Dům ze starých kontejnerů je parádní a přijde na méně než sociální bydlení!

6. 8. 2015
Když se chystáte stavět dům, nemusíte se omezovat jen na tradiční materiály, jako jsou cihly nebo dřevo. Za hranicemi České republiky se například čím dál víc rozmáhá bydlení v domech, obytných buňkách či chatičkách, které vznikly z vysloužilých přepravních kontejnerů. Přesně takový dům si na Kostarice pořídili také Gabriela Calvo a Marco Peralta.

_pastedGraphic

Kontejnery jim daly naději

Zamilovaná dvojice si koupila pozemek s perfektním umístěním. Nachází se na samotě v nádherné přírodě, kde si mohou splnit svůj sen chovat koně, a přitom je to pouhých 20 minut cesty od hlavního města San José. Jediný problém byl, že když Gabriela a Marco pozemek zaplatili, nezbylo jim už moc peněz na samotný dům a oni se nechtěli kvůli jeho stavbě zadlužit. Obrátili se proto na architekta Benjamina Garciu Saxe, který pro ně navrhl krásný moderní a levný rodinný domek právě z přepravních kontejnerů. Gabriela s Marcem ho pojmenovali Containers of Hope (Kontejnery naděje).

_pastedGraphic-1

Příležitost pro architekty i budoucí majitele

Vyřazené přepravní kontejnery, jejichž původním určením bylo bezpečně uchovat náklad při transportu po moři i po souši, architekty baví. Podle B. G. Saxe dávají svobodu architektům i budoucím majitelům domu, kteří se mohou pustit do stavby pěkného a komfortního domku i s velmi omezeným rozpočtem. Například celkové náklady na zhotovení domu Gabriely a Marca o podlahové ploše 100 m² byly 40 tisíc dolarů (asi 950 tisíc korun). Tato částka je přitom nižší, než na kolik na Kostarice přijde pořízení jednoho sociálního bydlení pro ty úplně nejchudší. 

_pastedGraphic-2

Cena není jedinou výhodou

Proč jsou netradiční budovy z nezvyklého a na první pohled nepříliš atraktivního materiálu tak populární? Důvodů se nabízí hned několik. Na prvním místě samozřejmě budou nižší náklady (asi tak čtvrtina obvyklé ceny) a výrazné zkrácení doby stavby. To ale zdaleka není všechno. Dalším plusem kontejnerových budov je jejich mnohem větší variabilita. Dům z kontejnerů snadno přestavíte nebo rozšíříte, navíc si ho poměrně lehce odvezete s sebou, pokud byste se chtěli přestěhovat. Ve světě si díky těmto přednostem vydobyly kontejnerové stavby velice slušnou oblibu, například v Americe, Francii či v Holandsku se z nich staví nejen domy, ale i studentské koleje, nebo dokonce celé obytné čtvrti. Modulární domy jsou už dostupné i u nás, jejich pořizovací ceny se liší podle velikosti, úspornosti atd. 

_pastedGraphic-3

Foto: Andres Garcia Lachner

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.