Dům ze starých kontejnerů je parádní a přijde na méně než sociální bydlení!

6. 8. 2015
Když se chystáte stavět dům, nemusíte se omezovat jen na tradiční materiály, jako jsou cihly nebo dřevo. Za hranicemi České republiky se například čím dál víc rozmáhá bydlení v domech, obytných buňkách či chatičkách, které vznikly z vysloužilých přepravních kontejnerů. Přesně takový dům si na Kostarice pořídili také Gabriela Calvo a Marco Peralta.

_pastedGraphic

Kontejnery jim daly naději

Zamilovaná dvojice si koupila pozemek s perfektním umístěním. Nachází se na samotě v nádherné přírodě, kde si mohou splnit svůj sen chovat koně, a přitom je to pouhých 20 minut cesty od hlavního města San José. Jediný problém byl, že když Gabriela a Marco pozemek zaplatili, nezbylo jim už moc peněz na samotný dům a oni se nechtěli kvůli jeho stavbě zadlužit. Obrátili se proto na architekta Benjamina Garciu Saxe, který pro ně navrhl krásný moderní a levný rodinný domek právě z přepravních kontejnerů. Gabriela s Marcem ho pojmenovali Containers of Hope (Kontejnery naděje).

_pastedGraphic-1

Příležitost pro architekty i budoucí majitele

Vyřazené přepravní kontejnery, jejichž původním určením bylo bezpečně uchovat náklad při transportu po moři i po souši, architekty baví. Podle B. G. Saxe dávají svobodu architektům i budoucím majitelům domu, kteří se mohou pustit do stavby pěkného a komfortního domku i s velmi omezeným rozpočtem. Například celkové náklady na zhotovení domu Gabriely a Marca o podlahové ploše 100 m² byly 40 tisíc dolarů (asi 950 tisíc korun). Tato částka je přitom nižší, než na kolik na Kostarice přijde pořízení jednoho sociálního bydlení pro ty úplně nejchudší. 

_pastedGraphic-2

Cena není jedinou výhodou

Proč jsou netradiční budovy z nezvyklého a na první pohled nepříliš atraktivního materiálu tak populární? Důvodů se nabízí hned několik. Na prvním místě samozřejmě budou nižší náklady (asi tak čtvrtina obvyklé ceny) a výrazné zkrácení doby stavby. To ale zdaleka není všechno. Dalším plusem kontejnerových budov je jejich mnohem větší variabilita. Dům z kontejnerů snadno přestavíte nebo rozšíříte, navíc si ho poměrně lehce odvezete s sebou, pokud byste se chtěli přestěhovat. Ve světě si díky těmto přednostem vydobyly kontejnerové stavby velice slušnou oblibu, například v Americe, Francii či v Holandsku se z nich staví nejen domy, ale i studentské koleje, nebo dokonce celé obytné čtvrti. Modulární domy jsou už dostupné i u nás, jejich pořizovací ceny se liší podle velikosti, úspornosti atd. 

_pastedGraphic-3

Foto: Andres Garcia Lachner

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.