Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

V jednoduchosti je krása

Pokud pracujete se skromnějšími rozměry, vsaďte na jednoduchost. Minimalistický design, jednobarevné provedení nebo alespoň minimum vzorů budou pro váš interiér jako dělané. Právě tyto prvky totiž dodávají interiéru pocit vzdušnosti a lehkosti. Samozřejmostí by pak měly být světlé tóny.

Hlavně, ať je to skladné

Rozkládací a stohovatelný nábytek vznikl právě pro použití do malých prostor, proto se ho nebojte využít. A to zejména v případech, kdy daný kus nábytku potřebujete jen občas – ať už jde o rozkládací židle pro hosty, pohovku se spací plochou pro občasné návštěvy nebo třeba psací stůl.

Zachrání vás úložný prostor

Pokud už nevyberete nábytek rozkládací, zkuste se alespoň porozhlédnout po takovém, který v sobě obsahuje i úložný prostor. Možná se budete divit, ale místo skryté v gauči nebo pod postelí vám může ušetřit náklady na nákup celé jedné skříně.

Roztáhněte se do všech směrů

V malém prostoru je potřeba pracovat nejen s plochou podlahy, ale i stěn. Zejména pokud máte vysoké stropy, nebojte se koupit postel vyvýšenou, a to klidně i tu manželskou. Pod ni pak s přehledem umístíte pohovku i konferenční stolek a zázrakem máte doma o místnost více. Pokud vám chybí úložné prostory, vsaďte na police a skříňky, které můžete namontovat třeba až ke stropu. Využít navíc lze i mnohdy opomíjená místa, která jsou ideální pro rohové skříně s velkým množstvím úložného prostoru. Opticky pak můžete místnost zvětšit pomocí zrcadel.

Prostor oddělujte s lehkostí

Pokud chcete opticky rozdělit prostor na obývací a spací část, využijte třeba zadní část sedačky, vzdušnou policovou skříňku nebo závěs, který můžete navíc podle potřeby zatahovat a stahovat. Občas ale postačí i pouhý kontrast barevných tónů ve výmalbě, kdy pro každý ze sektorů vyberete jiný odstín, nebo dokonce barvu.

Foto: dobkanize.com, fileowe.com, greencarehome.com, lifeaquaticblog.com, amdhelpers.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!