Eko-domek z hlíny kryje za polárním kruhem skleněná kupole

28. 2. 2018
Šestičlenná rodina z Norska vyznává alternativní životní styl. Snaží se vést život v souladu s přírodou a stejně tak i bydlet. Před pěti lety si proto vlastnoručně postavili ekologický domek z hlíny. A aby se jim v drsných podmínkách za polárním kruhem hned nezničil, přiklopili ho skleněnou kupolí. Pod ní teď spokojeně bydlí i pěstují zeleninu a ovoce.

Ingrid, její manžel Benjamin a jejich čtyři děti bydlí v domku pod kupolí už od roku 2013. Stěhování předcházely roky plánování a nějaký čas zabrala i samotná stavba. Podíleli se na ní jak majitelé, tak také jejich přátelé, a dokonce i sousedi.

Přírodní trojpatrový domek z hlíny a písku

Manželé Hjertefølgerovi se nadchli pro přírodní domek postavený tradiční technikou. Užívala se už před staletími hlavně na západě Británie. Stále má ale mnoho příznivců a podobné projekty nyní vznikají třeba i v jižní Africe. Hlavním stavebním materiálem je směsice hlíny, písku, jílu, vody a slámy. Ta se vrství na konstrukci ze dřeva, která unese i několik pater. Hjertefølgerovi si domek rozvrhli rovnou na tři podlaží. Početná rodina totiž využije hned pět ložnic, dvě koupelny, obývací pokoj, kuchyni, jídelnu i garáž.

Jak se bydlí pod kupolí

Ekologické království ovšem museli uzpůsobit tvrdým skandinávským podmínkám. Rodina se totiž usídlila na norském ostrově Sandhornøya, který leží až za polárním kruhem. Dlouhé a tuhé zimy tu nejsou ničím výjimečným. Aby svůj domov ochránili před vytrvalým sněžením a silnými vichry, nechali kolem něho vyrůst přes sedm metrů vysokou kupoli.

„Dóm je vyrobený z tvrzeného skla a hliníku. V oblasti za polárním kruhem pro nás zajišťuje úkryt, který nám zprostředkovává delší a teplejší pěstební sezónu pro naši ovocnou a zeleninovou zahradu a nám umožňuje nižší spotřebu energie pro vytápění domu,“ vysvětluje Benjamin. Interiéry vytápí rodina pomocí solárních panelů a krbovými kamny.

Pěstují si vlastní ovoce i zeleninu

Skleněná kupole dům chrání před nepřízní počasí a zároveň funguje jako skleník. Samozásobitelství se rodině zalíbilo natolik, že si na záhoncích a stromech kolem domu pěstují jablka, třešně, švestky, meruňky, okurky, dýně, rajčata a všemožné bylinky. Troufnou si i na melouny nebo kiwi. Navzdory tomu, že v Norsku během zimy slunce někdy nevykoukne klidně celé tři měsíce, Hjertefølgerovi mohou pěstovat téměř bez přestání.

Recyklace vody i odpadu

Majitelé také domek vybavili čistírnou šedé vody pro domácnosti. S odpadní vodou, která vzniká při používání praček, van, dřezů a sprch, neplýtvají. Recyklují ji a znovu používají na zalévání. Samozřejmě že i další vyprodukovaný odpad třídí, recyklují nebo kompostují.

Následují své srdce

„Náš dům je úžasný. Všichni jsme byli uneseni velkolepostí kupole a způsobem života, který díky ní můžeme vést. Na vytvoření našeho ekologického domova jsme společně tvrdě dřeli. Je to náš sen, naše malá udržitelná bublina, která přispívá k uskutečňování našich ekologických hodnot a která umožňuje, aby se rodina rozrůstala uvnitř krásného, ekologického a zdravého prostředí. Těšíme se na roky, které nás tu ještě čekají,“ zakončuje Ingrid ve stylu, který odpovídá příjmení rodiny. Hjertefølger se totiž dá volně přeložit jako „ti, kdo následují své srdce“.

Foto: Ingrid Marie Hjertefølger

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.