Hoří!!! Hoří pánev na sporáku!

Autor: TadyJeMoje.cz
Mobil v kapse zvoní jako na poplach. „Ahoj, co mám dělat, když mi hoří pánev na sporáku?“ Na okamžik člověk přestane dýchat a srdce se zastaví. „Hlavně to nehas vodou. Zkus udusit plameny mokrým ručníkem.“

Povedlo se
Pánev zhasne a krátce na to pohybem rovnoměrně zrychleným putuje do odpadního kontejneru.

Ale nedařilo se tak vždycky
Napoprvé držela pravá ruka pánev, levá popadla varnou konvici a její obsah vylila do hořícího oleje. Jakmile se voda dotkla rozpálené pánve, změnily se žluté plameny s rachotem startující stíhačky v jeden mohutný plamen sahající až do stropu. Pravačka povolila, pánev spadla na zem, zbytek horkého oleje vytvořil z podlahy nebezpečnou klouzačku. Šťastnou shodou oheň zhasl a na rychlý požár domácnosti nedošlo.

Hořící pánev

Poučení
Za všech okolností mít po ruce mobil. Nikdy nevíte, kdy se zblázní oheň u vás.
Jo a nikdy nehasit hořící pánev vodou. Voda s olejem totiž vytvoří ničivou hořící silně praskající emulzi. Když pánev nebo kastrol či pekáč zahoří, tak především zabraňte v přístupu kyslíku. Někdy může tenhle požadavek splnit obyčejná poklice, jindy poslouží hadr, utěrka či ručník namočené ve vodě, kterými planoucí nádobu překryjete.

Tady uvidíte, jak na to i jak rozhodně ne.

Kvůli čemu nejčastěji hoří v domácnostech?

  • Nedbalost při vaření (zapnutý sporák bez dozoru, ponechání hořlavých materiálů v blízkosti zapnutého sporáku apod.)
  • Kouření a nevhodně odložené zapálené cigarety
  • Zanedbání údržby topidel a kouřovodů
  • Technický stav elektrických spotřebičů, elektroinstalace nebo rozvodu plynu
  • Zápalky v dětských rukách
  • Nesprávná manipulace s otevřeným ohněm (zábavní pyrotechnika, svařování, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky apod.)
  • Skladování hořlavých a jiných nebezpečných látek (např. benzin) na nevhodných místech a nesprávná manipulace s nimi

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.