Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

kuchyňský kout s obývákem

Zvětšení malinkého bytu v centru města dostal tentokrát na starosti ruský designér Ilya Derkach. Ještě než začal pracovat na samotném návrhu, přišel si byt pořádně prohlédnout. A okamžitě ho v něm nadchl strop vysoký 4,2 metru.

dřevěné schodiště a gauč v garsonce

Ložnice v korunách stromů

Inspirací pro tento projekt se trochu nezvykle staly domky v korunách stromů. Designér v nich našel ohromné zalíbení, proto navrhl mezipatro tak, aby se výhled z ložnice co nejvíce blížil dojmu, jaký zažíval při pohledu z korun stromů. Nezvykle vysoké stropy pro něj představovaly v tomto ohledu velkou příležitost, díky nim si také mohl dovolit vybudovat v mezipatře plnohodnotnou ložnici včetně přilehlé šatny.

nástěnná kresba stromu v obývacím pokoji

Garsonka, které nic nechybí

Jednopokojový byt tak nakonec nabízí dostatek místa pro všechno potřebné. Za vstupními dveřmi leží malá předsíňka a přímo z ní se rovnou vchází do koupelny. Ta je opravdu malinká, takže se část jejího typického vybavení musela přesunout na chodbu. Pračku a sušičku designér nakonec decentně a hlavně prakticky schoval do skříně hned vedle koupelnových dveří.

kuchyňský kout a moderní osvětlení

Kuchyně pro milovníky domácího jídla

Středobodem bytu se stala společenská místnost. Na pár čtverečních metrech se v ní spojují nejfrekventovanější zóny domácnosti. V první řadě je řeč o kompaktní kuchyňské lince s vestavěnými spotřebiči. Kuchyňské vybavení přitom stačí i na velké domácí vaření.

Nechte si poradit, jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně.

obývací pokoj s televizorem

Velká okna byla velká výhra

Naproti kuchyni se nachází vyšší jídelní stůl s barovým posezením a vedle něj ještě pohodlná pohovka. Vysokými okny vniká do prostoru hodně přirozeného světla, což je pro interiér s menším půdorysem obrovská přednost. Příjemnou atmosféru, která má navozovat dojem loftového bydlení, tu ještě dolaďují pečlivě zvolené barevné prvky aplikované na některých kusech nábytku a dekoracích. Příjemně působí i dekor dřeva na podlaze. Jeho úkolem bylo zútulnit celou hlavní místnosti, jíž jinak vévodí bílá barva.

noční stolek v mezipatře s lampičkou a zástěnou

Schodiště s úložným prostorem

Samotné mezipatro leží na bytelné konstrukci nad kuchyňskou linku a koupelnou. Přístup k němu tentokrát nezajišťuje žebřík, ale klasické schodiště. To sice zabírá o něco víc prostoru, ale má i své výhody. Je stabilnější a zároveň v sobě ukrývá další úložiště.

Garsonka je výborným řešením pro první bydlení bez rodičů. Podívejte se, jak si s tím poradila mladá Denisa, která se už po maturitě nastěhovala do vlastního!

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.