Jak se žije ve Finsku aneb 187 888 důvodů, proč vyměnit český rybník za finská jezera

15. 8. 2014
Za prvé Finsko má jednu z nejvyšších životních úrovní na světě. Za druhé ulehnout ke spánku můžete i za ranního světla. Za třetí cyklistu nikdy nepřekvapí kopec. Za čtvrté v krajině plné jezer nepotkáte kolikrát ani živáčka. Za páté…

Pokud se cítíte dobře v kempech u vody oblečení do maskáčů, občas chodíte spát za ranního světla („museli mi lít něco do pití, tohle já normálně nikdy nedělám, přece!“), neradi šlapete na kole do kopce, máte nízkou toleranci na alkohol (je tam absolutně předražený, takže vás večírek nebude stát majlant), s chutí si dáte guláš z medvěda nebo láká vás desetkrát nižší hustota zalidnění na km2 než v České republice, asi by se vám skvěle žilo ve Finsku – zemi tisíce jezer (přesně jich tam je prý 187 888).

obr1

Když se řekne Finsko, co se vám vybaví kromě placaté krajiny? Sauna! Zřejmě nejde o finský vynález, ale Finové jí dali jméno. Co je pro nás zahrádka s tankovým pivem, je pro Finy sauna – povídají si, popíjejí, opíjejí se a šlehají se březovými větvemi.

obr3

Zatímco my jezdíme na chatu na Sázavu nebo do Beskyd, Finové jezdí k jezeru do typických chatek. Každý pořádný Fin vlastní rybářský prut, maskáče a hlavně vybavený karavan, který je mnohdy vybaven lépe než byt vaší babičky. Bez repelentu ani ránu – v zemi tisíců jezer žije komárů mraky. Doslova.

obr4

Finové měli historicky vždy blízko k Rusku. Ruský vliv je patrný nejen na východě země, ale třeba i na jihu v Helsinkách.

obr5

Finové se ale od Rusů povahově liší, například nejsou tak otevření.
Víte, jaký je rozdíl mezi Finem introvertem a Finem extrovertem?
Když se s tebou baví, introvert se dívá na špičky svých bot. Extrovert se dívá na špičky těch tvých.

Něco mají ale s Rusy společné – lásku k něčemu ostřejšímu k pití.
Slyšeli jste o tom velkém neštěstí na jezeře Inari? Aku a Jari tam šli v zimě lovit ryby. Aku měl s sebou láhev vodky, jak tak seděli, dostal na ni chuť, tak se ptá Jariho: „Nedáš si vodku?“ Ale Jari měl čepici přes uši a neslyšel ho, tak Aku vypil celou láhev sám. Takové strašné neštěstí se stalo Jarimu na jezeře Inari!
Jedno je ale jisté: v Rusku by místní ekvivalent Jariho nabídku na vodku určitě nepřeslechl.

Co vás určitě překvapí, je vášeň Finů pro hrací automaty. Najdete je všude, a to opravdu všude: na nádraží, v trafice, v supermarketu a samozřejmě i v každém baru.

obr6

V závislosti na ročním období se vám ve Finsku může stát, že vstanete ráno a je úplná tma. Anebo vstanete večer a je světlo. Kdo nezažil polární den či noc, neví, co je nespavost, resp. permanentní ospalost. Co by na to řekl váš středoevropský cirkadiální rytmus, konzultujte se svým lékařem.

obr7

 

Finové definovali nový hudební žánr: možná znáte kapelu HIM a jejich „love metal“?

Anebo libo trochu ostřejší finský death metal?

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Chtějí bydlet v klidu

23. 11. 2017
Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

5 knihoven, které si vyrobíte doma

22. 11. 2017
Zařizujete byt a rozpočet vám nedovoluje si koupit pořádnou knihovnu? Pokud nechcete nechat knížky ležet ladem a jste alespoň trošku šikovní, máme pro vás tipy, jak si doma vyrobit parádní nízkorozpočtovou knihovnu vlastníma rukama.

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.