Jak se žije ve Finsku aneb 187 888 důvodů, proč vyměnit český rybník za finská jezera

Autor: TadyJeMoje.cz
Za prvé Finsko má jednu z nejvyšších životních úrovní na světě. Za druhé ulehnout ke spánku můžete i za ranního světla. Za třetí cyklistu nikdy nepřekvapí kopec. Za čtvrté v krajině plné jezer nepotkáte kolikrát ani živáčka. Za páté…

Pokud se cítíte dobře v kempech u vody oblečení do maskáčů, občas chodíte spát za ranního světla („museli mi lít něco do pití, tohle já normálně nikdy nedělám, přece!“), neradi šlapete na kole do kopce, máte nízkou toleranci na alkohol (je tam absolutně předražený, takže vás večírek nebude stát majlant), s chutí si dáte guláš z medvěda nebo láká vás desetkrát nižší hustota zalidnění na km2 než v České republice, asi by se vám skvěle žilo ve Finsku – zemi tisíce jezer (přesně jich tam je prý 187 888).

obr1

Když se řekne Finsko, co se vám vybaví kromě placaté krajiny? Sauna! Zřejmě nejde o finský vynález, ale Finové jí dali jméno. Co je pro nás zahrádka s tankovým pivem, je pro Finy sauna – povídají si, popíjejí, opíjejí se a šlehají se březovými větvemi.

obr3

Zatímco my jezdíme na chatu na Sázavu nebo do Beskyd, Finové jezdí k jezeru do typických chatek. Každý pořádný Fin vlastní rybářský prut, maskáče a hlavně vybavený karavan, který je mnohdy vybaven lépe než byt vaší babičky. Bez repelentu ani ránu – v zemi tisíců jezer žije komárů mraky. Doslova.

obr4

Finové měli historicky vždy blízko k Rusku. Ruský vliv je patrný nejen na východě země, ale třeba i na jihu v Helsinkách.

obr5

Finové se ale od Rusů povahově liší, například nejsou tak otevření.
Víte, jaký je rozdíl mezi Finem introvertem a Finem extrovertem?
Když se s tebou baví, introvert se dívá na špičky svých bot. Extrovert se dívá na špičky těch tvých.

Něco mají ale s Rusy společné – lásku k něčemu ostřejšímu k pití.
Slyšeli jste o tom velkém neštěstí na jezeře Inari? Aku a Jari tam šli v zimě lovit ryby. Aku měl s sebou láhev vodky, jak tak seděli, dostal na ni chuť, tak se ptá Jariho: „Nedáš si vodku?“ Ale Jari měl čepici přes uši a neslyšel ho, tak Aku vypil celou láhev sám. Takové strašné neštěstí se stalo Jarimu na jezeře Inari!
Jedno je ale jisté: v Rusku by místní ekvivalent Jariho nabídku na vodku určitě nepřeslechl.

Co vás určitě překvapí, je vášeň Finů pro hrací automaty. Najdete je všude, a to opravdu všude: na nádraží, v trafice, v supermarketu a samozřejmě i v každém baru.

obr6

V závislosti na ročním období se vám ve Finsku může stát, že vstanete ráno a je úplná tma. Anebo vstanete večer a je světlo. Kdo nezažil polární den či noc, neví, co je nespavost, resp. permanentní ospalost. Co by na to řekl váš středoevropský cirkadiální rytmus, konzultujte se svým lékařem.

obr7

 

Finové definovali nový hudební žánr: možná znáte kapelu HIM a jejich „love metal“?

Anebo libo trochu ostřejší finský death metal?

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Úsporné mikrobydlení pro single nájemníky

Sehnat malý a cenově přijatelný byt v centru velkoměsta může být pořádný oříšek. O jeho rozlousknutí se ve spolupráci s developery a architekty pokoušejí metropole v různých koutech světa. Některé si na něm už pořádně vylámaly zuby, jiným se naopak zadařilo. K těm úspěšným se minulý rok připojilo i město New York s projektem Carmel Place.

7 tipů, jak doma uskladnit tužky

Klávesnice vládnou světu, většina z nás psací pero do ruky nevzala už pěkně dlouho. I přesto se ale většině z nás povalují pastelky a pera jen tak halabala po stole. Srovnejte je do latě a najděte jim jednou pro vždy pevné a stylové místo, ať nepřekáží!

Annelie Paurová Herz: Jsem blázen do tvoření

Prvním z výherců naší soutěže na Facebooku, které vám postupně všechny na stránkách TadyJeMoje představíme, je Annelie Paurová Herz. Spolu s manželem Jiřím Paurem milují skandinávský styl, hlavně přírodní prvky a tlumené barvy. Na podzim plánují rekonstrukci a těší se na zařizování dětského pokojíčku pro svého čtyřměsíčního syna.

Bydlení v orientálním stylu

Detailně propracované mozaiky, ručně tkané koberce, měkounké polštářky nebo kovové nádobí, to všechno jsou atributy, jimiž se vyznačují orientální interiéry. Nemusíte bydlet zrovna v Marrákeši, Káhiře či Istanbulu a stejně jim to může u vás doma slušet.

Moderní dvoupokojové studio pro dva

Jacque a Hanne tvoří velmi milý a přátelský pár. Dvojice si v průběhu společných let vysnila útulné letní sídlo poblíž pláže. Sny se jim povedlo převést do reality minulý rok, a dnes nás proto s radostí zvou na návštěvu svého zbrusu nového bydlení v živelném středomořském stylu.

5 interiérů s fešáckými paravány

V malém bytě byste se měli snažit prostor spíše otvírat, ale co když najednou potřebujete nějaký koutek, kam si budete moct zalézt, aby vás nikdo nerušil? Zajímavým řešením podobného dilematu mohou být mobilní paravány.

Květinové bydlení

Nemusíte být zrovna nenapravitelní romantici, a přesto uvidíte, že s květinami vstoupí do vašeho bytu dobrá nálada. A nemusí to být jen řezané květiny ve váze, klidně je můžete mít na závěsech, povlečení nebo třeba na nábytku. Schválně se podívejte, jak květinový motiv vykouzlí ve vašem interiéru optimistickou atmosféru rozkvetlé louky.

Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

Zbavte se hmyzu bez chemie

Objevil se u vás doma nezvaný hmyzí host? Přestaňte panikařit a odvolejte chemický poplach! V boji s mravenci, komáry, vinnými muškami a dalšími nepříjemnými škůdci vám pomůžou běžné zásoby ze spíže.