Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

Stavění hnízda

Na pomoc si při tomhle experimentování raději pozvala architekta Cyrila Rheimse, kterého neobvyklé zadání nevyděsilo, ale spíše potěšilo. Na samotném začátku rekonstrukce, která proběhla v roce 2014, mu mladá majitelka současně se svojí představou předala také klíčky od malé vybydlené garsonky. Když si architekt prohlédl těch 28 m² starého bytu v původní zástavbě, napadlo ho, že by se do jeho zmodernizované verze perfektně hodil vyvýšený box, který by zastal úlohu ložnice a vyvolával by dojem útulného hnízdečka, o němž mladá studentka snila. Funkční integrované boxy už dneska nejsou v moderních interiérech úplně výjimečným prvkem. Designéři pro ně nacházejí uplatnění v podobě pracovních koutků, šatníků, knihoven, kuchyňských koutů nebo jako v tomto případě i míst pro spaní.

Levitující lůžko

Cyril Rheims navrhl pro tento konkrétní prostor speciální dřevěný box, který je 1,5 m široký, 1,6 m vysoký a 2,3 m hluboký. K zadní nosné stěně bytu ho připevnil pomocí železných nosníků, jimiž ho zároveň i vyzdvihl 72 cm nad zem, takže působí, jako by levitoval.

Dobře zvoleným umístěním se architekt vyhnul dalšímu zbytečnému členění už tak malého prostoru. Hodně si dal záležet na tom, aby v místnosti zůstala zachována správná dynamika. „Otevřený box umožnil vytvoření jakéhosi hnízdečka, aniž by narušil otevřenost a volnost okolního prostoru bytu,“ vysvětluje Rheims.

Ložnice a pracovna v jednom boxu

K velké radosti majitelky je vyvýšený box multifunkční. Uvnitř se nachází plnohodnotná ložnice s dvoulůžkem a poličkami na knihy. Díky prodloužené hloubce je také možné využívat okraj boxu, třeba jako improvizovanou pracovnu. Ve zdi pod ním se pak ještě ukrývá úložný prostor.

Minimalismus v ministudiu

Tvar i tmavošedý odstín kombinovaný s bílým povrchem vnějšího pláště boxu odkazují na minimalismus. S ním a s celým laděním interiéru koresponduje i několik lineárních průduchů po stranách boxu. Čisté geometrické linie se totiž opakují v celém studiu od poliček na stěnách po kuchyňské skříňky. A neutrální barvy vévodí i koupelně, kde si majitelka může dopřát příjemnou sprchu v prostorném walk-in sprchovém koutě.

Foto: Hervé Abbadie

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.