Hoří!!! Hoří pánev na sporáku!

Autor: TadyJeMoje.cz
Mobil v kapse zvoní jako na poplach. „Ahoj, co mám dělat, když mi hoří pánev na sporáku?“ Na okamžik člověk přestane dýchat a srdce se zastaví. „Hlavně to nehas vodou. Zkus udusit plameny mokrým ručníkem.“

Povedlo se
Pánev zhasne a krátce na to pohybem rovnoměrně zrychleným putuje do odpadního kontejneru.

Ale nedařilo se tak vždycky
Napoprvé držela pravá ruka pánev, levá popadla varnou konvici a její obsah vylila do hořícího oleje. Jakmile se voda dotkla rozpálené pánve, změnily se žluté plameny s rachotem startující stíhačky v jeden mohutný plamen sahající až do stropu. Pravačka povolila, pánev spadla na zem, zbytek horkého oleje vytvořil z podlahy nebezpečnou klouzačku. Šťastnou shodou oheň zhasl a na rychlý požár domácnosti nedošlo.

Hořící pánev

Poučení
Za všech okolností mít po ruce mobil. Nikdy nevíte, kdy se zblázní oheň u vás.
Jo a nikdy nehasit hořící pánev vodou. Voda s olejem totiž vytvoří ničivou hořící silně praskající emulzi. Když pánev nebo kastrol či pekáč zahoří, tak především zabraňte v přístupu kyslíku. Někdy může tenhle požadavek splnit obyčejná poklice, jindy poslouží hadr, utěrka či ručník namočené ve vodě, kterými planoucí nádobu překryjete.

Tady uvidíte, jak na to i jak rozhodně ne.

Kvůli čemu nejčastěji hoří v domácnostech?

  • Nedbalost při vaření (zapnutý sporák bez dozoru, ponechání hořlavých materiálů v blízkosti zapnutého sporáku apod.)
  • Kouření a nevhodně odložené zapálené cigarety
  • Zanedbání údržby topidel a kouřovodů
  • Technický stav elektrických spotřebičů, elektroinstalace nebo rozvodu plynu
  • Zápalky v dětských rukách
  • Nesprávná manipulace s otevřeným ohněm (zábavní pyrotechnika, svařování, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky apod.)
  • Skladování hořlavých a jiných nebezpečných látek (např. benzin) na nevhodných místech a nesprávná manipulace s nimi

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.