Eko-domek z hlíny kryje za polárním kruhem skleněná kupole

28. 2. 2018
Šestičlenná rodina z Norska vyznává alternativní životní styl. Snaží se vést život v souladu s přírodou a stejně tak i bydlet. Před pěti lety si proto vlastnoručně postavili ekologický domek z hlíny. A aby se jim v drsných podmínkách za polárním kruhem hned nezničil, přiklopili ho skleněnou kupolí. Pod ní teď spokojeně bydlí i pěstují zeleninu a ovoce.

Ingrid, její manžel Benjamin a jejich čtyři děti bydlí v domku pod kupolí už od roku 2013. Stěhování předcházely roky plánování a nějaký čas zabrala i samotná stavba. Podíleli se na ní jak majitelé, tak také jejich přátelé, a dokonce i sousedi.

Přírodní trojpatrový domek z hlíny a písku

Manželé Hjertefølgerovi se nadchli pro přírodní domek postavený tradiční technikou. Užívala se už před staletími hlavně na západě Británie. Stále má ale mnoho příznivců a podobné projekty nyní vznikají třeba i v jižní Africe. Hlavním stavebním materiálem je směsice hlíny, písku, jílu, vody a slámy. Ta se vrství na konstrukci ze dřeva, která unese i několik pater. Hjertefølgerovi si domek rozvrhli rovnou na tři podlaží. Početná rodina totiž využije hned pět ložnic, dvě koupelny, obývací pokoj, kuchyni, jídelnu i garáž.

Jak se bydlí pod kupolí

Ekologické království ovšem museli uzpůsobit tvrdým skandinávským podmínkám. Rodina se totiž usídlila na norském ostrově Sandhornøya, který leží až za polárním kruhem. Dlouhé a tuhé zimy tu nejsou ničím výjimečným. Aby svůj domov ochránili před vytrvalým sněžením a silnými vichry, nechali kolem něho vyrůst přes sedm metrů vysokou kupoli.

„Dóm je vyrobený z tvrzeného skla a hliníku. V oblasti za polárním kruhem pro nás zajišťuje úkryt, který nám zprostředkovává delší a teplejší pěstební sezónu pro naši ovocnou a zeleninovou zahradu a nám umožňuje nižší spotřebu energie pro vytápění domu,“ vysvětluje Benjamin. Interiéry vytápí rodina pomocí solárních panelů a krbovými kamny.

Pěstují si vlastní ovoce i zeleninu

Skleněná kupole dům chrání před nepřízní počasí a zároveň funguje jako skleník. Samozásobitelství se rodině zalíbilo natolik, že si na záhoncích a stromech kolem domu pěstují jablka, třešně, švestky, meruňky, okurky, dýně, rajčata a všemožné bylinky. Troufnou si i na melouny nebo kiwi. Navzdory tomu, že v Norsku během zimy slunce někdy nevykoukne klidně celé tři měsíce, Hjertefølgerovi mohou pěstovat téměř bez přestání.

Recyklace vody i odpadu

Majitelé také domek vybavili čistírnou šedé vody pro domácnosti. S odpadní vodou, která vzniká při používání praček, van, dřezů a sprch, neplýtvají. Recyklují ji a znovu používají na zalévání. Samozřejmě že i další vyprodukovaný odpad třídí, recyklují nebo kompostují.

Následují své srdce

„Náš dům je úžasný. Všichni jsme byli uneseni velkolepostí kupole a způsobem života, který díky ní můžeme vést. Na vytvoření našeho ekologického domova jsme společně tvrdě dřeli. Je to náš sen, naše malá udržitelná bublina, která přispívá k uskutečňování našich ekologických hodnot a která umožňuje, aby se rodina rozrůstala uvnitř krásného, ekologického a zdravého prostředí. Těšíme se na roky, které nás tu ještě čekají,“ zakončuje Ingrid ve stylu, který odpovídá příjmení rodiny. Hjertefølger se totiž dá volně přeložit jako „ti, kdo následují své srdce“.

Foto: Ingrid Marie Hjertefølger

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.