Dům ze starých kontejnerů je parádní a přijde na méně než sociální bydlení!

Když se chystáte stavět dům, nemusíte se omezovat jen na tradiční materiály, jako jsou cihly nebo dřevo. Za hranicemi České republiky se například čím dál víc rozmáhá bydlení v domech, obytných buňkách či chatičkách, které vznikly z vysloužilých přepravních kontejnerů. Přesně takový dům si na Kostarice pořídili také Gabriela Calvo a Marco Peralta.

_pastedGraphic

Kontejnery jim daly naději

Zamilovaná dvojice si koupila pozemek s perfektním umístěním. Nachází se na samotě v nádherné přírodě, kde si mohou splnit svůj sen chovat koně, a přitom je to pouhých 20 minut cesty od hlavního města San José. Jediný problém byl, že když Gabriela a Marco pozemek zaplatili, nezbylo jim už moc peněz na samotný dům a oni se nechtěli kvůli jeho stavbě zadlužit. Obrátili se proto na architekta Benjamina Garciu Saxe, který pro ně navrhl krásný moderní a levný rodinný domek právě z přepravních kontejnerů. Gabriela s Marcem ho pojmenovali Containers of Hope (Kontejnery naděje).

_pastedGraphic-1

Příležitost pro architekty i budoucí majitele

Vyřazené přepravní kontejnery, jejichž původním určením bylo bezpečně uchovat náklad při transportu po moři i po souši, architekty baví. Podle B. G. Saxe dávají svobodu architektům i budoucím majitelům domu, kteří se mohou pustit do stavby pěkného a komfortního domku i s velmi omezeným rozpočtem. Například celkové náklady na zhotovení domu Gabriely a Marca o podlahové ploše 100 m² byly 40 tisíc dolarů (asi 950 tisíc korun). Tato částka je přitom nižší, než na kolik na Kostarice přijde pořízení jednoho sociálního bydlení pro ty úplně nejchudší. 

_pastedGraphic-2

Cena není jedinou výhodou

Proč jsou netradiční budovy z nezvyklého a na první pohled nepříliš atraktivního materiálu tak populární? Důvodů se nabízí hned několik. Na prvním místě samozřejmě budou nižší náklady (asi tak čtvrtina obvyklé ceny) a výrazné zkrácení doby stavby. To ale zdaleka není všechno. Dalším plusem kontejnerových budov je jejich mnohem větší variabilita. Dům z kontejnerů snadno přestavíte nebo rozšíříte, navíc si ho poměrně lehce odvezete s sebou, pokud byste se chtěli přestěhovat. Ve světě si díky těmto přednostem vydobyly kontejnerové stavby velice slušnou oblibu, například v Americe, Francii či v Holandsku se z nich staví nejen domy, ale i studentské koleje, nebo dokonce celé obytné čtvrti. Modulární domy jsou už dostupné i u nás, jejich pořizovací ceny se liší podle velikosti, úspornosti atd. 

_pastedGraphic-3

Foto: Andres Garcia Lachner

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.