Hygge – bydlete jako Dáni

4. 2. 2018
Když žijete na severu Evropy, kde bývá venku dost sychravo, potřebujete to mít doma příjemné a útulné. A právě na tom stojí původně dánský styl hygge, který sází na přirozenost a z ničeho si moc nedělá hlavu.

Sázka na dřevo

Nemusíte brouzdat po obchodech, zajděte si k babičce na půdu, do bazaru nebo přetřete omšelý kus nábytku novým nátěrem. Zařízení z druhé ruky vám ušetří nějakou tu kačku, a navíc s sebou přináší příběh. Bát se nemusíte ani kombinace starého s novým. Vytáhnout se můžete také s neotřele řešenými policemi tzv. 2 v 1. Splní úložnou funkci, a navíc se obejdete bez obrazu. Ten originální už máte.

Komfort za každých okolností

Dolaďte si gauč, oblíbený ušák nebo postel hromadou polštářků. V chladných měsících volte látky s vyšším vlasem, vlněným potahem nebo třeba s imitací kožešiny. Trendy jsou také háčkované plédy, patchworkové přehozy nebo pletené deky. Také oknům budou slušet závěsy. Vhodnou alternativu představují taburetky potažené kůží.

Svíčky a světla s teplým odstínem

Plamen svíčky sluší pokoji za každých okolností. Větší či menší svícínky, lucerny nebo stínítka navodí skvělou atmosféru. Stropní svítidla se do hygge stylu hodí závěsná, volte určitě žárovky s teplým odstínem. Jako stínidla preferujte kousky z látky či ratanu, až se setmí, budou házet na stěnu působivé ornamenty.

Proutí, ratan, mořská tráva, korek a další přírodní materiály

Větší či menší boxy, prostírání, košíky či obaly na květináče. Jsou praktické, interiéru sluší, a navíc dokáží místnost zútulnit. Alespoň budete konečně vědět, kam ukryjete noviny a časopisy nebo čím ozvláštníte police a zásuvky.

 

Osobité tretky a maličkosti

Kamínky nebo mušličky z cest, zarámované momentky, úctyhodná sbírka starých románů, ošatky z Mexika nebo třeba staré gramodesky. Tohle všechno se hodí jako dekorace, a navíc o vás tyto detaily mnohé vypovídají.

Tady se žije

Sterilní úklid se nenosí. Nechejte na stolku rozečtenou knihu, otevřete si láhev dobrého vína, zapalte svíčku nebo vdechujte vůni čerstvě namleté kávy. Přesně o tom život je. Chtějte se ve svém cítit jako doma. I k tomu nás vede hygge styl.

Foto: i2.wp.com, leitesculinaria.com, novate.ru, dreamsandjeans.com, sfgirlbybay.com, lasthomedecor.com; lascositasdebeacheau.blogspot.com, cocolapinedesign.com, amara.com, laostudio.blogspot.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.