Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

kuchyňský kout s obývákem

Zvětšení malinkého bytu v centru města dostal tentokrát na starosti ruský designér Ilya Derkach. Ještě než začal pracovat na samotném návrhu, přišel si byt pořádně prohlédnout. A okamžitě ho v něm nadchl strop vysoký 4,2 metru.

dřevěné schodiště a gauč v garsonce

Ložnice v korunách stromů

Inspirací pro tento projekt se trochu nezvykle staly domky v korunách stromů. Designér v nich našel ohromné zalíbení, proto navrhl mezipatro tak, aby se výhled z ložnice co nejvíce blížil dojmu, jaký zažíval při pohledu z korun stromů. Nezvykle vysoké stropy pro něj představovaly v tomto ohledu velkou příležitost, díky nim si také mohl dovolit vybudovat v mezipatře plnohodnotnou ložnici včetně přilehlé šatny.

nástěnná kresba stromu v obývacím pokoji

Garsonka, které nic nechybí

Jednopokojový byt tak nakonec nabízí dostatek místa pro všechno potřebné. Za vstupními dveřmi leží malá předsíňka a přímo z ní se rovnou vchází do koupelny. Ta je opravdu malinká, takže se část jejího typického vybavení musela přesunout na chodbu. Pračku a sušičku designér nakonec decentně a hlavně prakticky schoval do skříně hned vedle koupelnových dveří.

kuchyňský kout a moderní osvětlení

Kuchyně pro milovníky domácího jídla

Středobodem bytu se stala společenská místnost. Na pár čtverečních metrech se v ní spojují nejfrekventovanější zóny domácnosti. V první řadě je řeč o kompaktní kuchyňské lince s vestavěnými spotřebiči. Kuchyňské vybavení přitom stačí i na velké domácí vaření.

Nechte si poradit, jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně.

obývací pokoj s televizorem

Velká okna byla velká výhra

Naproti kuchyni se nachází vyšší jídelní stůl s barovým posezením a vedle něj ještě pohodlná pohovka. Vysokými okny vniká do prostoru hodně přirozeného světla, což je pro interiér s menším půdorysem obrovská přednost. Příjemnou atmosféru, která má navozovat dojem loftového bydlení, tu ještě dolaďují pečlivě zvolené barevné prvky aplikované na některých kusech nábytku a dekoracích. Příjemně působí i dekor dřeva na podlaze. Jeho úkolem bylo zútulnit celou hlavní místnosti, jíž jinak vévodí bílá barva.

noční stolek v mezipatře s lampičkou a zástěnou

Schodiště s úložným prostorem

Samotné mezipatro leží na bytelné konstrukci nad kuchyňskou linku a koupelnou. Přístup k němu tentokrát nezajišťuje žebřík, ale klasické schodiště. To sice zabírá o něco víc prostoru, ale má i své výhody. Je stabilnější a zároveň v sobě ukrývá další úložiště.

Garsonka je výborným řešením pro první bydlení bez rodičů. Podívejte se, jak si s tím poradila mladá Denisa, která se už po maturitě nastěhovala do vlastního!

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!

Příjemné studio pro dva na 16 m²

29. 5. 2018
I na hodně omezené ploše 16 m² se dá vybudovat pohodlné bydlení pro dva. Malé, ale vzdušné a neuvěřitelně prosvětlené studio se nachází v nejvyšším patře staršího bytového domu a svým jednoduchým a účelným zařízením plně dostojí standardům, které se očekávají od moderního bydlení.