Hoří!!! Hoří pánev na sporáku!

8. 8. 2014
Mobil v kapse zvoní jako na poplach. „Ahoj, co mám dělat, když mi hoří pánev na sporáku?“ Na okamžik člověk přestane dýchat a srdce se zastaví. „Hlavně to nehas vodou. Zkus udusit plameny mokrým ručníkem.“

Povedlo se
Pánev zhasne a krátce na to pohybem rovnoměrně zrychleným putuje do odpadního kontejneru.

Ale nedařilo se tak vždycky
Napoprvé držela pravá ruka pánev, levá popadla varnou konvici a její obsah vylila do hořícího oleje. Jakmile se voda dotkla rozpálené pánve, změnily se žluté plameny s rachotem startující stíhačky v jeden mohutný plamen sahající až do stropu. Pravačka povolila, pánev spadla na zem, zbytek horkého oleje vytvořil z podlahy nebezpečnou klouzačku. Šťastnou shodou oheň zhasl a na rychlý požár domácnosti nedošlo.

Hořící pánev

Poučení
Za všech okolností mít po ruce mobil. Nikdy nevíte, kdy se zblázní oheň u vás.
Jo a nikdy nehasit hořící pánev vodou. Voda s olejem totiž vytvoří ničivou hořící silně praskající emulzi. Když pánev nebo kastrol či pekáč zahoří, tak především zabraňte v přístupu kyslíku. Někdy může tenhle požadavek splnit obyčejná poklice, jindy poslouží hadr, utěrka či ručník namočené ve vodě, kterými planoucí nádobu překryjete.

Tady uvidíte, jak na to i jak rozhodně ne.

Kvůli čemu nejčastěji hoří v domácnostech?

  • Nedbalost při vaření (zapnutý sporák bez dozoru, ponechání hořlavých materiálů v blízkosti zapnutého sporáku apod.)
  • Kouření a nevhodně odložené zapálené cigarety
  • Zanedbání údržby topidel a kouřovodů
  • Technický stav elektrických spotřebičů, elektroinstalace nebo rozvodu plynu
  • Zápalky v dětských rukách
  • Nesprávná manipulace s otevřeným ohněm (zábavní pyrotechnika, svařování, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky apod.)
  • Skladování hořlavých a jiných nebezpečných látek (např. benzin) na nevhodných místech a nesprávná manipulace s nimi

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.