Důvodů k rekonstrukci je celá řada

14. 7. 2014
Zdědili jste starší domek na krásném místě, jenže je vlhký? Štve vás nemoderní koupelna? Okny utíká teplo? Nejste spokojeni s dispozičním řešením bytu?

B004_B Projektové plány

Způsobů, jak rekonstrukci domu či bytu provést, existuje víc

Buď ji lze provádět svépomocí, což je nejlevnější varianta, ovšem může přinést řadu úskalí a chyb, jejichž následné odstraňování se může velmi prodražit.
Další možností je zvát na jednotlivé odborné práce řemeslníky.
Nejdoporučovanější, ale také finančně náročnější je nechat architekta vypracovat stavební projekt a ten zadat zkušené stavební firmě.

Před rekonstrukcí si dobře promyslete své požadavky

Tedy jaké máte konkrétní požadavky a co všechno chcete rekonstruovat. Nejlépe s pomocí odborníka určete, které prvky konstrukce budou novými zásahy dotčeny (snazší jsou případy, kdy nebudete muset zasahovat do nosných konstrukcí – základů, stěn, krovů, stropů atd.).

Stavební inženýr či architekt vám také poradí

Jak rozdělit práce do jednotlivých etap, přichystá projektovou dokumentaci, může pomoci získat stavební povolení. Podle rozsahu prací budete moci lépe určit dobu trvání rekonstrukce a odhadnout velikost investice. Rekonstruujete-li byt či dům, ve kterém žijete, je důležité zamyslet se také nad tím, kde budete bydlet po dobu přestavby.

Nezapomeňte ohlásit stavební úpravy stavebnímu úřadu.
Budete-li zasahovat do nosných konstrukcí, zajistěte statický posudek a stavební povolení.
Počítejte s tím, že získání příslušných vyjádření a povolení trvá až dva měsíce.

B004_C Vlhkost_plíseň na zdi

REKONSTRUKCE STARŠÍCH DOMŮ

Izolace obvykle patří k nejnákladnějším položkám rekonstrukce

Nejčastějším problémem u starších domků bývá vlhkost. Hlavně domy, ve kterých několik let nikdo nebydlel, a tudíž nevětral, v sobě shromáždily mnoho vlhkosti. Vinu ale mohou nést také staré izolační materiály (zpuchřelé staré lepenky apod.), navíc se u domů neprováděla tak důkladná izolace.

Vlhkosti se zbavíte odvětráním základu a drenážemi okolo podzemní části domu, častým řešením je podříznutí nosných zdí stavby, stále více se používají různé chemické injektáže. K dokonalému řešení vám mohou pomoci specialisté na sanaci vlhkého zdiva. Mnohdy však budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Izolace obvykle patří k nejnákladnějším položkám rekonstrukce.

Další velkou závadou bývá narušená statika

Tu by vám měl pomoci odhalit odborník–statik a navrhnout nejvhodnější řešení. Důležité je totiž zjistit příčinu narušení. Může to být třeba jen malá díra ve střeše či okapu, kterou několik let zatékalo do zdi, což způsobilo její poškození. Se statikem se musíte poradit i v případě bourání nosných stěn, které vám v nově navrženém dispozičním řešení nevyhovují.

Častým požadavkem je i vytvoření nových otvorů, obvykle pro okna. Mají-li být v nosných stěnách, opět by měl návrh posoudit statik.

B004_D Pokládání střešní krytiny

Velkým zásahem může být také oprava střechy

Říkáte si, že vyměníte jen střešní krytinu nebo dokonce pouze pár rozpraskaných tašek, ale když se sundají, ukáže se, že  úprav bude víc. Někdy je nutné vyměnit části krovů, protože jsou poničené, jindy je třeba zvýšit zatížení nosných částí krovu, například kvůli nové střešní krytině, která je těžší než ta původní.

Vzhledem k tomu, že v rámci rekonstrukce se často mění funkce půdního prostoru na obytné podkroví, může se stát, že budete celou střechu muset „zvedat“, protože když položíte na zem tepelnou izolaci a novou podlahu, možná byste se ve sníženém prostoru ani nepostavili. Kvůli úpravě podkrovního prostoru a jeho lepší využitelnosti je také běžné měnit sklon některých střešních rovin. I v tomto případě je vhodné využít služeb odborníka, který si poradí se statikou, stavební fyzikou, zabezpečením proti požáru atd.

Nové rozvody jsou zpravidla nutností

Je běžné, že vodovodní trubky bývají ve starých domech zarostlé či prorezlé, rozvody topení tečou, elektrika je ve slabých drátech nebo někde dokonce vedena po zdech. V těchto případech bývá nutné vyměnit rozvody všechny.

Navíc, budete-li v rámci rekonstrukce měnit i dispoziční řešení, patrně se stane, že třeba kvůli přesunu kuchyně či koupelny budete potřebovat vodovodní či elektrické vedení úplně jinde.

Po provedení prací nesmíte zapomenout na odborné revize (elektroinstalace, topné zkoušky, zkoušky těsnosti a tlaku rozvodů atd.), z nichž obdržíte revizní protokoly.

Počítejte s výměnou oken, jimi totiž nejvíce energie uniká

Jen pozor u staveb, které nejsou stoprocentně izolované. Dokonale těsnící okna (pokud neumožňují provětrávání) mohou způsobit kondenzaci vodní páry, výskyt plísní a podobně. Únikům tepla zabrání rovněž vhodná izolace střechy a fasády. Rekuperační jednotka sice výrazné úspory tepla nezajistí, zato ale pomůže odvádět vlhkost z domu a zajistí vám uvnitř stále čerstvý vzduch.

 

REKONSTRUKCE BYTU

Při rozsáhlejší rekonstrukci, kdy se mění rozvody elektřiny, vody, plynu, topení, či okna, je nutné postupovat stejně jako u domu. V případě rekonstrukce bytů se nejčastěji jedná o změnu dispozičního řešení a také o renovaci bytového jádra.

Původní dispoziční řešení už nemusí měnícím se nárokům odpovídat

Při rekonstrukci bytu je tudíž dobré se nad změnou zamyslet.  Velmi vhodné je přizvat ke spolupráci architekta, stavebního technika nebo šikovného bytového designéra, kteří vám pomohou využít prostor co nejlépe.

I v tomto případě ale platí, že nelze bourat cokoliv.

Zásahy do nosných zdí je nutné konzultovat se statikem

Zvlášť v nižších patrech panelových domů je zasahování do konstrukcí velmi rizikové, zde se větší dodatečné prostupy vůbec nedělají, pravděpodobnost narušení statiky celého domu je totiž vysoká. V ostatních typech konstrukcí můžete obvykle příčky tenčí než 10 cm klidně odstranit.

Jasným trendem posledních let je propojování obývací části s kuchyní

Rodina se díky tomu schází v jedné místnosti, což má dobrý vliv na rodinné vztahy. Častá je i změna či zrušení chodeb a hal. Mnohdy se touto úpravou může z původní dispozice 2 + 1 stát 3 + kk, což zvedne cenu bytu i o několik set tisíc.

Novou koupelnou mnohdy úvahy o rekonstrukci začínají

Přestavba bytového jádra obvykle znamená vybourání původního umakartového jádra a jeho nahrazení novými příčkami. Dále je nutné udělat nově rozvody vody i elektřiny, teprve potom se pokládá nová podlaha a dlažba. Pak už přijdou radostnější úkoly, a to je výběr sanity, baterií a nakonec doplňků.

Rozhodnutí, zda vanu či sprchu, bidet ano nebo ne, záleží na vašich potřebách a také na velikosti koupelny. Nabídka na trhu je opravdu široká, takže svůj styl najde každý. Vždy však myslete na hygienu povrchů, odolnost proti vlhkosti, snadné ovládání a bezpečnost. Ta je důležitá především v rodinách s malými dětmi a u seniorů.

 

SEDM DOPORUČENÍ

 1. Před rekonstrukcí starého domu by měl být proveden stavební průzkum.
 2. Pozor na dřevěné stropy, mohou být prohnilé, hrozí zřícení.
 3. Zásahy do konstrukcí a nosných částí musí posoudit statik.
 4. Všechny příčky mohou mít svou roli v celkovém konstrukčním systému, nelze tedy bourat libovolně.
 5. Nové příčky nesmí svou vahou ohrozit nosnost stropu.
 6. Nová okna s izolačními skly mohou způsobit vlhkost zdí a vznik plísní.
 7. Okna je třeba vyměnit před zateplením fasády.

 

PRAVIDLA PRO KOUPELNU SENIORŮ

 • Protiskluzové povrchy u vany i vaničky sprchového koutu
 • Umyvadlo s vykrojeným čelem pro snazší přístup
 • Madla u toalety, vany, sprchy
 • Sklopné sedátko ve sprchovém koutě
 • WC, nejlépe závěsné, je vhodné umístit výš, cca 50 cm vysoko
 • Sprchová toaleta snadno nahradí bidet

 

TadyJeMoje

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.