I v garáži se dá docela dobře bydlet

7. 9. 2017
Toužíte po vlastním klidném bydlení, ale máte maximálně tak na garáž? Tak prostě zkuste bydlet v ní. Budete si ji sice muset dost upravit, ale spousta lidí po celém světě už si dokázala z malého přístřeší pro auto udělat příjemný prostor pro běžné bydlení. Pojďme se podívat, o co všechno se v tomto případě budete muset postarat.

Elektřina a voda

Pokud plánujete garáž využívat k dlouhodobému nocování, neobejdete se bez elektřiny, ale i vody a kanalizace. Zatímco elektřina je v garážích dnes běžnou věcí, voda a odpad mohou chybět. Jestli využijete garáž napojenou na dům rodičů a do koupelny i kuchyně se dostanete vnitřkem domu, problém je vyřešen. Pokud ale garáž stojí samostatně, přebíhání mezi budovami nebude ideální. V takových případech můžete buď vybudovat napojení, nebo využít alternativ oblíbených u chatařů, jako je suché WC, nádrž na dešťovou či pitnou vodu a podobně.

Získejte prostor ve výškách

Pokud teprve plánujete stavět garáž i pro případné pro bydlení, určitě vybudujte nějakou větší, anebo alespoň vyšší. Zvýšený strop vám umožní znásobit užitnou plochu a vytvořit třeba samostatný prostor na spaní. Minimální velikost garáží se pohybuje okolo 3 x 5,5 metru, takže každý metr navíc se počítá.

Ve dvou se to lépe táhne

Jestliže máte k dispozici dvojgaráž, která je daleko prostornější a obvykle nabízí i daleko více světla, máte pro účely bydlení přímo vyhráno. Obvyklé rozměry dvojgaráží jsou okolo 40 metrů čtverečních a více, což už garáž přibližuje běžnému bytu 1+1. V takovém prostoru už si můžete dovolit oddělit jednotlivé sekce prostoru a třeba si pořídit i několik málo zbytečností.

Pozor na zimu

Pokud chcete bydlet v garáži celoročně, určitě se vyplatí před zimou garáž zateplit, aby vám teplo z přímotopu nebo kamen (v tomto případě musíte z garáže vyvést komín) zbytečně neutíkalo ven.

Foto: countryliving.com, apartmenttherapy.com, fireline.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.