Eko-domek z hlíny kryje za polárním kruhem skleněná kupole

28. 2. 2018
Šestičlenná rodina z Norska vyznává alternativní životní styl. Snaží se vést život v souladu s přírodou a stejně tak i bydlet. Před pěti lety si proto vlastnoručně postavili ekologický domek z hlíny. A aby se jim v drsných podmínkách za polárním kruhem hned nezničil, přiklopili ho skleněnou kupolí. Pod ní teď spokojeně bydlí i pěstují zeleninu a ovoce.

Ingrid, její manžel Benjamin a jejich čtyři děti bydlí v domku pod kupolí už od roku 2013. Stěhování předcházely roky plánování a nějaký čas zabrala i samotná stavba. Podíleli se na ní jak majitelé, tak také jejich přátelé, a dokonce i sousedi.

Přírodní trojpatrový domek z hlíny a písku

Manželé Hjertefølgerovi se nadchli pro přírodní domek postavený tradiční technikou. Užívala se už před staletími hlavně na západě Británie. Stále má ale mnoho příznivců a podobné projekty nyní vznikají třeba i v jižní Africe. Hlavním stavebním materiálem je směsice hlíny, písku, jílu, vody a slámy. Ta se vrství na konstrukci ze dřeva, která unese i několik pater. Hjertefølgerovi si domek rozvrhli rovnou na tři podlaží. Početná rodina totiž využije hned pět ložnic, dvě koupelny, obývací pokoj, kuchyni, jídelnu i garáž.

Jak se bydlí pod kupolí

Ekologické království ovšem museli uzpůsobit tvrdým skandinávským podmínkám. Rodina se totiž usídlila na norském ostrově Sandhornøya, který leží až za polárním kruhem. Dlouhé a tuhé zimy tu nejsou ničím výjimečným. Aby svůj domov ochránili před vytrvalým sněžením a silnými vichry, nechali kolem něho vyrůst přes sedm metrů vysokou kupoli.

„Dóm je vyrobený z tvrzeného skla a hliníku. V oblasti za polárním kruhem pro nás zajišťuje úkryt, který nám zprostředkovává delší a teplejší pěstební sezónu pro naši ovocnou a zeleninovou zahradu a nám umožňuje nižší spotřebu energie pro vytápění domu,“ vysvětluje Benjamin. Interiéry vytápí rodina pomocí solárních panelů a krbovými kamny.

Pěstují si vlastní ovoce i zeleninu

Skleněná kupole dům chrání před nepřízní počasí a zároveň funguje jako skleník. Samozásobitelství se rodině zalíbilo natolik, že si na záhoncích a stromech kolem domu pěstují jablka, třešně, švestky, meruňky, okurky, dýně, rajčata a všemožné bylinky. Troufnou si i na melouny nebo kiwi. Navzdory tomu, že v Norsku během zimy slunce někdy nevykoukne klidně celé tři měsíce, Hjertefølgerovi mohou pěstovat téměř bez přestání.

Recyklace vody i odpadu

Majitelé také domek vybavili čistírnou šedé vody pro domácnosti. S odpadní vodou, která vzniká při používání praček, van, dřezů a sprch, neplýtvají. Recyklují ji a znovu používají na zalévání. Samozřejmě že i další vyprodukovaný odpad třídí, recyklují nebo kompostují.

Následují své srdce

„Náš dům je úžasný. Všichni jsme byli uneseni velkolepostí kupole a způsobem života, který díky ní můžeme vést. Na vytvoření našeho ekologického domova jsme společně tvrdě dřeli. Je to náš sen, naše malá udržitelná bublina, která přispívá k uskutečňování našich ekologických hodnot a která umožňuje, aby se rodina rozrůstala uvnitř krásného, ekologického a zdravého prostředí. Těšíme se na roky, které nás tu ještě čekají,“ zakončuje Ingrid ve stylu, který odpovídá příjmení rodiny. Hjertefølger se totiž dá volně přeložit jako „ti, kdo následují své srdce“.

Foto: Ingrid Marie Hjertefølger

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!