Důvodů k rekonstrukci je celá řada

Autor: TadyJeMoje.cz
Zdědili jste starší domek na krásném místě, jenže je vlhký? Štve vás nemoderní koupelna? Okny utíká teplo? Nejste spokojeni s dispozičním řešením bytu?

B004_B Projektové plány

Způsobů, jak rekonstrukci domu či bytu provést, existuje víc

Buď ji lze provádět svépomocí, což je nejlevnější varianta, ovšem může přinést řadu úskalí a chyb, jejichž následné odstraňování se může velmi prodražit.
Další možností je zvát na jednotlivé odborné práce řemeslníky.
Nejdoporučovanější, ale také finančně náročnější je nechat architekta vypracovat stavební projekt a ten zadat zkušené stavební firmě.

Před rekonstrukcí si dobře promyslete své požadavky

Tedy jaké máte konkrétní požadavky a co všechno chcete rekonstruovat. Nejlépe s pomocí odborníka určete, které prvky konstrukce budou novými zásahy dotčeny (snazší jsou případy, kdy nebudete muset zasahovat do nosných konstrukcí – základů, stěn, krovů, stropů atd.).

Stavební inženýr či architekt vám také poradí

Jak rozdělit práce do jednotlivých etap, přichystá projektovou dokumentaci, může pomoci získat stavební povolení. Podle rozsahu prací budete moci lépe určit dobu trvání rekonstrukce a odhadnout velikost investice. Rekonstruujete-li byt či dům, ve kterém žijete, je důležité zamyslet se také nad tím, kde budete bydlet po dobu přestavby.

Nezapomeňte ohlásit stavební úpravy stavebnímu úřadu.
Budete-li zasahovat do nosných konstrukcí, zajistěte statický posudek a stavební povolení.
Počítejte s tím, že získání příslušných vyjádření a povolení trvá až dva měsíce.

B004_C Vlhkost_plíseň na zdi

REKONSTRUKCE STARŠÍCH DOMŮ

Izolace obvykle patří k nejnákladnějším položkám rekonstrukce

Nejčastějším problémem u starších domků bývá vlhkost. Hlavně domy, ve kterých několik let nikdo nebydlel, a tudíž nevětral, v sobě shromáždily mnoho vlhkosti. Vinu ale mohou nést také staré izolační materiály (zpuchřelé staré lepenky apod.), navíc se u domů neprováděla tak důkladná izolace.

Vlhkosti se zbavíte odvětráním základu a drenážemi okolo podzemní části domu, častým řešením je podříznutí nosných zdí stavby, stále více se používají různé chemické injektáže. K dokonalému řešení vám mohou pomoci specialisté na sanaci vlhkého zdiva. Mnohdy však budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Izolace obvykle patří k nejnákladnějším položkám rekonstrukce.

Další velkou závadou bývá narušená statika

Tu by vám měl pomoci odhalit odborník–statik a navrhnout nejvhodnější řešení. Důležité je totiž zjistit příčinu narušení. Může to být třeba jen malá díra ve střeše či okapu, kterou několik let zatékalo do zdi, což způsobilo její poškození. Se statikem se musíte poradit i v případě bourání nosných stěn, které vám v nově navrženém dispozičním řešení nevyhovují.

Častým požadavkem je i vytvoření nových otvorů, obvykle pro okna. Mají-li být v nosných stěnách, opět by měl návrh posoudit statik.

B004_D Pokládání střešní krytiny

Velkým zásahem může být také oprava střechy

Říkáte si, že vyměníte jen střešní krytinu nebo dokonce pouze pár rozpraskaných tašek, ale když se sundají, ukáže se, že  úprav bude víc. Někdy je nutné vyměnit části krovů, protože jsou poničené, jindy je třeba zvýšit zatížení nosných částí krovu, například kvůli nové střešní krytině, která je těžší než ta původní.

Vzhledem k tomu, že v rámci rekonstrukce se často mění funkce půdního prostoru na obytné podkroví, může se stát, že budete celou střechu muset „zvedat“, protože když položíte na zem tepelnou izolaci a novou podlahu, možná byste se ve sníženém prostoru ani nepostavili. Kvůli úpravě podkrovního prostoru a jeho lepší využitelnosti je také běžné měnit sklon některých střešních rovin. I v tomto případě je vhodné využít služeb odborníka, který si poradí se statikou, stavební fyzikou, zabezpečením proti požáru atd.

Nové rozvody jsou zpravidla nutností

Je běžné, že vodovodní trubky bývají ve starých domech zarostlé či prorezlé, rozvody topení tečou, elektrika je ve slabých drátech nebo někde dokonce vedena po zdech. V těchto případech bývá nutné vyměnit rozvody všechny.

Navíc, budete-li v rámci rekonstrukce měnit i dispoziční řešení, patrně se stane, že třeba kvůli přesunu kuchyně či koupelny budete potřebovat vodovodní či elektrické vedení úplně jinde.

Po provedení prací nesmíte zapomenout na odborné revize (elektroinstalace, topné zkoušky, zkoušky těsnosti a tlaku rozvodů atd.), z nichž obdržíte revizní protokoly.

Počítejte s výměnou oken, jimi totiž nejvíce energie uniká

Jen pozor u staveb, které nejsou stoprocentně izolované. Dokonale těsnící okna (pokud neumožňují provětrávání) mohou způsobit kondenzaci vodní páry, výskyt plísní a podobně. Únikům tepla zabrání rovněž vhodná izolace střechy a fasády. Rekuperační jednotka sice výrazné úspory tepla nezajistí, zato ale pomůže odvádět vlhkost z domu a zajistí vám uvnitř stále čerstvý vzduch.

 

REKONSTRUKCE BYTU

Při rozsáhlejší rekonstrukci, kdy se mění rozvody elektřiny, vody, plynu, topení, či okna, je nutné postupovat stejně jako u domu. V případě rekonstrukce bytů se nejčastěji jedná o změnu dispozičního řešení a také o renovaci bytového jádra.

Původní dispoziční řešení už nemusí měnícím se nárokům odpovídat

Při rekonstrukci bytu je tudíž dobré se nad změnou zamyslet.  Velmi vhodné je přizvat ke spolupráci architekta, stavebního technika nebo šikovného bytového designéra, kteří vám pomohou využít prostor co nejlépe.

I v tomto případě ale platí, že nelze bourat cokoliv.

Zásahy do nosných zdí je nutné konzultovat se statikem

Zvlášť v nižších patrech panelových domů je zasahování do konstrukcí velmi rizikové, zde se větší dodatečné prostupy vůbec nedělají, pravděpodobnost narušení statiky celého domu je totiž vysoká. V ostatních typech konstrukcí můžete obvykle příčky tenčí než 10 cm klidně odstranit.

Jasným trendem posledních let je propojování obývací části s kuchyní

Rodina se díky tomu schází v jedné místnosti, což má dobrý vliv na rodinné vztahy. Častá je i změna či zrušení chodeb a hal. Mnohdy se touto úpravou může z původní dispozice 2 + 1 stát 3 + kk, což zvedne cenu bytu i o několik set tisíc.

Novou koupelnou mnohdy úvahy o rekonstrukci začínají

Přestavba bytového jádra obvykle znamená vybourání původního umakartového jádra a jeho nahrazení novými příčkami. Dále je nutné udělat nově rozvody vody i elektřiny, teprve potom se pokládá nová podlaha a dlažba. Pak už přijdou radostnější úkoly, a to je výběr sanity, baterií a nakonec doplňků.

Rozhodnutí, zda vanu či sprchu, bidet ano nebo ne, záleží na vašich potřebách a také na velikosti koupelny. Nabídka na trhu je opravdu široká, takže svůj styl najde každý. Vždy však myslete na hygienu povrchů, odolnost proti vlhkosti, snadné ovládání a bezpečnost. Ta je důležitá především v rodinách s malými dětmi a u seniorů.

 

SEDM DOPORUČENÍ

 1. Před rekonstrukcí starého domu by měl být proveden stavební průzkum.
 2. Pozor na dřevěné stropy, mohou být prohnilé, hrozí zřícení.
 3. Zásahy do konstrukcí a nosných částí musí posoudit statik.
 4. Všechny příčky mohou mít svou roli v celkovém konstrukčním systému, nelze tedy bourat libovolně.
 5. Nové příčky nesmí svou vahou ohrozit nosnost stropu.
 6. Nová okna s izolačními skly mohou způsobit vlhkost zdí a vznik plísní.
 7. Okna je třeba vyměnit před zateplením fasády.

 

PRAVIDLA PRO KOUPELNU SENIORŮ

 • Protiskluzové povrchy u vany i vaničky sprchového koutu
 • Umyvadlo s vykrojeným čelem pro snazší přístup
 • Madla u toalety, vany, sprchy
 • Sklopné sedátko ve sprchovém koutě
 • WC, nejlépe závěsné, je vhodné umístit výš, cca 50 cm vysoko
 • Sprchová toaleta snadno nahradí bidet

 

TadyJeMoje

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.