Hygge – bydlete jako Dáni

4. 2. 2018
Když žijete na severu Evropy, kde bývá venku dost sychravo, potřebujete to mít doma příjemné a útulné. A právě na tom stojí původně dánský styl hygge, který sází na přirozenost a z ničeho si moc nedělá hlavu.

Sázka na dřevo

Nemusíte brouzdat po obchodech, zajděte si k babičce na půdu, do bazaru nebo přetřete omšelý kus nábytku novým nátěrem. Zařízení z druhé ruky vám ušetří nějakou tu kačku, a navíc s sebou přináší příběh. Bát se nemusíte ani kombinace starého s novým. Vytáhnout se můžete také s neotřele řešenými policemi tzv. 2 v 1. Splní úložnou funkci, a navíc se obejdete bez obrazu. Ten originální už máte.

Komfort za každých okolností

Dolaďte si gauč, oblíbený ušák nebo postel hromadou polštářků. V chladných měsících volte látky s vyšším vlasem, vlněným potahem nebo třeba s imitací kožešiny. Trendy jsou také háčkované plédy, patchworkové přehozy nebo pletené deky. Také oknům budou slušet závěsy. Vhodnou alternativu představují taburetky potažené kůží.

Svíčky a světla s teplým odstínem

Plamen svíčky sluší pokoji za každých okolností. Větší či menší svícínky, lucerny nebo stínítka navodí skvělou atmosféru. Stropní svítidla se do hygge stylu hodí závěsná, volte určitě žárovky s teplým odstínem. Jako stínidla preferujte kousky z látky či ratanu, až se setmí, budou házet na stěnu působivé ornamenty.

Proutí, ratan, mořská tráva, korek a další přírodní materiály

Větší či menší boxy, prostírání, košíky či obaly na květináče. Jsou praktické, interiéru sluší, a navíc dokáží místnost zútulnit. Alespoň budete konečně vědět, kam ukryjete noviny a časopisy nebo čím ozvláštníte police a zásuvky.

 

Osobité tretky a maličkosti

Kamínky nebo mušličky z cest, zarámované momentky, úctyhodná sbírka starých románů, ošatky z Mexika nebo třeba staré gramodesky. Tohle všechno se hodí jako dekorace, a navíc o vás tyto detaily mnohé vypovídají.

Tady se žije

Sterilní úklid se nenosí. Nechejte na stolku rozečtenou knihu, otevřete si láhev dobrého vína, zapalte svíčku nebo vdechujte vůni čerstvě namleté kávy. Přesně o tom život je. Chtějte se ve svém cítit jako doma. I k tomu nás vede hygge styl.

Foto: i2.wp.com, leitesculinaria.com, novate.ru, dreamsandjeans.com, sfgirlbybay.com, lasthomedecor.com; lascositasdebeacheau.blogspot.com, cocolapinedesign.com, amara.com, laostudio.blogspot.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

6 polštářů, které si vyrobíte sami

22. 2. 2018
Polštáře nejrůznějších barev a tvarů dokáží s interiérem divy. Rázem místnost zútulní, oživí, dodají jí osobitý styl, a když máte chuť na změnu, není nic jednoduššího než je prostě vyměnit. Podívejte se na pár interesantních kousků vlastní výroby.

Levně zařízený industriální byt

21. 2. 2018
Industriální styl se vyznačuje jednoduchostí, úsporností a neokázalou věcností. Řekli byste, že bude něco takového blízké Rusům? Překvapivě se tam právě dostávají do módy tmavší interiéry s industriálním nádechem. Jeden takový zpracovalo pro investora z Moskvy petrohradské studio INT2 architecture.

9 hodin, které si vyrobíte hravě sami

20. 2. 2018
Je libo hodiny malované, látkové, ratanové nebo třeba z klobouku? Proč pracně v obchodě shánět originální nástěnné hodiny, když si je doma zvládnete vyrobit za pár šupů. Stačí jen hodinový strojek a troška fantazie.

Ozdobte si balkon nebo okno domečkem pro ptáčky

19. 2. 2018
Nejen v chladných měsících naše opeřené kamarády potěšíte plným krmítkem nebo ptačí budkou, které můžete umístit na balkon nebo třeba na parapet. Zkuste si je vyrobit sami doma.

Valentýnské dekorace tak trochu jinak

14. 2. 2018
Kdo říká, že valentýnské dekorace musejí být kýčovitě přeslazené? Máme pro vás nápady na originální zamilované kousky, které vám už za pár dní nepolezou krkem a klidně si je v bytě necháte celý rok.

Nábytek z plechových barelů aneb Recyklace nás baví

12. 2. 2018
Stoličky, lavičky, minibar, improvizovaná lednička nebo umyvadlo, tím vším se mohou stát dobře vyčištěné barely od všeho možného. Stačí zvolit vhodnou barvu, aby ladila s interiérem, a máte doma perfektní doplněk, který hned tak někde neuvidíte.

Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Sekli jste s bubnováním? Buben rozhodně nevyhazujte, ještě se může hodit!

7. 2. 2018
Pustil už vás pubertální sen o kariéře bubeníka, co na něm stojí celá kapela a jedou po něm nejhezčí holky? Marně se snažíte prodat bubny, o které nikdo nemá zájem? Než je vyhodíte, podívejte se na naše tipy, jak se dají upotřebit v interiéru.