Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

Stavění hnízda

Na pomoc si při tomhle experimentování raději pozvala architekta Cyrila Rheimse, kterého neobvyklé zadání nevyděsilo, ale spíše potěšilo. Na samotném začátku rekonstrukce, která proběhla v roce 2014, mu mladá majitelka současně se svojí představou předala také klíčky od malé vybydlené garsonky. Když si architekt prohlédl těch 28 m² starého bytu v původní zástavbě, napadlo ho, že by se do jeho zmodernizované verze perfektně hodil vyvýšený box, který by zastal úlohu ložnice a vyvolával by dojem útulného hnízdečka, o němž mladá studentka snila. Funkční integrované boxy už dneska nejsou v moderních interiérech úplně výjimečným prvkem. Designéři pro ně nacházejí uplatnění v podobě pracovních koutků, šatníků, knihoven, kuchyňských koutů nebo jako v tomto případě i míst pro spaní.

Levitující lůžko

Cyril Rheims navrhl pro tento konkrétní prostor speciální dřevěný box, který je 1,5 m široký, 1,6 m vysoký a 2,3 m hluboký. K zadní nosné stěně bytu ho připevnil pomocí železných nosníků, jimiž ho zároveň i vyzdvihl 72 cm nad zem, takže působí, jako by levitoval.

Dobře zvoleným umístěním se architekt vyhnul dalšímu zbytečnému členění už tak malého prostoru. Hodně si dal záležet na tom, aby v místnosti zůstala zachována správná dynamika. „Otevřený box umožnil vytvoření jakéhosi hnízdečka, aniž by narušil otevřenost a volnost okolního prostoru bytu,“ vysvětluje Rheims.

Ložnice a pracovna v jednom boxu

K velké radosti majitelky je vyvýšený box multifunkční. Uvnitř se nachází plnohodnotná ložnice s dvoulůžkem a poličkami na knihy. Díky prodloužené hloubce je také možné využívat okraj boxu, třeba jako improvizovanou pracovnu. Ve zdi pod ním se pak ještě ukrývá úložný prostor.

Minimalismus v ministudiu

Tvar i tmavošedý odstín kombinovaný s bílým povrchem vnějšího pláště boxu odkazují na minimalismus. S ním a s celým laděním interiéru koresponduje i několik lineárních průduchů po stranách boxu. Čisté geometrické linie se totiž opakují v celém studiu od poliček na stěnách po kuchyňské skříňky. A neutrální barvy vévodí i koupelně, kde si majitelka může dopřát příjemnou sprchu v prostorném walk-in sprchovém koutě.

Foto: Hervé Abbadie

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.