barevných odstínů.

Senecio Rowleyanus je ideálním sukulentem pro použití do závěsu. Jeho tlusťoučké lístky vypadají jako hrášek zavěšený na zelených nitkách. Nejlépe se mu daří v blízkosti okna, neměl by ale být na přímém slunci.

Máte-li k dispozici objemnější lasturu nebo mušli, osaďte ji několika odlišnými druhy sukulentů. Moc pěkně vypadají třeba ty s šedozeleným odstínem listů, kdy matnější barvy perfektně ladí s lesklým povrchem mušle.

Nezatracujte ani miniaturní druhy sukulentů, jimž to bude náramně slušet ve vaječných skořápkách. Můžete je třeba umístit na podlouhlém tácu, talíři nebo misce. Bílá barva podkladu parádně zvýrazní půvab každé jednotlivé rostlinky.

A nakonec jsme si nechali parádní zátiší se sukulenty, které se stane ozdobou například seversky laděných interiérů a je důkazem toho, že sukulentům to náramně sekne i v tmavém květináči.

Foto: eclaireart.com, majorahn.blogspot.com, the-rouge-rose2u.tumblr.com, rchitectureArtDesigns.com, instagram.com, huntedinterior.com, acultivatednest.com, homebnc.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.