Hygge – bydlete jako Dáni

4. 2. 2018
Když žijete na severu Evropy, kde bývá venku dost sychravo, potřebujete to mít doma příjemné a útulné. A právě na tom stojí původně dánský styl hygge, který sází na přirozenost a z ničeho si moc nedělá hlavu.

Sázka na dřevo

Nemusíte brouzdat po obchodech, zajděte si k babičce na půdu, do bazaru nebo přetřete omšelý kus nábytku novým nátěrem. Zařízení z druhé ruky vám ušetří nějakou tu kačku, a navíc s sebou přináší příběh. Bát se nemusíte ani kombinace starého s novým. Vytáhnout se můžete také s neotřele řešenými policemi tzv. 2 v 1. Splní úložnou funkci, a navíc se obejdete bez obrazu. Ten originální už máte.

Komfort za každých okolností

Dolaďte si gauč, oblíbený ušák nebo postel hromadou polštářků. V chladných měsících volte látky s vyšším vlasem, vlněným potahem nebo třeba s imitací kožešiny. Trendy jsou také háčkované plédy, patchworkové přehozy nebo pletené deky. Také oknům budou slušet závěsy. Vhodnou alternativu představují taburetky potažené kůží.

Chcete začít u nového povlečení nebo přehozu na postel? Využijte 15% slevu z programu Získejte u Lišky.

Svíčky a světla s teplým odstínem

Plamen svíčky sluší pokoji za každých okolností. Větší či menší svícínky, lucerny nebo stínítka navodí skvělou atmosféru. Stropní svítidla se do hygge stylu hodí závěsná, volte určitě žárovky s teplým odstínem. Jako stínidla preferujte kousky z látky či ratanu, až se setmí, budou házet na stěnu působivé ornamenty.

Proutí, ratan, mořská tráva, korek a další přírodní materiály

Větší či menší boxy, prostírání, košíky či obaly na květináče. Jsou praktické, interiéru sluší, a navíc dokáží místnost zútulnit. Alespoň budete konečně vědět, kam ukryjete noviny a časopisy nebo čím ozvláštníte police a zásuvky.

 

Osobité tretky a maličkosti

Kamínky nebo mušličky z cest, zarámované momentky, úctyhodná sbírka starých románů, ošatky z Mexika nebo třeba staré gramodesky. Tohle všechno se hodí jako dekorace, a navíc o vás tyto detaily mnohé vypovídají.

Tady se žije

Sterilní úklid se nenosí. Nechejte na stolku rozečtenou knihu, otevřete si láhev dobrého vína, zapalte svíčku nebo vdechujte vůni čerstvě namleté kávy. Přesně o tom život je. Chtějte se ve svém cítit jako doma. I k tomu nás vede hygge styl.

Foto: i2.wp.com, leitesculinaria.com, novate.ru, dreamsandjeans.com, sfgirlbybay.com, lasthomedecor.com; lascositasdebeacheau.blogspot.com, cocolapinedesign.com, amara.com, laostudio.blogspot.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.