Hoří!!! Hoří pánev na sporáku!

8. 8. 2014
Mobil v kapse zvoní jako na poplach. „Ahoj, co mám dělat, když mi hoří pánev na sporáku?“ Na okamžik člověk přestane dýchat a srdce se zastaví. „Hlavně to nehas vodou. Zkus udusit plameny mokrým ručníkem.“

Povedlo se
Pánev zhasne a krátce na to pohybem rovnoměrně zrychleným putuje do odpadního kontejneru.

Ale nedařilo se tak vždycky
Napoprvé držela pravá ruka pánev, levá popadla varnou konvici a její obsah vylila do hořícího oleje. Jakmile se voda dotkla rozpálené pánve, změnily se žluté plameny s rachotem startující stíhačky v jeden mohutný plamen sahající až do stropu. Pravačka povolila, pánev spadla na zem, zbytek horkého oleje vytvořil z podlahy nebezpečnou klouzačku. Šťastnou shodou oheň zhasl a na rychlý požár domácnosti nedošlo.

Hořící pánev

Poučení
Za všech okolností mít po ruce mobil. Nikdy nevíte, kdy se zblázní oheň u vás.
Jo a nikdy nehasit hořící pánev vodou. Voda s olejem totiž vytvoří ničivou hořící silně praskající emulzi. Když pánev nebo kastrol či pekáč zahoří, tak především zabraňte v přístupu kyslíku. Někdy může tenhle požadavek splnit obyčejná poklice, jindy poslouží hadr, utěrka či ručník namočené ve vodě, kterými planoucí nádobu překryjete.

Tady uvidíte, jak na to i jak rozhodně ne.

Kvůli čemu nejčastěji hoří v domácnostech?

  • Nedbalost při vaření (zapnutý sporák bez dozoru, ponechání hořlavých materiálů v blízkosti zapnutého sporáku apod.)
  • Kouření a nevhodně odložené zapálené cigarety
  • Zanedbání údržby topidel a kouřovodů
  • Technický stav elektrických spotřebičů, elektroinstalace nebo rozvodu plynu
  • Zápalky v dětských rukách
  • Nesprávná manipulace s otevřeným ohněm (zábavní pyrotechnika, svařování, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky apod.)
  • Skladování hořlavých a jiných nebezpečných látek (např. benzin) na nevhodných místech a nesprávná manipulace s nimi

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.