Jak se žije ve Finsku aneb 187 888 důvodů, proč vyměnit český rybník za finská jezera

15. 8. 2014
Za prvé Finsko má jednu z nejvyšších životních úrovní na světě. Za druhé ulehnout ke spánku můžete i za ranního světla. Za třetí cyklistu nikdy nepřekvapí kopec. Za čtvrté v krajině plné jezer nepotkáte kolikrát ani živáčka. Za páté…

Pokud se cítíte dobře v kempech u vody oblečení do maskáčů, občas chodíte spát za ranního světla („museli mi lít něco do pití, tohle já normálně nikdy nedělám, přece!“), neradi šlapete na kole do kopce, máte nízkou toleranci na alkohol (je tam absolutně předražený, takže vás večírek nebude stát majlant), s chutí si dáte guláš z medvěda nebo láká vás desetkrát nižší hustota zalidnění na km2 než v České republice, asi by se vám skvěle žilo ve Finsku – zemi tisíce jezer (přesně jich tam je prý 187 888).

obr1

Když se řekne Finsko, co se vám vybaví kromě placaté krajiny? Sauna! Zřejmě nejde o finský vynález, ale Finové jí dali jméno. Co je pro nás zahrádka s tankovým pivem, je pro Finy sauna – povídají si, popíjejí, opíjejí se a šlehají se březovými větvemi.

obr3

Zatímco my jezdíme na chatu na Sázavu nebo do Beskyd, Finové jezdí k jezeru do typických chatek. Každý pořádný Fin vlastní rybářský prut, maskáče a hlavně vybavený karavan, který je mnohdy vybaven lépe než byt vaší babičky. Bez repelentu ani ránu – v zemi tisíců jezer žije komárů mraky. Doslova.

obr4

Finové měli historicky vždy blízko k Rusku. Ruský vliv je patrný nejen na východě země, ale třeba i na jihu v Helsinkách.

obr5

Finové se ale od Rusů povahově liší, například nejsou tak otevření.
Víte, jaký je rozdíl mezi Finem introvertem a Finem extrovertem?
Když se s tebou baví, introvert se dívá na špičky svých bot. Extrovert se dívá na špičky těch tvých.

Něco mají ale s Rusy společné – lásku k něčemu ostřejšímu k pití.
Slyšeli jste o tom velkém neštěstí na jezeře Inari? Aku a Jari tam šli v zimě lovit ryby. Aku měl s sebou láhev vodky, jak tak seděli, dostal na ni chuť, tak se ptá Jariho: „Nedáš si vodku?“ Ale Jari měl čepici přes uši a neslyšel ho, tak Aku vypil celou láhev sám. Takové strašné neštěstí se stalo Jarimu na jezeře Inari!
Jedno je ale jisté: v Rusku by místní ekvivalent Jariho nabídku na vodku určitě nepřeslechl.

Co vás určitě překvapí, je vášeň Finů pro hrací automaty. Najdete je všude, a to opravdu všude: na nádraží, v trafice, v supermarketu a samozřejmě i v každém baru.

obr6

V závislosti na ročním období se vám ve Finsku může stát, že vstanete ráno a je úplná tma. Anebo vstanete večer a je světlo. Kdo nezažil polární den či noc, neví, co je nespavost, resp. permanentní ospalost. Co by na to řekl váš středoevropský cirkadiální rytmus, konzultujte se svým lékařem.

obr7

 

Finové definovali nový hudební žánr: možná znáte kapelu HIM a jejich „love metal“?

Anebo libo trochu ostřejší finský death metal?

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!