Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

Stavění hnízda

Na pomoc si při tomhle experimentování raději pozvala architekta Cyrila Rheimse, kterého neobvyklé zadání nevyděsilo, ale spíše potěšilo. Na samotném začátku rekonstrukce, která proběhla v roce 2014, mu mladá majitelka současně se svojí představou předala také klíčky od malé vybydlené garsonky. Když si architekt prohlédl těch 28 m² starého bytu v původní zástavbě, napadlo ho, že by se do jeho zmodernizované verze perfektně hodil vyvýšený box, který by zastal úlohu ložnice a vyvolával by dojem útulného hnízdečka, o němž mladá studentka snila. Funkční integrované boxy už dneska nejsou v moderních interiérech úplně výjimečným prvkem. Designéři pro ně nacházejí uplatnění v podobě pracovních koutků, šatníků, knihoven, kuchyňských koutů nebo jako v tomto případě i míst pro spaní.

Levitující lůžko

Cyril Rheims navrhl pro tento konkrétní prostor speciální dřevěný box, který je 1,5 m široký, 1,6 m vysoký a 2,3 m hluboký. K zadní nosné stěně bytu ho připevnil pomocí železných nosníků, jimiž ho zároveň i vyzdvihl 72 cm nad zem, takže působí, jako by levitoval.

Dobře zvoleným umístěním se architekt vyhnul dalšímu zbytečnému členění už tak malého prostoru. Hodně si dal záležet na tom, aby v místnosti zůstala zachována správná dynamika. „Otevřený box umožnil vytvoření jakéhosi hnízdečka, aniž by narušil otevřenost a volnost okolního prostoru bytu,“ vysvětluje Rheims.

Ložnice a pracovna v jednom boxu

K velké radosti majitelky je vyvýšený box multifunkční. Uvnitř se nachází plnohodnotná ložnice s dvoulůžkem a poličkami na knihy. Díky prodloužené hloubce je také možné využívat okraj boxu, třeba jako improvizovanou pracovnu. Ve zdi pod ním se pak ještě ukrývá úložný prostor.

Minimalismus v ministudiu

Tvar i tmavošedý odstín kombinovaný s bílým povrchem vnějšího pláště boxu odkazují na minimalismus. S ním a s celým laděním interiéru koresponduje i několik lineárních průduchů po stranách boxu. Čisté geometrické linie se totiž opakují v celém studiu od poliček na stěnách po kuchyňské skříňky. A neutrální barvy vévodí i koupelně, kde si majitelka může dopřát příjemnou sprchu v prostorném walk-in sprchovém koutě.

Foto: Hervé Abbadie

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.